• Dzień Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej

     • Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem najmłodszych. Miś, który kojarzy się z ciepłem i dobrocią, inspiruje, uspokaja, wie to każdy, kto choć raz miał taką przytulankę. W naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia 25 listopada. Uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie, umilił im czas spędzony na zajęciach lekcyjnych oraz uchronił od odpytywania. Jak co roku, biblioteka szkolna zorganizowała z okazji tego wyjątkowego święta wiele atrakcji. Uczniowie klas I - III na specjalnym ,,wykładzie” mogli zapoznać się z historią najpopularniejszej zabawki na świecie. Dowiedzieli się, jaki udział w powstaniu maskotki miał amerykański prezydent Teodor Roosvelt. Następnie przypomnieliśmy sobie kilka ważnych informacji z bajkowego życia najbardziej znanego misia na świecie – Kubusia Puchatka.  Wiedza dzieci na temat żółtego pluszaka w czerwonej bluzeczce była ogromna. Uczniowie mogli również popisać się znajomością historii innych bajkowych misiów, np. Misia Uszatka, Gumisiów, misia Balou, czy słynnego pluszowego podróżnika misia Paddingtona. Główna atrakcją spotkania była możliwość skosztowania miodku ze Stumilowego Lasu, od samego Kubusia Puchatka. Pyszny, słodki smak płynnego napoju, poruszył kubki smakowe naszych najmłodszych. Na zakończenie spotkania, dzieci mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie  w fotobudce, wykonanej przez nasza szkolną artystkę – p. Elżbietę Czereszewską. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnych, ciekawych imprez, które przygotuje szkolna biblioteka.

      Mariola Staszewska, Alicja Odachowska

     • Światowy Dzień Pluszowego Misia w oddziale przedszkolnym

     • Pluszowy miś to przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka - na dobre i na złe. Z okazji  święta Misia przedszkolaki poznały różne historie związane z tym bohaterem. Każde dziecko  mogło przynieść swojego misia do sali i spędzić z nim cały dzień na wspaniałej zabawie. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce. Był to wspaniały dzień.

     • Wróżby i zabawy andrzejkowe

     • W dniu 24.11.2022 r. w naszej szkole odbyły się Andrzejki dla klas I - III. Zabawa rozpoczęła się już od wczesnych godzin. Panie wychowawczynie we współpracy z rodzicami przygotowały dla najmłodszych słodki poczęstunek w klasach. Ale to nie jedyne atrakcje, które czekały na uczniów. Na górnej salce hali gimnastycznej pani pedagog we współpracy z biblioteką szkolną zorganizowała dla dzieci andrzejkowe stoiska z wróżbami.  Uczennice klas ósmych (M. Krawczyk., A. Święcicka, R. Kowalczyk, Z. Malinowska, Ł. Lutrzykowska, W. Sutkowska) doskonale wcieliły się w role współczesnych ,,wróżek”. Uczniowie po krótkiej prelekcji wygłoszonej przez p. Mariolę Staszewską, dotyczącej historii wróżb, czarów, ale też pochodzenia czarownic, wiedźm, czy zielarek, mogli poznać swoją bliżej nieokreśloną przyszłość.  Chłopcy i dziewczęta licznie ustawiali się w kolejkach do różnych wróżb. Jeśli byli ciekawi imienia swojej przyszłej wybranki czy wybranka, wystarczyło wbić szpilkę w czerwone serce, by zaspokoić ciekawość.  Wyrzucona ze szpilek litera alfabetu zdradzała, co przyniesie nam los w najbliższym czasie.  Pod magicznymi kubkami ukryły się informacje o bogactwie, zdrowiu, czy wielkiej tajemnicy.

      Największe zainteresowanie uczniów wzbudziło stoisko z wróżbami z wosku, gdzie w wylanym kształcie, można było dopatrzeć się znaków na przyszłość.  Niebywałe wrażenie zrobiła na dzieciach magiczna kryształowa kula.  Tylko wykwalifikowani wróżbici mogli dostrzec w jej wnętrzu przyszłe losy zainteresowanych. Najmłodsi dowiadywali się, kim zostaną w przyszłości i jak potoczą się ich losy. Wróżby i zabawy andrzejkowe trwały do godzin południowych. Wszyscy bogatsi o nowe doświadczenie i informacje wrócili do swoich codziennych obowiązków.

      Mariola Staszewska, Anna Zalewska, Alicja Odachowska

     • Z kulturą ludową ,,ZA PAN BRAT”

     • W dniu 21.11. 2022 r.  w grupie pięciolatków odbyły się zajęcia, których celem było kultywowanie tradycji ludowych. Dzieci zapoznały się z najważniejszymi obrzędami i zwyczajami, charakterystycznymi dla naszego regionu. Szczególną uwagę zwrócono na ubiór kurpiowski i elementy folklorystyczne tej kultury. Dzieci mogły zapoznać się z poszczególnymi składowymi ludowego ubioru oraz kurpiowskimi wycinankami, serwetkami, itp. Punktem kulminacyjnym zajęć było spotkanie uczniów z panią Martą Rafałowską  - solistką chóru ,,Czerwieniacy”, a także nauczycielką w Szkole Podstawowej w Małym Płocku.  Pani Marta ubrana w oryginalny ludowy strój, rozbudziła w dzieciach ciekawość swoimi opowieściami o pracy w chórze i fascynacji kulturą kurpiowską.  Zaprezentowała najmłodszym swoje umiejętności wokalne, wykonując oryginalną ludową piosenkę, pt. ,,Sła dziewcyna kele młyna”. Następnie razem z dziećmi zatańczyła kozierajkę, zachęcając je do swobodnej interpretacji tego tańca ludowego. Gdy zajęcia dobiegły końca, dzieci podziękowały za wspólnie spędzony czas i wyraziły nadzieję na kolejne spotkanie.

      Anna Makowiecka

     • Pierwsza pomoc w 6 - latkach

     • 18 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego sześciolatków odwiedzili wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza oraz Zespołu Szkół Technicznych w Kolnie reprezentujący Kolneńską Grupę Pierwszej Pomocy wraz ze swoim opiekunem. Na spotkaniu nasi goście udzielili instruktażu oraz zademonstrowali tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, jak należy zachować się  do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Dzieci utrwaliły numery alarmowe oraz dowiedziały się, jakich informacji należy udzielić dyspozytorowi pogotowia. Nauczyły się również, jak wygląda pozycja boczna ustalona i pod bacznym okiem instruktorów ćwiczyły bezpieczne ułożenie ciała oraz prowadzenie resuscytacji krążeniowo- oddechowej na fantomie. Były to niezwykłe warsztaty, które uwrażliwiły naszych przedszkolaków na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia oraz wyposażyły w wiedzę i umiejętności, które niewątpliwie należy systematycznie poszerzać i utrwalać, gdyż w przyszłości mogą uratować czyjeś życie. Mamy nadzieję, że takie spotkania zaszczepią poczucie niesienia pomocy osobom potrzebującym. Bardzo dziękujemy naszym gościom za wartościowe spotkanie.

      Joanna Waszkiewicz

     • ,,Skarpetkowy" zawrót głowy

     • Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego  dzień 18.11.2022 r. upłynął pod hasłem  „Dzień śmiesznych skarpetek”. Uczniowie i nauczyciele założyli różne skarpety: kolorowe, ,,nie do pary", w paski, groszki lub inne szalone wzory. Po szkole ,,spacerowały" kolorowe skarpetki – wysokie i niskie. Wszyscy stwierdzili, że jest to świetny  pomysł na  poprawę humoru i sprawienie, że  dzień jest  pozytywny i bardziej optymistyczny. 

      Samorząd Uczniowski

     • Obchody 115 rocznicy urodzin Astrid Lindgren

     • Od kilku lat, 14 listopada, w naszej bibliotece ma miejsce szczególne wydarzenie. Tego dnia obchodzimy urodziny Astrid Lindgren.

      To niezwykła pisarka, która swoją pracę twórczą poświęciła najmłodszym. Jej książki zajmują zaszczytne miejsce w dziale literatury dziecięcej. Chyba każdy z nas słyszał o ,,Dzieciach z Bullerbyn”, ,,Braciach Lwie Serce”, czy rudowłosej ,,Pippi Landstrump”. Autorka była wielokrotnie nagradzana za swoje utwory. Ale chyba  najważniejszą nagrodę w jej dorobku stanowi  wyróżnienie przyznane przez największe grono czytelników  - dzieci. W 1978 roku na wniosek najmłodszych polskich czytelników pisarka otrzymała Order Uśmiechu. Z całą pewnością można stwierdzić, że jeszcze wiele pokoleń dzieci, ale pewnie i dorosłych, będzie wnikliwie zgłębiać tajniki historii stworzonych przez Astrid Lindgren.

      Na uroczyste zajęcia zaproszone zostały dzieci z klas trzecich. Pozostali czytelnicy odwiedzali bibliotekę w czasie przerw i po lekcjach. Podczas zajęć pokazowych, nauczyciel bibliotekarz, w stroju Pippi Langstrump, w interesujący sposób opowiadał niemalże o wszystkich książkach szwedzkiej autorki. Zainteresowanie historiami związane z utworami Lindgren było tak duże, że niektóre dzieci siedziały z otwartymi buziami. Ale to nie był koniec atrakcji. Żwawa Pippi, dziewczynka z marchewkowymi włosami, opowiadała o swoich niesamowitych perypetiach, na mapie wskazywała miejscach, w których przeżyła niesamowite przygody. Uczniowie razem z bohaterką mogli śledzić krainy, które odwiedziła Pippi.  Na spotkaniu dzieci mogły przypomnieć sobie treść poznanych utworów Lindgren, ale też poznać nowe historie. Po zajęciach  z bibliotecznych półek niczym świeże bułeczki, zaczęły znikać książki wielkiej solenizantki.

      Z niecierpliwością czekamy, jakiż to gość odwiedzi naszą szkołę w kolejną rocznicę urodzin szwedzkiej pisarki.

      Mariola Staszewska, Alicja Odachowska

     • WOJSKOWA GRA TERENOWA

     • W ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przedstawicie społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie wzięli aktywny udział w Wojskowej Grze Terenowej. Jej organizatorem były jednostki i instytucje podległe Ministerstwu Obrony Narodowej. Najważniejszym celem tych społeczno- obronnych zawodów było kształtowanie postaw patriotycznych i promocja służby wojskowej. Był to znakomity, a jednocześnie oryginalny sposób na godne uczczenie najważniejszego święta Niepodległej.

      Naszą szkołę reprezentowały dwie kilkuosobowe drużyny, których opiekunami byli p. Mariusz Kędzierski i p. Piotr Ossowski. Uczniowie mogli bezpośrednio spróbować swoich sił w typowo wojskowych konkurencjach: orientacja topograficzna, maskowanie, budowa schronienia, rzut granatem ręcznym zaczepnym, wykrywanie min, składanie i rozkładanie karabinka szturmowego wz. 96 „Beryl”, nauka strzelania z UST. Poprzez obowiązkowy udział w quizie historycznym musieli także wykazać się podstawową wiedzą z zakresu formowania się odrodzonego państwa polskiego w latach 1918- 1919.

      Dodatkową atrakcją, przygotowaną przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej i naszych sojuszników z United States Army, była prezentacja nowoczesnego sprzętu wojskowego, w tym polskiej wyrzutni rakietowej WR- 40 Langusta, transportera opancerzonego KTO Rosomak, karabinka automatycznego „Grot” i amerykańskiego czołgu M1 Abrams. Nasi uczniowie wykorzystali tę okazję do zrobienia pamiątkowych zdjęć.

      Po pozytywnym zaliczeniu wszystkich konkurencji każda nasza drużyna otrzymała dyplom uczestnictwa i drobne upominki od Ministerstwa Obrony Narodowej. Na zakończenie zawodów na wszystkich chętnych czekał gorący poczęstunek w postaci wojskowej grochówki.

      Należy również zaznaczyć, że w tym dniu poczet sztandarowy naszej szkoły pod opieką dyrektora p. Lecha Owczarczyka wziął udział w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

       

      Mariusz Kędzierski, Piotr Ossowski

     • Apel z okazji Święta Niepodległości

     •    Żeby Polska była Polską – te słowa towarzyszyły nam podczas uroczystości poświęconej Ojczyźnie w 104. rocznicę odzyskania przez nią niepodległości. Kolejny raz przeżyliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza Ojczyzna powróciła na mapę Europy. Data 11 listopada to symbol walki o wolność, symbol wiary, miłości i zwycięstwa.

         Akademia w naszej szkole rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu o godzinie 11.11 w ramach akcji  "Szkoła do Hymnu". W podniosły nastrój wprowadzili społeczność szkolną uczniowie klasy IIIa tańcząc poloneza. Następnie słuchając patriotycznych wierszy i pieśni w wykonaniu klas VIII b i VII a oraz chóru szkolnego uczciliśmy ten dzień refleksją nad historią i współczesnością naszego kraju. Nasi przodkowie mieli ojczyznę w sercu. To oni wierzyli, że naród przetrwa, jeżeli nauczy swoje dzieci, jak być Polakami.

      Na zakończenie uczniowie klasy III b  wykonali taniec ze wstążkami. Uczniowie naszej szkoły swoją postawą i zaangażowaniem udowodnili, że są prawdziwymi patriotami.To my wszyscy – nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie – swoją nauką, pracą i poświęceniem sprawiamy, że Polska każdego dnia promienieje blaskiem wolności. Niech w pamięci zostaną słowa piosenki, które wybrzmiały na zakończenie uroczystości:

      Ja to mam szczęście, że w tym momencie

      żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą,

      ja to mam szczęście(...)

      Katarzyna Kowalewska, Iwona Pikulińska, Małgorzata Biedrzycka, Barbara Konopka

     • Wycieczka do Warszawy

     • 4 listopada 2022 roku zostanie na długo w pamięci dziewcząt i chłopców z klasy Va, VIa i VIb naszej szkoły. Tego dnia uczniowie wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Głównym punktem było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. To interaktywne muzeum ukazało uczniom militarne dzieje 63 dni bohaterskiej walki i obrony stolicy. Spacerując po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej Warszawy, wszyscy w skupieniu  słuchali  niezwykle  ciekawych opowieści przewodnika, a także oglądali powstańcze pamiątki. Uczniowie wraz z opiekunami- p.Urszulą Samul, p. Mariuszem Kędzierskim i p. Piotrem Ossowskim- nie wahali się, by wejść do kanału, aby  tam zrozumieć uczucia  walczących żołnierzy i przeżyć choć namiastkę ich cierpień. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się też replika Liberatora B-24. Dzięki tej makiecie uczniowie mogli  na własne oczy przekonać się, jak wyglądały potężne samoloty bojowe z biało- czerwoną szachownicą.

      Po tej niezwykłej lekcji historii   był czas na relaks w Parku Trampolin. Ekscesom fizycznym nie byłoby końca, ale czas przeznaczony na ten punkt programu szybko minął. Zmęczeni, ale uradowani i pełni wrażeń uczniowie niechętnie opuszczali to fantastyczne miejsce.

      Na koniec oczywiście posiłek w McDonalds. Cali i zdrowi wróciliśmy do Kolna o godz.21.30. To był fascynujący dzień!!!

      Urszula Samul, Mariusz Kędzierski

     • ,,Symbole niepodległej"- wyniki konkursu plastycznego

     • Dnia 9 listopada nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci 5 i 6 – letnich pt.: „Symbole niepodległej”. Celem konkursu było wspieranie wychowania patriotycznego młodego pokolenia poprzez formy aktywności artystycznej, rozwijanie kreatywności dzieci oraz wzmacnianie wiary we własne siły i możliwości.

      Jury konkursowe stanęło przed bardzo trudnym wyzwaniem, jakim było wyłonienie trzech najpiękniejszych prac i wyróżnień w każdej z grup wiekowych. Kryterium oceny były: zgodność z tematyką, samodzielność, oryginalność, pomysłowość oraz estetyka pracy.

      NAGRODY W GRUPACH 5 – LATKÓW  OTRZYMUJĄ:

      I miejsce – Laura S.

      II miejsce – Wiktoria K.

      III miejsce – Claudia C.

      Wyróżnienia:

      1. Aleksandra B.

      2. Karol L.

      3. Maja G.

      NAGRODY W GRUPACH 6 – LATKÓW  OTRZYMUJĄ:

      I miejsce – Hania G.

      II miejsce – Feliks B., Oliwia S.

      III miejsce – Wiktoria N.

      Wyróżnienia:

      1. Lena S.

      2. Iga M.

      3. Szymon B.

      DZIĘKUJEMY I GRATULUJEMY WSZYSTKIM, KTÓRZY PODJĘLI WYZWANIE I SPRÓBOWALI SWOICH SIŁ W KONKURSIE  

      Agnieszka Łada

     • SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

     • W dniu 8 listopada oddziały przedszkolne z naszej szkoły z wielką radością powitały wyjątkowych gości - strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kolnie. Goście w ciekawy sposób przybliżyli przedszkolakom specyfikę pracy strażaka jednocześnie prezentując strój i podręczny sprzęt. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, że praca strażaka nie polega tylko na gaszeniu pożarów, ale również na udzielaniu pomocy podczas wypadków samochodowych, oraz asyście podczas różnych niebezpiecznych akcji. Strażacy zapoznali przedszkolaków z sytuacjami, w których należy wezwać straż pożarną, z zasadami prawidłowego zachowania się podczas pożaru. Dzieci z bliska mogły podziwiać wyposażenie jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy - wielką radość przedszkolakom sprawiła możliwość przymierzenia munduru i hełmu strażackiego.

      Wizyta strażaków utrwaliła wiedzę przedszkolaków w zakresie bezpieczeństwa, oraz zachęciła najmłodszych do służby w straży pożarnej.

      Wrażenia jakie dostarczyli nam strażacy na długo pozostaną w naszej pamięci. Z całego serca dziękujemy przedstawicielom straży za przybycie i poświęcenie nam swojego cennego czasu.

      Agnieszka Łada

     • DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

     • Jedno z najsympatyczniejszych, najbardziej kolorowych świąt- Dzień Postaci z Bajek. Do obchodów tego święta społeczność naszej szkoły przygotowywała się cały rok. Jedni chcą zaistnieć  wśród koleżanek i kolegów pokazując się w nowym stroju, inni zabłysnąć znajomością  treści bajek i liczbą  wypożyczonych  i przeczytanych  książek. Jest to również okazja do tego, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów.

      Był to dzień pełen wrażeń. Już od rana na dolnym korytarzu, w okolicach biblioteki pojawiały się postacie z różnych bajek: Czerwony Kapturek, Anna i Elza z Krainy Lodu, świnka Peppa, Pipi, kilka księżniczek, policjant, Dziewczynka z zapałkami, damy dworu, Spider- Man, Mroczny Rycerz i wiele innych, tak samo ciekawych. Wszystkich w drzwiach biblioteki witał Pirat, który specjalnie tego dnia opuścił swój statek i wzburzone wody dalekich mórz. W tę postać wcieliła się szkolna bibliotekarka, której pomocą służyła  cudowna Myszka Minnie, czyli pani pedagog. W bajkowych spotkaniach, w szkolnej czytelni brały udział maluchy z klasy 1 a, 2 b i 2 c. Spotkania  rozpoczęły się od prezentacji kostiumów ulubionych postaci i kilku słów dotyczących bajki, z której pochodzi.. Zachwytom nie było końca. Nic tak nie podkręca atmosfery jak konkursy-zgadywanki. A teraz najlepsze - każdy wygrywał!

      Maluchy chwaliły się swoją wiedzą na temat przeczytanych bajek. Nagrodą były bajkowe medale i czarodziejskie cukierki. W czasie przerw biblioteka pękała w szwach. Jedni oglądali wystawy ciekawych książek, podziwiali kolorowe dekoracje. Furorę zrobiła „wędrująca czarownica”(czarownica bardzo często zmieniała miejsce, najpierw siedziała na bibliotecznych drzwiach i zerkała, co uczniowie robią w czasie przerwy, potem znalazła spokojne miejsce na regale z książkami). Druga grupa uczniów robiła pamiątkowe zdjęcia. Dzień zbliżał się ku końcowi, a atrakcjom nie było końca. Około godziny 14.00 w szkolnej świetlicy rozpoczęło się szaleństwo- „Dyskoteka bajkowych postaci”. Pląsom i wygibasom nie było końca. Na twarzach niektórych tańcowników pojawiła się złość, gdy w drzwiach pojawiał się rodzic i trzeba było wrócić do domu. Niestety świętowanie było zbyt krótkie. Świętowanie warto zakończyć  słowami wielkiego człowieka Alberta Einsteina: ,, Jeśli chcesz, aby Twoje dzieci były inteligentne, czytaj im więcej książek”.

      Mariola Staszewska, Anna Zalewska, Alicja Odachowska

     • Spotkanie z Funkcjonariuszem Policji

     • Na początku listopada nasze przedszkolaki miały ważne spotkania z  funkcjonariuszką Komendy Powiatowej Policji w Kolnie.

      Tematem spotkania było teoretyczne i praktyczne utrwalenie z dziećmi zasad ruchu drogowego oraz przypomnienie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa dzieci w szkole jak i w domu. Dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego poruszania się po ulicach miasta, a w szczególności zasady bezpiecznej drogi do szkoły. Następnie Pani Policjant wytłumaczyła jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo należy zwracać się o pomoc w sytuacji zagrożenia.  Dzieci czynnie uczestniczyły w spotkaniu, dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami oraz zadawały dużo pytań.

      Punktem kończącym nasze spotkanie było przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się po zmroku a każdy przedszkolak otrzymał odblask aby być widocznym uczestnikiem ruchu drogowego. Dziękujemy za miłą wizytę i do zobaczenia przy kolejnej okazji.

      Aneta Podlaska

     • Pamiętamy o tych. którzy odeszli

     • Listopad to odpowiedni czas na wspomnienie tych, którzy już odeszli, czas na rozmowę, dotyczącą szacunku dla zmarłych i odpowiedniego zachowania się w takim miejscu, jakim jest cmentarz. Dlatego 6-latki z naszej szkoły 3 listopada odwiedziły pobliski cmentarz. Celem spaceru było zapalenie zniczy i chwila zadumy nad grobami poległych żołnierzy. Podjęte działania przyczyniły się do kształtowania postaw patriotycznych oraz kultywowania tradycji związanej z Dniem Zmarłych.

      Joanna Waszkiewicz

     • MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

     • Październik to miesiąc, w którym obchodzimy ważne dla szkolnej biblioteki święto-Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W naszej szkole obchody tej uroczystości stały się już tradycją. Każdy uczeń nie wyobraża sobie października bez celebrowania tego święta. Za każdym razem obchody realizowane są pod innym hasłem. W ubiegłym roku mottem przewodnim były „Baśnie i legendy”. Natomiast tegoroczne święto ze względu na sytuację na świecie hasło brzmiało: ”Czytanie dla pokoju”.

      Organizując obchody mieliśmy na uwadze popularyzację literatury pokazującej grozę i tragizm wojny oraz jej skutki w wymiarze materialnym i społecznym oraz ludzkim. Poprzez zaprezentowanie odpowiednich książek chcieliśmy zwrócić uwagę na proces kształtowania postaw tolerancji, empatii dla ofiar wojny. Idea tegorocznych obchodów zakłada zwrócenie uwagi wszystkich uczniów na fakt, że pokój na świecie nie jest dany raz na zawsze.

      Akcja ma również na celu zachęcenie całej społeczności szkolnej  do korzystania z bogatych zasobów szkolnej biblioteki, do pokazania uczniom, biblioteki jako miejsca przyjaznego, bezstresowego, pozwalającego ciekawie i przyjemnie spędzić czas.

      W czasie spotkań z klasami prezentowano literaturę poświęconą wojnie. Bibliotekarka opowiadała  czytelnikom w ciekawy sposób treść niektórych książek.

      Uczniów klasy 8c zaciekawiły książki: ,,Która to Malala?”, ,,Bajka o wojnie”, ,,Kotka Brygidy”, ,,Wszystkie moje mamy”, ,,Wojna na Pięknym Brzegu i Arka czasu”.

      Uczniowie klasy 5a chętnie słuchali informacji o książkach: ,,Bezsenność Jutki”, ,,Listy w butelce”, ,,Wysiedleni” , ,,Jadzia”.  Wszystkie prezentowane przez bibliotekarkę książki rozchodziły się jak „ciepłe bułeczki”. Do niektórych ustawiały się kolejki oczekujących na wypożyczenie. W czasie przerw chętni uczniowie mogli oglądać wystawy książkowe poświęcone tematyce wojennej.

      Na wystawie znalazły się dzieła w barwnej szacie graficznej, które przyciągały wzrok. Popularnością cieszyły się: ,,Pamiętnik Blumki”, ,,Kasiunia”, ,,Listy w butelce”, ,,Czy wojna jest dla dziewczyn?” i inne.

      Nadal będziemy popularyzować taki rodzaj literatury dla przestrogi i dla wzbudzenia empatii dla ofiar działań wojennych. Uczeń klasy piątej zobowiązał się, że w najbliższym czasie odczyta swojej klasie bajkę w języku ukraińskim, opowiadającą o walecznym króliku. Wszyscy z niecierpliwością będziemy czekać na tę chwilę.

      Mariola Staszewska, Anna Makowiecka, Alicja Odachowska, Mariusz Kędzierski

     • Różnymi ścieżkami ku Niepodległej szli. „Ojcowie Polski Odrodzonej”

     • 11 listopada będziemy uroczyście obchodzić kolejną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. 104 lata temu, 11 listopada 1918 r., zakończył się kataklizm I wojny światowej. W tym dniu w Warszawie Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad podległym jej Wojskiem Polskim. Dla Polaków data ta miała jeszcze inny, bardziej doniosły, a zrazem i radosny wymiar- był to symboliczny początek odbudowy niepodległego bytu państwowego i narodowego.

      Ogromny wpływ na odbudowę niepodległego państwa polskiego mieli dwaj wybitni mężowie stanu: Józef Piłsudski i Roman Dmowski. To dzięki Józefowi Piłsudskiemu mieliśmy u progu niepodległości przeszkolone w Legionach Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej kadry odrodzonego Wojska Polskiego, a za sprawą konsekwentnych działań i zabiegów dyplomatycznych Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego uzyskaliśmy decydujące wsparcie polityczne mocarstw zwycięskiej Ententy- Francji, Wielkiej Brytanii, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Do polskich „Ojców Niepodległości” należy również zaliczyć przywódców głównych ówczesnych sił politycznych- Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego i Wojciecha Korfantego.

      Trzeba podkreślić, że tych wielkich Polaków różniło bardzo wiele– orientacje polityczne, wykształcenie, pochodzenie społeczne, czy nawet kraj zaborczy, gdzie się urodzili i wychowywali. Te przeciwieństwa okazały się jednak ich nieocenioną siłą, bo gdy zaczęli dążyć do wspólnego celu, jakim było wskrzeszenie  niepodległego państwa polskiego, pociągnęli za sobą ogromne rzesze Polaków. Należy zaznaczyć, że ci wyjątkowi politycy nie we wszystkim byli zgodni, a później, już w okresie wolnej II Rzeczypospolitej, ich konflikty często miały dramatyczny przebieg. Każdy z nich pozostał jednak wierny własnym poglądom.

      Niewątpliwie „Ojców Niepodległości” łączyła jedna, wielka rzecz: miłość do naszej Ojczyzny i gotowość pracy dla jej dobra.

      Dlatego z okazji Narodowego Święta Niepodległości warto zapoznać się z biografiami „Ojców Niepodległości”. W tym celu wystarczy tylko kliknąć w podany niżej link:

      https://niepodlegla.gov.pl/o-niepodleglej/roznymi-sciezkami-ku-niepodleglej-szli-ojcowie-polski-odrodzonej/

       

      Mariusz Kędzierski