W poniedziałek 20 stycznia 2025 r. w klasach edukacji wczesnoszkolnej odbył się bal karnawałowy.
BAL KARNAWAŁOWY W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ
- 25
Współpraca przedszkola z policją
Dzieci z oddziałów przedszkolnych zostały zaproszone do współpracy z Komendą Powiatową Policji w Kolnie w ramach obchodzonego w styczniu Dnia Babci i Dnia Dziadka. Dzieci wykonały specjalne okolicznościowe kartki dla seniorów z Powiatu Kolneńskiego, w których przestrzegają by Ci zadbali o swoje bezpieczeństwo. Tak przygotowane kartki zostały przekazane policjantom, którzy podczas spotkań z seniorami będą je rozdawać jako podarunek. Dzieci bardzo zaangażowały się w akcję tworząc własnoręcznie ponad 50 sztuk laurek. Wszystkim obdarowanym "babciom" i "dziadkom" z okazji ich święta składamy gorące pozdrowienia.
Wychowawczynie
6
Co to był za BAL !!!
W środę 15.01 dzieci z oddziałów przedszkolnych wzięły udział w Balu u Króla Posejdona. Dzięki ciekawym animacjom, wspaniałej muzyce, rozmaitych konkursach i dobrej zabawie, mogły poczuć się jak mieszkańcy głębin oceanów. Jak na bal karnawałowy przystało, nie zabrakło kolorywch i różnorodnych kostiumów. W salach na dzieci czekał słodki poczęstunek i dalsze zabawy. Nie możemy doczekać się kolejnej zabawy z Wodzirej Band. Serdecznie dziękujemy za takie rozpoczęcie karnawału.
Wychowawczynie oddziałów przedszkolnych
21
Bezpieczne ferie
W dniu 15 stycznia 2025 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) oraz Straży Miejskiej, które miało na celu omówienie kwestii bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas nadchodzących ferii zimowych. Uczestnicy spotkania poruszyli szereg istotnych tematów związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, zdrowia i dobrego samopoczucia najmłodszych.
- Zasady ogólnego bezpieczeństwa
Omówiono podstawowe zasady bezpieczeństwa, w tym unikanie niebezpiecznych miejsc, zachowanie ostrożności podczas zabaw na świeżym powietrzu, szczególnie w górach oraz w pobliżu nieodśnieżonych dróg. Podkreślono wagę stosowania odpowiedniego sprzętu ochronnego (np. kaski na nartach, łyżwach) oraz przestrzegania zasad ruchu drogowego. - Zdrowy styl życia i aktywny wypoczynek
Zwrócono uwagę na promowanie aktywnego wypoczynku, w tym zachęcanie dzieci do uczestnictwa w zajęciach sportowych, spacerach, wyjazdach na narty i inne formy aktywności fizycznej. Została podkreślona rola zdrowego stylu życia, w tym właściwej diety, snu i odpoczynku. - Higiena osobista
Przedstawiciele PSSE przypomnieli o znaczeniu utrzymywania higieny osobistej, szczególnie mycia rąk, dbania o czystość ciała i odpowiednią dezynfekcję przestrzeni życiowych, co jest kluczowe w zapobieganiu chorobom zakaźnym. - Profilaktyka chorób zakaźnych
Poruszone zostały tematy dotyczące profilaktyki chorób zakaźnych, zwłaszcza grypy i przeziębień. Zwrócono uwagę na unikanie kontaktu z osobami chorymi. - Ryzyko związane z niedozwolonym stosowaniem używek przez dzieci i młodzież
Zdecydowanie podkreślono zagrożenia związane z używaniem substancji psychoaktywnych, takich jak alkohol, papierosy czy narkotyki, przez dzieci i młodzież.
Wszystkie służby zapewniły, że będą podejmować działania prewencyjne i patrolowe, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży w czasie ferii zimowych. Zachęcano również do zgłaszania wszelkich niepokojących sytuacji oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
Życzymy zimowych, bezpiecznych ferii!
Pedagog szkolny Anna Zalewska
9- Zasady ogólnego bezpieczeństwa
Spotkanie z panią dr Ewą Marczak - Łukaszewicz
W dniu 9 stycznia 2025 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie pani dr Ewy Marczak Łukaszewicz z Katedry Archeologii Średniowiecza i Czasów Nowożytnych Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego z uczniami klas ósmych. Pani dr Ewa Marczak- Łukaszewicz wygłosiła prelekcję na temat: Najnowszych, nieinwazyjnych metod badań archeologicznych prowadzonych w Truszkach Zalesiu na Wysoczyźnie Kolneńskiej. Prowadziła ona badania archeologiczne tego stanowiska od 1984 roku. Samodzielnie kierowała dalszymi badaniami w latach 2001-2005, 2007-2011, 2013-2015, 2017. Wydała ok. 50 publikacji, związanych z projektami naukowymi, realizowanymi w ramach Badań Statutowych Zakładu Archeologii Wczesnego Średniowiecza Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz związanych z prowadzonymi badaniami archeologicznymi; w tym: książkę Kolno i okolice. Szkice z zamierzchłej przeszłości, (z udziałem i przy współpracy prof. Adama Łukaszewicza), Kolno 2018.
Pani dr Ewa Marczak- Łukaszewicz w niezmiernie ciekawy sposób przedstawiła młodzieży wyniki swoich badań na przestrzeni 40 lat, wskazując jednocześnie na postęp w metodach pozyskiwaniu informacji. Nasi uczniowie z wielkim zainteresowaniem śledzili przedstawiane informacje, czego dowodem były zadawane później pytania. Na pewno spotkanie zainspiruje młodzież do poszukiwania informacji o historii naszego regionu oraz stanie się okazją do poszerzania wiedzy na temat dokonań archeologicznych. Pani dr Ewie Marczak - Łukaszewicz bardzo serdecznie dziękujemy za niecodzienne spotkanie i poświęcony nam czas.
3
Archiwum Aktualności