Nawigacja

 • Śpiewające przedszkole

  W poniedziałek 16 kwietnia 2017r. dzieciaki z grup przedszkolnych brały udział w eliminacjach szkolnych Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Przedszkolaków ,,Mama, tata i ja". Jury do etapu eliminacji powiatowych zakwalifikowało następujących  uczestników:

  1 Natalia Jarzyło - 5- latki a

  2. Anna Chmielewska- 5- latki a

  3. Julia Góralczyk - grupa 0 ,,b"

  Gratulujemy i trzymamy kciuki.

 • Apel poświęcony patronowi naszej szkoły

  27 marca obchodziliśmy najważniejsze święto w naszej szkole – Dzień Patrona. Jak co roku, na uroczystym apelu, zatrzymaliśmy się na chwilę nad postacią Tadeusza Kościuszki. W tym roku obejrzeliśmy program artystyczny pt. „Kościuszko w oczach współczesnych i pamięci potomnych”, który uświadomił nam, jak ważną rolę odgrywał nasz Patron w życiu Polaków i Amerykanów. Bohater za życia, bohater po śmierci i żyjąca po dziś legenda.  W roku 2017 minęła 200. rocznica śmierci przywódcy Insurekcji – pierwszego polskiego powstania.

          Uczniowie klas IV- VII   przedstawili zgromadzonym dokonania  Tadeusza Kościuszki w XVIII–wiecznej Polsce. Naczelnik Kościuszko był pierwszym przywódcą całego narodu walczącego o „wolność, całość, niepodległość”. Insurekcja została stłumiona, ale już w 1797 r. na ziemi włoskiej powstały Legiony Polskie, w 1830 r. wybuchło powstanie listopadowe, a w 1863 r. - powstanie styczniowe. Nasz Patron zapoczątkował więc wieloletnią walkę o wolność Polski, którą ostatecznie odzyskaliśmy po I wojnie światowej. Legendę kościuszkowską utrwalono w XIX w. na obrazach malarza narodowego Jana Matejki ze słynnym „Kościuszko pod Racławicami”, a także „Panoramą Racławicką” pędzla Jana Styki i Wojciecha Kossaka.

  Montaż słowno- muzyczny przepełniony był patriotyzmem. Na zakończenie uczniowie mogli obejrzeć prezentację multimedialną związano z Patronem. Kolejnym elememntem apelu był quiz klas V- VII  dotyczący życia i dokonań naczelnika. Po dogrywce konkurs wygrał zespoł klas V.

          Uroczysty apel był też okazją do wręczenia nagród i dyplomów w konkursach przeprowadzonych ostatnio w naszej szkole oraz przedstawienia sukcesów  sportowców. Zdjęcia w Albumie

 • Sukcesy sportowe naszych uczniów

   

  Piłka ręczna

  W Jabłoni Kościelnej w dniu 20.03.2018 rozegrano  Igrzyska Dzieci Grupy Zachodniej w Piłce Ręcznej Chłopców.  Szczypiorniści z SP1 w Kolnie wywalczyli awans na finał Igrzysk Województwa Podlaskiego SZS zajmując w całych zawodach drugie miejsce. Oznacza to, że chłopcy z Jedynki są już wśród ośmiu najlepszych szkół podstawowych w województwie w piłce ręcznej. Wkrótce odbędzie się następny etap tych rozgrywek.

  Pływanie

   W dniu 21.03.2018 na obiektach Parku Wodnego w Łomży  odbyły się Igrzyska Dzieci Grupy Zachodniej w Pływaniu Drużynowym.  Drużyna dziewcząt zajęła w klasyfikacji drużynowej trzecie miejsce. Tym samym uczennice uzyskały awans na finał Igrzysk Województwa Podlaskiego SZS, który niebawem będzie rozgrywany w Augustowie. Wszystkim gratulejemy.

 • Sukces naszej drużyny w ,,Grze Miejskiej"

  Na powitanie wiosny Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Kolnie po raz kolejny zorganizowała Grę Miejską, w której udział wzięły uczennice z naszej szkoły w składzie: Magdalena Lemańska, Katrzyna Kuczewska, Sylwia Konopka, Joanna Czereszewska, pod opieką p. Marioli Staszewskiej. Nasz zespół zdobył  I miejsce. Gratulujemy.

 • Bardzo dobry występ naszych uczennic

  Bardzo dobrze zaprezentowały się dziewczęta z SP 1 w Kolnie na Igrzyskach Dzieci Województwa Podlaskiego w Indywidualnym Tenisie Stołowym. Nasze uczennice w składzie: Martyna Gąsiewska, Zuzanna Połomska i Amelia Modzelewska potwierdziły, że ubiegłoroczne drużynowe wicemistrzostwo województwa nie było dziełem przypadku i na zawodach w Grajewie zaprezentowały się jeszcze lepiej. Tym razem na indywidualnych, wojewódzkich  zawodach Podlaskiego Szkolnego Związku Sportowego pokazały, że ,,liczą" się w regionie. Najlepiej wypadła Martyna Gąsiewska, która została mistrzynią województwa podlaskiego w tenisie stołowym, a wspólnie z koleżankami w drużynowej klasyfikacji dziewcząt,  zajęła pierwsze miejsce. Oprócz tego w ogólnej punktacji szkół, SP 1 w Kolnie zajęła drugą lokatę. Zawody rozegrano 21.03.2018 na hali MOSiR w Grajewie. Udział w finale dziewczęta zapewniły sobie dwa tygodnie wcześniej w grupowym turnieju eliminacyjnym w tym samym miejscu. Zdjęcia w Albumie.

 • Kiermasz wielkanocny

  W pierwszy dzień wiosny w naszej szkole działo się bardzo dużo, ponieważ obok występów związnych z powitaniem nowej pory roku, uczniowie mieli okazję aktywnie ,,udzielać się" podczas kiermaszu wielkanocnego. W czasie przerw można było kupić przepyszne ciasta, ciasteczka, baby, babeczki, rurki i inne pyszności- słodkości oraz  drobne ,,fanty"(wielkanocne ozdoby, pluszowe maskotki, książki itp.). Cel był jeden- pomoc rodzinom będącym w trudnej sytuacji materialnej. Tradycyjnie akcja spotkała się z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem młodych wolontariuszy oraz całej społeczności szkolnej. Dziękujemy wszystkim gorąco za ,,wielkie serducha". Do następnego kiermaszu! Zdjęcia w Albumie.

 • Powitanie wiosny

  CZY  WIESZ, ŻE ...

  • Wiosna astronomiczna rozpoczyna się      w momencie równonocy wiosennej  i trwa do momentu przesilenia letniego,  co w przybliżeniu oznacza na półkuli północnej okres pomiędzy 21 marca  a 22 czerwca (czasami daty te wypadają    dzień wcześniej lub dzień później,  a w roku przestępnym mogą być  dodatkowo cofnięte o jeden dzień).

  •  Za wiosnę klimatyczną przyjmuje się   okres roku, w którym średnie dobowe  temperatury powietrza wahają się  pomiędzy 5 a 15°C.

  W naszej szkole wiosnę powitaliśmy  w  barwny i radosny sposób. Klasy młodsze ,, przywołały ją" na trzeciej godzinie lekcyjnej WIOSENNYMI PIOSENKAM, TAŃCAMI,  WIERSZAMI oraz kolorowymi strojami, natomiast klasy starsze- na 5 godzinie lekcyjnej. Występy uczniów oceniało Jury, które brało pod uwagę: stroje, śpiew lub recytację oraz ruch sceniczny. W kategorii klas młodszych najlepiej zaprezentowały się: III a i III b, a z klas starszych -VI b. Wszystkim udzielił się radosny nastrój, który towarzyszył podczas występów.  Mamy nadzieję, że zima odeszła na dobre. Zdjęcia z uroczystości w Albumie.

 • Uwaga Rodzice

   

  W  dniu 22 marca odbędą się zebrania z Rodzicami w/g następującego planu:

  - godz. 16 00 – spotkanie Rodziców z oddziałów  (5 latki- III) z Wychowawcami w salach.

  - godz. 16 45 – spotkanie wszystkich Rodziców klas I- VII na sali gimnastycznej z psycholog z PPP w Kolnie – prelekcja n.t. Trudności dydaktyczne i wychowawcze – rola rodziców.

  - godz. 17 30- spotanie Rodziców klas IV- VII z Wychowawcami w salach.

  * Wszyscy nauczyciele uczący w klasach IV- VII( nie mający wychowawstwa) pełnią dyżur w pokoju nauczycielskim od godz. 18 00.

 • Wyniki konkursu plastycznego,,Prasowy kot"

  Przed obchodami Dnia Kota został rozstrzygnięty konkurs plastyczny.  Do biblioteki szkolnej złożono 17 różnorodnych prac. Komisja konkursowa bardzo długo nie mogła dojść do porozumienia. Wszystkie prace były bardzo pomysłowe, oryginalne i estetyczne. Po długich obradach ustalono wyniki. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i skromne upominki.

  Wyniki konkursu plastycznego „Prasowy kot”

  1 miejsce

  • Julia Kulągowska klasa 3 a
  • Wiktor Cempa klasa 1 b
  • Gabriela Malinowska klasa 1 b

  2 miejsce

  • Zuzanna Dąbkowska klasa 3 c
  • Adrianna Waśkiewicz klasa 1 b
  • Jakub Szczęsny klasa 1 b

  3 miejsce

  • Marlena Wszeborowska klasa 1 b
  • Damian Grzech klasa 3 a
  • Natalia Wszeborowska klasa 1 b
  • Weronika Sutkowska klasa 3 a
  • Oliwia Domańska klasa 1 a
  • Judyta Szyperek klasa  4
  • Aleksandra Kuliś klasa 4 a
  • Aleksandra Rydelek klasa 4 a
  • Kornelia Sikora klasa 4 a
  • Julia Bralewska klasa 1 b
  • Mateusz Fabiszewski klasa 3 a

   

 • Dzień Kota w naszej szkole

  Obchody Dnia Kota stały się już w naszej szkole tradycją. Na początku nowego semestru młodsze dzieci dopytywały  o konkursy związane z kotem. Wszyscy chętni mogli wziąć udział w konkursie plastycznym „Prasowy kot” oraz w konkursie literackim „Gdybym był kotem…”.Pozostali z niecierpliwością czekali na „kocie niespodzianki”.

  W tym roku Dzień Kota obchodziliśmy w poniedziałek- 19 lutego.  Świętowanie  rozpoczęliśmy od samego rana. Polecaliśmy do czytania książki o kotach. Oglądaliśmy atlasy przedstawiające różne rasy kotów. W czasie przerw, chętni uczniowie rozwiązywali rebusy, uzupełnianki z kotem w tle. Wyszukiwaliśmy ludowe przysłowia o kotach, myszach i psach. Uczniowie, którzy brali udział w konkursach otrzymali dyplomy i skromne upominki. W tym dniu do grupy sześciolatków i pięciolatków zawitał Kot w butach. Maluchy szybko odgadły, z jakiej bajki przybył niecodzienny gość. Książkowy bohater, pokazał uczniom innych przedstawicieli kociego rodu, a maluchy chętnie opowiadały o swoich kotach i o tym, jak się nimi zajmują. Zwracały też uwagę na fakt, że należy pomagać bezdomnym kotkom. Większość zaoferowała , że będzie dokarmiać samotne, zmarznięte koty. Kot z bajki reklamował książki  do czytania z rodzicami. Na koniec zajęć czytaliśmy opowiadanie o niesfornym kocurku, Cukierku i piliśmy przepyszne mleczko. Przedszkolakom bardzo podobały się zajęcia. Zdjęcia w Albumie.

 • Wycieczka do PSP- wspomnienia ucznia kl. IV a Mateusza Jarzyło

  W dniu 17.01.2018 roku grupa uczniów klas IV, uczestniczących w zajęciach koła przyrodniczego i projekcie Laboratorium przyrodnicze, udała się z wizytą do Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Kolnie. Celem wizyty było odbycie szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej i uzyskanie informacji o tym, jak bezpiecznie bawić się na śniegu. Spotkanie poprowadził aspirant Pan Piotr Truszkowski, dyplomowany ratownik medyczny.

   Oto relacja Mateusza Jarzyło, ucznia klasy IV a:

  Na naszych zajęciach odwiedziliśmy placówkę straży pożarnej. Powitał nas aspirant Pan Piotr Truszkowski, który jest zawodowym strażakiem. Pierwszym tematem naszych zajęć były zasady bezpiecznych zabaw na śniegu i na lodzie, bo właśnie zbliżały się ferie zimowe. Pan aspirant skutecznie przestrzegł nas przed niebezpieczeństwem zabaw na ,,dzikich lodowiskach”. Wyjaśniał sytuacje, jak pomóc osobie, pod którą załamał się lód, jeszcze przed przybyciem służb ratunkowych. W takich przypadkach, czas jest bardzo cenny. Każda sekunda w lodowatej wodzie działa niekorzystnie, więc zanim przybędą służby ratunkowe, można spróbować takiej osobie pomóc z wykorzystaniem gałęzi, sanek czy szalika, oczywiście dbając równocześnie o własne bezpieczeństwo. Dowiedzieliśmy się też, jak przy pomocy kija wydostać się z wody ,gdyby to nam przytrafiło się takie nieszczęście.

  Nauczyliśmy się więc, czego nie należy robić, aby ferii (i nie tylko ) nie spędzić w szpitalu.

   Drugi temat dotyczył udzielania pierwszej pomocy osobie, u której nastąpiło zatrzymanie akcji serca i oddychania. Ten proces to resuscytacja. Każdy z nas miał możliwośćprzećwiczyć sztuczne oddychanie na fantomie i układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.

  Dowiedzieliśmy się też, jak postępować w przypadku zaczadzenia mieszkania, i jak wówczas ratować ludzi, dbając też o własne bezpieczeństwo.

   Zobaczyliśmy też niektóre pomieszczenia placówki, sprzęt strażacki, kombinezon do pracy w wodzie i sanie lodowedo ratowania tonącego, gdy załamie się lód. Wszystkim bardzo się podobało. Dziękujemy za Panu Piotrowi Truszkowskiemu za cenne informacje i profesjonalne zajęcia praktyczne przeprowadzone w atrakcyjny i ciekawy sposób, a przede wszystkim miłą i ciepłą atmosferę.To było bardzo ciekawe i potrzebne spotkanie.

  Pamiętajcie! Nie wchodźcie na lód, jeśli nie jesteście pewni, że jest bardzo gruby i wytrzymały! 
  Jeśli jesteście świadkami załamania się pod kimś lodu, natychmiast wezwijcie pomoc – najlepiej Straż Pożarną, która dysponuje specjalistycznym sprzętem ratunkowym oraz profesjonalnie przystąpi do akcji ratowniczej. 
  Jeśli wiecie, jak ratować tonącego, nie narażając przy tym siebie na niebezpieczeństwo, starajcie się pomóc przed przebyciem właściwych służb. Najlepiej jednak, bawić się zimą na śniegu, w miejscach bezpiecznych dla dzieci z dala od dużych zbiorników wodnych i jezdni.

  Pozdrawiamy Panów Strażaków i dziękujemy za ich trudną i niebezpieczną służbę. Życzymy,  aby ludzie postępowali rozważnie, aby nie trzeba było ich ratować.

  Mateusz Jarzyło, klasa IVa

 • NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH” W NASZEJ SZKOLE

  http://www.tlbrynek.edu.pl/images/upload/obrazek.jpg

   

  „Ponieważ żyli prawem wilka

  Historia o nich głucho milczy …”

   

  Zbigniew Herbert
   

  NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH” W NASZEJ SZKOLE.

  1 marca 2018 r. już po raz siódmy obchodzony będzie w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 r. jest to święto państwowe poświęcone bohaterom polskiego podziemia antykomunistycznego, walczącym w szeregach NSZ, NZW, WiN, AKO, ROAK i KWP. „Żołnierze Wyklęci” w latach 1944- 1956 stawiali zbrojny opór komunistycznej władzy i walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny. Nie chcieli zgodzić się na sowietyzację Polski i podporządkowanie jej Związkowi Radzieckiemu. „Żołnierze Wyklęci” pozostali wierni złożonej w okresie okupacji przysiędze żołnierskiej i nie uznali narzuconego Polsce komunistycznego systemu totalitarnego. „Żołnierze Wyklęci” prowadzili nierówną walkę z komunistycznym aparatem przemocy- z oddziałami NKWD, Armii Czerwonej, MO, UB i KBW. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, w 1945, działało w nim bezpośrednio około 150tysięcy żołnierzy. Dwadzieścia tysięcy walczyło z bronią w ręku w licznych oddziałach partyzanckich. Wielu z nich zginęło w walce lub zostało zamordowanych w więzieniach. Komunistyczna propaganda przez kilkadziesiąt lat próbowała uczynić z Żołnierzy Niezłomnych „bandytów reakcyjnego podziemia”, „zdrajców”, „morderców”, „niemieckich kolaborantów”  i „faszystów”. Zrobiono z nich największych wrogów powojennej Polski „Ludowej”.Dla Polaków pogodzonych z komunizmem żołnierze ci pozostali wyklętymibez cudzysłowu.Ostatni „Żołnierz Wyklęty” sierżant Józef Franczak („Lalek”) zginął podczas walki z SB i ZOMO 21 października 1963 roku.

  Z okazji tego święta zachęcamy wszystkich uczniów do ubrania się w tym dniu w stroje posiadające emblematy w barwach narodowych, a szczególnie ze znakami i symbolami charakterystycznymi dla żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. Uczcijmy w ten sposób pamięć o „Żołnierzach Wyklętych”.

   

 • Warto przeczytać

  Zachęcam do przeczytania artykułu autorstwa nauczyciela pracującego w naszej szkole  pana Mariusza Kędzierskiego.

  Gloria_Victis.doc

 • Zabawa karnawałowa w klasach młodszych

  W czwartek 18 stycznia nasi najmłodsi z klas od 5 latków do  III bawili się na balu karnawałowym w  sali gimnastycznej oraz  swoich klasach. Była to okazja do konkursów, wspólnych zabaw i korowodów,  prowadzonych przez wychowawców. Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki uczniowie na pewno zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowe. Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. W szkole zaroiło się od Spidermanów, piratów, rycerzy, klaunów, czarodziejów... Były wróżki, księżniczki, smoki, diabły, lwy, krokodyle, motyle, biedronki i różne inne stwory. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom jak i rodzicom. Większość uczniów odwiedził  w tym dniu święty Mikołaj z prezentami. Zdjęcia w Albumie.

 • Konkurs kolęd i Pastorałek w KOKiS

  W dniu 17 stycznia w KOKiS odbył się konkurs kolęd i pastorałek. Uczennice z naszej szkoły zdobyły wyróżnienia.  Zdjęcie wyróżnionych dziewcząt znajduje się w Albumie.

 • Uwaga Rodzice

  Dyrekcja i Grono Pedagogiczne SP nr 1 serdecznie zaprasza Rodziców naszych uczniów na wywiadówkę semestralną, która odbędzie się 18 stycznia 2018r. o godz. 16 00 klasy młodsze( 5- latki - kl III) oraz na 16 30 klasy IV- VII.

 • Jasełka

   Ze Świętami Bożego Narodzenia w tradycji polskiej wiąże się wiele pięknych zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu, zwanych Jasełkami. W naszej szkole zaprezentowali je 21 grudnia uczniowie klas VII a,VII b, VI b, III a, Vb pod kierunkiem pań: Katarzyny Kowalewskiej, Małgorzaty Podchul oraz Barbary Konopki. Przypomnieli w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. ,,Szkolni aktorzy" wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów,  trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi, narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Po występie głos zabrał ksiądz Dziekan Stanisław Uradziński, następnie pan dyrektor Lech Owczarczyk, którzy złożyli wszystkim świąteczne życzenia. Zdjęcia w Albumie.

   

 • Wieczór Kolęd i Pastorałek

  Popołudnie 20 grudnia w naszej szkole miało bardzo uroczysty i podniosły charakter. Uczniowie z poszczególnych klas, Kadra Pedagogiczna i licznie zgromadzeni Rodzice mieli okazję do wspólnego kolędowania.Był to bardzo miły wieczór, który wprowadził nas w atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

 • Konkurs plastyczny ,,Segregacja - Rewelacja" rozstrzygnięty

  W konkursie plastycznym nagrody i wyróżnienia zdobyli następujący uczniowie:

  1. Oliwia Filipkowska kl. VI a

  2. Jakub Piwowarski kl. III b

  3. Kacper Perkowski- 5 latki c

  4. Natalia Kijek kl. I b

  Wszystkim serdecznie gratulujemy. ZDJĘCIA Z WYDARZENIA W ALBUMIE.

 • Kiermasz Bożonarodzeniowy

  W dniu 7.12.2017r. w szkole odbył się kolejny Kiermasz Bożonarodzeniowy. Można było kupić wytwory prac uczniów w postaci ozdób świątecznych oraz wypieki – przeróżne ciasta i ciasteczka. Tym razem wyjątkowo było w czym wybierać. A wszystko dzięki aktywności uczniów i pomocy rodziców. Na uwagę i pochwałę zasługuje fakt, że do akcji czynnie włączyli się najmłodsi uczniowie pod czujnym okiem wychowawców. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na zakup paczek dla najbardziej potrzebujących. Kiermasz upłynął w przedświątecznej, miłej atmosferze. Opiekę nad przygotowaniem i organizacją sprawowała pedagog szkoły. Podczas przerw do pomocy włączyli się nauczyciele i wychowawcy.

  Wszystkim darczyńcom, którzy wzięli udział zarówno w akcji Szlachetnej Paczki oraz w kiermaszu serdecznie dziękujemy za wsparcie! Zdjęcia z wydarzenia w Albumie fotograficznym.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie
  18- 500 Kolno, ul. Wojska Polskiego 22
 • (86)278-21-24
  Sekretarz szkoły - p. Joanna Socik

Galeria zdjęć