• XVIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny ,, Mistrz Ortografii 2022"

     • W dniu 20 października w Szkole Podstawowej im. Stanisława Krupki w Lemanie odbył się XVIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny ,,Mistrz Ortografii 2022". Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice i wszystkie osiągnęły wysokie wyniki. Gratulacje kierujemy do następujących uczennic: Julii Kajko (kl. VIII c) - za zajęcie I miejsca, Julii Kulągowskiej (kl. VIII a) za zajęcie III miejsca oraz najmłodszej  z tego grona- Natalii Kijek (kl.  VI b)- I wyróżnienie. Jesteśmy z Was dumni.

     • ​​​​​​​Uwaga mLegitymacja

     • Drodzy Uczniowie!

        Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego przypominamy, że uczniowie naszej szkoły mają możliwość bezpłatnego korzystania z Generatora Zdjęć do mLegitymacji lub tradycyjnej legitymacji szkolnej.

      Bezpłatny Generator Zdjęć umożliwia wykonanie niezbędnego zdjęcia przy pomocy dowolnego smartphona. Wystarczy zrobić zdjęcie, a Generator automatycznie wybieli tło oraz wykadruje zdjęcie tak, żeby spełniało ono wymogi dotyczące zdjęcia do mLegitymacji lub legitymacji szkolnej.

      W celu udostępnienia Generatora uczniom prosimy o dodanie informacji o Generatorze i odnośnika do niego w Aktualnościach na stronie szkoły oraz w zakładce poświęconej mLegitymacji (jeśli taka zakładka funkcjonuje).

      Odnośnik: Bezpłatny Generator Zdjęć do Legitymacji

      W razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do dyspozycji.

      Z wyrazami szacunku 

      Dyrektor szkoły Lech Owczarczyk

      ​​​​

       

       

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • W dniu 13 października w naszej szkole świętowaliśmy wspólnie Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji cała społeczność szkoły wzięła udział w uroczystej akademii. W części oficjalnej głos zabrał Pan dyrektor oraz zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Kolno pan Andrzej Duda oraz Dziekan Kolneński Ksiądz Kan. Stanisław Uradziński. Wszyscy podkreślali, jak ważna i trudna ale jednocześnie wdzięczna jest praca Nauczycieli. Jak w każdym roku z tej okazji przyznane zostały nauczycielom oraz pracownikom admistracji i obsługi nagrody Burmistrza i Dyrektora szkoły. Następnie obejrzeliśmy część artystyczną przygotowana przez uczniów z klas: 2 a, 5a, 5b, 6a, 8a, pod opieką p. Urszuli Samul, p. Emilii Bazydło, p. Ewy Kowalczyk i p. Beaty Boć, w trakcie której mogliśmy przyjrzeć się, co dzieje się w szkole w trakcie przerwy i jakie rozmowy toczą się w pokoju nauczycielskim. Uroczystość uświetnił występ chóru pod kierunkiem pani Mirosławy Pomichowskiej. Na koniec uczniowie wręczyli nauczycielom słodkości, dziękując za ich pracę.

      Drodzy nauczyciele z okazji święta, życzymy Wam wszystkiego najlepszego, dużo radości, niegasnącego zapału do pracy z dziećmi. Najserdeczniejsze życzenia kierujemy również do wszystkich Pracowników niepedagogicznych naszej szkoły.

      Emilia Bazydło

     • Ślubowanie klas I

     • W dniu 12 października 2022 roku odbyła się bardzo ważna uroczystość  – Pasowanie na Ucznia. Dzieci klas pierwszych przygotowywały się do tej uroczystości od początku roku szkolnego pod okiem swoich wychowawczyń: p. Bożeny Borzymowskiej i p. Małgorzaty Rumińskiej. Uczyły się dzielnie wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyły podczas prób. Tego dnia panowała wyjątkowa atmosfera. Dzieci ubrane w świąteczne stroje galowe, przepiękna dekoracja sali gimnastycznej, przygotowany sprzęt nagłaśniający – to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście. 

      Uczniowie klasy pierwszej wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Publiczność nagrodziła dzielnych pierwszaków gromkimi brawami.

      Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania na sztandar Szkoły oraz Pasowanie na Uczniów, którego dokonał Dyrektor Szkoły Lech Janusz Owczarczyk.  W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona Uczniów Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie.

      Po uroczystym apelu Uczniowie klas I wraz z Wychowawczyniami i Rodzicami udali się do klas na poczęstunek. Te  ważne chwile związane ze szkołą utkwią im na długo w pamięci. Na pewno Uczniowie będą starali się „swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość Rodzicom i Nauczycielom”.

      Witamy Was w gronie Uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie.

      Wychowawcy klas I

       

     • WYCIECZKA DO MUZEUM NARODOWEGO I MUZEUM WOJSKA POLSKIEGO W WARSZAWIE

     • Dnia 11 października 2022 roku uczniowie naszej szkoły z klas 8 pod opieką p. Katarzyny Kowalewskiej, P. Emilii Bazydło i p. Renaty Pogorzelskiej wzięli udział w wycieczce do Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Wojska Polskiego.

      Pierwszym punktem wycieczki do Warszawy był Rynek Starego Miasta. Uczniowie podziwiali piękną zabudowę oraz panoramę stolicy.

      Następnie uczniowie mogli uczestniczyć w lekcji muzealnej. W trakcie zajęć poszerzyli wiedzę z zakresu historii i mitologii, motywów literackich czy symboli i alegorii w sztuce. Na zajęciach odkrywali świat kultury i piękno dzieł sztuki. Zdobywali wiedzę i nabywali kompetencje kulturowe. Lekcja w Muzeum Narodowym zawierała elementy aktywności, refleksji, pracę grupową oraz możliwość wymiany poglądów. To wszystko sprawiło, że lekcja o sztuce okazała się interesująca i łatwa w odbiorze dla uczniów.

      Podczas wycieczki zwiedzaliśmy również Muzeum Wojska Polskiego, które gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia wojskowo-historyczne.

      Ostatnim punktem programu było kino 3-D i oczywiście czas wolny na "Maka". To był niesamowity dzień. Ta wycieczka na pewno na długo zostanie w pamięci naszych uczniów. 

      Emilia Bazydło

     • Dzień Jesieni

     • W dniu 3 października w naszej szkole odbył się po raz pierwszy Dzień Jesieni. Uczniowie, niczym jesienne liście, przybrali barwy czerwieni, złota, pomarańczy… Ale święto jesieni nie byłoby świętem, gdyby nie gość specjalny. Na tę okoliczność do naszej szkoły przybyła Pani Jesień. Ubrana w piękną kwiecistą suknię, z czerwonymi koralami na szyi i pięknym wiankiem z jesiennych liści,  w ręku trzymała parasol zdobionym darami natury i kosz pełen jesiennych smakołyków.

      Na spotkanie z wyjątkowym gościem przybyła klasa 1a wraz z wychowawczynią M. Rumińską. Pani Jesień czytała uczniom opowieść o zwierzętach i ich zachowaniach w okresie jesiennym. Pierwszaki miały mnóstwo pytań i chętnie słuchały odpowiedzi Pani Jesieni. Również uczniowie innych klas mogli liczyć na krótkie spotkanie z jesiennym gościem.

      Pani Jesień, kończąc swoją wizytę zostawiła nam stół pełen podarków: smakowite kanie, pyszne dynie, orzechy, śliwki, jabłka, czerwoną jarzębinę, cudowne wrzosy, turzyce i słoneczniki. Stół zachwycał kolorami i przepychem darów jesieni, cieszył oko, ale również podniebienie.

      Mamy nadzieję, że za rok również możemy liczyć na wizytę Pani Jesieni.

      Anna Zalewska, Alicja Odachowska, Mariola Staszewska, Piotr Ossowski

     • Noc bibliotek

     • W dniu 1 października czytelnicy naszej biblioteki wzięli udział w akcji „Noc bibliotek”. W tym roku była to „nietypowa”, jak dla naszej szkoły impreza, ponieważ nie nocowaliśmy w szkole. Rozczarowanie, żal, smutek  i rezygnacja gościły na twarzach naszych uczniów, ale tylko przez chwilę. Przecież i tak zapowiadała się wspaniała zabawa. Tak jak każdego roku nogi zaniosły nas do zaprzyjaźnionej z nami Biblioteki Pedagogicznej. Tam czekały na nas ciekawe atrakcje. Obok czytania była również zabawa. Każdy z naszych czytelników (a było ich  120 osób) znalazł coś dla siebie. Uczniowie brali udział w różnych zabawach, w których książka zajmowała honorowe miejsce. Śpiewaliśmy znane i mniej znane piosenki. Prym w tym przedsięwzięciu wiodła pani Urszula Samul ze swoją klasą 5a. Jak długi i szeroki był korytarz w ZST, tak było słychać piosenki w ich „niecodziennym” wykonaniu. Uczniowie klasy 6a i 6b sprawdzili swoją detektywistyczno- matematyczną wiedzę w pokoju zagadek. „Na wszelki wypadek” pani policjantka zebrała odciski palców wszystkich naszych uczniów. Nasi uczniowie zostali przeszkoleni w ramach udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Na tych wszystkich, którzy chcieliby wyglądać modnie i zjawiskowo, kierując się literaturą o najnowszych trendach, czekały stanowiska oferujące modne fryzury i ciekawe makijaże. Chętnych było tak wielu, że panie ,,fryzjerki i kosmetyczki” pracowały na wysokich obrotach, nawet po zakończeniu oficjalnej imprezy. Maluchy z naszej szkoły dowiedziały się, co można wyczarować z  balonika, tzw. ,,kiełbaski”. Nawet nie spostrzegliśmy, jak zabawa dobiegła do końca. Wycieńczeni mnóstwem atrakcji postanowiliśmy naładować akumulatory. Wszyscy ochoczo pobiegli do bufetu, a tam „delicje”: pizza w różnych smakach, naleśniki, różnosmakowe napoje, ciastka, cukierki, paluszki, rurki… Trudno było się zdecydować- co wybrać (wszystkie wyrafinowane smaki i gusta zostały zaspokojone). Ubawieni, najedzeni i oczytani podziękowaliśmy za zaproszenie, wspaniałą zabawę i wróciliśmy do domów.

      W myśl hasła przewodniego tegorocznej  „Nocy bibliotek” – „To się musi powieść”- tak było!

      Organizatorom imprezy- dziękujemy i polecamy się na przyszłość.

      Mariola Staszewska, Mariusz Kędzierski