• Spotkanie z ratownikiem medycznym

     • 5-latki z naszej szkoły gościły u siebie wykwalifikowanego ratownika medycznego Pana Piotra Truszkowskiego. Pan Piotr przeprowadził warsztaty z udzielania pierwszej pomocy, celem których było przygotowanie przedszkolaków do wykonywania prostych czynności udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia.

      Pan ratownik omówił wygląd stroju, w którym pracuje oraz wyjaśnił na czym polega jego praca. Następnie dzieci zapoznały się ze sprzętem z jakiego ratownik medyczny korzysta w swojej pracy na co dzień. Przedszkolaki miały też okazję wysłuchać informacji na temat udzielenia pierwszej pomocy w przypadku oparzeń, skaleczeń i złamań. Dzieci uczyły się jak należy komuś pomóc do momentu przyjazdu pogotowia ratunkowego. Wszystkie czynności ratunkowe mogły przećwiczyć wykorzystując do tego swoje pluszaki.

      Zdobyta wiedza i ćwiczenia praktyczne sprawiły, że dzieci nauczyły się wielu ważnych umiejętności, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia.

      Joanna Waszkiewicz

     • Dzień Edukacji Narodowej w Jedynce

     • W piątek 13 października SP 1 obchodziła uroczystość Dnia Edukacji Narodowej.

      W sali gimnastycznej tłumnie zgromadzili się uczniowie, nauczyciele , rodzice oraz zaproszeni goście, którzy uświetnili swą obecnością to wyjątkowe święto.

      Podczas części oficjalnej przyznano szereg nagród okolicznościowych, a młodzi aktorzy uczcili ten dzień artystycznymi występami; tańcami, piosenkami oraz scenkami z życia szkoły.

      Nie obyło się tego dnia bez podziękowań, wyrazów wdzięczności  i życzeń skierowanych do pedagogów.

      Hanna Faszyńska

      * W trakcie uroczystości został wykorzystany sprzęt audio- wizualny zakupiony w ramach programu ,,Laboratoria prayszłości".

     • Kolejne działania w ramach Miesiąca Bibliotek Szkolnych

     • Od wielu lat w październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. To dobra okazja do pokazania potencjału biblioteki, jej dorobku, pozycji, a także do zorganizowania różnego rodzaju aktywności. Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych to święto, które zostało ustanowione w 1999 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego. Najpierw był to jeden dzień  a od 2008 roku cały miesiąc październik. Hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2023 roku brzmi:

       

      W bibliotece:

      • jesteś chętnie widziany,
      • nie stawiamy stopni,
      • do niczego nie zmuszamy.

      W bibliotece możesz: 

      • wyszukiwać informacje,
      • czytać ciekawe książki,
      • odrobić lekcje,
      • wypożyczać książki,
      • myśleć,
      • mieć święty spokój,
      • uśmiechać się,
      • pytać.

      W ramach MBS odbędzie się szereg działań mających na celu:

      • promocję biblioteki szkolnej i jej działań,
      • zwrócenie uwagi całej społeczność szkolnej na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły,
      • zaakcentowanie Święta Bibliotek Szkolnych,
      • propagowanie zainteresowania książką,
      • rozbudzenie i kształtowanie kultury czytelniczej,
      • podnoszenie poziomu czytelnictwa,
      • integrację środowiska szkolnego.

      Program obchodów

      1. „Poczęstuj się cytatem”

      Od 16 października każdego dnia na pierwszych 10 osób, które wypożyczą książkę,  inną niż lekturę będzie czekać fantastyczny cukierek z inspirującym cytatem. Mamy nadzieję, ze połączenie słodkiego z mądrym przypadnie do gustu nawet najbardziej wyrafinowanym czytelnikom.

      2. Sesja zdjęciowa „Przyłapani na czytaniu”

      Biblioteka szkolna postanowiła wyjść naprzeciw gustom wszystkich czytelników i organizuje akcję czytelniczo-fotograficzną. „Przyłapani na czytaniu” dla uczniów klas 1-8.Jeśli chcesz na chwilę poczuć się jak fotomodelka lub fotomodel i przy okazji zachęcić do czytania innych i polecić coś ciekawego do czytania , przyjdź do biblioteki. Zrób zdjęcie i zareklamuj ciekawą, twoim zdaniem książkę. Wszystkie zdjęcia zostaną zamieszczone na stronie internetowej naszej szkoły.

      Sesja zdjęciowa odbędzie się w środę 18 października 2023 r. od godziny 8.oo do 9.50 i od 10.50 do  11.35

      Zapisy do sesji w bibliotece.

      3. Konkurs plastyczny „Moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”. Zapraszamy do udziału w konkursie wszystkich uczniów naszej szkoły , od klasy 1 do klasy 8.Konkurs odbędzie się pod hasłem tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Wystarczy narysować wymarzoną bibliotekę, miejsce w którym można się rozwijać i gdzie mieszka wyobraźnia.

      4. Ciekawe zajęcia biblioteczne.

     • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

     • Bieżący rok szkolny  będzie wypełniony działaniami promującymi czytelnictwo w ramach realizacji założeń Narodowego  Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jednym z wielu przedsięwzięć  jest udział  czytelników naszej szkoły  w „Nocy bibliotek”.

      To już po raz 9 bierzemy udział w tej imprezie. Każdego roku spotykamy się w zaprzyjaźnionej z nami Bibliotece Pedagogicznej, gdzie czeka na nas mnóstwo atrakcji. W tym roku zostaliśmy podzieleni na dwa zespoły. Dla każdej grupy przygotowano  inny program. Najmłodsi robili wspaniałe zakładki do książek, budowali z klocków najwyższą i najpiękniejszą bibliotekę. Architektów było wielu, projekt jeden, a wspólna praca przerosła oczekiwania widzów. Po prostu kosmiczna budowla. Zwycięzcami byli wszyscy i wszyscy otrzymali wspaniałe upominki. Ekscytującą konkurencją było również „Koło fortuny”. Każdy chciał zakręcić czarodziejskim kołem. Emocje sięgały zenitu.  Po kilku godzinach zabawy zmęczeni czytelnicy wpadali w ramiona stęsknionych rodziców. Druga grupa uczestników tworzyła ciekawe plakaty promujące czytelnictwo. Do tworzenia takiego plakatu mogli użyć wszystkiego (kolorowy papier, liście, kasztany, cekiny, brokatowe wstążki, kawałki futra, sztuczne kwiaty, mazaki, kredki, plastelina i inne cudeńka). Niektórzy nie wiedzieli, co mają wziąć i sięgali po tradycyjne mazaki. Plakaty wyszły przecudne. Widać było, że uczniowie potrafią ze sobą współpracować i wspólnie ,,coś” tworzyć. Rodzice obserwujący poczynania swoich pociech pękali z dumy. Starsi  uczniowie z klasy 6a rozwiązywali mega trudne zagadki w „Tajemniczym pokoju”. Całości atrakcji dopełniał „Salon malowania twarzy” i „Kosmiczni fryzjerzy”, którzy z garstki kolorowych loków potrafili stworzyć cuda na głowie. Atrakcji było tyle, że nawet najbardziej zdegustowany czytelnik znalazł coś dla siebie. Na zakończenie nocnego spotkania każdy otrzymał słodki upominek. Czekając na rodziców dopadły nas wspominki. 9 lat temu, w pierwszej edycji „Nocy bibliotek”, uczestniczyła grupa najmłodszych wtedy uczniów naszej szkoły, pięciolatków. Obecnie to uczniowie klasy 7a i 7b. (młodzież). Nadal są wierni ”imprezie”. W okrojonym składzie, ale byli. Nie mogło ich zabraknąć. Czas biegnie nieubłaganie szybko. W następnym roku czeka nas 10 edycja. Już nie możemy się doczekać.

      Mariola Staszewska, Alicja Odachowska

       

     • Ślubowanie klas pierszych

     • Dnia 05 października odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych. Uroczystość ta wpisała się na stałe w kalendarz imprez szkolnych. To bardzo ważne wydarzenie nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich wychowawców i rodziców. Zanim pierwszoklasiści zostali przyjęci do grona społeczności szkolnej musieli zaprezentować to, czego już się w szkole nauczyli. Gotowi, odświętnie ubrani i bardzo przejęci przystąpili do zaprezentowania swoich umiejętności. Zadaniem uczniów było m.in. zaśpiewanie piosenek, recytacja wierszy oraz umiejętność odpowiedzi na szereg  ważnych pytań dotyczących patriotyzmu, zasad zachowania , bezpieczeństwa. Po zakończonej prezentacji przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego  potwierdzili, iż wszystkie dzieci wspaniale zdały "egzamin pierwszoklasisty".Doniosłym momentem uroczystości było ślubowanie pierwszoklasistów. Na sztandar szkoły uczniowie wypowiedzieli tekst ślubowania:

      Ślubuję być dobrym Polakiem,

      Dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły.

      Będę uczyć się jak kochać Ojczyznę,

      jak dla niej pracować kiedy urosnę.

      Będę starał się swoim zachowaniem,

      sprawiać radość rodzicom i nauczycielom”.

      Aktu pasowania dokonał dyrektor Szkoły Pan Lech Owczarczyk. Tym samym 68 pierwszaków zostało włączonych do społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusz Kościuszki w Kolnie. Dowodem były akty pasowania na ucznia wręczone dzieciom przez wychowawców.

      Najmłodsi otrzymali pamiątkowe znaczki i dyplomy ufundowane przez Radę Rodziców, upominki w postaci pomocy dydaktycznych od rodziców.

      Po zakończeniu części oficjalnej dzieci zostały zaproszone do klas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

      ,,Więc witaj nam szkoło,

      wakacje za nami,

      jesteśmy radośni, jesteśmy uczniami!”

      Naukę czas zacząć…

      Szkoła cichutko drzwi uchyliła,

      dzieci do siebie zaprosiła.”

      Kochane Pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście już uczniami i życzymy Wam sukcesów w nauce. Powodzenia!

      Niech zdobywanie wiedzy będzie dla Was radością!
      Naszym najmłodszym uczniom życzymy samych  sukcesów i radości ze zdobywanej wiedzy.

      Barbara Konopka

      * W trakcie uroczystości został wykorzystany sprzęt audio- wizualny zakupiony w ramach programu ,,Laboratoria prayszłości".

     • DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

     • W dniu 29 września obchodziliśmy Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji uczniowie z klas 1a, 2a, 3b i 5c wzięli udział w ciekawym spotkaniu, którego celem, było promowanie głośnego czytania i popularyzacja literatury polskiej. Zanim rozpoczęły się oficjalne obchody młodzi czytelnicy dowiedzieli się, że ten dzień jest również dniem urodzin popularnej polskiej autorki Janiny Porazińskiej. Uczniowie doskonale znają dorobek pisarki, wspominali o ,,Szewczyku Dratewce”, ,,Pamiętniku Czarnego Noska”, czy ,,Kopciuszku”. Zanim przeszyliśmy do najważniejszego punktu spotkania, czytelnicy zostali poproszeni o wskazanie zalet czytania, zgodnie z literami alfabetu zamieszczonymi na tablicy. Wszyscy stwierdzili, że pod każdą literą uda się utworzyć korzyść płynącą z czytania (zalety czytania od A do Z).

      Głównym punktem spotkania było oczywiście GŁOŚNE CZYTANIE. Najmłodsi uczniowie z klas pierwszych wysłuchali fragmentu utworu ,,Korniszonek”. Przygody niesfornego chłopca okazały się niezwykle interesujące dla pierwszaków. Niestety nie mogli oni poznać całej historii bohatera na zajęciach. Na tych ciekawskich i niecierpliwych ksiązki o przygodach Korniszonka czekały na bibliotecznych półkach.

      Uczniowie z klas drugich i trzecich wysłuchali fragmentu utworu, w którym opisano wady i zalety posiadania rodzeństwa. Ta niepozorna ksiązka rozbawiła niemal wszystkich słuchaczy.

      Starsi czytelnicy z klasy piątej rozmawiali na temat wad i zalet czytania. Okazało się, że przeciwników i zwolenników tego sposobu czytania było prawie tyle samo.

      Dzień Głośnego Czytania zakończyliśmy pogrążeni w niesamowitych historiach ciekawych bohaterów.

      Mariola Staszewska, Alicja Odachowska