• Jasełka

     • Boże Narodzenie niewątpliwie należy do najpiękniejszych świąt w roku. Czas ten wiąże się z wieloma pięknymi tradycjami: ubieraniem choinki, śpiewaniem kolęd, dzieleniem się opłatkiem, wieczerzą wigilijną, to nie wszystkie bożonarodzeniowe zwyczaje. Nasza tradycja świąteczna to również jasełka, które od dawna wpisały się w kalendarz uroczystości szkolnych. W tym roku pole do działania mieli najmłodsi.

      21 grudnia dzieci ze wszystkich grup 6-latków przedstawiły inscenizację historii narodzin Syna Bożego, którą przygotowały pod kierunkiem Pań: Katarzyny Kałudzińskiej, Anety Podlaskiej i Eweliny Sówki. Dzieci wcieliły się w rolę Maryi, Józefa, aniołów, pasterzy oraz Trzech Króli. Mali aktorzy w pięknych strojach i wyjątkowej scenografii nawiązującej do Betlejem, z dużym przejęciem i zaangażowaniem odgrywali swoje role, dzięki czemu wprowadzili całą publiczność w świąteczny nastrój. Szczególnego charakteru przedstawieniu nadał taniec dzieci z lampionami, który poruszył serca widzów. Całość dopełniły kolędy w wykonaniu chóru szkolnego pod opieką  pani Mirosławy Pomichowskiej.  Jasełka były niesamowitym przeżyciem nie tylko dla aktorów. Wywarły duże wrażenie na wszystkich obecnych, a u niektórych wywołały nawet łzy wzruszenia. Spektakl został ciepło przyjęty przez publiczność i nagrodzony gromkimi brawami.

      Na zakończenie głos zabrał Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Lech Janusz Owczarczyk dziękując wszystkim uczniom oraz nauczycielom za przygotowanie uroczystości, a całej społeczności szkolnej złożył życzenia bożonarodzeniowe i noworoczne.

       

     • Wieczór kolęd i pastorałek

     • Kolęda jest pieśnią, która od razu przywołuje na myśl piękny grudniowy okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia i same Święta. Tworzy niesamowity, magiczny, ciepły klimat, choć na zewnątrz najczęściej mróz. Kolęda wraz z innymi symbolami Świąt, m.in. choinką, Wigilią, spotkaniami w gronie rodzinnym, ozdobami i daniami świątecznymi, wprowadza niepowtarzalną atmosferę w naszą codzienność. Daje spokój, radość i refleksję.

      Pod koniec roku kolędy, pastorałki i piosenki o tematyce świątecznej można usłyszeć niemal wszędzie. Zgodnie z tą tradycją my również 20 grudnia spotkaliśmy się wieczorem, żeby wspólnie posłuchać i  zaśpiewać wybrane przez nas kolędy i pastorałki. Prezentacje rozpoczęła kolęda ,,,Maleńka miłość" w wykonaniu Rady Pedagogicznej, następnie wszystkie klasy po kolei zaśpiewały swoje  piosenki. Zwłaszcza najmłodsi byli nagradzani gromkimi brawami. 

      Na zakończenie wieczoru przekazane zostały życzenia bożonarodzeniowe. Koncert wprowadził nas w miłą atmosferę świąteczną.

     • Mała książka-wielki człowiek

     • Już po raz trzeci bierzemy udział w  ogólnopolskiej kampanii „Mała książka – wielki człowiek”. To sztandarowy projekt  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bezpłatny dla szkół. Akcja została powstała z myślą o dzieciach rozpoczynających edukację w szkole podstawowej i stawiających swoje pierwsze kroki w trudnej nauce czytania. Specjalnie dla tych uczniów  przygotowano wyjątkowe książki i jednocześnie zaproszono ich do odbycia niezwykłej podróży do świata liter, słów i zdań, które tworzą inspirujące historie. Moment przekazania tej wyjątkowej Wyprawki Czytelniczej, w skład której wchodzą: książka „Pierwsze abecadło”, broszura informacyjna dla rodziców i opiekunów „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” oraz kreatywny alfabet, dla każdego pierwszoklasisty był niezwykle uroczysty. To książka, która ma pomóc im zmierzyć się z umiejętnością poprawnego czytania, a przez to poznawania otaczającej ich rzeczywistości.

      Pierwsze abecadło” to antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej.

       „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”  to broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. „Kreatywny alfabet”  to plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

      Mariola Staszewska

      Alicja Odachowska

     • KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY

     • Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Jest to szczególny czas, w którym chętniej pomagamy innym. Z tej okazji jak, co roku w naszej szkole został zorganizowany kiermasz świąteczny. Podczas wydarzenia można było kupić ręcznie wykonane bombki, stroiki, choinki oraz inne świąteczne dekoracje. Sprzedawano także pyszne ciasta, ciasteczka i pięknie zdobione pierniczki. Zebrane pieniądze zostaną przekazane na rehabilitacje choremu chłopcu- Szymonowi Bigda z Kolna.

      Z całego serca dziękujemy za wsparcie uczniom, rodzicom i nauczycielom! „Dobroć dawana innym zawsze do nas powraca!”

      Pedagog szkolny Anna Zalewska

     • Rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego EKO-BOMBKA

     • 8 grudnia został rozstrzygnięty konkurs plastyczny EKO-BOMBKA  polegający na wykonaniu bombki bożonarodzeniowej z surowców ekologicznych. Konkurs miał na celu rozwijanie kreatywności w wykorzystaniu odpadów w celach artystycznych, podniesienie świadomości ekologicznej dzieci oraz pielęgnowanie zwyczajów i tradycji Świat Bożego Narodzenia. Konkurs adresowany był dla dzieci przedszkolnych w wieku 5-6 lat.

      W konkursie wzięło udział 22 przedszkolaków z oddziałów przedszkolnych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Henryka Sienkiewicz w Kolnie.

      Prace oceniane były w dwóch kategoriach wiekowych: 5- latki i 6-latki. Komisja konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:

       Nagrody w grupach 5-latków otrzymali:

      I miejsce: Lilianna Dudaryk (SP2) oraz Lilianna Pikulińska (SP1)

      II miejsce: Zuzanna Wyka (SP1)

      III miejsce: Gabriela Kryspin (SP2) oraz Julia Nowak (SP1)

      Wyróżnienie: Zuzanna Małolepsza (SP2)

       Nagrody w grupach 6-latków otrzymali:

      I miejsce: Wiktor Malinowski (SP1)

      II miejsce: Wiktoria Karwowska (SP1)

      III miejsce: Amelia Wasilewska (SP1) oraz Karol Lipka (SP1)

      Wyróżnienia: Aleksandra Wysocka (SP1)

      Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i świąteczne upominki. Znaczna część prac zostanie przekazana na świąteczny kiermasz w Szkole Podstawowej nr 1 w Kolnie.

       Laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy oraz składamy ogromne gratulacje. Dziękujemy również rodzicom za zaangażowanie i pracę z dziećmi.

                              

                                                                      Organizator konkursu Joanna Waszkiewicz

       

     • KOLOROWY TYDZIEŃ- dzień V

     • Różowo-czarny piątek pod hasłem –„Odżywiaj się rybami!”

      Ryby to jeden z niezbędnych elementów zbilansowanej diety i główne źródło kwasów omega-3. Znajdują się w nich także witaminy A, D, E oraz z grupy B. Są bogate w białko i składniki mineralne – jod, selen i żelazo, dlatego warto sięgać po ryby 2-3 razy w tygodniu. Są najważniejszymi wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi, które powinniśmy uwzględniać w naszym jadłospisie.

       

       

      Pedagog szkolny Anna Zalewska

     • KOLOROWY TYDZIEŃ - dzień IV

     • Biały czwartek – „Spożywaj nabiał!”

      Nabiał to podstawowa grupa produktów spożywczych o wartościach odżywczych niezbędnych do prawidłowej pracy organizmu. Dostarcza dużych ilości wapnia, potasu i magnezu, witaminy D 3 oraz witamin z grupy B (B12 i B5). Regularne jedzenie nabiału zmniejsza ryzyko osteoporozy, obniża ciśnienie oraz może ułatwić kontrolowanie masy ciała (zawarte w produktach mlecznych białko powoduje uczucie sytości). Produkty nabiałowe zajmują szczególne miejsce w piramidzie żywienia, gdyż dostarczają do organizmu pełnowartościowe białko i szereg składników mineralnych. Pamiętajmy o spożywaniu nabiału codziennie w odpowiednich ilościach.

       

       

      Pedagog szkolny Anna Zalewska

     • KOLOROWY TYDZIEŃ - dzień III / MIKOŁAJKI

     • Dzisiejsze hasło brzmi - „Jedz owoce. Mikołaj zachęca!”

      Owoce są niezwykle ważną częścią naszej diety. Stanowią źródło błonnika pokarmowego, witamin, składników mineralnych i innych składników bioaktywnych. Zawierają antyoksydanty, takie jak witamina A, C oraz E, a także flawonoidy, które usuwają wolne rodniki powstające w organizmie. Z tego względu, owoce powinny znaleźć się w jadłospisie każdej osoby. Trzeci dzień naszej akcji zbiegł się z Mikołajkami. czyli dniem  św. Mikołaja, który świętujemy 6 grudnia i w czasie którego nocą z 5 na 6 grudnia Święty Mikołaj odwiedza grzeczne dzieci. Zwyczajowo tego dnia maluchy otrzymują od Mikołaja prezenty. Od samego rana z każdej strony biegali po korytarzach uczniowie ubrani na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach. Jak co roku jest to piękny, świąteczny i radosny dzień w naszej szkole. Uczniowie wręczali sobie również prezenty i upominki. Do oddziałów 5 i 6 latków oraz klas I- III zawitał  Św. Mikołaj, przynosząc drobne upominki. MIał on również swoich pomocników- elfów. Nasz dzisiejszy gość przed zgromadzoną publicznością zaprezentował swoje wokalne i taneczne umiejętności. Było bardzo wesoło! Magia świąt zawitała dziś w progi naszej szkoły.

     • Andrzejki w oddziałach przedszkolnych

     • Andrzejki to dzień jedyny w swoim rodzaju. Wtedy to - zgodnie z tradycją - św. Andrzej uchyla rąbka tajemnicy i za sprawą znaków i wróżb podpowiada nam, co nas będzie czekać w przyszłości. Nasi najmłodsi również spędzili ten czas na wróżbach, przepowiedniach i wspaniałej zabawie. Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, szukał swojej szczęśliwej liczby, poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.

       

       

     • KOLOROWY TYDZIEŃ - dzień II

     • Wtorek - „Jedz zielone warzywa!”

      Wiemy, jak ważne są warzywa w naszym odżywianiu. Są smaczne i zdrowe, dostarczają bogactwa witamin oraz składników mineralnych. Jest to podstawowy element każdej diety,  zielone uznawane są za najzdrowsze na świecie. Drugi dzień upłynął pod hasłem ,,Jedz zielone warzywa". Na korytarzach królował kolor zielony.

      Pedagog szkolny Anna Zalewska

     • KOLOROWY TYDZIEŃ - dzień I

     • W dniu dzisiejszym rozpoczęliśmy w naszej szkole „Kolorowy Tydzień”. Celem akcji jest propagowanie prawidłowego odżywiania się.

      Poniedziałek jest kolorem niebieskim, oznaczającym wodę bez której nie moglibyśmy przeżyć.

      Dzisiejsze hasło brzmi: „Wypij 2 litry wody dziennie!”

      Pedagog szkolny Anna Zalewska

     • Wycieczka do Łomży

     • W piątek 1 grudnia klasy IV a i IV b udały się na wycieczkę do Łomży. Odwiedziliśmy Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży, gdzie mogliśmy zobaczyć wystawę prezentującą rzeźby świętych i patronów z terenów Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, pochodzące z dawnych kapliczek i krzyży przydrożnych. Obejrzeliśmy również wystawę poświęconą bursztynowi, a zaznaczyć trzeba, że zbiory łomżyńskiego muzeum są największym zbiorem regionalnym w Polsce dokumentującym wielowiekową tradycję wydobywania, obróbki i użytkowania bursztynu w dorzeczu Narwi.

      Kolejnym punktem naszej wycieczki był Teatr Lalki i Aktora w Łomży, gdzie obejrzeliśmy spektakl "Niesamowite przygody skarpetek". Bohaterowie spektaklu, czyli tytułowe skarpetki, wyruszają w świat i przeżywają niezwykłe przygody. Autorzy spektaklu bawią się w nim tekstem i w sposób serdeczny i przyjemny pokazują rywalizację dwóch rodzin. 

      Uczniowie z pewnością będą na długo pamiętać te doświadczenia. Na koniec udaliśmy się do pewnej znanej restauracji fast food, by po wielogodzinnych wojażach poratować nieco nadwątlone siły...

      Barbara Zdancewicz 

     • Ś.P. Stanisław Szczęsny

     •  

      Z  głębokim żalem i smutkiem informujemy o odejściu naszego Kolegi

             

      Stanisława Szczęsnego

       

      Pracował w naszej szkole przez 37 lat. Był człowiekiem dobrym, pomocnym i serdecznym.

      Będzie nam Go bardzo brakowało.

       

      Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy szczerego współczucia.

       

       

                                         Dyrekcja i Współpracownicy

       Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie

     • ZABAWY ANDRZEJKOWE

     • Koniec listopada to czas tradycyjnych zabaw i wróżb andrzejkowych. W przeszłości wróżby w Wigilię św. Andrzeja traktowane były bardzo poważnie i uczestniczyły w nich wyłącznie dziewczęta. Z czasem jednak andrzejkowe wróżby dziewczęce stały się przede wszystkim zabawą, traktowaną na wesoło i z humorem. Według dawnych wierzeń, noc świętego Andrzeja miała moc magiczną, pozwalającą zerknąć przez ramię w przyszłość. Dzisiaj Andrzejki to przede wszystkim zabawa. Mało kto wierzy w moc wróżb, które współcześnie przybrały formę dodatku do tanecznych zabaw. Są jednak tacy, dla których andrzejkowe wróżby to przede wszystkim tradycja. Kultywując tę tradycję, 30 listopada w naszej szkole, zorganizowano andrzejkowe wróżby. Samorząd uczniowski przygotował szereg zabaw, które, jak zawsze, cieszyły się popularnością wśród dzieci.

      Każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii, losował magiczne bileciki z nazwami zawodów przyszłości, szukał swojej szczęśliwej liczby, poznawał znaczenie swojego ulubionego koloru. Katalog wróżb był obszerny i bogaty, a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego.

      Nie mogło zabraknąć lania wosku, ciasteczek z wróżbą, wróżb numerologicznych, przepowiedni z kuli czy przestawiania butów. Z magicznego miejsca nikt nie wychodził ze smutna miną, wszyscy świetnie się bawili.

       

      Samorząd Uczniowski, Anna Zalewska, Mariola Staszewska