Październik to miesiąc, w którym obchodzimy ważne dla szkolnej biblioteki święto-Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W naszej szkole obchody tej uroczystości stały się już tradycją. Każdy uczeń nie wyobraża sobie października bez celebrowania tego święta. Za każdym razem obchody realizowane są pod innym hasłem. W ubiegłym roku mottem przewodnim były „Baśnie i legendy”. Natomiast tegoroczne święto ze względu na sytuację na świecie hasło brzmiało: ”Czytanie dla pokoju”.
Organizując obchody mieliśmy na uwadze popularyzację literatury pokazującej grozę i tragizm wojny oraz jej skutki w wymiarze materialnym i społecznym oraz ludzkim. Poprzez zaprezentowanie odpowiednich książek chcieliśmy zwrócić uwagę na proces kształtowania postaw tolerancji, empatii dla ofiar wojny. Idea tegorocznych obchodów zakłada zwrócenie uwagi wszystkich uczniów na fakt, że pokój na świecie nie jest dany raz na zawsze.
Akcja ma również na celu zachęcenie całej społeczności szkolnej do korzystania z bogatych zasobów szkolnej biblioteki, do pokazania uczniom, biblioteki jako miejsca przyjaznego, bezstresowego, pozwalającego ciekawie i przyjemnie spędzić czas.
W czasie spotkań z klasami prezentowano literaturę poświęconą wojnie. Bibliotekarka opowiadała czytelnikom w ciekawy sposób treść niektórych książek.
Uczniów klasy 8c zaciekawiły książki: ,,Która to Malala?”, ,,Bajka o wojnie”, ,,Kotka Brygidy”, ,,Wszystkie moje mamy”, ,,Wojna na Pięknym Brzegu i Arka czasu”.
Uczniowie klasy 5a chętnie słuchali informacji o książkach: ,,Bezsenność Jutki”, ,,Listy w butelce”, ,,Wysiedleni” , ,,Jadzia”. Wszystkie prezentowane przez bibliotekarkę książki rozchodziły się jak „ciepłe bułeczki”. Do niektórych ustawiały się kolejki oczekujących na wypożyczenie. W czasie przerw chętni uczniowie mogli oglądać wystawy książkowe poświęcone tematyce wojennej.
Na wystawie znalazły się dzieła w barwnej szacie graficznej, które przyciągały wzrok. Popularnością cieszyły się: ,,Pamiętnik Blumki”, ,,Kasiunia”, ,,Listy w butelce”, ,,Czy wojna jest dla dziewczyn?” i inne.
Nadal będziemy popularyzować taki rodzaj literatury dla przestrogi i dla wzbudzenia empatii dla ofiar działań wojennych. Uczeń klasy piątej zobowiązał się, że w najbliższym czasie odczyta swojej klasie bajkę w języku ukraińskim, opowiadającą o walecznym króliku. Wszyscy z niecierpliwością będziemy czekać na tę chwilę.
Mariola Staszewska, Anna Makowiecka, Alicja Odachowska, Mariusz Kędzierski