Nawigacja

 • Uwaga Uczniowie i Rodzice!

  Od poniedziałku 17 czerwca (na dwa dni) powracamy do normalnego rozkładu zajęć (czyli lekcje 45- minutowe i przerwy w/g zaplanowanego trybu). Jednocześnie informujemy, że uroczystość z okazji zakończenia roku szkolnego 2018/ 2019 odbędzie się w  środę 19 czerwca 2019 r. o godz. 900 w sali gimnastycznej. Po części ogólnej  odbędą się spotkania z wychowawcami w przydzielonych salach.

   

 • Rozstrzygnięcie konkursu 100 zadań na 100- lecie szkoły

  Drodzy Uczniowie!

  W związku z przypadającym  na ten rok szkolny świętem 100-lecia naszej szkoły, został ogłoszony konkurs matematyczny pt. „100 zadań na 100-lecie szkoły”. W tych rozgrywkach udział wzięło 23 uczniów.

              Na szczególne wyróżnienie zasłużyli:

  - Krystian Pikuliński  klasa V c, który zajął   I miejsce zdobywając  maksymalną ilość punktów

  oraz:

  - Julia Truszkowska  klasa VI b

  - Kaja Polkowska  klasa VIII b

  - Magdalena Sutkowska klasa VIII b

  Cała trójka zdobyła po 39 punktów .

  Wyniki wszystkich uczniów uczestniczących w konkursie przedstawione zostały w zamieszczonej tabeli. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy wspaniałych wyników.

  Zachęcamy do udziału w ciekawych konkursach,  podejmowania intelektualnych wyzwań, które rozwijają samodzielność, twórcze myślenie, samodyscyplinę, a często odkrywają u uczniów uzdolnienia i talenty matematyczne.

   Wyniki_konkursu_100_zadan_na_100_lecie_szkoly.docx
 • Zaproszenie

  Dyrekcja i Grono Pedagogiczne Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie serdecznie zaprasza rodziców w dniu 12 czerwca 2019 roku o godz. 18 00 na powtórkę uroczystości obchodów 100- lecia szkoły.

 • Zarządzenie dyrektora szkoły

  ZARZĄDZENIE NR …/2018/2019

  Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie

  z dnia 10.06.2019 r.

   

   

  w sprawie skrócenia zajęć lekcyjnych od 11 czerwca 2019 r. do odwołania

   

   

  Na podstawie art. 68 ust. 1 pkt 1 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59)zarządza się, co następuje:

   

  § 1

   

  Od dnia 11 czerwca 2019 r.  z powodu wysokich temperatur w salach lekcyjnych zajęcia lekcyjne począwszy od lekcji pierwszej będą trwać 30  minut, a przerwy będą 10- minutowe i odbędą się według poniższego harmonogramu:

   

  1. 8 00 - 8 30

  2. 8 40 - 9 10

  3. 9 20 - 9 50

  4. 10 00 - 10 30 

  5. 10 40 - 11 10

  6. 11 20 - 11 50

  7. 12 00 - 12 30

  § 2

   

  Wychowawcy wszystkich klas zobowiązani są do poinformowania rodziców o czasie trwania w tym dniu zajęć lekcyjnych klasy – w terminie do odwołania .

   

  § 3

   

  Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

   

   

   

   

 • Akcja czytelnicza ,,Jak nie czytam jak czytam"

   

  W dniu 7 czerwca punktualnie o godzinie 10 cała społeczność naszej szkoły przystąpiła do IV edycji ogólnopolskiej akcji ‘Jak nie czytam, jak czytam”. W tym roku wydarzenie miało dość nietypowy charakter. Uczniowie , ze względu iż czerwiec to miesiąc „wycieczkowo- poprawkowy” w naszej szkole, czytali swoje ulubione książki w klasach. Zrezygnowaliśmy w tym roku ogólnych spotkań na sali gimnastycznej i postawiliśmy na spokój. Każda obecna w tym dniu klasa została w swojej pracowni i tam o godzinie 10 pogrążyła  się w lekturze. Mimo, że akcja była przeprowadzana  osobno w każdej klasie, to uczniowie już od samego rana dopytywali o szczegóły jej przebiegu. Większość dzieci przyniosła ze sobą swoje ulubione książki, ale pod drzwiami biblioteki ustawiła się spora kolejka, by skorzystać z zasobów książkowych biblioteki. Mimo tego iż czerwiec to czas walki o jak najwyższe końcowe noty , to uczniowie , nauczyciele podeszli poważnie do akcji. Podczas czytania uczniowie mogli zrelaksować się z ulubiona lekturą, oderwać się na chwilę od wykresów, wzorów matematycznych, chemicznych formułek, figur geometrycznych i wykresów zdań i pogrążyć się w świecie fantazji i  magicznych postaci.

   Czwarta edycja akcji zakończyła się sukcesem. Z niecierpliwością będziemy czekać na kolejną!

 • Kolejne spotkanie z cyklu ,,Poznajemy zawody"

  Spotkania z ciekawymi ludźmi

  Spotkanie III- Poznajemy zawód policjanta

  Dziś nas uczył pan policjant
  jak się chodzi po ulicach,
  jak przez jezdnię maszerować,
  żeby ruchu nie tamować.

   

  W dniu 13 maja 2019 roku w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie przedszkolaków z Panią policjantką Powiatowej Komendy Policji w Kolnie,sierż. sztab.Moniką Chmielewską.

  Tematem spotkania było szeroko pojęte bezpieczeństwo, a w szczególności utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa na spacerze, w szkole i w domu. Jak bezpiecznie przechodzić przez jezdnię? Jak poruszać się po ulicy, żeby nie doszło do sytuacji niebezpiecznych dla dziecka? Komu mogę powiedzieć, jak się nazywam, a komu nie? Do kogo zwrócić się o pomoc, kiedy się zgubię? Dzieci zostały też poinformowane o tym, jak pomocna w takiej sytuacji jest znajomość numeru telefonu do jednego z rodziców. Na te pytania próbowaliśmy odpowiedzieć w trakcie spotkania.

  Pani funkcjonariusz omawiała postępowanie dzieci w różnych sytuacjach, dając im możliwość oceny - czy zachowywały się dobrze, czy też niewłaściwie. Przedszkolaki chętnie zadawały pytania, dzieląc się swoimi doświadczeniami i wątpliwościami. Pani funkcjonariusz wykazała się tutaj ogromną cierpliwością, zrozumieniem i humorem.

  Prowadząca zajęcia uświadomiła uczniom, że często na spacerze możemy zostać zaatakowani przez psa.Bardzo pouczające było więc ćwiczenie praktyczne, które uwrażliwiło  na to jak zachować się w takiej sytuacji i zmniejszyć ryzyko uszkodzenia ciała. Zademonstrowana została również bezpieczna pozycja „żółwia”, którą należy przyjąć w przypadku ataku ze strony psa. Ćwiczenie to w niezwykły sposób wzbudziło zainteresowanie dzieci.

  Serdecznie dziękujemy Pani Policjant Monice Chmielewskiej za przekazaną nam wiedzę i doświadczenie związane z wykonywaniem tak ważnego zawodu. Jesteśmy pewne, że po tym spotkaniu wzrosło bezpieczeństwo naszych podopiecznych.
  W podziękowaniu za ciekawe zajęcia, a zwłaszcza usystematyzowanie zasad bezpieczeństwa dotyczących ruchu drogowego i bezpiecznej zabawy dzieci wręczyły naszemu gościowi pamiątkowe laurki. Na koniec spotkania zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Pani sierżant zaprosiła nas na wycieczkę do siebie na komendę, aby lepiej przedstawić dzieciom tajniki swojego zawodu. Z zaproszenia na pewno skorzystamy. To było ciekawe i wesołe spotkanie!

  Grupy przedszkolne ze świetlicy szkolnej z wychowawczyniami

  Organizatorki: Alicja Mrozik, Mariola Staszewska, Alicja Odachowska

   

 • Wyniki konkursu o Tadeuszu Kościuszce

  W dniu 4 kwietnia 2019 r. odbył się „Międzyszkolny konkurs wiedzy o Tadeuszu Kościuszce”. Konkurs ten został zorganizowany w ramach obchodów 100. rocznicy powstania naszej szkoły. Odbył się on jednocześnie w dwóch szkołach- w naszej oraz w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Stawiskach.

  Konkurs był adresowany do wszystkich zainteresowanych uczniów z klas IV- VIII. Celem konkursu była popularyzacja wiedzy o Naczelniku insurekcji 1794 r. oraz propagowanie wśród uczniów postaw patriotycznych na przykładzie jednego z najwybitniejszych i największych polskich bohaterów narodowych.

  W konkursie wzięło udział 46uczniów: 19- klasy VIII,14- klasy VII,  12- klasy VI i 1 uczeń z klasy V. Musieli oni w ciągu 45 minut odpowiedzieć na 36 pytań znajdujących się w teście. Pytania, otwarte i zamknięte, dotyczyły zagadnień związanych zarówno z działalnością wojskową i polityczną naszego Patrona, jak i z jego życiem osobistym. Za prawidłowe wykonanie wszystkich zadań można było uzyskać 37 punktów. Laureatem konkursu została Dominika Biedka z klasy 7 b.

  Nagrody książkowe i dyplomy zostaną wręczone zwycięzcom przez dyrektora szkoły podczas akademii z okazji zakończenia roku szkolnego 2018/2019.

  Gratulacje dla wszystkich uczniów, którzy wzięli udział w konkursie!

  Wyniki konkursu:

  I miejsce - Dominika Biedka (7 b)- 36 p.

  II miejsce - Joanna Czereszewska (8 a)- 34 p.

                   -   Katarzyna Kowalczyk (8 a)- 34 p.

                  -   Sylwia Konopka (8 a)- 34 p.

  III miejsce - Mateusz Święszkowski (8 a)- 33p.

  Kolejne miejsca zajęli:

  Natalia Święczkowska (8 a)

  Aleksandra Zach (7 b)

  Tomasz Koryszewski (8 a)

  Katarzyna Kuczewska (8 a)

  Marlena Górecka (6 b)

  Wiktoria Chmielewska (7 b)

  Kamila Sielawa (8 a)

  Martyna Gąsiewska (7 b)

  Katarzyna Szymańska (7 b)

  Magdalena Sutkowska (8 b)

  Klaudia Malinowska (6 a)

  Anna Maria Wyrostek (6 a)

  Kaja Polkowska (8 b)

  Natalia Ptak (8 b)

  Magdalena Lemańska (8 b)

  Amelia Trzcińska (8 b)

  Nikola Domańska (6 a)

  Jakub Kleciński (7 b)

  Dobrosława Chodnicka (8 a)

  Julia Malinowska (6 a)

  Krystian Pikuliński (5 c)

  Zuzanna Połomska (7 b)

  Aleksandra Bogumił (7 b)

  Dawid Czerwiński (8 b)

  Aleksandra Kania (8 b)

  Julia Kania (7 b)

  Aleksandra Stachelska (7 b)

  Julita Klecińska (6 a)

  Maja Siwik (6 a)

  Urszula Czereszewska (7 b)

  Jakub Ruchała (7 b)

  Wiktoria Krawczyk (8 a)

  Weronika Fabiszewska (6 a)

  Kacper Tyszka (7 b)

  Kacper Polkowski (8 b)

  Kacper Dąbrowski (6 a)

  Samul Nikola (6 a)

  Adrianna Zadroga (8 b)

  Tomasz Nikonowicz (6 b)

  Aleksandra Rutkowska (6 b)

  Patryk Wysocki (7 b)

 • Zaproszenie na mszę św.

           W związku ze zbliżającym się Jubileuszem 100- lecia Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie Dyrekcja oraz cała społeczność szkolna  serdecznie zaprasza Rodziców, Emerytowanych Pracowników, Absolwentów oraz wszystkich sympatyków szkoły na uroczystą mszę świętą, która odbędzie się w środę 29 maja 2019 r. o godz. 1000 w Kościele pw. św. Anny w Kolnie.

 • OGŁOSZENIE! „KONKURS WIEDZY MITOLOGICZNEJ”

  OGŁOSZENIE! „KONKURS WIEDZY MITOLOGICZNEJ”

  Regulamin konkursu

   

  1. Cele konkursu:

  * propagowanie wiedzy o kulturze starożytnej Grecji,

  * rozwijanie wśród uczniów zainteresowania mitologią grecką,

  * rozwijanie zainteresowania dziedzictwem kultury duchowej ludzkości oraz kształcenie szacunku dla tych wartości,

  * promocja czytelnictwa wśród uczniów.

  2. Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna.

  3. Konkurs jest adresowany do wszystkich zainteresowanych uczniów klas IV- VIII.

  4. Chętni uczniowie powinni zgłosić się do bibliotek szkolnej (do 22 maja 2019 r.).

  5. Konkurs odbędzie się 24 maja  2019 r. (piątek) o godzinie 800 w czytelni.

  6. Konkurs będzie miał formę testu z pytaniami otwartymi i zamkniętymi.

  7. Każdy uczestnik powinien wykazać się znajomością:

  a) najważniejszych mitów greckich (o Syzyfie, Heraklesie, Perseuszu, Orfeuszu, Dedalu i Ikarze, Prometeuszu, Midasie),

  b) głównych bogów greckich, ich atrybutów i zakresu władzy, stopni pokrewieństwa,

  c) herosów greckich i ich osiągnięć.

  8. Zwycięzcy (laureaci) konkursu otrzymają dyplomy i nagrody książkowe.

  9. Informacje o zwycięzcach konkursu zostaną umieszczone na stronie internetowej szkoły.

   

  LITERATURA (pozycje książkowe są dostępne w naszej bibliotece szkolnej):

   

  Język polski. Podręcznik. Klasa 5.

  Kubiak Zygmunt, Mitologia Greków i Rzymian, dowolne wydanie.

  Markowska Wanda, Mity Greków i Rzymian, Warszawa 2012.

  Parandowski Jan, Mitologia, dowolne wydanie.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Mitologia_grecka

 • Uwaga uczestnicy konkursu matematycznego

  Uwaga uczestnicy konkursu matematycznego

  Informujemy, że termin składania kwietniowych prac konkursowych "100 zadań na 100-lecie szkoły" został wydłużony do dnia 10 maja.  W związku z tym nowy zastaw zadań( na maj) ukaże się 13 maja 2019 roku.

 • Uwaga Rodzice i Uczniowie

  Uwaga Rodzice i Uczniowie
  24.04.2019

   

  W związku z trwającą akcją protestacyjną w  naszej szkole zajęcia lekcyjne są odwołane do czwartku 25.04.2019r. Termin powrotu do szkoły to piątek 26 kwietnia 2019r.( w tym dniu pracujemy zgodnie z planem lekcji).

 • UWAGA RODZICE

  Zgodnie z udzieloną na spotkaniach         

  z wychowawcami informacją dni

  15-17.04.2019r.

  są wolne od zajęć dydaktycznych z powodu egzaminu ósmoklasisty.

  Dyrekcja szkoły

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Do uczniów klas VIII

  Do uczniów klas VIII

  Dyrekcja szkoły zaprasza wszystkich uczniów klas ósmych na spotkanie organizacyjne przed egzaminem w dniu 12 kwietnia(piątek)

  o godz. 1000 na salę gimnastyczną.

 • UWAGA RODZICE I UCZNIOWIE KLAS ÓSMYCH

  UWAGA RODZICE I UCZNIOWIE KLAS ÓSMYCH

  Informujemy, że  w dniach 15.04.2019 -17.04.2019 r. egzaminy ósmoklasisty odbędą się zgodnie z planem (nazwiska i imiona uczniów będą umieszczone na przygotowanych listach). W każdym dniu egzaminu uczniowie do szkoły przychodzą najpóźniej na godz.815. Należy zabrać ze sobą ważną legitymację szkolną, czarny długopis(matematyka - linijka), ewentualnie wodę do picia. Zwracamy się z prośbą o nieprzynoszenie żadnych urządzeń elektronicznych.

  Dyrekcja szkoły

 • Podsumowanie konkursów przedmiotowych

  Podsumowanie konkursów przedmiotowych

  Uroczyste podsumowanie wojewódzkich konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych w roku szkolnym 2018/2019 odbyło  się 5 kwietnia 2019 r. o godz. 13.00 w Szkole Podstawowej nr 44 im. Stanisława Moniuszki w Białymstoku. Z naszej szkoły tytuł laureata uzyskali dwaj uczniowie: Mateusz Święczkowski - uczeń kl. VIII a -  laureat konkursu historycznego( opiekun Mariusz Kędzierski) oraz Dominik Jarzyło - uczeń kl. VII a - laureat konkursu informatycznego(opiekun Marek Jakubowski).  Gratulujemy chłopcom i ich opiekunom. Jesteśmy z Was dumni. Życzymy dalszych sukcesów.

 •                   

  DROGI RODZICU !                                                                           Kolno 05.04.2019 r.

   

  W związku z akcją strajkową i wynikami przeprowadzonego referendum, w przypadku braku porozumienia między stroną związkową i rządową od 8 kwietnia 2019roku do odwołania zajęcia dydaktyczne w Szkole Podstawowej nr 1  w Kolnie będą zawieszone.

  Zwracamy się z prośbą o zrozumienie oraz zapewnienie swoim dzieciom opieki na czas strajku. W trosce o najmłodszych dyrektor zapewni opiekę w świetlicy szkolnej.

  Bieżące informacje w tej sprawie będą umieszczane na stronie internetowej szkoły, drzwiach szkoły oraz u wychowawców klas.

  Jeżeli rozmowy między stronami związkową i rządową zakończą się porozumieniem, zajęcia szkolne odbędą się zgodnie z planem.

  Dyrekcja szkoły

 • Baśniowe spotkanie z Panem Andersenem

  Baśniowe spotkanie z Panem Andersenem

  W dniu 2.04. 2019 r. w bibliotece szkolnej świętowaliśmy podwójną uroczystość- Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci i 214. rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena. Na obchody tych szczególnych wydarzeń zostali zaproszeni uczniowie najmłodszych klas naszej szkoły. Czytelnia szkolna zmieniła się w salkę muzealną na cześć jednego z największych autorów baśni. Na tablicy i na półkach można było zauważyć rekwizyty charakterystyczne dla najsławniejszych baśni Andersena. Ze ścian ”spoglądała” na nas galeria ciekawych postaci: z lodowego zamku srogim wzrokiem obserwowała gości Królowa Śniegu, z małej rybackiej chatki patrzyli na uczniów rybak i jego zła żona, zza brudnej chustki, oczami pełnymi łez zerkała Dziewczynka z zapałkami …

  Uczniowie „na własne oczy” mogli się przekonać jak wyglądały „nowe szaty cesarza”, ziarnko grochu, które skutecznie uniemożliwiało zaśnięcie pięknej księżniczce, pudełko zapałek, które chroniło przed mrozem ubogą dziewczynkę.

  Po zapoznaniu się z elementami baśniowego wystroju najmłodszych czekał quiz dotyczący znajomości treści baśni Andersena. Uczniowie wykazali się spostrzegawczością i wiedzą dotyczącą twórczości duńskiego pisarza. Następnie goście zostali zapoznani z ciekawostkami z życia Hansa Christiana Andersena. Dzieciom najbardziej podobały się informacje o długim nosie pisarza, jego chudej posturze, dużych stopach i dłoniach i jego marzeniach o byciu baletmistrzem i śpiewakiem. Goście mieli również okazję odnaleźć na mapie Danię i  najważniejsze miejsca związane z twórczością  Hansa Andersena.

  Podsumowaniem tego spotkania była prezentacja ciekawych baśni. Największy aplauz wzbudziły dwa tytuły: „Nowe szaty cesarza” oraz „Zupa z kołka od kiełbasy”.

  Wisienką na torcie urodzinowym naszej literackiej przygody z twórczością Andersena był słodki, duński przysmak dla każdego ucznia.

 • Spotkania z ciekawymi ludźmi spotkanie II

  Spotkania z ciekawymi ludźmi spotkanie II

  "Uczmy miłości do przyrody
  uczmy spostrzegać jej piękno
  cieszyć się nim, podziwiać je
  i przestrzegajmy dzieci
  by tego piękna nie niszczyły."
  H. Zdzitowiecka

  Spotkania z ciekawymi ludźmi –Pan Leśniczy.

  Treści przyrodnicze mają ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dzieci w wieku przedszkolnym. Ciekawie przekazane informacje dotyczące natury oraz jej ochrony na długo zostają w pamięci naszych najmłodszych, jednocześnie uczą ich odpowiedzialności za swoje postępowanie.

  Z tego też powodu kolejnym naszym gościem, przedstawicielem ciekawych zawodów był Pan Leśniczy Adam  Piaścik, pracujący w Leśnictwie Niedźwiedzi Dół, Nadleśnictwo Pisz.

  W dniu 13 marca w czytelni biblioteki szkolnej wszyscy oczekiwaliśmy Pana Leśniczego z niecierpliwością zwłaszcza, że prywatnie jest on tatą Lenki z grupy sześciolatków O b.

  Pan leśniczy zaprezentował się dzieciom w eleganckim, zielonym mundurze z emblematami lasów państwowych.

  Każda profesja ma własne, charakterystyczne narzędzia pracy, które często stają się jej symbolem. Pan leśniczy również przyniósł ze sobą niezwykle dziwne narzędzia, bez których praca w tereniebyłaby niemożliwa. Poznaliśmy np. średnicomierz, który jest rodzajem suwmiarki do zmierzenia średnicy przekroju poprzecznego pnia drzewa rosnącego lub ściętego. Taśma leśna służąca do mierzenia odległości w lesie zakończona jest haczykiem, który powoduje, że można dokonywać pomiarów drewna w pojedynkę. Zaczepia się haczyk i rozciąga taśmę.Ponadto dzieci mogły zapoznać się z przyrządem do mierzenia wysokości drzewa i przyrządem do znakowania drzew.

  Nasz miły gość opowiadał nam  o swojej pracyw lesie oraz o tym, że lasy są zielonymi płucami naszej planety. Uświadomił dzieciom, w jaki sposób ludzie mogą dbać o naturalne leśne środowisko i jak często zapominają o tym poprzez zanieczyszczanie lasów śmieciami i stwarzaniem zagrożeń pożarowych. Niecodzienny gość opowiadał również o zwierzętach - mieszkańcach lasów, warunkach ich życia, zwyczajach. Z zapartym tchem słuchaliśmy opowiadań o spotkaniach ,,oko w oko” z łosiem czy wilkiem. Był też czas na zadawanie pytań naszemu gościowi, na które cierpliwie odpowiadał. Dzieciaki przypomniały sobie zasady zachowania się w lesie (m.in. zachowanie ciszy, porządku, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami, nie płoszenie zwierząt).

  Nie zabrakło też pytań na temat zawodu Pana Leśniczego. Jednym z pytań dzieci do Pana Adama było: „dlaczego pan nie wziął ze sobą strzelby?” Okazało się, że tylko myśliwi w lesie mają strzelby, a leśniczy nie. Na zakończenie spotkania przyszedł czas na podziękowania. Otrzymaliśmy długopisy, odblaski, breloczki i cukierki, wszystko z logo lasów państwowych, a do szkolnej biblioteki publikacje o lesie. Dzieci odwdzięczyły się laurką i słodką niespodzianką. Spotkanie przebiegało przy odgłosach leśnych ptaków, które to nagranie przygotował dla nas Szymon z VIII a. było bardzo ciekawie i przyjemnie.

  Wizyta Pana Leśniczego to niepowtarzalna okazja do budowania dziecięcej wiedzy o świecie przyrodniczym. Dlatego Panu Leśniczemu Adamowi Piaścikowiserdecznie dziękujemy za poświęcony czas, przekazane treści i obecność. Życzymy satysfakcji z wypełniania zawodowych obowiązków oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. To spotkanie będziemy jeszcze długo wspominać w naszej świetlicy! Z leśnym pozdrowieniem Darz bór!

  Dzieci z grup sześciolatków 0a, 0b, 0c oraz Alicja Mrozik, Mariola Staszewska, Alicja Odachowska.

 • Spotkania z ciekawymi ludźmi - spotkanie I

  Spotkania z ciekawymi ludźmi - spotkanie I

  „Spotkania z Ciekawymi Ludźmi”

  Spotkanie 1-Strażacy!

   

  Środa w naszej szkole rozpoczęła się tak, jak zwyczajny dzień. Rano dzwonek, wszyscy na lekcje i nauka. Nic nie zapowiadało, że środa minie tak, jak każdy inny dzień w szkole.

  Nagle, około 13 zaczęło się coś dziać. Na parking przed szkołą wjechały czerwone, duże wozy strażackie. Ze lśniących aut wysiadali strażacy(a było ich bez liku). Cały ich zastęp skierował się do szkolnej biblioteki, bo tam przez cały marzec będą dobywać się „Spotkania z Ciekawymi Ludźmi”. W czytelni na dzielnych strażaków czekały już dzieci z najmłodszej grupy świetlicowej. Pojawienie się strażaków sprawiło, że  maluchy zaniemówiły. Jednak szybko odzyskały swoją pewność i głośno zaśpiewały „strażacką piosenkę”, którą nauczyły ich wychowawczynie  p. M. Rumińska i p. Makowiecka A. Po tak przygotowanym wstępie, który „rozpuścił wszystkie lody” rozpoczęło się prawdziwe spotkanie . Dzieci z zachwytem patrzyły na przystojnych panów w czarnych mundurach, dotykały czerwonych kasków i innych gadżetów przyniesionych przez strażaków. Ale najbardziej ekscytujące i ciekawe były „opowieści”. Strażacy ratownicy opowiadali o akcjach gaśniczych, najtrudniejszych chwilach w pracy, o tym , jak ratowali zwierzęta , wynosili z płonących domów ludzi, uwalniali pasażerów z rozbitych samochodów, o gaszeniu pożarów w innych krajach. Dzieci słuchały z otwartymi ustami. Po tak ekscytujących opowieściach maluchy zaczęły zadawać ciekawe pytania. Strażacy dzielnie i cierpliwie odpowiadali, tłumaczyli i pokazywali. Pytaniem nie byłoby końca, gdyby nie czekające na parkingu czerwone samochody. Dzieci wyszły na podwórko i tam odbyły się pokazy. Świetliczaki wsiadały do samochodów ( z przodu i z tyłu), zakładały kaski, dotykały węży gaśniczych i aż piszczały ze szczęścia . Na koniec zawyły syreny. Pożegnaniom nie było końca. Ten dzień na pewno zostanie w pamięci naszych najmłodszych. Wielu chłopców miało plany na przyszłość i oczyma wyobraźni widziało się w mundurze strażaka. Mamy nadzieję, że nie jest to ostatnia wizyta strażaków w naszej czytelni. Już dziś serdecznie zapraszamy ich na kolejne spotkania.

  Alicja Mrozik, Mariola Staszewska, Alicja Odachowska

   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie
  18- 500 Kolno, ul. Wojska Polskiego 22
 • (86)278-21-24
  Sekretarz szkoły - p. Joanna Socik

Galeria zdjęć