Nawigacja

 • Wycieczka do PSP- wspomnienia ucznia kl. IV a Mateusza Jarzyło

  W dniu 17.01.2018 roku grupa uczniów klas IV uczestniczących w zajęciach koła przyrodniczego i projekcie Laboratorium przyrodnicze udała się z wizytą do Powiatowej Komendy Straży Pożarnej w Kolnie. Celem wizyty było odbycie szkolenia z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej i uzyskanie informacji o tym, jak bezpiecznie bawić się na śniegu. Spotkanie poprowadził aspirant Pan Piotr Truszkowski, dyplomowany ratownik medyczny. Oto relacja Mateusza Jarzyło, ucznia klasy IV a:

  Na naszych zajęciach odwiedziliśmy straż pożarną. Powitał nas aspirant Pan Piotr Truszkowski, który jest zawodowym strażakiem. Pierwszym tematem naszych zajęć były zasady bezpiecznych zabaw na śniegu i na lodzie, bo właśnie zbliżały się ferie zimowe. . Pan aspirant skutecznie przestrzegł nas przed niebezpieczeństwem zabaw na ,,dzikich lodowiskach”. Wyjaśniał sytuacje, jak pomóc osobie, pod którą załamał się lód, jeszcze przed przybyciem służb ratunkowych. W takich przypadkach czas jest bardzo cenny. Każda sekunda w lodowatej wodzie ma znaczenie, więc zanim przybędą służby można spróbować takiej osobie pomóc z wykorzystaniem gałęzi, sanek czy szalika, oczywiście dbając równocześnie o swoje bezpieczeństwo. Dowiedzieliśmy się też jak przy pomocy jakiegoś kija wydostać się z wody ,jeśli to nam przytrafiłoby się takie nieszczęście.

  Nauczyliśmy się więc czego nie należy robić, aby ferii (i nie tylko ) nie spędzić w szpitalu.

   Drugi temat dotyczył udzielania pierwszej pomocy osobie, u której nastąpiło zatrzymanie akcji serca i oddychania. Jest to resuscytacja. Każdy z nas miał możliwość praktycznieprzećwiczyć sztuczne oddychanie na fantomie i układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.

  Dowiedzieliśmy się też, jak postępować w przypadku zaczadzenia mieszkania i jak wówczas ratować ludzi, dbając też o własne bezpieczeństwo.

   Zobaczyliśmy również niektóre pomieszczenia, sprzęt strażacki, kombinezon do pracy w wodzie i sanie lodowedo ratowania tonącego gdy załamie się lód. Wszystkim bardzo się podobało, dziękujemy za Panu Piotrowi Truszkowskiemu za cenne informacje i profesjonalne zajęcia praktyczne przeprowadzone w atrakcyjny i ciekawy sposób, a przede wszystkim miłą i ciepłą atmosferę podczas zajęć.To były bardzo ciekawe i potrzebne zajęcia.

  Pamiętajcie! Nie wchodźcie na lód, jeśli nie jesteście pewni, że jest bardzo gruby i wytrzymały. 
  Jeśli jesteście świadkami załamania się pod kimś lodu, natychmiast wezwijcie pomoc – najlepiej straż pożarną, która dysponuje specjalistycznym sprzętem ratunkowym oraz profesjonalnie przystąpi do akcji ratowniczej. 
  Jeśli wiecie jak ratować tonącego, nie narażając przy tym siebie na niebezpieczeństwo, starajcie się pomóc przed przebyciem właściwych służb. Najlepiej jednak bawić się zimą na śniegu w miejscach bezpiecznych dla dzieci z dala od dużych zbiorników wodnych i jezdni.

  Pozdrawiamy Panów strażaków i dziękujemy za ich trudną i niebezpieczną służbę. Życzymy , aby ludzie postępowali rozważnie, aby nie trzeba było ich ratować. Zdjęcia z wycieczki w Albumie.

  Mateusz Jarzyło, klasa IVa

 • NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH” W NASZEJ SZKOLE

  http://www.tlbrynek.edu.pl/images/upload/obrazek.jpg

   

  „Ponieważ żyli prawem wilka

  Historia o nich głucho milczy …”

   

  Zbigniew Herbert
   

  NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH” W NASZEJ SZKOLE.

  1 marca 2018 r. już po raz siódmy obchodzony będzie w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 r. jest to święto państwowe poświęcone bohaterom polskiego podziemia antykomunistycznego, walczącym w szeregach NSZ, NZW, WiN, AKO, ROAK i KWP. „Żołnierze Wyklęci” w latach 1944- 1956 stawiali zbrojny opór komunistycznej władzy i walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny. Nie chcieli zgodzić się na sowietyzację Polski i podporządkowanie jej Związkowi Radzieckiemu. „Żołnierze Wyklęci” pozostali wierni złożonej w okresie okupacji przysiędze żołnierskiej i nie uznali narzuconego Polsce komunistycznego systemu totalitarnego. „Żołnierze Wyklęci” prowadzili nierówną walkę z komunistycznym aparatem przemocy- z oddziałami NKWD, Armii Czerwonej, MO, UB i KBW. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, w 1945, działało w nim bezpośrednio około 150tysięcy żołnierzy. Dwadzieścia tysięcy walczyło z bronią w ręku w licznych oddziałach partyzanckich. Wielu z nich zginęło w walce lub zostało zamordowanych w więzieniach. Komunistyczna propaganda przez kilkadziesiąt lat próbowała uczynić z Żołnierzy Niezłomnych „bandytów reakcyjnego podziemia”, „zdrajców”, „morderców”, „niemieckich kolaborantów”  i „faszystów”. Zrobiono z nich największych wrogów powojennej Polski „Ludowej”.Dla Polaków pogodzonych z komunizmem żołnierze ci pozostali wyklętymibez cudzysłowu.Ostatni „Żołnierz Wyklęty” sierżant Józef Franczak („Lalek”) zginął podczas walki z SB i ZOMO 21 października 1963 roku.

  Z okazji tego święta zachęcamy wszystkich uczniów do ubrania się w tym dniu w stroje posiadające emblematy w barwach narodowych, a szczególnie ze znakami i symbolami charakterystycznymi dla żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. Uczcijmy w ten sposób pamięć o „Żołnierzach Wyklętych”.

   

 • Warto przeczytać

  Zachęcam do przeczytania artykułu autorstwa nauczyciela pracującego w naszej szkole  pana Mariusza Kędzierskiego.

  Gloria_Victis.doc

 • Zabawa karnawałowa w klasach młodszych

  W czwartek 18 stycznia nasi najmłodsi z klas od 5 latków do  III bawili się na balu karnawałowym w  sali gimnastycznej oraz  swoich klasach. Była to okazja do konkursów, wspólnych zabaw i korowodów,  prowadzonych przez wychowawców. Po ciężkiej pracy w I semestrze nauki uczniowie na pewno zasłużyli na odpoczynek oraz dobrą rozrywkę w postaci zabawy karnawałowe. Tego dnia dzieciom towarzyszyło wiele emocji i wrażeń. Sala gimnastyczna wyglądała inaczej niż na co dzień, zamieniła się w prawdziwą salę balową. W szkole zaroiło się od Spidermanów, piratów, rycerzy, klaunów, czarodziejów... Były wróżki, księżniczki, smoki, diabły, lwy, krokodyle, motyle, biedronki i różne inne stwory. Wszyscy bawili się znakomicie, bo humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom jak i rodzicom. Większość uczniów odwiedził  w tym dniu święty Mikołaj z prezentami. Zdjęcia w Albumie.

 • Konkurs kolęd i Pastorałek w KOKiS

  W dniu 17 stycznia w KOKiS odbył się konkurs kolęd i pastorałek. Uczennice z naszej szkoły zdobyły wyróżnienia.  Zdjęcie wyróżnionych dziewcząt znajduje się w Albumie.

 • Uwaga Rodzice

  Dyrekcja i Grono Pedagogiczne SP nr 1 serdecznie zaprasza Rodziców naszych uczniów na wywiadówkę semestralną, która odbędzie się 18 stycznia 2018r. o godz. 16 00 klasy młodsze( 5- latki - kl III) oraz na 16 30 klasy IV- VII.

 • Jasełka

   Ze Świętami Bożego Narodzenia w tradycji polskiej wiąże się wiele pięknych zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu, zwanych Jasełkami. W naszej szkole zaprezentowali je 21 grudnia uczniowie klas VII a,VII b, VI b, III a, Vb pod kierunkiem pań: Katarzyny Kowalewskiej, Małgorzaty Podchul oraz Barbary Konopki. Przypomnieli w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. ,,Szkolni aktorzy" wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów,  trzech króli, przybywających złożyć pokłon Jezusowi, narodzonemu w ubogiej stajence. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt. Po występie głos zabrał ksiądz Dziekan Stanisław Uradziński, następnie pan dyrektor Lech Owczarczyk, którzy złożyli wszystkim świąteczne życzenia. Zdjęcia w Albumie.

   

 • Wieczór Kolęd i Pastorałek

  Popołudnie 20 grudnia w naszej szkole miało bardzo uroczysty i podniosły charakter. Uczniowie z poszczególnych klas, Kadra Pedagogiczna i licznie zgromadzeni Rodzice mieli okazję do wspólnego kolędowania.Był to bardzo miły wieczór, który wprowadził nas w atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

 • Konkurs plastyczny ,,Segregacja - Rewelacja" rozstrzygnięty

  W konkursie plastycznym nagrody i wyróżnienia zdobyli następujący uczniowie:

  1. Oliwia Filipkowska kl. VI a

  2. Jakub Piwowarski kl. III b

  3. Kacper Perkowski- 5 latki c

  4. Natalia Kijek kl. I b

  Wszystkim serdecznie gratulujemy. ZDJĘCIA Z WYDARZENIA W ALBUMIE.

 • Kiermasz Bożonarodzeniowy

  W dniu 7.12.2017r. w szkole odbył się kolejny Kiermasz Bożonarodzeniowy. Można było kupić wytwory prac uczniów w postaci ozdób świątecznych oraz wypieki – przeróżne ciasta i ciasteczka. Tym razem wyjątkowo było w czym wybierać. A wszystko dzięki aktywności uczniów i pomocy rodziców. Na uwagę i pochwałę zasługuje fakt, że do akcji czynnie włączyli się najmłodsi uczniowie pod czujnym okiem wychowawców. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na zakup paczek dla najbardziej potrzebujących. Kiermasz upłynął w przedświątecznej, miłej atmosferze. Opiekę nad przygotowaniem i organizacją sprawowała pedagog szkoły. Podczas przerw do pomocy włączyli się nauczyciele i wychowawcy.

  Wszystkim darczyńcom, którzy wzięli udział zarówno w akcji Szlachetnej Paczki oraz w kiermaszu serdecznie dziękujemy za wsparcie! Zdjęcia z wydarzenia w Albumie fotograficznym.

 • Uwaga

  W dniu 20 XII 2017r. o godz. 17 00 odbędzie się wieczór kolęd i pastorałek. Uczniowie  będą prezentowali przygotowane kolędy i pastorałki według kolejności (od najmłodszych do najstarszych klas).

 • ,,Segregacja- rewelacja"

  W dniach 11 i 13 XII 2017r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w prelekcjach na temat zasad selektywnej zbiórki odpadów, w ramach kampanii edukacyjnej Miasta Kolno ,,Segregacja- rewelacja".  Wszyscy uczestnicy otrzymali przydatne materiały na temat sposobów segregacji śmieci (poradniki segregacji,książeczki z przepisami, plany lekcji). Na zakończenie prezentacji grupy dzieci z każdej klasy brały udział w konkursie utrwalającym zagadnienia segregacji. Była to bardzo przydatna lekcja ekologii.

 • ,,Opowieść wigilijna"

  W dniu 1 grudnia uczniowie klas młodszych(5 latki- kl IV) w KOKiS mogli obejrzeć spektakl ,,Opowieść wigilijna", będący inscenizacją opowiadania Charles'a Dickensa.Wszystkim bardzo podobała się gra aktorów, którzy doskonale wcielili się w swoje role. Muzyka znakomicie wprowadzała w odpowiedni nastrój. Dzieci bardzo dobrze odebrały główne przesłanie spektaklu, iż ,,Pieniądze to nie wszystko". Pomogło to im w uświadomieniu sobie, że żeby być szczęśliwym, nie wystarczy mieć bardzo dużo pieniędzy. Była to doskonała okazja do wprowadzenia w  tematykę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

 • Drugie miejsce w Turnieju Stołowym

  W dniu 30.11.2017r. w Dobrzyniewie Dużym odbyły się Igrzyska Dzieci w Tenisie Stołowym- Finał Wojewódzki. Uczennice z naszej szkoły: Zuzanna Połomska, Martyna Gąsiewska, Amelia Modzelewska wywalczyły II miejsce. Dziewczynkom serdecznie gratulujemy!

 • Program profilaktyczny

  W dniu 29 listopada w naszej szkole na sali gimnastycznej uczniowie mieli okazję uczestniczyć w programie profilaktycznym. Dla klas 0- III przygotowano program,,Tu rządzi kot", natomiast dla kl. IV- VII ,,Możesz odkryć siebie".

 • O misiach i miodku

  W tym roku Święto Pluszowego Misia obchodziliśmy 2 dni. Już w piątek świętowały pięciolatki, a w poniedziałek pozostałe klasy. Maluchy z  niecierpliwością czekały na wizytę kogoś nieznajomego, niesamowitego i niecodziennego. A tu  do klasy przyszła szkolna bibliotekarka.Przyniosła ogromnego, brązowego misia, bardzo ciekawe książki o niedźwiadkach i opowiadała niesamowite historie o początkach misiowej przytulanki. Na  koniec częstowała czymś przepysznym, żółtym i słodkim. W czasie świątecznego spotkania maluchy opowiadały o swoich ulubionych misiach, o bajkach, jakie oglądają i o tym, jakie książeczki czytają im rodzice. Pogadankom nie byłoby końca, gdyby nie czekało coś smacznego w talerzu. To był chyba najprzyjemniejszy moment spotkania. Wszystkim bardzo posmakował miodek, do tego stopnia, że kilkakrotnie zanurzały swoje łyżeczki w żółtym smakołyku. Czasami interweniowały panie wychowawczynie w trosce o zdrowie maluchów.

  W poniedziałek od samego rana pod drzwiami biblioteki było bardzo tłoczno. Czytelnicy, bywalcy szkolnej biblioteki zjawiali się z książką  i z łyżką. Książka oczywiście do wymiany na inną niekoniecznie o misiach, a łyżeczka do smakowania miodu. Ten miód już stał się tradycją w naszej bibliotece. Nie ma Święta Pluszowego Misia bez niego. Świętowanie i wspólne zabawy to jedno, ale przy takiej okazji nie zaszkodzi i odrobina nauki. Wszyscy korzystający w tym dniu z usług biblioteki mogli obejrzeć ciekawe atlasy, leksykony, czasopisma, książki o misiach(nie tylko tych bajkowych), ale również rzeczywistych, żyjących na naszej planecie i o tych, znajdujących się pośród gwiazd. Na odwiedzających czekała również wystawa bardzo ciekawych książek ,,do poduszki". Odważni odpowiadali na zagadki, rozwiązywali rebusy, uzupełnianki. Wszystkim polecano do czytania książki o misiu Uszatku. Pod koniec wizyty każdy skosztował miodku. Byli i tacy, co smakowali kilka razy, bo jak można oprzeć się takiej słodyczy. Ale spokojnie zapasy miodu w naszej bibliotece są duże, wystarczą na kilka lat. Z okazji obchodów święta zorganizowano  też konkurs plastyczny dla uczniów klas 1 i 2 „Mój wymarzony miś”. Zgłoszone prace trafią na wystawę, a ich autorzy otrzymają nagrody. Dzień zakończyliśmy projekcją filmu o misiach. Było fantastycznie,  szkoda tylko, że tak krótko. Zdjęcia w Albumie.

 • W świecie teatru

  Listopad minął pod znakiem teatru. Ostatnio dość popularny stał się teatrzyk kamischibai. Aby przekonać się co to jest, postanowiliśmy skorzystać z zaproszenia, zaprzyjaźnionej z naszą szkołą , Biblioteki Pedagogicznej. Tam zobaczyliśmy magiczną skrzyneczkę. Z zewnątrz niepozorna, ale po otwarciu jej magicznych drzwiczek  dzieci zamierały jak zahipnotyzowane. Teatrzyk kamischibai  to nic innego, jak teatrzyk obrazkowy ukryty w małym drewnianym pudełku. Teatrzyk polega na prezentowaniu obrazów, które ułożone jeden po drugim tworzą prosta fabułę. Pani Bożenka, kierowniczka biblioteki zaprezentowała naszym dzieciom wspaniałe przedstawienia. W spektaklach uczestniczyły: trzy grupy pięciolatków, dwie grupy sześciolatków , klasa 1 a i klasa 3 a. Nasze dzieci z ogromnym zainteresowaniem oglądały ciekawe historie, słuchały w skupieniu, odpowiadały na bardzo trudne pytania i przeżywały. Czasami emocje były tak wielkie, że trudno było nad nimi zapanować. Za każdym razem po obejrzeniu sztuki, pani Bożenka zapraszała uczniów na bardzo ciekawe zajęcia. Były pogadanki o tym, czy możemy zostać w domu sami i co wtedy robić  , jak zachować się na ulicy, co to znaczy mieć prawdziwego przyjaciela, czy warto i jak pomagać innym, co zrobić, gdy się zgubimy. Dzieciaczki malowały swoje własne historie i próbowały stworzyć własne przedstawienie w teatrzyku kamischibai. Na koniec wszyscy zostali obdarowani słodkościami. Zdjęcia w Albumie.

 • Lekcja muzyki - występ zespołu ,,Wirtuoz"

  W dniu 16 listopada uczniowie naszej szkoły mieli okazję przeżyć inną ,,lekcję muzyki" w wykonaniu zespołu ,,Wirtuoz". Tym razem artyści przenieśli nas w podróż do krajów Ameryki Południowej i Afryki. Uczniowie mieli okazję poznać wyjątkowe instrumenty perkusyjne z tamtych rejonów świata. Przy dźwiękach muzyki meksykańskiej i innej bardzo miło upłynął czas. Zdjęcia w Albumie.

 • Święto Niepodległości

  W dniu 10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości. Na uroczystym apelu uczniowie klas  VI i VII przedstawili program słowno – muzyczny przypominający ważne wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Podczas apelu nie zabrakło wierszy i pięknych pieśni patriotycznych, m.in. Roty, Warszawianki, Wojenko, wojenko…, Maszerują strzelcy, Ułani, ułani oraz innych. Występ uświetnił szkolny chór oraz zakończyło solowe wykonanie pieśni Ojczyzna.

  Dla wszystkich uczniów akademia była przypomnieniem historii naszej Ojczyzny oraz wydarzeń związanych z tą ważna rocznicą.

  Apel w ciszy i skupieniu oglądali wszyscy uczniowie naszej szkoły nawet ci najmłodsi. Własnoręcznie  wykonane kotyliony, wpięte w galowy strój ,były drobnym, lecz wyrazistym symbolem patriotyzmu. Zdjęcia z wydarzenia w Albumie.

 • Bajkowy świat w naszej szkole

  Pod datą 5 listopada w kalendarzu świąt nietypowych odnajdujemy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień w naszej szkole też był nietypowy. Czekały na niego z niecierpliwością wszystkie maluchy a starsze dzieci nieśmiało dopytywały się, czy w tym roku też się przebieramy. Tak, też się przebieramy. Dzień Postaci z Bajek, obchodzony w naszej szkole już kolejny raz,  to okazja aby pokazać się w klasie w odmiennym niż zazwyczaj stroju i zaakcentować fakt, że czytamy bajki i wiemy dużo na ich temat.  W tym roku wśród bajkowych strojów królowały czarownice, wampiry, księżniczki, krasnale. Pojawił się  piękny kostium Królowej Śniegu, księżniczki Lei z Gwiezdnych Wojen, Lorda Weidera, Tygryska i czarującej Pszczółki Mai. Pomiędzy  szkolnymi stolikami spacerowała: Elza, Anna, Calineczka, Śpiąca Królewna, Dzwoneczek, Bajkowa Wróżka i Wampirka. Wśród męskiej części maluchów dominowały stroje Strażaka Sama, Boba Budowniczego, Speidermana, Czarnego Rycerza, pirata i księcia. Trzeba przyznać, że rodzice bardzo napracowali się , przygotowując niektóre stroje. Swoją wiedzą na temat treści  bajek, bajkowych bohaterów chwaliły się najmłodsze dzieci.  W grupie pięciolatków i sześciolatków przeprowadzono mini konkursy na temat wiedzy o bajkowych bohaterach. Rozmawiano o ulubionych bajkach. Próbowano wyjaśniać znaczenie  terminu ”bajka”. Odpowiedzi były bardzo zaskakujące. Wszystkie dzieci świetnie bawiły się w tym dniu. Na koniec zajęć   po wypowiedzeniu czarodziejskiego zaklęcia, maluchy dostały słodki upominek. Szkoda, że taki dzień wypada tylko raz w roku. Zdjęcia w Albumie.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie
  18- 500 Kolno, ul. Wojska Polskiego 22
 • (86)278-21-24
  Sekretarz szkoły - p. Joanna Socik

Galeria zdjęć