Nawigacja

 • Nasze sukcesy

  Podobnie, jak w latach poprzednich, także w tym roku szkolnym uczniowie klas ósmych mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w różnych dziedzinach  z j. niemieckiego. Mogli  sprawdzić zarówno swoją wiedzę, jak i talenty plastyczno- manualne. 

  Maciej Woźniak z klasy VIII a zdobył dwa wyróżnienia – jedno  w konkursie  plastycznym „Różne oblicza księstwa Liechtensteinu” , a drugie w konkursie  „Świąteczne odliczanie – der Adventskalender”.

  Julia Kulągowska z klasy VIII a zajęła II miejsce w XIV Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych, a Julia Kajko z klasy VIII c w tym samym konkursie zajęła III miejsce.

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 • Dzień Dziecka

  Dzień Dziecka świętują zarówno dzieciaki, jak i dorośli. Z okazji tego święta w naszej szkole było wesoło i kolorowo. Wyjątkowo magiczne atrakcje, które dostarczyły naszym uczniom wiele niezapomnianych wrażeń i przeniosły do bajkowego świata magicznej zabawy, przygotował nam zespół Wodzirej Band z Grajewa.

  Serdecznie dziękujemy!

  Dyrekcja i Pedagog szkolny

 • Bieg po zdrowie

  Nasza szkoła uczestniczyła w realizacji projektu „Bieg po zdrowie” opracowanym w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami.

  Głównymi celami programu było: opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

  Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane były za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku uczniów.

  Podsumowaniem projektu była prelekcja dla uczniów klas IV i V poprowadzona przez pracownika PSSE w Kolnie, panią Sylwię Pisiak oraz zawody sportowe dla uczniów klas IV. Wyłoniliśmy naszych najsprawniejszych uczniów, a byli to Oliwia Czuba, Marcel Trzeciak i Adam Jarzyło.

  Pedagog - Anna Zalewska, Renata Pogorzelska, Zbigniew Bohuszko, Piotr Ossowski

 • Trzymaj formę

  Program ,,Trzymaj formę" to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu: propagującym zbilansowane odżywianie, połączone z regularną aktywnością fizyczną. Realizując projekt przekazaliśmy naszym uczniom informacje, że zdrowe odżywianie i styl życia mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, rozwój i życie. W maju nasi najmłodsi uczniowie  z klasy I-III  przygotowali zdrowe śniadanie. Mamy nadzieję, że prawidłowe nawyki żywieniowe zostaną na długo.

  Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy wiedzy w zakresie podejmowania właściwych działań mających na celu utrzymanie formy.

  Serdecznie dziękuję wychowawcom oraz pracownikowi PSSE w Kolnie- pani Sylwii Pisiak.

  Pedagog szkolny Anna Zalewska

   

 • Kiermasz słodkości

  15 maja w naszej szkole odbył się kiermasz charytatywny dla Michaliny Malinowskiej. Ta mała bohaterka, każdego dnia dzielnie walczy o zdrowie. Wielu ludzi zjednoczyło się by pomóc małej wojowniczce.

  Dzięki życzliwości i zaangażowaniu rodziców, uczniów, wychowawców i nauczycieli udało nam się zebrać imponującą kwotę 4065 zł,  która w całości została przekazana na ortezy dla Miśki.

  Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w kiermaszu i wsparli naszą akcję.
  Drodzy Rodzice, Uczniowie, Wychowawcy, Nauczyciele i Goście, dzięki Waszej solidarności pokazaliśmy, że wspólna praca w szczytnym celu może dać wiele radości i satysfakcji. Udowodniliście, że jesteście wrażliwi na potrzeby innych. Dziękujemy!
  Warto pomagać!

  Pedagog szkolny Anna Zalewska

   

 • Światowy Dzień bez Tytoniu 2023

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kolnie  informuje, że działaniom kampanijnym zainicjowanym przez Światową Organizację Zdrowia w ramach obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu 2023 przyświeca hasło „Uprawiaj żywność, nie tytoń”. Tematyka tegorocznej kampanii informacyjnej nierozerwalnie wiąże się z działaniami ubiegłorocznymi, które skupiały się na ukazaniu negatywnego wpływu uprawy i spożycia tytoniu na funkcjonowanie naszej planety.

  Tytoń uprawiany jest w ponad 120 krajach świata. Na potrzeby tych plantacji każdego roku niszczonych jest ok. 3,5 miliona hektarów ziemi, które mogłyby zostać  wykorzystane do uprawy roślin służących wyżywieniu ludności, zużywane są zasoby wody pitnej oraz niszczona różnorodność gatunkowa roślin i zwierząt. Trzech największych producentów liści tytoniu (Chiny, Indie i Brazylia) odpowiada za ponad 55% światowej produkcji. W ostatnich dziesięcioleciach międzynarodowe korporacje tytoniowe obniżyły koszty produkcji, przenosząc uprawy tytoniu z krajów o wysokich dochodach do krajów o niskich dochodach, gdzie obecnie ma miejsce około 90% upraw tytoniu. W krajach tych krótkoterminowe korzyści finansowe z uprawy są niwelowane przez długoterminowe  konsekwencje: brak bezpieczeństwa żywnościowego, choroby i ubóstwo wśród robotników rolnych oraz rozległe szkody środowiskowe .

  Rekordowa liczba 349 milionów ludzi w 79 krajach stoi w obliczu braku bezpieczeństwa żywnościowego (o bezpieczeństwie żywnościowym mówimy wtedy, gdy w kraju nie brakuje żywności dobrej jakości i jest ona dostępna dla każdego https://www.gov.pl/web/rolnictwo/bezpieczenstwo-zywnosciowe  . Wielu z nich mieszka w krajach o niskich i średnich dochodach, w tym w ponad 30 krajach na kontynencie afrykańskim. Wiele z tych krajów wykorzystuje duże obszary żyznej ziemi do uprawy tytoniu zamiast zdrowej żywności, dlatego celem prowadzonej przez WHO kampanii informacyjnej jest m.in.:

  − mobilizowanie rządów do zaprzestania dopłat do uprawy tytoniu i wykorzystania  oszczędności na programy zastępowania upraw, które służą poprawie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia ludności,

  − podnoszenie świadomości w społecznościach uprawiających tytoń na temat korzyści  płynących z odejścia od uprawy tytoniu na rzecz rolnictwa zrównoważonego,

  − wspieranie wysiłków na rzecz zwalczania pustynnienia i degradacji środowiska poprzez ograniczenie upraw tytoniu.

  Więcej informacji dostępnych jest na stronie:

  https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2023

  Materiały graficzne do kampanii (w tym do zamieszczenia w mediach społecznościowych) znajdują się pod linkiem:

  https://who.canto.global/v/MC783N5RBE/folder/MFRPE?viewIndex=0

 • Życzenia z okazji Dnia Matki

  Z okazji święta  Mamy  przesyłamy dziś naszym kochanym Mamusiom najserdeczniejsze życzenia:

  samych radosnych i pełnych ciepła chwil oraz najszczersze wyrazy wdzięczności za wszystkie trudy i starania.

  Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie

   

 • Z wizytą u Charlesa Perraulta…

  16 maja minęła 320 rocznica śmierci francuskiego bajkopisarza Charlesa Perrault. Spotkania z twórczością  tego autora stały się  w naszej szkole tradycją.  W tym dniu  do biblioteki zapraszamy młodszych czytelników. Dzieci chętnie opowiadają  treść bajek, które czytali im rodzice i chętnie przysłuchują się nowym historiom.

  W tym roku do biblioteki zawitały maluchy z klasy I a. Od progu powitał ich Czerwony Kapturek, postać jednej z ulubionych bajek. Pierwszoklasiści od razu odgadli, kto będzie postacią główną spotkania. Chętnie słuchały prelekcji na temat życia i twórczości francuskiego bajkopisarza. Dowiedziały się, że oprócz bajki o ,,Czerwonym Kapturku” Charles Perrault napisał szereg innych wspaniałych utworów: Kopciuszka, Śpiącą Królewnę, Kota w Butach, Wróżki, Tomcio Paluszka…

  Choć wszyscy uczniowie słuchali historii z zainteresowaniem, co chwila ich wzrok przykuwał duży wiklinowy kosz stojący na stoliku. Większość dzieci wiedziała, że to koszyczek przygotowany przez mamę Czerwonego Kapturka dla chorej babci. Znajdowały się w nim podarki. Niektóre były bardzo wyszukane i babcia na pewno byłaby z nich bardzo zadowolona. Bo któż z nas nie lubi  świeżutkiego chlebka, dżemiku truskawkowego, soku z pomarańczy i malin. Ale w koszyczku można było znaleźć również coś bardziej współczesnego: Gripex na przeziębienie, witaminy, ciasteczka Oreo, kawa zbożowa, jabłka, gruszki, pomidory i zupka (barszcz czerwony).

  Uczniowie stwierdzili, że mama mogła spakować również masełko i książkę do czytania. Po takiej prezentacji zaczęliśmy czytać baśń o przygodach Czerwonego Kapturka.

  Dzieci z napięciem słuchały o tym, jak dziewczynka wędrowała przez las i niejednokrotnie złamała zakaz mamy, który mówił o zachowaniu ostrożności. Z otwartymi buziami słuchały o tym, co zrobił wilk i jak zakończyła się cała przygoda. Pod koniec spotkania  wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że należy zawsze słuchać mamy.

  Klamrą kończącą zajęcia była uczta. Na stół trafił świeżutki, pachnący chleb i smaczny dżemik. Wszyscy zajadali ze smakiem pyszne kanapki. I tym słodkim akcentem zakończyło się spotkanie z bajkopisarzem.

  Mariola Staszewska, Alicja Odachowska

 • Uczniowie klasy IV c pomagają!

  W tym roku szkolnym podjęliśmy współpracę z oddziałem pediatrycznym naszego szpitala. W pierwszym półroczu zorganizowaliśmy zbiórkę kolorowanek oraz kredek i przekazaliśmy te przybory małym pacjentom. Książeczki do kolorowania na pewno umiliły trudny czas spędzony w szpitalu. Następnym działaniem było przeprowadzenie akcji  „Pluszowy Miś”, czyli zbiórka pluszaków i przekazanie ich na oddział pediatryczny. Misiami obdarowywane były chore dzieci podczas przyjmowania na oddział.

  Postanowiliśmy również wesprzeć schronisko zwierząt w Kolnie i dostarczyliśmy tam karmę dla kotów i psów. Podjęte działania przyniosły nam ogromną radość. To nie jest koniec - planujemy następne działania.

  Wychowawca kl. IV c Ewa Kowalczyk

 • W odwiedzinach u bajkopisarza bez brody

  Grzegorz Kasdepke to jeden z ulubionych  autorów młodszych czytelników. Od kilku lat w bibliotece obchodzimy jego urodziny. Jest to jednocześnie okazja do tego, by zareklamować książki i poszerzyć informacje na temat jego życia i twórczości. Z okazji urodzin pana Grzegorza w  bibliotecznej czytelni spotkali się uczniowie klasy 2c. Jakież było zdziwienie, gdy maluchy dowiedziały się, że pan Grzegorz urodził się w Białymstoku (a przecież każdy w Białymstoku był!).  Czytelnicy z wielką ciekawością przestudiowali życiorys współczesnego bajkopisarza. Obejrzeli dostępne w bibliotece książki. Największą popularność zdobyła książka „Horror! czyli skąd się biorą dzieci”, „Bodzio i Pulpet”, „Konkurs z uśmiechem o Unii Europejskiej”. Dzieci oglądały i czytały inne książki Grzegorza Kasdepke. Z zainteresowaniem drugoklasiści słuchali fragmentu książki  „Dziwne przypadki bajkopisarza”. Pod koniec zajęć złożyliśmy „wirtualnie” życzenia solenizantowi. Życzyliśmy zdrowia, zadowolenia z pracy, popularności, mnóstwa czytelników, a przede wszystkim  stworzenia nowych, ciekawych książek.

 • W odwiedzinach u bajkopisarza bez brody

  Grzegorz Kasdepke to jeden z ulubionych  autorów młodszych czytelników. Od kilku lat w bibliotece obchodzimy jego urodziny. Jest to jednocześnie okazja do tego, by zareklamować książki i poszerzyć informacje na temat jego życia i twórczości. Z okazji urodzin pana Grzegorza w  bibliotecznej czytelni spotkali się uczniowie klasy 2c. Jakież było zdziwienie, gdy maluchy dowiedziały się, że pan Grzegorz urodził się w Białymstoku (a przecież każdy w Białymstoku był!).  Czytelnicy z wielką ciekawością przestudiowali życiorys współczesnego bajkopisarza. Obejrzeli dostępne w bibliotece książki. Największą popularność zdobyła książka „Horror! czyli skąd się biorą dzieci”, „Bodzio i Pulpet”, „Konkurs z uśmiechem o Unii Europejskiej”. Dzieci oglądały i czytały inne książki Grzegorza Kasdepke. Z zainteresowaniem drugoklasiści słuchali fragmentu książki  „Dziwne przypadki bajkopisarza”. Pod koniec zajęć złożyliśmy „wirtualnie” życzenia solenizantowi. Życzyliśmy zdrowia, zadowolenia z pracy, popularności, mnóstwa czytelników, a przede wszystkim  stworzenia nowych, ciekawych książek.

  Mariola Staszewska, Alicja Odachowska

 • Michasia liczy na naszą pomoc!

 • Dzień bez plecaka

  Dzień 25.04.2023 r. w naszej szkole upłynął pod hasłem „Dnia bez plecaka”. Uczniowie klas IV-VIII  wykazali się pomysłowością oraz kreatywnością. Zapakowali swoje przybory szkolne, książki i drugie śniadanie w przeróżny sposób. Widzieliśmy w szkole  kosze na zakupy, szuflady, opony, kosze na śmieci, poszewki, kosze wiklinowe i wiele innych rzeczy, których nie sposób wymienić. Ograniczeniem była tylko wyobraźnia. To był bardzo udany dzień!

   Anna Zalewska

 • Dzień fryzur z papieru

  W tym roku szkolnym nasza szkoła dołączyła do Międzynarodowego Projektu Artystycznego „Dzień Fryzur z Papieru vol. 3”, którego pomysłodawcą i koordynatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 w Lublinie wspierana przez Rok Relacji w Edukacji 5.0. W dniach 19 - 24 kwietnia 2023 r. uczniowie klas 1a, 2b, 2c, 3a i 3b zamieniły swoje sale w salon fryzjerski, wykazując się niesamowitą kreatywnością i zmysłem projektowania niezwykłych stylizacji na swojej głowie. Tworzyli loki, fale, proste włosy w rozmaitych wariacjach kolorystycznych. Była to wspaniała zabawa!

   

  #dzienfryzurzpapieru2023

   

         Pedagog szkolny

  Anna Zalewska

 • Dzień Ziemi w 6-latkach

  Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie, a nauka zachowań ekologicznych nie powinna być tylko modą, a przede wszystkim przejawem troski o przyszłość naszej planety i najmłodszych pokoleń. Dlatego wszystkie 6-latki z naszej szkoły podczas zajęć dowiedziały się, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę, przypomniały sobie zasady segregacji śmieci oraz na czym polega recykling. 

  Dzieci w ramach działań proekologicznych przygotowały plakaty promujące ekologię i rozwiesiły je na terenie przedszkola, aby zwracały uwagę innych przedszkolaków i ich rodziców. Dzieci rozwijały też swoją wyobraźnię podczas tworzenia prac przestrzennych z wykorzystaniem śmieci. 

  Joanna Waszkiewicz

 • Apel poświęcony patronowi szkoły

  ,,Wolność, całość, niepodległość..."- pod takim hasłem 20 kwietnia 2023 r. odbyła się w naszej szkole akademia poświęcona Patronowi- Tadeuszowi Kościuszce. Jest to niezwykła postać, która na trwałe zapisała się w dziejach Polski jako dobry dowódca i postępowy polityk. Rzeczpospolita,  chyląca się pod koniec XVIII wieku ku upadkowi, zyskała bohatera, którego sława przetrwała do dziś. Umieszcza się go w panteonie naszych największych bohaterów narodowych. Współcześni Polacy widzą w Kościuszce człowieka, dla którego wolna i niepodległa Rzeczpospolita była najwyższą wartością. Uosabia on także najlepsze cechy: patriotyzm, tolerancję, równość i sprawiedliwość społeczną. Jego legenda jest nadal żywa, a dla nas, uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolnie, stał się wzorem do naśladowania. Pamięć tego wielkiego Polaka uczciliśmy w montażu słowno- muzycznym przygotowanym przez uczniów klas VI a i VI b pod opieką pani Beaty Piątkowskiej i pana Mariusza Kędzierskiego. Część artystyczną uświetniły piosenki chóru szkolnego. Realia epoki przybliżyli nam uczniowie  klasy VII a występujący w strojach kosynierów i chłopów, przygotowani przez panią Iwonę Pikulińską. Niezwykle miłym akcentem uroczystości stał się również występ uczniów klasy II c pod opieką pani Marty Downar, którzy zaprezentowali się w tańcu ,,Polka warszawska". Pełne wymowy dekoracje do dzisiejszej akademii zostały wykonane przez panie Elżbietą Czereszewską i panią Annę Makowiecką. 

  Dla nas wszystkich apel z okazji Dnia Patrona pozostanie niezapomnianą lekcją historii.

 • Mobilne Laboratoria Przyszłości w naszej szkole

  Począwszy od września 2022 roku szkoły podstawowe odwiedzają ekipy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, aby wspierać proces wykorzystywania tych rozwiązań w każdym województwie. Eksperci z laboratoryjnym sprzętem pojawili się dzisiaj i w naszej szkole. Zajęcia odbywały się w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości, dzięki któremu następuje wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów w całej Polsce oraz nabywanie przez uczniów nowych kompetencji.

  Edukatorzy przeprowadzili w formie warsztatowej zajęcia z wykorzystaniem nowych technologii czyli sprzętu, który szkoła otrzymała w ramach tego projektu. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję, żeby zobaczyć działanie drukarki 3 D oraz  wspólnie przygotowali projekt do wydruku. Długopisy 3 D posłużyły dzieciom do stworzenia różnych prac. W drugiej sali uczniowie poznali działanie robotów Photon oraz okularów Google 3 D. Mobilne Laboratoria Przyszłości realizowane są przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech. 

 • Plakat Wyprzedźmy cukrzycę typu I

  Zachęcamy do zapoznania się z plakatem dedykowanym  PREWENCYJNYM BADANIOM  POPULACYJNYM WCZESNEGO WYKRYWANIA CUKRZYCY TYPU 1 u dzieci w okresie bezojawowym (link poniżej). 

 • Tydzień fantastycznej zabawy!

  Tydzień przed świętami przedszkolaki spędziły bardzo aktywnie, a to między innymi dzięki Paniom oraz świątecznemu zającowi, który odwiedził nasze dzieciaki. W atmosferę świąt wprowadziły nas rozmowy o tradycjach, malowanie pisanek, zabawy tematyczne, ruchowe zajęcia związane z Wielkanocą oraz lubiane przez wszystkich poszukiwanie pisanek. Oprócz słodkiej niespodzianki w postaci waty cukrowej na spotkanie z przedszkolakami przybył miękki, puszysty gość- żywy  królik! Wszyscy bawili się doskonale i w dobrych humorach mogli oczekiwać swiąt.

 • Rozwijanie matematycznych pasji

  W dniu 12.04. 2023 r. nasi ósmoklasiści uczestniczyli w warsztatach matematycznych, które poprowadziła dr Anna Rybak w Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki, mieszczącym się przy Kampusie UWB. Była to bardzo angażująca lekcja matematyki. W jej trakcie uczniowie odkrywali między innymi wzór Eulera dla wielościanów i zmierzyli się z rozwiązaniem zagadki mostów królewieckich. Była to doskonała okazja, żeby każdy uczestnik mógł pogłębić swoją wiedzę z zakresu matematyki. Wszyscy stwierdzili jednomyślnie, że matematyka może być ciekawa.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie
  18- 500 Kolno, ul. Wojska Polskiego 22
 • (86)278-21-24
  Sekretarz szkoły - p. Joanna Socik

Galeria zdjęć