• Dzień Pluszowego Misia w grupach 5- latków

     • Pluszowy Miś jest najlepszym przyjacielem każdego małego człowieka oraz jedną z najpopularniejszych zabawek na całym świecie dlatego też ma w kalendarzu zarezerwowany dzień na swoje święto. 25 listopada dzieci w całej Polsce obchodzą Dzień Pluszowego Misia. 

      Nasze przedszkolaki również świętowały ten dzień w towarzystwie swoich ulubionych pluszaków. Z tej okazji dzieci poznały historię powstania tej zabawki, spędziły czas na wspólnych zabawach ruchowych, tańcu do znanych misiowych piosenek oraz wykonały prace plastyczne przedstawiające misia.

      Dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. 

      Joanna Waszkiewicz, Agnieszka Łada

     • Zbiórka karmy dla schroniska

     • W ramach jesienno-zimowej pomocy dla zwierząt, uczniowie klasy IVb przeprowadzili zbiórkę karmy, która została przekazana do schroniska w Kolnie. Za okazaną hojność i dobre serce serdecznie dziękujemy uczniom i ich rodzicom. 

      Barbara Zdancewicz 

     • ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     • W dniu 27 listopada, jak co roku świętowaliśmy dzień ulubionej maskotki wszystkich dzieci – pluszowego misia.  Zgodnie z tradycją tego dnia nasi uczniowie mogli przynieść do szkoły swoje maskotki.  Oprócz tych tradycyjnych misiów pojawiły się również pszczółki, smoki, motylki, itp.

      Uczniowie najmłodszych klas poznali historię   najpopularniejszego pluszowego misia ,,Teddy Bear”. Okazało się, że niemałą rolę w tym wydarzeniu odegrał amerykański prezydent Teodor Roosvelt.  Następnie dzieci przypomniały sobie postać najsłynniejszego pluszowego misia – Kubusia Puchatka. Razem z naszym pluszowym bohaterem odwiedziliśmy Stumilowy Las i jego mieszkańców – Królika, Kłapouchego, Prosiaczka i Tygryska. Uczniowie przypomnieli najzabawniejsze przygody swoich ulubieńców z  tego niezwykłego lasu.

      Ale misie to nie tylko pluszowe zabawki, to potężne i majestatyczne zwierzęta zamieszkujące niemal wszystkie kontynenty. Wiedza dzieci na temat niedźwiedzi żyjących na naszej planecie jest ogromna.  Umiały wskazać rodzinę olbrzymich niedźwiedzi grizzly i brunatnych, niedźwiedzi polarnych, zamieszkujących najzimniejsze rejony Ziemi.  Ale nie zapomniano również o tych, które są mniej straszne – misie koala i misie panda.

      Ciekawość dzieci wzbudziły również niedźwiedzie gwiazdozbiory  na niebie – Mała i Wielka Niedźwiedzica, galaktyczni strażnicy strzegący ładu i porządku na niebie.

      Już tradycyjnie, akcentem kończącym nasze spotkania z pluszowym misiem, była degustacja niedźwiedziego przysmaku – miodu.  Chętni uczniowie wraz ze stosownym orężem (łyżeczką) czekali, by skosztować słodkiego przysmaku.  Złocisty płyn oblepiał ich place i usta, ale wszyscy byli zadowoleni.

      Mariola Staszewska, Alicja Odachowska

     • Dzień Życzliwości

     •  

      „Życzliwość jest jak piękny kwiat, który rozkwita w sercu każdego z nas!”

      Złoty nauczyciel

      Dzień życzliwości – święto, którego celem jest uwrażliwienie ludzi na to, jak ważna jest wzajemna życzliwość oraz wzbudzanie pozytywnych emocji. Życzliwość może być wyrażana na wiele sposobów, na przykład poprzez życzliwe słowa, gesty, czy działania.

      W naszej szkole  uczniowie jak i nauczyciele mogli wylosować karteczkę z miłym słowem i podarować osobie, której chcieliby przekazać dobre słowo. Każdy zasługuje na miły gest, a życzliwość jest łatwo okazywać. Bądźmy dla siebie uprzejmi, nie tylko tego dnia:)

      Zainteresowanie akcją było ogromne, z czego bardzo się cieszymy!

      Pedagog szkoły. Anna Zalewska

     • Dzień śmiesznych skarpetek

     • W poniedziałek 20.11.2023r. obchodziliśmy „Dzień śmiesznych skarpetek”.  Przełamaliśmy bariery i postawiliśmy na eksplozję kolorów. Kolorowe skarpetki podkreśliły nasz oryginalny sposób bycia. Nasze stopy zdobiły wielobarwne skarpetki w kropki, paski, serduszka, sówki, pszczółki, jedzenie, i wiele innych ciekawych rzeczy. Śmieszne stópki były również u naszych najmłodszych uczniów z oddziałów 5 i 6 latków. To był kolorowy i ciekawy dzień!

       

      Pedagog szkolny Anna Zalewska

     • Telefony zaufania oraz infolinia wsparcia dla dzieci i młodzieży

     • Dzieci i młodzież w kryzysie psychicznym, które mają problemy w domu, w szkole, w tym w relacjach rówieśniczych, przy zapewnieniu anonimowości i pełnej dyskrecji, mogą skontaktować się ze specjalistami i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach. Poniżej nr telefonów.

     • Dzień postaci z filmów i seriali

     • W poniedziałek, 13 listopada uczniowie mogli przyjść w przebraniu postaci z filmu lub serialu. Jak zawsze, mogliśmy liczyć na kreatywność i pomysłowość naszych uczniów oraz nauczycieli.

      Rano zawitał do szkoły Lord Vader, znany wcześniej jako Anakin Skywalker, jeden z głównych postaci sagi „Gwiezdne Wojny”, który tego dnia miał za zadanie wprowadzić wesołą atmosferę w naszej szkole. Na szkolnych korytarzach można też było spotkać Wednesday Addams ze swoją mamą Morticią z serialu „Rodzina Addamsów”. Wielbiciele kreskówek mogli przywitać się z księżniczkami, czarownicami, piratami i super bohaterami. Zobaczcie sami:)

      Dziękujemy za włączenie się w to wydarzenie!

      Pedagog szkolny Anna Zalewska

     • Apel z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

     • Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
      Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
      Na którym z lochu, co był twą stolicą
      Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem.

       

      ojcowie niepodleglosci – RadioMaryja.pl

      W dniu 10 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Hasłem przewodnim tego spektaklu słowno- muzycznego był fragment wiersza Leopolda Staffa: „Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą! Lecz czymś największym, czym być można: Sobą!”

      Wprowadzeniem do akademii było odśpiewanie pełnej wersji „Mazurka Dąbrowskiego” przez całą społeczność szkolną  o symbolicznej godzinie 11:11. Podczas uroczystości prowadzący zapoznali uczniów z głównymi etapami trudnego procesu odbudowy suwerennego państwa polskiego, począwszy od końca XVIII wieku, kiedy Rzeczpospolita szlachecka została brutalnie wymazana z map Europy, przez ponad stuletni okres niewoli i powstań narodowych, aż po wielki dzień odzyskania niepodległości. Rys historyczny był przeplatany patriotycznymi pieśniami i wierszami. Ogromne wrażenie na widzach- nauczycielach, uczniach i rodzicach- zrobił taniec wykonany przez przedszkolaków i trzecioklasistów, ubranych w stroje w biało- czerwonych barwach narodowych. W akademii wystąpili uczniowie z klasy 5 c i 7 a. Piękną oprawę muzyczną uroczystości zapewnił kilkudziesięcioosobowy chór szkolny. Ważnym elementem widowiska były także nastrojowe dekoracje, związane tematycznie z obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Warto również podkreślić, że w ramach upamiętnienia tej doniosłej rocznicy wszyscy uczniowie byli ubrani w stroje galowe.

      Podsumowaniem przedstawienia było przypomnienie wszystkim widzom, że dzisiaj nasze pokolenie otrzymało od historii niezwykły dar, jakim jest możliwość życia w niepodległym państwie. Należy jednak pamiętać o słowach wielkiego Polaka i patrioty, twórcy II Rzeczypospolitej, Marszałka Józefa Piłsudskiego, który twierdził, że „niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym”. Marszałek Piłsudski wielokrotnie proroczo ostrzegał, że wolność nie jest Polakom dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać i bronić jej. Nigdy nie wolno wstydzić się polskości i wypierać się swoich korzeni.

      Uroczystość została przygotowana przez nauczycieli: Panią Beatę Boć, Panią Mirosławę Pomichowską, Panią Elżbietę Czereszewską, Panią Annę Makowiecką, Panią Joannę Waszkiewicz, Pana Piotra Ossowskiego i Pana Mariusza Kędzierskiego.

      * W trakcie uroczystości został wykorzystany sprzęt audio- wizualny zakupiony w ramach programu ,,Laboratoria prayszłości".

      Mariusz Kędzierski

     • Dzień Postaci z Bajek

     • W poniedziałek 6 listopada obchodziliśmy nietypowe święto-Dzień Postaci z Bajek. To doskonała okazja, by  przypominać ulubione postacie z popularnych książek oraz bohaterów ze znanych filmów animowanych i bajek rysunkowych. To inicjatywa, która promuje czytelnictwo nie tylko wśród najmłodszych, ale też wśród starszych uczniów, którzy  chętnie sięgają po bajeczki. W naszej bibliotece od samego rana pojawiały się postacie z różnych bajek, które przechadzały się między regałami i szukały ciekawych książek. Elza z Anną szukały Calineczki, a Harry Potter  domagał się komiksu o Asteriksie, a nasz szkolny Czerwony Kapturek zaangażował się w poszukiwania babci. W tym bajkowym dniu wszystko było możliwe. Oprócz przecudnych, ciekawych i zaskakujących  kostiumów, w które byli przebrani nasi uczniowie (nie tylko ci mali, ale również ci starsi) po korytarzach i w bibliotece snuli się wielbiciele bajkowej literatury i  poszukiwacze nowości książkowych. Każdy znalazł coś dla siebie. W tym dniu reklamowaliśmy książki zakupione w ramach NPRC. Bardzo często sięgano po książki z serii „Bajki w 5 minut”, „Czerwony Kapturek”, książki z serii „Klub Słodziaków”, Baśniobór  i inne.  Wśród starszych czytelników „dobrym wzięciem” cieszyła się literatura fantastyczna, książki obyczajowe i bajeczki. Między książkami i wśród bajkowych postaci minął świąteczny dzień.

      Mariola Staszewska, Alicja Odachowska

     • Skrzydlata biblioteka

     • „Za górami za lasami…

      ( a może wcale nie tak  daleko)

      Była sobie biblioteka.

      A w niej Pani z Biblioteki,

      która nie wypożyczała dzieciom książek.

      Wypożyczała Skrzydła”

      Takimi słowami rozpoczynaliśmy zajęcia ze wszystkimi klasami. Hasło przewodnie obchodów  tegorocznego święta brzmiało: ,,Tu kwitnie wyobraźnia”. Tak też sposób organizacji tego wyjątkowego dnia był szczególny. Po pierwsze bardzo pasowało nam hasło przewodnie, po drugie nasze działania były podporządkowane realizacją zadań związanych  z udziałem w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, a po trzecie w bibliotece pojawiły się nowe książki (skrzydła, którymi można było obdarować  chętnych uczniów). Rozpoczęliśmy obchody święta od reklamy, tego, co będziemy robić przez cały miesiąc. A lista była długa. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Uczniowie wszystkich klas mogli brać udział w konkursie plastycznym „Moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”. Każdego dnia dla pierwszych 10 osób, które wypożyczyły książkę czekały słodkie upominki z mądrym cytatem. Biblioteka ,,stała otworem" dla uczniów klas pierwszych, którzy mogli po raz pierwszy wypożyczyć swoje pierwsze SKRZYDŁA. Zajęcia z pierwszakami były bardzo ciekawe, a jednocześnie pouczające (tylu ciekawych rzeczy  na temat książek dowiedziała się pani bibliotekarka, że starczy na cały rok). Czytelnicy z klas pierwszych byli przeszczęśliwi. Mogli po raz pierwszy wypożyczyć książkę do domu. Najwięcej trudności sprawił wybór „Którą książkę wybrać?”. Inni czytelnicy mogli brać udział w sesji zdjęciowej ”Przyłapani na czytaniu”. Akcja cieszyła się dużą popularnością szczególnie wśród maluchów, bo starsi owszem czytali, ale w ukryciu. Klasy młodsze chętnie uczestniczyły również w zajęciach dotyczących fantazji. Czytaliśmy bardzo ciekawą książkę „Walizka pana Hanumana” i na jej podstawie rozmawialiśmy na temat fantazji i jej roli w życiu każdego czytelnika. Rozwiązywaliśmy rebusy, krzyżówki i zagadki. Staraliśmy się przeżywać niesamowite przygody razem z Darią, bohaterką opowiadania. Takie były atrakcje przygotowane przez szkolną bibliotekę, ale najprzyjemniejszym momentem dla każdego czytelnika, małego i tego z ósmej klasy był widok nowych,  kolorowych, pachnących farbą drukarską książek zakupionych do biblioteki. W oczach oglądających i wypożyczających pojawiały się  tajemnicze uśmiechy i ulga, że „Nowe skrzydła” mogą zabrać do domu. Owocem wszystkich akcji był wzrost czytelnictwa.

       Mariola Staszewska

       

     • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

     • W poniedziałek 6 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek! W naszej szkole mogliśmy zauważyć postacie z bajkowych opowieści. Bajki lubią zarówno dzieci jak i dorośli, w związku z tym na szkolnym korytarzu można było spotkać „wyrośniętego” Czerwonego Kapturka, który w koszyczku miał cukierki. To spotkanie sprawiło nam bardzo wiele radości. Był to dzień pełen wrażeń!

      Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

      Pedagog szkolny Anna Zalewska

     • Dyskoteka w stylu lat siedemdziesiątych

     • W tym roku Samorząd Uczniowski postanowił zaprosić uczniów klas IV – VIII na zabawę przy dźwiękach muzyki w stylu lat 70. Zadbano o odpowiedni klimat – obowiązywał strój z tamtych lat. Z głośników popłynęły największe przeboje. O oprawę muzyczną zadbał uczeń klasy VIII a– Kacper Kosiński. Wielu uczniów, odpowiadając na zaproszenie, ubrało się zgodnie z ówczesną modą. Bardzo dziękujemy nauczycielom, którzy opiekowali się nami podczas zabawy.

      * W trakcie dyskoteki  został wykorzystany sprzęt nagłaśniający zakupiony w ramach programu ,,Laboratoria prayszłości".

      Samorząd Uczniowski