Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
Na którym z lochu, co był twą stolicą
Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem.
W dniu 10 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Hasłem przewodnim tego spektaklu słowno- muzycznego był fragment wiersza Leopolda Staffa: „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą! Lecz czymś największym, czym być można: Sobą!”.
Wprowadzeniem do akademii było odśpiewanie pełnej wersji „Mazurka Dąbrowskiego” przez całą społeczność szkolną o symbolicznej godzinie 11:11. Podczas uroczystości prowadzący zapoznali uczniów z głównymi etapami trudnego procesu odbudowy suwerennego państwa polskiego, począwszy od końca XVIII wieku, kiedy Rzeczpospolita szlachecka została brutalnie wymazana z map Europy, przez ponad stuletni okres niewoli i powstań narodowych, aż po wielki dzień odzyskania niepodległości. Rys historyczny był przeplatany patriotycznymi pieśniami i wierszami. Ogromne wrażenie na widzach- nauczycielach, uczniach i rodzicach- zrobił taniec wykonany przez przedszkolaków i trzecioklasistów, ubranych w stroje w biało- czerwonych barwach narodowych. W akademii wystąpili uczniowie z klasy 5 c i 7 a. Piękną oprawę muzyczną uroczystości zapewnił kilkudziesięcioosobowy chór szkolny. Ważnym elementem widowiska były także nastrojowe dekoracje, związane tematycznie z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Warto również podkreślić, że w ramach upamiętnienia tej doniosłej rocznicy wszyscy uczniowie byli ubrani w stroje galowe.
Podsumowaniem przedstawienia było przypomnienie wszystkim widzom, że dzisiaj nasze pokolenie otrzymało od historii niezwykły dar, jakim jest możliwość życia w niepodległym państwie. Należy jednak pamiętać o słowach wielkiego Polaka i patrioty, twórcy II Rzeczypospolitej, Marszałka Józefa Piłsudskiego, który twierdził, że „niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym”. Marszałek Piłsudski wielokrotnie proroczo ostrzegał, że wolność nie jest Polakom dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać i bronić jej. Nigdy nie wolno wstydzić się polskości i wypierać się swoich korzeni.
Uroczystość została przygotowana przez nauczycieli: Panią Beatę Boć, Panią Mirosławę Pomichowską, Panią Elżbietę Czereszewską, Panią Annę Makowiecką, Panią Joannę Waszkiewicz, Pana Piotra Ossowskiego i Pana Mariusza Kędzierskiego.
* W trakcie uroczystości został wykorzystany sprzęt audio- wizualny zakupiony w ramach programu ,,Laboratoria prayszłości".
Mariusz Kędzierski