Nawigacja

 • W ZACZAROWANEJ ZAGRODZIE

  W ZACZAROWANEJ ZAGRODZIE

  Zima rozgościła się na dobre, więc biblioteka szkolna wychodząc naprzeciw wymogom pogodowym, zaproponowała uczniom konkurs tematyczny. I choć wydawać by się mogło, że okres poświąteczny i pełne napięcia oczekiwanie na ferie zimowe, nie sprzyjają koncentracji, to jednak odzew ze strony uczniów był ogromny. Tematyka konkursu powstała z myślą o zbliżającym się Dniu Wiedzy o Pingwinach, który przypada 20 stycznia. W etapie przygotowawczym uczniowie zdobywali wiedzę oglądając atlasy zwierząt zamieszkujących Arktykę i Antarktydę. Mogli również podziwiać wystawę związaną z życiem pingwinów. Zadania konkursowe sprawdzały wiedzę uczniów na temat książki „zaczarowana zagroda ”Uczniowie klas drugich tłumnie zasiedli w bibliotecznych  Ławkach i przystąpili do rywalizacji. Z uwagą śledzili pytania i rozwiązywali zadania. Czas przeznaczony na konkurs uczestnicy wykorzystali w pełni. Po sprawdzeniu arkuszy okazało się, że wiedza najmłodszych na temat „Zaczarowanej zagrody” jest ogromna. Sprawdzający byli pełni podziwu, jak dużym poziomem wiedzy  o pingwinach dysponują uczniowie. Niewątpliwie uczestników konkursu skusiły również atrakcyjne nagrody. Zdjęcia w Albumie.

 • Jasełka w naszej szkole

  Jasełka w naszej szkole

  Tradycyjnie w naszej szkole przed świętami Bożego Narodzenia odbywa się przedstawienie jasełkowe. Jasełka  związane są z historią narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Dlatego w tym widowisku występują głównie postacie przedstawione w Biblii przez Mateusza i Łukasza – ewangelistów, którzy opisali narodzenie Chrystusa. Pod kierunkiem pań uczących religii uczniowie naszej szkoły 20 grudnia mogli wcielić się w te postaci. Było to przepiękne wydarzenie wprowadzające w atmosferę świąt. Na zakończenie uroczystości były życzenia świąteczne przekazane przez Dziekana ks. Stanisława Uradzińskiego oraz dyrektora szkoły Lecha Owczarczyka. Zdjęcia w Albumie.

 • Wieczór Kolęd i Pastorałek

  Wieczór Kolęd i Pastorałek

  Wieczorem  19 grudnia w  naszej szkole odbył się uroczysty koncert kolęd i pastorałek. Każda klasa pod kierunkiem wychowawcy przygotowała wybrany utwór, który zaprezentowała przed licznie zgromadzoną publicznością. Na zakończenie kadra pedagogiczna zaśpiewała kolędę ,,Patrzcie bracia jeno". Była to doskonała okazja wprowadzająca w nastrój świąt Bożego Narodzenia. Zdjęcia w Albumie.

 • Rodzicu! Zarezerwuj czas!

  Rodzicu! Zarezerwuj czas!

  Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 ma ogromną przyjemność zaprosić Państwa  na Wieczór Kolęd i Pastorałek.

  Dzień-  19 XII 2018r.

  Miejsce -  sala gimnastyczna

  Godzina - 17 00

  Serdecznie zapraszamy i czekamy na opiekunów, dziadków, rodzeństwo i wszystkie osoby, dzięki którym podkreślimy ważność tego wydarzenia. Będzie nam niezmiernie miło gościć Państwa w naszej szkole.

 • Atrakcyjne przerwy z książką

  Atrakcyjne przerwy z książką

  W dniach  od 10 do 13 grudnia w bibliotece szkolnej została przeprowadzona akcja promująca czytelnictwo  pt.„Atrakcyjne przerwy z książką”.

  Pomysł czytania książek na przerwach między lekcjami bardzo spodobał się uczniom. W związku z tym, że akcja odbywała się w okresie przedświątecznym, największą popularnością cieszyły się książki o tematyce bożonarodzeniowej np. historie związane z postacią Świętego Mikołaja i jego reniferami, szopką bożonarodzeniową, zabawami na śniegu.

  Wśród klas najmłodszych największą poczytnością cieszyły się książki związane z zimowymi przygodami Świnki Peppy i szkolnymi perypetiami Korniszonka. Starszym podobała się inna literatura.

  Akcja czytelnicza cieszyła się popularnością nie tylko wśród uczniów, ale również wśród nauczycieli, którzy  z zaangażowaniem czytali książki swoim podopiecznym podczas przerw. Można śmiało powiedzieć, że chętnych było więcej niż przerw.

  Akcja biblioteki przyczyniła się do tego, że wzrosło zainteresowanie ofertą książkową. Uczniowie chętnie zaczęli ustawiać się  w długich kolejkach po wybrane książki. Również czytelnia wypełniała się po brzegi dziećmi, które chciały na przerwach posłuchać  ciekawej książki i choć na chwilę powrócić do magicznego świata swoich ulubionych bohaterów literackich.

  Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pracownicy szkolnej biblioteki składają wszystkim czytelnikom i nie tylko życzenia wesołych i spokojnych Świąt, magicznego czasu przy rodzinnym stole, niespodziewanych prezentów, by nadchodzący Nowy Rok przyniósł Wszystkim tylko szczęśliwe  dni.

  Zdjęcia w Albumie.

 • Próbny egzamin ósmoklasisty

  Próbny egzamin ósmoklasisty

  W dniach 10- 12 grudnia nasi najstarsi uczniowie zmagali się z zadaniami i pytaniami zawartymi w arkuszach egzaminacyjnych OKE. Próbny egzamin rozłożony był na trzy dni. Sprawdzał wiedzę  z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Stres egzaminacyjny już za nimi, a na wyniki muszą jeszcze trochę poczekać.

 • Kiermasz Mikołajkowy

  Kiermasz Mikołajkowy

  Jak co roku w ramach działań pedagoga szkolnego odbył się kiermasz bożonarodzeniowy. Uczniowie sprzedawali  wykonane własnoręcznie dekoracje i ozdoby związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Można było również skosztować i kupić przepyszne ciasta i ciasteczka.

  Tym razem kiermasz wzbudził wyjątkowo ogromne zainteresowanie zarówno dzieci jak i rodziców. Dzięki hojności i zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało nam się zebraćpokaźną kwotę, która została przeznaczona na pomoc dla najbardziej potrzbujących. Kiermasz był niewątpliwie okazją do kultywowania świątecznych tradycji i integracji uczniów. Jako szkoła włączyliśmy się również do akcji ,,Szlachetna Paczka". Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w naszych akcjach charytatywnych. Zdjęcia w Albumie.

 • Święto Pluszowego Misia w Bibliotece

  Święto Pluszowego Misia w Bibliotece

  Każdego roku 25 listopada obchodzimy Święto Pluszowego Misia. W związku z tym , w dniu 26 listopada w naszej szkole, w bibliotece zorganizowano „ uroczyste obchody” tego święta  dla naszych pluszowych zabawek. Nasi milusińscy, z młodszych klas, zostali zaproszeni wraz ze swoimi pluszakami do biblioteki i tam poznali historię związaną z powstaniem maskotki pluszowego misia. Następnie uczniowie mogli obejrzeć prezentacje związane ze znanymi pluszowymi misiami- Kubusiem Puchatkiem, misiem Kolargolem, czy misiem Uszatkiem. Maluchy chętnie opowiadały historie o swoich pluszowych misiach. Dzieci miały również możliwość odszukania swoich pluszowych przyjaciół w „Atlasach zwierząt” i zapoznania się z ciekawostkami na ich temat, np. pand, niedźwiedzi polarnych czy misi koala. Bezsprzecznie najciekawszym momentem spotkania, wywołującym sporo emocji była degustacja miodu. Przyjemnie było patrzeć na twarze uczniów, które lśniły od słodkiego płynu. Ogromny słój miodu pustoszał w szybkim tempie. Na zakończenie spotkania maluchy obdarowały” bibliotecznego Kubusia Puchatka” prześlicznymi laurkami, które ozdobiły wystawkę. W związku z obchodami misiowego święta biblioteka szkolna ogłosiła konkurs pt. „Miś z niczego”.  Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować misia z materiałów wtórnych. Inwencja twórcza ’misiowych projektantów” nie zawiodła. Pojawiły się misie z gazety, materiału, folii, reklamówek. Najciekawsze prace zostały nagrodzone. Z niecierpliwością czytelnicy naszej biblioteki  czekają na kolejną imprezę. Zdjęcia w Albumie.

 • Dzień Pluszowego Misia w grupie naszych najmłodszych

  Dzień Pluszowego Misia w grupie naszych najmłodszych

  W dniu 26 listopada 2018 r. grupa 5-latków obchodziła Dzień Pluszowego Misia. Z okazji tego święta dzieci odwiedził Miś, który zostawił im pudełko z niespodzianką. Świętowanie zaczęło się od wysłuchania listu, w którym Pluszowy Miś wyznaczył kilka zadań do wykonania. Pierwszą pracą był Miś z rolki papieru, a drugą wykonanie Misiowej maski. Dodatkową atrakcją była Misiowa fotobudka oraz sala udekorowana Misiowymi balonami, które wywołały u dzieci wielką radość i zaskoczenie. Nasze prace zostały uwiecznione na zdjęciach. Przedszkolaki z utęsknieniem czekają na Dzień Pluszowego Misia za rok. Zdjęcia w Albumie.

 • Ostatnie zakupy

  Ostatnie zakupy

  W miesiącu październiku w naszej szkole zakupiliśmy ostatnie książki  z projektu finansowanego przez MEN „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Głównym założeniem programu było podniesienie poziomu czytelnictwa wśród uczniów. W ramach projektu  Biblioteka Szkolna zakupiła ponad 900 książek. Tematyka utworów była różnorodna :od bajek po literaturę fantasy. Każdy, nawet najbardziej wybredny czytelnik, znajdzie coś dla siebie. Wśród ciekawych tytułów można wymienić: „Nasz dyrektor jest wampirem”, „Sikać albo nie sikać? Oto jest pytanie”, „Szkoła Trzęsiportków”, „Baśniobór”. To pozycje książkowe, które ani na chwilę nie „odpoczywają” na półce. Lista oczekujących na nie stale się wydłuża. Oprócz bogatej oferty książkowej, która przyciąga potencjalnych czytelników, w szkolnym krajobrazie możemy odnaleźć interesujący drogowskaz do świata literatury. To drzwi naszej biblioteki szkolnej. Same w sobie stanowią cenna pamiątkę, to jedne z nielicznych już drzwi  w naszej placówce, które pamiętają początki Szkoły Podstawowej nr 1, pierwszych uczniów, nauczycieli. Każda rysa, każde zadrapanie, wgniecenie ma swoją historię. Obecnie drzwi biblioteczne stanowią magiczną furtkę do świata przygód, fantastycznych postaci, niezwykłych wydarzeń. Zgodnie z bibliotecznym kalendarzem wejście do biblioteki zdobią plakaty, wystawki tematyczne, ciekawe informacje o autorach, książkach, wydarzeniach związanych z życiem szkolnej biblioteki. Ale możemy również znaleźć odwołania do ważnych wydarzeń z życia szkoły i świąt państwowych. Tak też wszyscy uczniowie naszej szkoły wiedzą, że drzwi do biblioteki-„to nie drzwi, ale małe okno na wielki świat”

 • II miejsce w ogólnopolskim konkursie IPN

  II miejsce w ogólnopolskim konkursie IPN

  Dnia 15 listopada 2018 r. odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie Gala finałowa I edycji konkursu Instytutu Pamięci Narodowej „Niezwyciężeni 1918-2018. Pokolenia Niepodległej”. Patronat nad inicjatywą objął Prezydent RP Andrzej Duda.

   Z rąk prezesa IPN dr Jarosława Szarka, przewodniczącego ZHR prof. Grzegorza Nowika  i zastępcy dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN dr Waldemara Brendy Maciej Bagiński, uczeń klasy VII A Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie odebrał nagrodę za II miejsce w kategorii film (10 – 14 lat). Wcześniej praca została jako jedna z trzech w województwie podlaskim zakwalifikowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Białymstoku do etapu centralnego.

  Nagrodą dla zwycięzców były również warsztaty filmowe, które trwały od 12 do 14 listopada w Warszawie. Wszystkie osoby, które zajęły I, II i III miejsca w kategoriach Vlog i Film uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez Stowarzyszenie „Dziki Bez”. Warsztaty odbywały się w budynku Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego. Młodzież została zapoznana z techniką filmową Found footage i kwestią praw autorskich. Ostatnim punktem warsztatów były zajęcia dotyczące selekcji materiałów, konstruowania historii i pracy ze scenariuszem. Znajomość sztuki montażu potrzebna była uczestnikom warsztatów do przygotowania własnych filmów, które prezentowane były na uroczystej gali w Teatrze Polskim.

  Przypomnijmy, że Maciek przy współpracy z Kamilem Jarzyło (prawnukiem bohatera pracy) stworzył film o Józefie Modzelewskim z Zabiela, który zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 listopada 1937 roku, odznaczony został MADALEM NIEPODLEGŁOŚCI za pracę w dziele odzyskania niepodległości.

  Konkurs „Niezwyciężeni 1918–2018. Pokolenia Niepodległej” adresowany był do ludzi młodych: uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, szkół polonijnych oraz członków organizacji młodzieżowych, a także rodziców z dziećmi.

  Do zadań uczestników konkursu należało zebranie informacji o swoim bohaterze, zaprezentowanie ich w formie plakatu lub filmu edukacyjnego oraz upowszechnienie wyników swej pracy poprzez przedstawienie bohatera społeczności lokalnej lub szkolnej. Jak podaje IPN w konkursie wzięło udział  ok. 1500 młodych ludzi - nie tylko z Polski, ale także z Ukrainy (Lwowa) i Stanów Zjednoczonych (Chicago). Nadesłano 98 Vlogów, 169 filmów i 25 plakatów edukacyjnych.

  Nasz uczeń jest jedynym nagrodzonym z województwa podlaskiego.

  Gratulujemy !!! Zdjęcia w Albumie.

  Więcej na stronie: ipn.gov.pl/aktualnosci/,Gala-finalowa-konkursu-Niezwyciezeni-1918-Pokolenia-Niepodleglej

 • Święto Niepodległości w bibliotece szkolnej

  Święto Niepodległości w bibliotece szkolnej

  Zgodnie z corocznym szkolnym zwyczajem  biblioteka szkolna włączyła się w uroczyste obchody Setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

  W bibliotece została zorganizowana wystawka tematyczna. Zaprezentowane książki dotyczyły wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości przez Polskę, a także poźniejszych zmian w kraju  związanych z tym wydarzeniem.

  Uczniowie mogli również poznać sylwetki osób, które odegrały istotną rolę w walce o wolną Polskę min. Jozef Piłsudski, Roman Dmowski czy Ignacy Mościcki. Bogato ilustrowane książki ukazywały nie tylko najważniejsze wydarzenia, ale również nieznane zdjęcia z życia osobistego wielkich historycznych postaci.

  Nowością były pozycje książkowe skierowane do najmłodszych czytelników. Autorzy w żartobliwy  i przystępny sposób ukazują dzieciom istotę wydarzeń historycznych i postaci z nimi związanych np. „Komendant wolnej Polski”, „Strzała dla komendanta. Historia sprzed 100 lat” i inne.

  Klasa 2 b wzięła udział w konkursie plastycznym ,,Za co kocham Polskę?”. Dzieci wykazały się pomysłowością, kreatywnością i starannością wykonania. Prezentacje uczniów zostały pokazane i ocenione w Bibliotece Pedagogicznej.  Pani Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej nagrodziła i wyróżniła najlepsze praca.

 • Jeszcze o Miesiącu Bibliotek Szkolnych

  Jeszcze o Miesiącu Bibliotek Szkolnych

  W październiku w naszej bibliotece dużo się działo. Oprócz ciekawych zajęć uczniowie brali udział w konkursach. Młodsi mogli zabłysnąć talentem w redagowaniu życzeń dla biblioteki. Laurki, które trafiły do szkolnej biblioteki były przecudne. Od niektórych nie można było oderwać oczu. Zachwycały kolorem, kształtem, precyzją wykonania. Ale najważniejsze były życzenia. Zdarzało się, że wywoływały uśmiech na twarzy, ale były także takie, które wzruszały swoim przekazem.  Członkowie Komisji długo nie mogli dojść do porozumienia. Mieli ocenić 30 prac. Po niekończących się obradach ogłosili wyniki:

  1 miejsce

  Marta Dziekońska klasa 2 b

  Mateusz Zalewski klasa 2 b

  Oliwia Paliwoda klasa 1 a

  Oliwia Domańska klasa 2 a

  2 miejsce

  Adrianna Waśkiewicz klasa 2 b

  Julia Wiszowata klasa 5 b

  Natalia Kijek klasa 2 b

  3 miejsce

  Ada Borawska klasa 1 a

  Aleksander Gołębiewski klasa 1 a

  Maja Kodłubajska klasa  2 b

  Wyróżnienia:

  Gabriela Grala  klasa 2 b

  Magdalena Czerwińska klasa 2 b

  Gabriela Malinowska klasa 2 b

  Piotr Rydelek klasa 1 a

  Oliwia Ciołkowska klasa 2 b

  Za udział:

  Julia Nowak klasa 1b

  Anna Dobrowolska klasa 0 a

  Natalia Wszeborowska klasa 2 b

  Amelia Bajno klasa 1a

  Michalina Długozima klasa 2 b

  Oliwia Podchul klasa 1 a

  Iza Noniewicz klasa 1 b

  Julia Bralewska klasa 2 b

  Gaja Sankiewicz klasa 1a

  Gabriela Kamińska klasa 3 a

  Wiktoria Stachelska klasa 1 a

  Julia Góralczyk klasa 1 b

  Filip Gutowski klasa 1 b

  Wszyscy uczestnicy konkursu tak jak zawsze otrzymali nagrody.

  Drugi konkurs „Sowa biblioteczna” był skierowany do uczniów klas 4-8. Tutaj dopiero uczniowie wykazali się talentem. Do biblioteki trafiły takie „sowy”, że dech zapierało. Członkowie komisji nie mogli wyjść z podziwu nad pomysłowością i talentem naszych uczniów. Biblioteczne sowy na bardzo długo wpiszą się w biblioteczny krajobraz. Twórcy tych sów oprócz nagród otrzymali oceny celujące z plusem z plastyki. Wyniki konkursu:

  1 miejsce

  • Wiktoria  Chmielewska klasa 7 b
  • Mateusz Zalewski klasa 2 b

  2 miejsce

  • Natalia Wszeborowska klasa 2 b
  • Milena Święszkowska klasa 5 b
  • Mariola Szumiło klasa 7 a
  • Aleksandra Nadolna 4 c

   

  Szkolna biblioteka zawsze zachęca do udziału w konkursach. Może kiedyś ujawni się jakiś „światowej klasy talent”. Zdjęcia w Albumie.

 • KONCERT DLA NIEPODLEGŁEJ

  KONCERT DLA NIEPODLEGŁEJ

  W dniu 11 listopada 2018r. w budynku naszej szkoły odbył się uroczysty Koncert dla Niepodległej z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Organizatorem wydarzenia był KOKiS. Podczas prezentacji nie zabrakło piosenek legionowych:,,Białe róże", ,,Piechota",,,Przybyli ułani pod okienko" jak też innych pieśni patriotycznych i związanych z historią naszego kraju(np.,,Taki kraj, Ojczyzna"). Występy artystów uatrakcyjniły specjalnie przygotowane na tę okazję prezentacje, animacje i filmy. Była to doskonała okazja, aby w ten niedzielny wieczór przy dźwiękach patriotycznych pieśni i przygotowanym montażu słownym jeszcze raz prześledzić ,,polskie drogi" ku wolności. Zdjęcia w Albumie.

 • Setna Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

  Setna Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

  W dniu 9 listopada 2018r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. O godzinie 11 11 cała społeczność szkolna odśpiewała cztery zwrotki ,,Mazurka Dąbrowskiego" i w ten sposób włączyła się w ogólnopolską akcję śpiewania hymnu. Następnie uczniowie klasy VI ,,a"przedstawili najważniejsze wydarzenia historyczne związane z niepodległością, jednocześnie eksponując nasze symbole narodowe. Wszystko przeplatane było dźwiękami patriotycznych pieśni.  Niezwykle efektownie zaprezentowały się uczennice kl. VIII,,a" w  tańcu ,,Barwy biało- czerwone".

  Na zakończenie wszyscy z zainteresowaniem obejrzeli krótką prezentację,,Droga do niepodległości". Zdjęcia w Albumie.

 • Powiatowy Turniej Wiedzy o Marszałku Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Janie Paderewskim i latach 1914 - 1921

  Powiatowy Turniej Wiedzy o Marszałku Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Janie Paderewskim i latach 1914 - 1921

  W dniu 24 października 2018 r. odbył się „Powiatowy Turniej Wiedzy o Marszałku Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Janie Paderewskim i latach 1914 - 1921”. Turniej ten został zorganizowany z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

  Organizatorami tego turnieju były Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna i Zespół Szkół Technicznych w Kolnie. Celem konkursu było godne upamiętnienie obchodzonej rocznicy, propagowanie wśród uczniów postaw patriotycznych na przykładach głównych twórców niepodległej II Rzeczypospolitej i pogłębienie wiedzy uczniów z zakresu historii narodowej.

  Do rywalizacji zgłosiło się 100 uczestników ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu kolneńskiego. Byli oni podzieleni na 25 zespołów według trzech kategorii wiekowych. Zespół reprezentujący naszą szkołę (Maciej Bagiński, Sylwia Konopka, Tomasz Koryszewski, Natalia Święczkowska i Mateusz Święszkowski) został laureatem turnieju i zdobył II miejsce w kategorii klas 7- 8 szkoły podstawowej i 3 klasy gimnazjum.

  Gratulacje dla naszych uczniów, którzy znaleźli się w gronie zwycięzców turnieju!

  Mariusz Kędzierski

 • Święto Bibliotek Szkolnych w naszej bibliotece

  Święto Bibliotek Szkolnych w naszej bibliotece

  Październik to miesiąc szczególny, to czas, w którym biblioteki szkolne obchodzą swoje  coroczne święto. Ale jeśli ktoś myśli, że nic się wtedy nie dzieje, to jest w wielkim błędzie…

  Pierwszy tydzień października wypełniony był pracami organizującymi następne tygodnie. Zgodnie z harmonogramem, przypominano uczniom historię Święta Bibliotek Szkolnych, zareklamowano  również zaplanowane konkursy. Wychowawcy klas 0-3 zostali poproszeni o stworzenie „Kącików czytelniczych „w salach, w których dzieci będą gromadzić swoje ulubione książki lub książki wypożyczone ze szkolnej biblioteki.

  Po zamknięciu spraw organizacyjnych, rozpoczął się „Tydzień z ciekawą książką”. Do biblioteki zostały zaproszone wybrane klasy na zajęcia czytelnicze. Podczas tych zajęć reklamowane były książki zakupione w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Zakupiono około  tysiąca książek z różnych dziedzin i o różnej tematyce. Z pewnością usatysfakcjonowani będą wszyscy miłośnicy fantastyki, kryminału oraz książek podróżniczych, przygodowych, jak i Ci najmłodsi miłośnicy kreskówek Disney’a.

  Trzeci tydzień października to „Tydzień z książką historyczną”. Uczniowie zapoznali się z ofertą książek historycznych współczesnych autorów. W trakcie prezentacji mogli zadawać pytania i oglądać przygotowane egzemplarze.

  W ramach tematyki tygodniowej uczniowie klasy IVa, wzięli udział w spotkaniu autorskim z panią Grażyną Bąkiewicz, autorką książek z serii „Ale historia…”, w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Autorka opowiadała o swojej pasji, jaką jest pisanie książek , o momentach przełomowych, a także o chwilach zwątpienia. Uczniowie uważnie słuchali pani Bąkiewicz, a następnie kilku słuchaczy pokusiło się o zadawanie pytań pisarce.

  16 października obchodziliśmy Dzień Papieski. W związku z tak ważnym dla nas świętem, również biblioteka szkolna postanowiła uczcić sylwetkę bliskiego sercom Polaków papieża-Jana Pawła II. Uczniowie dzięki przygotowanym wystawkom i fragmentom filmów, mogli przypomnieć sobie postać słynnego Polaka. Dla chętnych zorganizowany został błyskawiczny konkurs pt. „Co wiem o Janie Pawle II?”. W czasie przerw uczniowie mogli  poczytać lub posłuchać fragmentów książek historycznych.

  W ostatnim tygodniu uwaga uczniów została zwrócona na  ważne pozycje książkowe, dla każdego, kto chce pogłębiać wiedzę o języku polskim i nie tylko. Mowa  oczywiście o różnego rodzaju słownikach. Po zapoznaniu z zasadami korzystania ze słowników, na uczniów czekał konkurs-„Detektywi słów”, który miał na celu jak najszybsze odnalezienie znaczenia danego słowa. Na wygranych czekały upominki.

  Miesiąc październik, to czas, w którym w bibliotece szkolnej mnóstwo się działo. Każdy dzień wypełniony był prezentacjami, spotkaniami, rozmowami. Drzwi biblioteki są zawsze otwarte, a jej bogata oferta książkowa, sprawia, że każdy znajdzie cos dla siebie. Zdjęcia w Albumie.

 • Świetliczaki to My

  Świetliczaki to My

  W dniu 18 października 2018 r. w świetlicy szkolnej miała miejsce bardzo ważna uroczystość – Pasowanie na Świetliczaka. Wydarzenie zorganizowano po raz pierwszy i wzięły w nim udział, uczęszczający do świetlicy szkolnej , uczniowie „zerówek”. O godzinie 14 czytelnię szkolną wypełnił gwar i śmiech prawie czterdziestu uczniów, czekających na ważne dla nich wydarzenie. Dzieci były radosne, ale jednocześnie ciekawe tego, co je czeka. Po uroczystym powitaniu świetliczków przez prowadzące: Alicję Mrozik, Mariolę Staszewską i Alicję Odachowską , na uczniów czekał szereg zadań i atrakcji, które miały na celu rozwijanie umiejętności wspólnej i wesołej zabawy, a także integrowanie grup świetliczków.Dzieci odgadywały zagadki zadawane przez prowadzące, wskazywały zdania prawdziwe i fałszywe. Po wysiłku umysłowym przyszedł czas na zabawę ruchową, która oprócz aktywności fizycznej, miała na celu praktyczną naukę wykorzystania słów :Proszę, Dziękuję. Po tej lekcji uprzejmości przyszedł czas na próby. Jako pierwsza była „ próba Kopciuszka”, która polegała na jak najszybszymi najdokładniejszym(oczywiście) rozdzieleniu różnego rodzaju ziaren. Następnie przyszłe świetliczaki poddano „próbie smaku”. Dzieci miały za zadanie rozpoznanie różnych smaków owoców i warzyw. Utrudnieniem w tej próbie było zawiązanie oczu „próbującym”. Ostatnia  miała sprawdzić wiedzę uczniów dotyczącą znajomości Regulaminu świetlicy. Oczywiście dzieci znały odpowiedź na każde pytanie! Po ćwiczeniach umysłowych i fizycznych nadszedł czas na najważniejszą część uroczystości: Ślubowanie. Uczniowie wygłosili uroczysty tekst ślubowania. A następnie z rąk pani Dyrektor i pana Dyrektora otrzymali dyplomy i słodkie upominki. Po uroczystości świetliczaki, udały się do miejsca,które w szkole lubią najbardziej-Świetlicy, by miło spędzić czas w oczekiwaniu na rodziców. Organizatorki serdecznie dziękują Zarządowi Banku Spółdzielczego w Kolnie za przekazanie  upominków dla dzieci i środków finansowych na zakup słodyczy. Dziękujemy, że zawsze mogliśmy na Was liczyć w organizacji naszych imprez!

   

  Alicja Mrozik

  Alicja Odachowska

  Mariola Staszewska

 • Dzień Komisji Edukacji Narodowej w naszej szkole

  Dzień Komisji Edukacji Narodowej w naszej szkole

  W dniu 15.10.2018r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej. Na akademię przybyli honorowi goście: Burmistrz Miasta Kolna- Andrzej Duda, Przewodniczący Rady Rodziców- Andrzej Kleczyński oraz grono emerytów SP nr 1. Były życzenia, kwiaty oraz wyróżnienia dla nauczycieli, które wręczył Dyrektor- Lech Owczarczyk. Ten miły dzień uświetnił występ uczniów z klas VIII a, VIII b, VII b oraz VI b. Zdjęcia z uroczystości w Albumie.

   

 • Wojewódzkie obchody Dnia Komisji Edukacji Narodowej

  Wojewódzkie obchody Dnia Komisji Edukacji Narodowej

   

  W dniu 12 października 2018r. w naszej szkole  miała miejsce wielka uroczystość - Wojewódzkie Dni Komisji Edukacji Narodowej. W swoich progach mieliśmy zaszczyt przywitać wielu niecodziennych gości  z województwa podlaskiego. Corocznie podczas tych uroczystości wręczane są odznaczenia państwowe i resortowe oraz nagrody dla wyróżniających się nauczycieli i pracowników oświaty. Po raz pierwszy miało to miejsce w Kolnie. Były przemówienia, kwiaty, podziękowania i życzenia. Podczas uroczystości głos zabrali m.in. Eminencja Biskup Tadeusz Bronakowski, Marszałek Województwa Podlaskiego Bohdan Paszkowski, Podlaski Kurator Oświaty Pani Beata Pietruszka oraz Burmistrz Miasta Kolna Andrzej Duda.

  „Dobry wychowawca, który nie wtłacza a wyzwala, nie ciągnie a wznosi, nie ugniata a kształtuje, nie dyktuje a uczy, nie żąda a zapytuje – przeżyje wraz z dziećmi wiele natchnionych chwil”

  Janusz Korczak

  Te wymowne słowa Janusza Korczaka przywołała podczas swojego przemówienia pani Kurator - Beata Pietruszka, by podkreślić rolę, jaką w życiu uczniów odgrywają nauczyciele, wychowawcy. By podkreślić, jak wyjątkowa relacja wiąże nauczyciela z jego uczniami. Dobry nauczyciel to taki, który wyzwala, wznosi, kształtuje, uczy, pyta. Od tej relacji, od postawy nauczyciela zależy na ile uczeń wzniesie się i wykorzysta swoje możliwości. Zdjęcia w Albumie

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie
  18- 500 Kolno, ul. Wojska Polskiego 22
 • (86)278-21-24
  Sekretarz szkoły - p. Joanna Socik

Galeria zdjęć