• Tak 6- latki powitały wiosnę

     • 21 marca 6 latki z naszej szkoły obchodziły Pierwszy Dzień Wiosny. Każda grupa przygotowywała się do tego wydarzenia w swoim gronie. Dzieci dekorowały sale, malowały i wycinały wiosenne kwiaty, sadziły cebulki kwiatowe. Wiosnę przywitaliśmy na sportowo, spędzając aktywnie czas na hali sportowej. Następnie każda z grup wykonała pracę plastyczną związaną z tematyką wiosny oraz spędziła czas na zabawach ruchowych przy muzyce. Śpiewem i dobrym humorem wypędziliśmy Zimę, a przywitaliśmy piękną Wiosnę.

     • Witamy wiosnę na sportowo!

     • Nikogo o tym nie musuimy przekonywać, że sport to zdrowie. Najlepszym sposobem na pokazanie swojej sportowej formy jest udział we wszelkiego rodzaju zawodach. Myśląc o tym postanowiliśmy zorganizować międzyklasowe rozgrywki sportowe z okazji Dnia Wiosny.

      Zawody rozpoczęliśmy od najmłodszych. Każdą  klasę  reprezentowała 15- osobowa drużyna, która stanęła do rywalizacji z innymi uczniami z równoległych oddziałów. Pozostali uczniowie przy dźwiękach muzyki dopingowali swoich kolegów i koleżanki.

      Nad prawidłowym przeprowadzeniem rozgrywek i liczeniem punktów czuwali nasi panowie od zajęć wychowania fizycznego- Zbigniew Bohuszko i Piotr Ossowski. 

      Wydarzeniu towarzyszyły ogromne emocje. Trzeba przyznać, że wszyscy uczestnicy dawali z siebie 100 % i nie było ,,przegranych". Każdy ,,sportowiec" miał ogromną satysfakcję, że mógł reprezentowć swoją klasę. Gratulujemy, dziękujemy za udział w zawodach i wspaniałą sportową postawę!

      Anna Zalewska, Zbigniew Bohuszko, Piotr Ossowski,

     • Spotkanie z autorem książek dla dzieci i młodzieży

     • W dniu 15 marca w KOKiS-ie odbyło się spotkanie autorskie zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Kolnie. Bohaterem spotkania był  Marcin Kozioł, pisarz książek dla dzieci i młodzieży, autor lektury szkolnej (dla klas 4-6)  „Skrzynia Władcy Piorunów” i jej dwóch kontynuacji: „Tajemnica przeklętej harfy” („Złota Dwudziestka” książek dwudziestolecia kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”) oraz „Gwiazda Blachonosego”. Zapalony podróżnik, przez wiele lat dyrektor mediów elektronicznych National Geographic Polska. Zwiedził ponad 60 krajów. Ostatnio przejechał konno Kaukaz Mały. Książkowym odbiciem pasji podróżniczej jest nagradzana seria o Wombacie Maksymilianie (Nagroda Magellana dla najlepszej książka podróżniczej dla dzieci roku). W 2022 roku ukazała się książka „Psyjaciele”, której bohaterami są psy... Chopina, Sienkiewicza, Żeromskiego i innych. Książkę zilustrował Marcin Minor.

      W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas trzecich wraz ze swymi opiekunami. Pisarz z wielką pasją opowiadał o swojej pracy. Mamy nadzieję, że udało się ,,zarazić" nią niektórych uczestników.  Dziękujemy za zaproszenie.

     • Mistrzostwa Powiatu Kolneńskiego „Mistrz Rachunku Pamięciowego 2023”

     • Po raz szósty,  po przerwie związanej z pandemią Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie zorganizowała  Mistrzostwa Powiatu Kolneńskiego „Mistrz Rachunku Pamięciowego 2023”. Konkurs, któremu patronowali  Urząd  Miasta Kolno oraz Starostwo Powiatu Kolneńskiego, przy udziale  sponsorów: Mlekpolu, Banku Spółdzielczego w Kolnie, pana Pawła Trzeciaka oraz Edyty i Wojciecha Stachelskich  odbył  się 14 marca 2023 r.,  w dzień  obchodów  Światowego Dnia Liczby Pi, jednej z najważniejszych liczb.

      Do rozwiązywania matematycznych łamigłówek zgłosiło się 12 szkół podstawowych. Przygotowano zadania w postaci trzech rund obowiązkowych i czwartej dogrywki. W sumie można było zdobyć 120 punktów. Uczniowie wszystkie działania rozwiązywali w pamięci. Każdą szkołę reprezentowały 3- osobowe drużyny z klas IV- VI.

      W kategorii indywidualnej na podium stanęli następujący uczniowie:

      I miejsce - Marta Dziekońska Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie

      II miejsce – Piotr Długozima Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Kolnie

      III miejsce – Mateusz Zyskowski Szkoła Podstawowa w Lachowie

      W rozgrywce drużynowej zwyciężyły:

      I miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Kolnie

      II miejsce -  Szkoła Podstawowa w Turośli

      III miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Kolnie

       

      Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody.

      Patronom i sponsorom bardzo dziękujemy za wsparcie finansowe i rzeczowe.

      Uczestnikom i ich opiekunom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.  Do spotkania za rok.

     • Dzień Kobiet

     • Dzień Kobiet jest oficjalnym świętem w wielu krajach na całym świecie. 8 marca mężczyźni wręczają znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom i koleżankom kwiaty oraz drobne podarunki.

       A jak obchodziliśmy to święto w naszej szkole? Jak zawsze – wyjątkowo! Przygotowano niespodziankę dla naszych uroczych Pań. Profesjonalne fryzjerki i makijażystki wykonały przepiękne fryzury i makijaże. Tego dnia nie zabrakło pięknych życzeń, słodkich upominków oraz kwiatów, a świąteczną atmosferę podkreślał śpiew w wykonaniu naszych chłopców. Wyjątkowy wokalno-taneczny występ prowadziła Pani Agnieszka wychowawca z OHP w Kolnie.

       Serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas, życzenia, słodkości i kwiaty. Dzięki Wam drodzy Panowie, każda kobieta mogła poczuć się wyjątkową.

                  Wyrazy wdzięczności kierujemy do pani Agnieszki Dudy z OHP w Kolnie oraz jej wspaniałych podopiecznych – pań fryzjerek i makijażystek!

      Mariola Staszewska, Anna Zalewska

     • Co słychać w naszej świetlicy?

     • Do zabawy potrzebny miły towarzysz i natchnienie, więc swoboda.
                                    Janusz Korczak

       

      Za nami pierwszy semestr pracy świetlicy szkolnej. Z radością możemy powiedzieć, że czas ten obfitował w wiele ciekawych i miłych dla dzieci przeżyć.

      Jak co roku przeżywaliśmy wiele miłych chwil i wrażeń podczas zabaw z okazji różnych świąt typowych i nietypowych wynikających z kalendarzowego układu roku. Wydarzenia te przebiegały zgodnie z przygotowanymi wcześniej scenariuszami i obejmowały takie formy jak: prace plastyczno- techniczne, filmy edukacyjne, pogadanki, zabawy ruchowe, konkursy.

      Świetlica zyskała nowe zabawki w postaci klocków Korbo, zakupionych z programu Laboratoria Przyszłości. Zabawa klockami jak zawsze daje dzieciom dużo frajdy, pobudza wyobraźnię, kreatywność, uczy współdziałania i tworzenia więzi społecznych.

      Piłka nożna jest bardzo popularnym i lubianym sportem wśród naszych dzieci a niesprzyjająca pora roku, jaką jest zima spowodowała, że nie zawsze mogliśmy w ten sposób spędzać wolny czas z dziećmi. Rozwiązaniem tego problemu stał się zakup do świetlicy profesjonalnego stołu do gry w piłkarzyki. Teraz każde dziecko może poczuć się jak prawdziwy król strzelców – i to bez wychodzenia ze szkoły! Żaden komputer nie jest w stanie oddać klimatu gry przy prawdziwym stole i towarzyszących temu emocji, bez potu i ryzyka doznania poważnej kontuzji. Dzieci z radością mogą oddać się pasjonującej rozrywce w gronie najbliższych kolegów.

      Obchodzone 30 września Dzień chłopaka i  11 października Dzień dziewczyny stały się dla dzieci okazją do nawiązywania bliskiego i serdecznego kontaktu w rówieśnikami, wytworzenia radosnej atmosfery w świetlicy, okazywania życzliwości i koleżeństwa.

       Z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, przypomnieliśmy dzieciom o ich prawach i rozmawialiśmy o sytuacji dzieci na świecie, zwłaszcza w krajach objętych konfliktami zbrojnymi.

      10 października to coroczne Święto miłośników planszówek i różnorodnych gier umysłowych. Dzieci w świetlicy codziennie z przyjemnością grają w różne gry planszowe, ale w tym dniu grały ze szczególnym zaangażowaniem. Oprócz tradycyjnych planszówek z kostką i pionkami dużym zainteresowaniem cieszyły się także różne układanki logiczne i puzzle.

      Obchodzony 10 października Dzień jeża stał się okazją do rozwijania zainteresowań przyrodniczych, uwrażliwienia na krzywdę zwierząt i poznania możliwości niesienia im pomocy oraz rozwijania twórczej aktywności podczas zajęć plastycznych.

      Dzień postaci z bajek  przypomniał wszystkim jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Oprócz tradycyjnych zajęć plastycznych i zagadek, zaproponowaliśmy dzieciom projekcję bajek wyświetlanych za pomocą starego rzutnika. Taka forma przedstawienia bajek, dziś nieco zapomniana, bardzo spodobała się naszym podopiecznym. Na pewno wrócimy jeszcze do tej zabawy.

      Z okazji Dnia Pluszowego Misia odbył się konkurs plastyczno- techniczny pt.: Mój przyjaciel miś. Konkurs polegał na uszyciu, z pomocą rodziców, pluszowej zabawki wg zaproponowanego przez wychowawców szablonu. Kreatywność dzieci i rodziców przekroczyła nasze oczekiwania. Powstały piękne maskotki, które można było podziwiać w naszej świetlicy.

      W świat fantazji i marzeń przeniosły nas wróżby andrzejkowe. W tym dniu dzieci nie tylko ,,podpatrywały przyszłość” ale poznawały też tradycje i obrzędy ludowe związane z ostatnim dniem przed adwentem. Pomysłów na poznanie przyszłości było wiele: losowanie zawodów, losowanie imion, symbolika przedmiotów, numerologia, losowanie karteczek z przepowiednią. Pamiętając jednak, że wróżba to zabawa i nie należy traktować jej poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić?

      Natomiast z okazji Dnia babci i dziadka, oprócz tradycyjnych laurek szyliśmy serduszka z przyniesionych wcześniej materiałów. Do wykonania serduszek wykorzystaliśmy maszynę do szycia zakupioną w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. Naszym celem było kształtowanie uczucia przywiązania do członków swojej rodziny i dostarczenie miłych wrażeń i przeżyć w dniu święta.

      Ponadto dzieci obchodziły też Dzień jabłka i Mikołajki. Uczciły te święta w twórczy sposób wykonując prace plastyczne ucząc przy tym staranności, estetyki i  odkrywały radość tworzenia.

      W naszej pracy zwracamy uwagę nawiązywanie przez dzieci pozytywnych kontaktów interpersonalnych, przestrzeganie zasad kultury osobistej i współdziałania w grupie. Z satysfakcją dostrzegamy pozytywne efekty naszych starań. Dziękujemy wszystkim rodzicom za życzliwość i dobrą współpracę.

      Zespół nauczycieli pracujących w świetlicy

     • Życzenia świąteczne

     • Szanowne Panie

      Odwagi do realizacji najskrytszych marzeń.
      Aby nikt nie podkopywał Waszej wartości,
      a bliskie Wam osoby były zawsze obok, gdy Ich potrzebujecie.

      Spełnienia wszystkich marzeń, zadowolenia z siebie, radości życiowej
      i aby każdy kolejny dzień był Dniem Kobiet – życzymy wszystkim Wspaniałym i Niepowtarzalnym Paniom w naszej Szkole

      Z poważaniem

      Wszyscy panowie z SP 1 w Kolnie

     • Wycieczka do Warszawy

     • W dniu 23.02.2023 r. uczniowie z klasy V b i IV c pod opieką nauczycieli H. Faszyńskiej,  E. Kowalczyk, M. Miłosek i P. Ossowskiego uczestniczyli w wycieczce szkolnej. Podziwiali zbiory Muzeum Narodowego. Odbyli wraz edukatorem 80- minutową lekcję historii,  począwszy od  starożytności (mumie, sarkofag i i sztuka Egiptu oraz Grecji), po współczesność (sztuka użytkowa, malarstwo, rzeźba). Największe wrażenie wywołał 10- metrowy obraz Jana Matejki pt. Bitwa pod Grunwaldem.

      Uczniowie poznali charakterystyczne punkty Warszawy, odbyli spacer po Starym  Mieście, poznali  zabytki, historię Zamku Królewskiego, Kolumny Zygmunta III Wazy oraz symbole związane z legendami o warszawskiej syrenie i bazyliszku.

      W teatrze Roma doskonale bawili się, oglądając dwugodzinny musical pt. Księga dżungli. Była to doskonała lekcja historii, kształcenia kulturowego oraz integracji.

                                                                                                                                                                H. Faszyńska

     • Mamy laureatkę i finalistkę!

     • Miło nam poinformować, że Julia Kulągowska uczennica klasy VIIIa została laureatką Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego, natomiast Julia Kajko z klasy VIIIc uzyskała tytuł finalistki Wojewódzkiego Konkursu  Chemicznego. Do konkursu z języka polskiego Julka przygotowywała się pod czujnym okiem pani Hanny Faszyńskiej, natomiast drugą Julkę z chemii ,,prowadziła" pani Teresa Gębarska. Gratulujemy! Jesteśmy dumni! Życzymy dalszych sukcesów!

     • Szare, bure i pstrokate… mają drogi swe i płoty, po prostu koci świat..

     • Cała społeczność naszej szkoły wie, że 17 luty to Światowy Dzień Kota, zatem świętowanie tego  dnia jest miłym ,,obowiązkiem”. Kocie święto zapoczątkowały w 1990 roku spotkania rzymskich miłośników mruczących czworonogów, którzy corocznie w dniu 17 lutego oddają cześć tym niezwykle lubianym we Włoszech zwierzakom, zamieszkującym m.in. w słynnym Koloseum.  Święto to ma na celu propagowanie szacunku dla kotów, zwrócenie uwagi ludzi na los porzuconych i bezdomnych kotów.

      By oddać cześć tym fascynującym zwierzętom uczniowie i nauczyciele naszej szkoły sami upodobnili się do kotów - dzięki kocim atrybutom, takim jak spiczaste uszy, długie wibrysy, puszyste ogony i charakterystyczne barwy kociego futra. Dzieci z klas I- III wykonały prace plastyczne przedstawiające koty i kociaki; wysłuchały baśni i opowiadań, których bohaterami są koty; poznały kocie piosenki. Punktem kulminacyjnym świętowania była możliwość spotkania z ,,żywym” kotem, dzięki uprzejmości jego właściciela p. Piotra Ossowskiego.

      Mariola Staszewska, Alicja Odachowska

     • DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO

     • 14 luty to dzień, który na całym świecie obchodzony jest jako Święto Zakochanych. Nasza szkoła również przyłączyła się do obchodów. Na korytarzach dominowała piękna karminowa czerwień i mowa tu  nie tylko o dekoracjach, ale również o strojach uczniów. Na przerwach czas umilała nam ,,walentynkowa” muzyka. Jednak Dzień Zakochanych nie mógłby odbyć się bez poczty walentynkowej.

      Kartki z wyznaniem miłości zapełniły szkolną skrzynkę. Dzięki uprzejmości dziewczyn z klas 8c i 8b, każdy mógł liczyć na liścik od cichego wielbiciela lub wielbicielki. Święty Walenty nie zapomniał również o nauczycielach naszej szkoły, którzy również dostali kartki walentynkowe. Tego dnia na twarzach wszystkich gościł uśmiech i nieśmiały rumieniec.

       

      Serdeczne podziękowania kierujemy do uczennic: Róży Kowalczyk, Łucji Lutrzykowskiej, Zuzi Malinowskiej, Aleksandry Święcickiej, Martyny Krawczyk, za pomoc w organizacji Dnia Zakochanych w naszej szkole.

       

      Mariola Staszewska, Anna Zalewska, Alicja Odachowska

     • Walentynki w oddziałach przedszkolnych

     • Walentynki to dzień miłości i przyjaźni.  Dla naszych  przedszkolaków ten dzień był okazją do wspólnej zabawy i pokazania jak dobrze jest nam razem. Celebrując to święto zachęcaliśmy do okazywania uczuć innym- rodzinie, kolegom, koleżankom i nauczycielom. Dzieci miały okazję skorzystania z poczty walentynkowej, gdzie mogły obdarować koleżanki i kolegów kartkami z dobrym słowem. Poznaliśmy także historię powstania oraz wiele tradycji związanych z walentynkami. Z racji tego, że czerwony to kolor miłości -   nie obyło się bez czerwonych akcentów w naszych strojach.

      Aneta Podlaska

     • Bal karnawałowy w oddziałach wychowania przedszkolnego

     • Karnawał to czas zabaw i tańców. Bajeczne stroje, kolorowy wystrój i skoczna muzyka – tak wyglądał bal karnawałowy w grupach 6-latków z naszej szkoły, który odbył się 10 lutego. Tego dnia  już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki, delikatne motylki, smoka,  piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ...  nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Przedszkolaki z dumą prezentowały swoje piękne stroje, z wielką ochotą uczestniczyły  w tańcach, zabawach i konkursach. Imprezę we wszystkich grupach poprowadziły animatorki, które przygotowały ciekawy tor przeszkód, wiele zabaw z wykorzystaniem chusty animacyjnej oraz pokazały dzieciom jak skręcać z balonów różne figury.  Na koniec wszystkie przedszkolaki zatańczyły kilka znanych tańców. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały salę balową. Bal umożliwił dzieciom  spędzenie czasu w miłej i bajkowej  atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom, a to było głównym celem tego balu. Nie obyło się również bez słodkości. Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowaniu poczęstunku oraz pięknych balowych strojów.

      Joanna Waszkiewicz

     • Pamiętajmy!

     • W dniu 10 lutego 2023 r. poczet sztandarowy szkoły i uczniowie klasy VI b pod opieką Pani Elżbiety Nodzewskiej i Pana Mariusza Kędzierskiego wzięli udział w miejskich obchodach 83. rocznicy pierwszej masowej deportacji obywateli polskich w głąb ZSRS. Uczniowie uczestniczyli we mszy świętej w kościele pw. św. Anny w Kolnie. Następnie poczty sztandarowe kolneńskich szkół ustawiły się pod pomnikiem Sybiraków i oddały hołd ofiarom deportacji. Przedstawiciele władz samorządowych złożyli tam kwiaty i znicze.

      W latach 1940- 1941 służby sowieckie zorganizowały cztery masowe deportacje obywateli polskich mieszkających na obszarach zajętych po 17 września 1939 r. przez Armię Czerwoną. W sumie ze wschodnich województw II RP deportowano w tragicznych warunkach (w przepełnionych wagonach towarowych, bez jedzenia i picia, przy ekstremalnie niskiej lub wysokiej temperaturze) około 350- 400 tysięcy ludzi, z czego ponad 60 % stanowili Polacy. Umieszczano ich w specjalnych obozach znajdujących się w odległych regionach ZSRS- na Syberii i Dalekim Wschodzie oraz w Kazachstanie. Deportowanych zmuszano do niewolniczej pracy w kopalniach, kamieniołomach, kołchozach, przy wyrębie lasów i budowie dróg. Wyczerpująca praca w surowym klimacie, głodowe racje żywnościowe, koszmarne warunki mieszkaniowe i sanitarne, brak odpowiedniej opieki medycznej oraz brutalność funkcjonariuszy NKWD doprowadziły do śmierci kilkudziesięciu tysięcy Polaków.

      Mariusz Kędzierski

     • Zagadki matematyczne

     • Zapraszamy wszystkich uczniów klas 4 - 8 do zabawy matematycznej. W zakładce ,,Kącik matematyczny” pojawiły się zagadki - niespodzianki do rozwiązania w domu. Zachęcamy, gdyż matematyka pomaga w myśleniu, jest niezbędna w nauce, w pracy i codziennym życiu. Korzystają z niej inżynierowie, cukiernicy, a nawet muzycy. W trakcie rozwiązywania zagadek uczniowie rozwiną umiejętności korzystania z podstawowych narzędzi matematyki w życiu codziennym oraz matematycznego rozumowania.

     • Zmiany w planie

     • Od nowego półrocza nastąpiły niewielkie zmiany w planie lekcji. Proszę o sprawdzenie swoich zajęć na poszczególne dni.

     • DZIEŃ BABCI I DZIADKA

     • Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, to oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i  szczęśliwym. Dlatego, w podzięce za ich wielkie serce, w styczniu odbyły się uroczyste spotkania  z okazji Dnia Babci i Dziadka .

      Dzieci z grup 5 i 6 – letnich pod czujnym okiem swych wychowawczyń zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce. Jedna z grup 6 – latków zaprezentowała również Jasełka członkom Klubu Seniora z Kolneńskiego Ośrodka Kultury i Sportu w Kolnie.

      Licznie przybyli goście mieli okazję podziwiać swoje wnuczęta w specjalnie przygotowanych programach artystycznych. To były naprawdę wyjątkowe uroczystości, pełne uśmiechu, radości i dumy.

      Wychowawcy oddziałów przedszkolnych