• Dbajmy o zdrowie

     • W dniach 7 - 8.03. dzięki zaangażowaniu pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej dzieci z oddziałów przedszkolnych ponownie spotkały się z przedstawicielkami PSSE w Kolnie. Tym razem warsztaty dotyczyły zdrowego trybu życia. Poznały zasady zdrowego odżywiania, konieczności uprawiania sportu, a także higieny jamy ustnej i mycia zębów w ramach Dnia Dentysty obchodzonego 5.03. Najbardziej podobała się część praktyczna, podczas której każdy mógł spróbować zdrowych smakołyków, wykonać ćwiczenia gimnastyczne i wyszczotkować poprawnie bardzo dużą szczękę. Dziękujemy serdecznie za spotkanie. 

      Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych. 

     • Wyjątkowe święta

     • W naszym przedszkolu obchodziliśmy dwa wyjątkowe dni. Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn to święta ważne dla każdego. Chłopcy w każdej grupie składali życzenia dziewczynkom i swoim paniom. Nie obyło się bez słodkości, drobnych upominków i kwiatów. Dziewczynki nie zapomniały o święcie swoich kolegów. Przygotowały dla nich drobne, słodkie prezenty i serdeczne życzenia. Z dzieciecych buziek uśmiech nie schodził przez calutki dzień. Te wyjątkowe święta,  to doskonała okazja do kształtowania u dzieci nawyku obdarowywania upominkami swoich najbliższych. Wszystkie nasze kobietki i wszyscy nasi mężczyźni dziękują za piękne życzenia i upominki. 

      Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych.

     • Ciekawe spotkanie

     •  W dniu 5 marca dzieci z grup pięciolatków spotkały się z pracownicami PSSE w Kolnie. Podczas warsztatów przedszkolaki zgłębiały wiedzę w zakresie higieny mycia rąk. Doświadczyły na własnej skórze schematu przenoszenia się brokatowych wirusów i bakterii oraz technik skutecznego usuwania ich z dłoni. Wiedza zdobyta w teorii została sprawdzona również w praktyce podczas treningu higieny. Dziękujemy bardzo za przeprowadzenie zajęć.

      Oliwia Truszkowska i Agnieszka Łada

     • SPOTKANIE AUTORSKIE

     • W dniu 6 marca w naszej szkole, w ramach współpracy z Powiatową Biblioteką Pedagogiczną, odbyło się spotkanie z ulubioną autorką naszych najmłodszych uczniów – Panią Justyną Bednarek. Dzieci z uwagą słuchały historii, które zainspirowały p. Bednarek do napisania książki ,,Przygody dziesięciu skarpetek” i wielu innych utworów. Okazało się, że minęło wiele lat zanim pierwsza książka autorki została opublikowana. Po części oficjalnej spotkania przyszła pora na długo wyczekiwane przez uczniów autografy od p. Bednarek. Kolejka po podpis pisarki była bardzo długa. Spotkanie uważamy za niezwykle owocne i liczymy na kolejne…

      Mariola Staszewska

     • 1 III- Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

     •  

      Żołnierze Wyklęci - Służba Więzienna

      W dniu 1 marca 2024 r. przedstawiciele naszej społeczności szkolnej— poczet sztandarowy i uczniowie klasy VI a pod opieką dyrektora Pana Lecha Owczarczyka i nauczyciela historii Pana Mariusza Kędzierskiego- wzięli udział w miejskich obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Po uroczystej mszy świętej przedstawiciele władz samorządowych w asyście pocztów sztandarowych kolneńskich szkół i instytucji złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem poświęconym „Żołnierzom Wyklętym” z naszego regionu.

      W tym roku już po raz trzynasty był obchodzony w Polsce Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Od 2011 r. jest to święto państwowe poświęcone żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego, którzy walczyli w szeregach AKO, ROAK, WiN, KWP, NSZ i NZW. „Żołnierze Wyklęci” w latach 1944- 1956 stawiali zbrojny opór nowej, komunistycznej władzy i walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny. Nie chcieli zgodzić się na sowietyzację Polski i podporządkowanie jej Związkowi Radzieckiemu. „Żołnierze Wyklęci” pozostali wierni złożonej przysiędze żołnierskiej i po rozpoczęciu tzw. „drugiej okupacji sowieckiej” nadal kontynuowali walkę.

      Data tego święta- 1 marca- jest wyjątkowo symboliczna. Tego dnia w 1951 r. w warszawskim więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na ul. Rakowieckiej na Mokotowie komunistyczni oprawcy strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, w tym prezesa podpułkownika Łukasza Cieplińskiego („Pługa”) i jego sześciu najbliższych współpracowników. Oficerowie ci byli przywódcami ostatniej największej ogólnopolskiej organizacji niepodległościowej wywodzącej się ze struktur dawnej Armii Krajowej.

      Powojenna konspiracja antykomunistyczna była – aż do powstania NSZZ „Solidarność” w 1980 r. – najliczniejszą i najlepiej zorganizowaną formą oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej przemocą władzy. W okresie największej aktywności zbrojnego podziemia- tj. w 1945 r., działało w nim bezpośrednio około 150 tysięcy Polaków, z czego 20 tysięcy walczyło z bronią w ręku w licznych oddziałach partyzanckich. Z „Żołnierzami Wyklętymi” w różnej formie współpracowali często także przedstawiciele ludności cywilnej, którzy zapewniali im aprowizację, wywiad, schronienie, łączność, pomoc medyczną i finansową.

      „Żołnierze Wyklęci” prowadzili nierówną walkę z komunistycznym aparatem przemocy- z oddziałami NKWD, Armii Czerwonej, LWP, MO, UB i KBW. Wielu z nich zapłaciło najwyższą cenę za wierność idei odbudowy suwerennej i demokratycznej Rzeczypospolitej. Zamykano ich w więzieniach, bito, poniżano, torturowano i skazywano na karę śmierci. Po zamordowaniu grzebano ich w zbiorowych, bezimiennych, utajnionych i w większości przypadków nieznanych do dzisiaj miejscach. Komunistyczna propaganda przez kilkadziesiąt lat próbowała uczynić z Żołnierzy Niezłomnych „bandytów reakcyjnego podziemia”, „zdrajców”, „morderców”, „niemieckich kolaborantów” i „faszystów”. Zrobiono z nich największych wrogów powojennej Polski „Ludowej”. Według ciągle niepełnych danych w bezpośredniej walce zginęło około 8 tysięcy partyzantów podziemia niepodległościowego. Za działalność na rzecz podziemia komuniści aresztowali blisko 80 tysięcy osób. Ponad 20 tysięcy zmarło w więzieniach i aresztach w wyniku tortur i brutalnego traktowania. Około 2,5 tysiąca poniosło śmierć ma mocy wyroków komunistycznych sądów, a kilkanaście tysięcy żołnierzy zostało skazanych na długoletnie kary więzienia. Jednocześnie propaganda komunistyczna starała się wymazać ich niepodległościową działalność z kart polskiej historii. Dla wielu Polaków, konformistów lub  pogodzonych z nową rzeczywistością polityczną, żołnierze ci pozostali wyklętymi dosłownie, bez cudzysłowu. Ostatni „Żołnierz Wyklęty” sierżant Józef Franczak („Lalek”) zginął podczas walki z SB i ZOMO 21 października 1963 roku.

      Do najbardziej znanych dowódców podziemia antykomunistycznego należeli m.in.: podpułkownik Łukasz Ciepliński („Pług”), major Zygmunt Szendzielarz („Łupaszka”), kapitan Stanisław Sojczyński („Warszyc”), major Hieronim Dekutowski („Zapora”), kapitan Kazimierz Kamieński („Huzar”), kapitan Władysław Łukasiuk („Młot”), sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz („Rój”) i podporucznik Anatol Radziwonik („Olech”). Symbolem „Żołnierki Wyklętej” jest sanitariuszka z oddziału majora „Łupaszki”  Danuta Siedzikówna („Inka”). Z podziemiem antykomunistycznym był związany także rotmistrz Witold Pilecki („Witold”)- żołnierz wojny polsko- bolszewickiej i kampanii wrześniowej, dobrowolny więzień KL Auschwitz, uczestnik powstania warszawskiego, oficer 2. Korpusu Polskiego.

      Warto zaznaczyć, że na ziemi łomżyńskiej i kolneńskiej powojenne podziemie antykomunistyczne było wyjątkowo mocno rozwinięte i aktywnie działające. W naszym regionie walczyli m.in: major Jan Tabortowski („Bruzda”), kapitan Stanisław Cieślewski („Lipiec”), chorąży Hieronim Rogiński („Róg”), plutonowy Marian Borys („Czarny”), sierżant Kazimierz Lenkiewicz (,,Warmiak'') i sierżant Bronisław Chrzanowski  (,,Orzeł''”). W nocy z 3 na 4 marca 1957 r. w Jeziorku zginął w walce z grupą operacyjną SB- KBW podporucznik Stanisław Marchewka („Ryba”)- ostatni żołnierz zbrojnego podziemia antykomunistycznego w łomżyńskiem.

      Mariusz Kędzierski

     • Jak zaprzyjaźnić dziecko z matematyką?

     • Drogi Rodzicu!
       

      Matematyka odgrywa bardzo ważną rolę w życiu każdego człowieka. Dzieci w wieku przedszkolnym interesują się wszystkim, obserwują świat, są dociekliwi, zadają dużo pytań, chcą zdobywać wiedzę zwłaszcza wiedzę matematyczną. Uwielbiają liczyć, przeliczać, pozanawać różne kształty, porównywać długości, grać w gry logiczne... Aby wspierać rozwój dziecka oraz jego zainteresowania matematyką zachęcaj dziecko do liczenia w każdej sytuacji. 

      Dostarczaj więc wielu doświadczeń matematycznych w domu, na zakupach, na parkingu, na spacerze... Zachęcaj do liczenia wszędzie i w każdej sytuacji. 

      Liczenie drzew podczas spaceru, przeliczanie pieniędzy na zakupach, ważenie owoców w sklepie, układanie kamykow od największego do najmniejszego na placu zabaw. Sytaucji do rowijania kompetencji matematycznych jest wiele podczas zwykłych czynności życia codziennego wystarczy, że poświęcisz trochę czasu swojemu dziecku i zachęcisz je do niewielkiego wysiłku myślowego.

       

      Propozycje zabawy z dzieckiem w domu:

       

      Klocki z liczbami: 

      Aby dziecko utrwaliło sobie zapis graficzny cyfr wystarczy, że obkleisz klocki liczbami. Dziecko może budować wieże z klocków od 1 do 10 lub na odwrót. 

       

      Matematyczne sprzątanie:

      Podczas porządków w pokoju dzieka, poproś aby dzieko pogrupowało zabawki. Następnie poproś o przeliczanie zabawek w każdej grupie. 

      Dziecko ćwiczy dostrzeganie wspólnych cech przedmiotów i doskonali umiejętność liczenia. 

      Jaki to kształt?

      Pytaj dzieko o kształty przedmiotów w domu. Dzieko ćwiczy rozpoznawanie kształtów. 

       

      Zabawa w sklep

      To świetna zabawa, którą lubi każdy przedszkolak. Podczas tej zabawy dziecko ćwiczy umiejętność przeliczania pieniędzy, przeliczania przedmiotów oraz tworzenia kategorii. 

       

      Planszówki

      Wszystkie gry planszowe z wykorzystaniem kostki do gry są świeną okazją do nauki licznia oraz rozwijania logicznego myślenia. Możesz zachęcić dziecko do konstruowania własnych gier planszowych. 

       

      Matematyczna wyklejanka

      Zachęć dziecko do wykonania pracy plastycznej polegającej na przyklejaniu tyle elementów ile dziecko wyrzuciło na kostce. Może to być doklejenie oczu potworom, kropek biedronce, chmurki na niebie, pióra ptakom, gałek lodów w rożku, kwiaty na łące. 

       

      Klasy
      Zabawa, która powinna odbywać się podczas każdego wyjścia na podwórko. Dzieci uwielbiają się ruszać, a przy okazji mogą liczyć pola. 

       

      Zabawa sznurkiem

      Poproś dziecko, żeby ułożyło kształt cyfry na wydrukowanym szablonie albo obok niego. Ważne, żeby sznurek był bardzo plastyczny.