• „Kto posiada kota, nie musi się obawiać samotności” – Daniel Defoe

     • Koty są różne – białe, czarne, pręgowane, rude, rasowe, krótkowłose, długowłose, dachowce. Chodzą swoimi ścieżkami. Wszystkie mruczą, łaszą się i miauczą. Łączy je jeszcze jedno – uwielbiają człowieka. Koty swoimi niezwykłymi cechami fascynują nas od wieków, od czasów faraonów. Nic dziwnego, że te niesamowite i tajemnicze stworzenia doczekały się swojego święta, które obchodzimy 17 lutego. Do obchodów kociego święta włączyli się również uczniowie naszej szkoły. Oprócz tradycyjnego świętowania w tym roku naszą placówkę odwiedzili wyjątkowi goście: wieloletnia przyjaciółka naszej biblioteki – Pani Bożena Kowalewska wraz ze swoimi niezwykłymi ,,przyjaciółmi” – kotką Krysią i kocurem Diamondem. Krysia to typowy ,,dachowiec” o czarno-białym umaszczeniu. Diamond natomiast to wzorcowy przedstawiciel kota rasy brytyjskiej. Koci goście wywołali niemałe poruszenie, wszyscy chcieli  chociaż dotknąć nowych pupili.  Mimo początkowych obaw, koty chętnie uległy pieszczotom dzieci, były również wdzięcznym obiektem do fotografowania.

      Na zajęciach w bibliotece rozmawialiśmy o naszych mruczących czworonogach, oglądaliśmy ich zdjęcia, czytaliśmy informacje oraz ciekawostki. Ciekawą kocią historię zaprezentowała nam również Pani Bożena. Uczniowie naszej szkoły w ramach konkursu wykonali prace plastyczne przedstawiające literackich kocich bohaterówe. Wszystkie  można obejrzeć na wystawie w bibliotece szkolnej.

      Zwieńczeniem obchodów Dnia Kota w naszej szkole była degustacja smakowitych kocich języczków. Pożegnanie naszych kocich przyjaciół było niezwykle wzruszające. Wszyscy byli niepocieszeni, że koty muszą już wrócić do spacerów, swoimi kocimi ścieżkami. Liczymy jednak, że to nie jedyna taka wizyta.

      Mariola Staszewska, Mariusz Kędzierski, Anna Makowiecka, Alicja Odachowska

     • Realizujemy program ,,Rosnę z matematyką"

     • eduresized_mBank_logo_fundacja_RGB(1).jpg

      Dzieci z grup wychowania przedszkolnego rozpoczęły realizację zajęć matematycznych ,,Zaprzyjaźnij się z Matematyką" w ramach programu grantowego ,,Rosnę z Matematyką", finansowanego przez mFundację. Grupy 5 i 6- latków mogą doskonalić swoje umiejętności matematyczne oraz uczyć się poprzez zabawę na zajęciach dotyczących różnych zagadnień ze świata matematyki. Jest to doskonała okazja do integracji i wspólnego rozwiązywania matematycznych problemów i nabywania kompetencji matematycznych.

     • BAL KARNAWAŁOWY W ODDZIAŁACH PRZEDSZKOLNYCH

     • 13 lutego odbył się długo wyczekiwany przez naszych przedszkolaków bal karnawałowy. Podczas tego wydarzenia dzieci mogły wcielić się w kogoś innego, przebrać się za znaną i lubianą postać bajkową i wyglądać inaczej niż zwykle. 

      Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, królewny, delikatne motylki, rycerzy, strażaka, Spider-Mana, lwa, pszczółkę ,…  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich  postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno.

      Imprezę poprowadziła firma zajmująca się animacjami dla dzieci Wodzirej Band. Wielką atrakcją dla dzieci podczas balu były zabawy z balonami, liczne konkursy, taniec ze smokiem oraz wata cukrowa i malowanie buziek. Zabawy, humoru i radości było co niemiara. Na koniec odbył się słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. 

     • Walentynkowa „Randka z książką”

     • Najbardziej wyczekiwanym świętem, obchodzonym w lutym są Walentynki. W tym roku uznaliśmy, że będzie to doskonała okazja do świętowania z książką. Biblioteka szkolna skorzystała z okazji i ,,dostosowała” obchody tego dnia do własnych planów. Zaprosiliśmy całą społeczność szkolną do udziału w „Randce z książką”. Nasza czytelnia została przyozdobiona w walentynkowe ,,gadżety" i stała się przytulnym pokoikiem, w którym można było spędzić przerwę w miłym towarzystwie. Stoły zostały nakryte czerwonymi obrusami, w tle rozbrzmiewała relaksująca muzyka, a wokół rozłożone były książki o miłości i  przyjaźni. Wystarczyło tylko sięgnąć po jedną z nich i ,,przenieść" się w inny świat. Na każdej przerwie czytelnia ,,pękała w szwach", nie było wolnego miejsca. Każdy chciał zatopić się w czytaniu i miło spędzić czas. Odwiedzający „walentynkową czytelnię” stwierdzili, że „w tym dniu, łatwo można było zakochać się w czytaniu”.

      Mariola Staszewska, Anna Makowiecka, Mariusz Kędzierski, Alicja Odachowska

     • BAL KARNAWAŁOWY

     • Dnia 7 lutego 2024 roku w naszej szkole odbył się niezwykły Bal Karnawałowy. Zorganizowana impreza przyciągnęła uczniów klas 1-3, tworząc wyjątkową atmosferę radości i zabawy. W tym dniu sala gimnastyczna przemieniła się w krainę kolorów i barw, gdyż wszyscy uczestnicy przyszli w najbardziej kreatywnych i kolorowych strojach karnawałowych. Nie brakowało barwnych maskotek, superbohaterów, księżniczek, piratów i wielu innych postaci z wyobraźni dzieci. Podczas balu nie zabrakło różnorodnych atrakcji. Zorganizowane zostały zabawy i konkursy, w których uczestnicy mogli wykazać się pomysłowością i sprytem. Konkurs na najlepszy taniec, najciekawszy strój czy najlepszą parę dostarczył wielu emocji i śmiechu. Dekoracje i Przekąski: Sala balowa była udekorowana karnawałowymi girlandami, balonami i plakatami. Stoły uginały się od przysmaków – kolorowych cukierków, popcornu, ciastek i owoców. Atmosfera była nie tylko radosna, ale również pełna smakowitych niespodzianek. Bal Karnawałowy w Szkole Podstawowej nr 1 w Kolnie był wyjątkową okazją do integracji społeczności szkolnej, rozwijania kreatywności i dobrej zabawy. Dzieci i dorośli wspólnie spędzili czas, tworząc wspomnienia, które na pewno na długo pozostaną w sercach wszystkich uczestników. Niech ta kolorowa tradycja karnawałowa będzie kontynuowana przez wiele lat!

      Wychowawczynie klas I-III.

     • 84. rocznica pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb ZSRS

     • Kalendarium: 10 lutego 1940 r. sowieci przeprowadzili pierwszą z czterech masowych deportacji Polaków z kresów. „W czterdziestym nas Matko na Sybir zesłali” - Internetowy Portal Informacyjny Mieszkańców Miasta i Gminy Busko-Zdrój

      W dniu 9 lutego 2024 r. poczet sztandarowy szkoły i uczniowie klasy 6 a pod opieką dyrektora Pana Lecha Owczarczyka i nauczyciela historii Pana Mariusza Kędzierskiego wzięli udział w miejskich obchodach 84. rocznicy pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb ZSRS. Uczniowie uczestniczyli we mszy świętej w kościele pw. św. Anny w Kolnie. Wysłuchali kazania dotyczącego brutalnej polityki okupanta sowieckiego wobec Polaków w okresie II wojny światowej. Następnie poczty sztandarowe kolneńskich szkół ustawiły się pod pomnikiem Sybiraków i oddały hołd ofiarom deportacji. Przedstawiciele władz samorządowych złożyli tam kwiaty i znicze.

      W latach 1940- 1941 służby sowieckie zorganizowały cztery masowe deportacje obywateli polskich mieszkających na obszarach zajętych po 17 września 1939 r. przez Armię Czerwoną. W sumie ze wschodnich województw II Rzeczypospolitej deportowano w tragicznych warunkach (kilkutygodniowa podróż w przepełnionych wagonach towarowych, często bez wystarczającej ilości jedzenia i picia, przy ekstremalnie niskiej lub wysokiej temperaturze, w atmosferze strachu i niepewności) około 350 tysięcy ludzi, z czego ponad 60 % stanowili Polacy. Tylko podczas pierwszej deportacji w lutym 1940 r. przymusowo wywieziono około 140 tysięcy mieszkańców Kresów Wschodnich. Umieszczano ich potem w specjalnych obozach znajdujących się w odległych regionach ZSRS- na Syberii i Dalekim Wschodzie oraz w Kazachstanie. Deportowanych zmuszano do niewolniczej pracy w kopalniach, kamieniołomach, kołchozach, przy wyrębie lasów, budowie dróg i linii kolejowych. Wyczerpująca praca w surowym klimacie, głodowe racje żywnościowe, koszmarne warunki mieszkaniowe i sanitarne, brak odpowiedniej opieki medycznej oraz brutalność funkcjonariuszy NKWD doprowadziły do śmierci kilkudziesięciu tysięcy Polaków.

       

      Fragment wspomnień Sabiny Potoczak, którą wraz z czwórką rodzeństwa i matką wywieziono w 1940 r. do sowieckiego łagru (pisownia oryginalna).

      „(…)Myśmy myśleli, że nas będą zabijać, bo mieli broń. Podjechały dwa wozy. Nic nam nie pozwolili zabrać, tylko to, co na sobie i po jednej pierzynce, bo brat był mały. Małe dzieci na wozy, wsiadać, a większe dzieci szły pieszo. Mróz był minus 35 stopni. Zawieźli nas do wagonów bydlęcych, napakowali pełen wagon, a ubole stali i poganiali. Jak cały transport załadowali, to nas wieźli. Głodne. Chłodne. Jak chcieli, to nam coś rzucili i wstawili wiadro zimnej wody. Wieźli nas sześć tygodni do wołogodzkiej obłasti.  (…) Tam były straszne łagry. Bardzo długie. Z jednej strony żerdzie i mech pokładziony i z drugiej strony też. A przez środek korytarz. I takie małe piecyki. Zimno, głodno i płacz. Lepiej, żeby nas zabili, jak my to mamy przeżyć. Pokładli my się spać. A w tych pryczach pluskwy i wszy gryzły. Na drugi dzień nas zawołali na stołówkę. Dali po małej, glinianej krynce zupy, prawie sama woda. I rozkaz, co mamy robić. Mamy się podporządkować, bo inaczej nie dostaniemy jeść. Dzieciom dali po 10 deka chleba, te, co pracowały, dostały dwadzieścia i trochę więcej tej zupy. I do roboty, do lasu. Moja najstarsza siostra miała 15 lat. Dostała siekierę i piłę. Ma robić. A my z drugą siostrą, która miała 12 lat, i ja, lat 9, a z nami starszy z braci, siedmioletni, mieliśmy palić gałęzie. Najmłodszy brat miał 5 lat. Moją Mamusię dali do kuchni, żeby myła kotły po zupie i paliła w piecu. Gliniane krynki na zupę też żeśmy myli, aby były na rano. Wstawaliśmy o godzinie pierwszej w nocy. I szliśmy z Mamusią do kuchni. Ja musiałam jej świecić taką żarówką ze świerka, bo tam światła nie było. Nacięło się wcześniej patyczków świerkowych i podpaliło. Jak się wchodziło do tej stołówki, to szczury jak koty latały. Ciągle płakałam, bo się tak ich bałam. (…) Wracali na wieczór do tych łagrów strasznych i zimnych. Palili w piecykach, przez całe noce, a dziury były w ścianach na wylot. Ubrania dali nam z worków. Na nogi łapcie z brzozy. Jak się przyszło do baraku, nogi były białe. Myśmy je rozcierali do czerwoności, boby się odmroziły.”

       

      Mariusz Kędzierski

       

     • Konkurs plastyczny

     •  

      Zbliża się Święto Patrona Naszej Szkoły. W związku z obchodami tego szczególnego dla naszej społeczności dnia biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie plastycznym pod hasłem: ,,Patron naszej szkoły- Tadeusz Kościuszko”

      Cele konkursu:

      - rozwijanie uzdolnień plastycznych;

      - promocja  działań szkolnej biblioteki;

      - rozbudzanie fantazji i wyobraźni twórczej;

      - pogłębienie informacji na temat postaci Tadeusza Kościuszki, jego działalności i głoszonych przez niego idei;

      - kształtowanie postawy patriotycznej.

      Zasady udziału

      1.W konkursie biorą udział uczniowie  z klas I - VIII.

      2. Uczestnik konkursu tworzy pracę plastyczną – portret Tadeusza Kościuszki.

      3. Formt pracy A4.

      4. Technika- dowolna.

      4. Prace należy złożyć w bibliotece do dnia 15 marca 2024 r.

      5. Komisja konkursowa będzie oceniać prace w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I- III i IV - VIII.

      6. Laureaci konkursu (trzy pierwsze miejsca) otrzymają nagrody książkowe i dyplomy. Pozostali uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy.

       

      Organizatorzy: Mariola Staszewska, Anna Makowiecka, Mariusz Kędzierski,

     • KONKURS WIEDZY O TADEUSZU KOŚCIUSZCE

     • OGŁOSZENIE!

       

      „KONKURS WIEDZY O TADEUSZU KOŚCIUSZCE”

      200 lat temu w Solurze zmarł Tadeusz Kościuszko | dzieje.pl - Historia Polski

       

      Regulamin konkursu

      1. Cele konkursu:

      - popularyzacja postaci Tadeusza Kościuszki, jego działalności oraz głoszonych przez niego idei,

      - rozwijanie zainteresowań historią Polski,

      - kształtowanie postawy patriotycznej,

      - promocja czytelnictwa.

      2. Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna.

      3. Konkurs jest adresowany do wszystkich zainteresowanych uczniów z klas IV- VIII.

      4. Chętni uczniowie muszą zapisać się w bibliotece szkolnej do 29 lutego 2024 r.

      5. Konkurs odbędzie się 13 marca 2024 r.o godzinie 855 w czytelni.

      6. Konkurs będzie miał formę testu z pytaniami otwartymi i zamkniętymi.

      7. Laureaci konkursu (zdobywcy trzech pierwszych miejsc) otrzymają dyplomy, nagrody książkowe i cząstkową ocenę celującą z historii. Każdy uczestnik konkursu, który zdobędzie co najmniej 50% punktów otrzyma dyplom i cząstkową ocenę bardzo dobrą z historii.

      8. Informacje o wynikach konkursu zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły.

      9. Nagrody książkowe i dyplomy zostaną wręczone laureatom podczas akademii poświęconej Patronowi szkoły.

       

      Mariola Staszewska, Anna Makowiecka, Mariusz Kędzierski