• Światowy Dzień bez Tytoniu 2023

     • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kolnie  informuje, że działaniom kampanijnym zainicjowanym przez Światową Organizację Zdrowia w ramach obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu 2023 przyświeca hasło „Uprawiaj żywność, nie tytoń”. Tematyka tegorocznej kampanii informacyjnej nierozerwalnie wiąże się z działaniami ubiegłorocznymi, które skupiały się na ukazaniu negatywnego wpływu uprawy i spożycia tytoniu na funkcjonowanie naszej planety.

      Tytoń uprawiany jest w ponad 120 krajach świata. Na potrzeby tych plantacji każdego roku niszczonych jest ok. 3,5 miliona hektarów ziemi, które mogłyby zostać  wykorzystane do uprawy roślin służących wyżywieniu ludności, zużywane są zasoby wody pitnej oraz niszczona różnorodność gatunkowa roślin i zwierząt. Trzech największych producentów liści tytoniu (Chiny, Indie i Brazylia) odpowiada za ponad 55% światowej produkcji. W ostatnich dziesięcioleciach międzynarodowe korporacje tytoniowe obniżyły koszty produkcji, przenosząc uprawy tytoniu z krajów o wysokich dochodach do krajów o niskich dochodach, gdzie obecnie ma miejsce około 90% upraw tytoniu. W krajach tych krótkoterminowe korzyści finansowe z uprawy są niwelowane przez długoterminowe  konsekwencje: brak bezpieczeństwa żywnościowego, choroby i ubóstwo wśród robotników rolnych oraz rozległe szkody środowiskowe .

      Rekordowa liczba 349 milionów ludzi w 79 krajach stoi w obliczu braku bezpieczeństwa żywnościowego (o bezpieczeństwie żywnościowym mówimy wtedy, gdy w kraju nie brakuje żywności dobrej jakości i jest ona dostępna dla każdego https://www.gov.pl/web/rolnictwo/bezpieczenstwo-zywnosciowe  . Wielu z nich mieszka w krajach o niskich i średnich dochodach, w tym w ponad 30 krajach na kontynencie afrykańskim. Wiele z tych krajów wykorzystuje duże obszary żyznej ziemi do uprawy tytoniu zamiast zdrowej żywności, dlatego celem prowadzonej przez WHO kampanii informacyjnej jest m.in.:

      − mobilizowanie rządów do zaprzestania dopłat do uprawy tytoniu i wykorzystania  oszczędności na programy zastępowania upraw, które służą poprawie bezpieczeństwa żywnościowego i żywienia ludności,

      − podnoszenie świadomości w społecznościach uprawiających tytoń na temat korzyści  płynących z odejścia od uprawy tytoniu na rzecz rolnictwa zrównoważonego,

      − wspieranie wysiłków na rzecz zwalczania pustynnienia i degradacji środowiska poprzez ograniczenie upraw tytoniu.

      Więcej informacji dostępnych jest na stronie:

      https://www.who.int/campaigns/world-no-tobacco-day/2023

      Materiały graficzne do kampanii (w tym do zamieszczenia w mediach społecznościowych) znajdują się pod linkiem:

      https://who.canto.global/v/MC783N5RBE/folder/MFRPE?viewIndex=0

     • Życzenia z okazji Dnia Matki

     • Z okazji święta  Mamy  przesyłamy dziś naszym kochanym Mamusiom najserdeczniejsze życzenia:

      samych radosnych i pełnych ciepła chwil oraz najszczersze wyrazy wdzięczności za wszystkie trudy i starania.

      Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie

       

     • Z wizytą u Charlesa Perraulta…

     • 16 maja minęła 320 rocznica śmierci francuskiego bajkopisarza Charlesa Perrault. Spotkania z twórczością  tego autora stały się  w naszej szkole tradycją.  W tym dniu  do biblioteki zapraszamy młodszych czytelników. Dzieci chętnie opowiadają  treść bajek, które czytali im rodzice i chętnie przysłuchują się nowym historiom.

      W tym roku do biblioteki zawitały maluchy z klasy I a. Od progu powitał ich Czerwony Kapturek, postać jednej z ulubionych bajek. Pierwszoklasiści od razu odgadli, kto będzie postacią główną spotkania. Chętnie słuchały prelekcji na temat życia i twórczości francuskiego bajkopisarza. Dowiedziały się, że oprócz bajki o ,,Czerwonym Kapturku” Charles Perrault napisał szereg innych wspaniałych utworów: Kopciuszka, Śpiącą Królewnę, Kota w Butach, Wróżki, Tomcio Paluszka…

      Choć wszyscy uczniowie słuchali historii z zainteresowaniem, co chwila ich wzrok przykuwał duży wiklinowy kosz stojący na stoliku. Większość dzieci wiedziała, że to koszyczek przygotowany przez mamę Czerwonego Kapturka dla chorej babci. Znajdowały się w nim podarki. Niektóre były bardzo wyszukane i babcia na pewno byłaby z nich bardzo zadowolona. Bo któż z nas nie lubi  świeżutkiego chlebka, dżemiku truskawkowego, soku z pomarańczy i malin. Ale w koszyczku można było znaleźć również coś bardziej współczesnego: Gripex na przeziębienie, witaminy, ciasteczka Oreo, kawa zbożowa, jabłka, gruszki, pomidory i zupka (barszcz czerwony).

      Uczniowie stwierdzili, że mama mogła spakować również masełko i książkę do czytania. Po takiej prezentacji zaczęliśmy czytać baśń o przygodach Czerwonego Kapturka.

      Dzieci z napięciem słuchały o tym, jak dziewczynka wędrowała przez las i niejednokrotnie złamała zakaz mamy, który mówił o zachowaniu ostrożności. Z otwartymi buziami słuchały o tym, co zrobił wilk i jak zakończyła się cała przygoda. Pod koniec spotkania  wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że należy zawsze słuchać mamy.

      Klamrą kończącą zajęcia była uczta. Na stół trafił świeżutki, pachnący chleb i smaczny dżemik. Wszyscy zajadali ze smakiem pyszne kanapki. I tym słodkim akcentem zakończyło się spotkanie z bajkopisarzem.

      Mariola Staszewska, Alicja Odachowska

     • Uczniowie klasy IV c pomagają!

     • W tym roku szkolnym podjęliśmy współpracę z oddziałem pediatrycznym naszego szpitala. W pierwszym półroczu zorganizowaliśmy zbiórkę kolorowanek oraz kredek i przekazaliśmy te przybory małym pacjentom. Książeczki do kolorowania na pewno umiliły trudny czas spędzony w szpitalu. Następnym działaniem było przeprowadzenie akcji  „Pluszowy Miś”, czyli zbiórka pluszaków i przekazanie ich na oddział pediatryczny. Misiami obdarowywane były chore dzieci podczas przyjmowania na oddział.

      Postanowiliśmy również wesprzeć schronisko zwierząt w Kolnie i dostarczyliśmy tam karmę dla kotów i psów. Podjęte działania przyniosły nam ogromną radość. To nie jest koniec - planujemy następne działania.

      Wychowawca kl. IV c Ewa Kowalczyk

     • W odwiedzinach u bajkopisarza bez brody

     • Grzegorz Kasdepke to jeden z ulubionych  autorów młodszych czytelników. Od kilku lat w bibliotece obchodzimy jego urodziny. Jest to jednocześnie okazja do tego, by zareklamować książki i poszerzyć informacje na temat jego życia i twórczości. Z okazji urodzin pana Grzegorza w  bibliotecznej czytelni spotkali się uczniowie klasy 2c. Jakież było zdziwienie, gdy maluchy dowiedziały się, że pan Grzegorz urodził się w Białymstoku (a przecież każdy w Białymstoku był!).  Czytelnicy z wielką ciekawością przestudiowali życiorys współczesnego bajkopisarza. Obejrzeli dostępne w bibliotece książki. Największą popularność zdobyła książka „Horror! czyli skąd się biorą dzieci”, „Bodzio i Pulpet”, „Konkurs z uśmiechem o Unii Europejskiej”. Dzieci oglądały i czytały inne książki Grzegorza Kasdepke. Z zainteresowaniem drugoklasiści słuchali fragmentu książki  „Dziwne przypadki bajkopisarza”. Pod koniec zajęć złożyliśmy „wirtualnie” życzenia solenizantowi. Życzyliśmy zdrowia, zadowolenia z pracy, popularności, mnóstwa czytelników, a przede wszystkim  stworzenia nowych, ciekawych książek.