• Pamiętajcie o nas zimą!

     •  

      Zima to często trudny czas dla ptaków. Można to zmienić dokarmiając je. W tym celu dzieciaki ze szkolnej świetlicy, pod kierunkiem Pana Dyrektora zbudowały karmnik dla ptaków. Najpierw połączyły wszystkie przygotowane elementy karmnika gwoździkami i klejem do drewna. Następnie pięknie pomalowały karmnik bezzapachową i nietoksyczną farbą, wesoło się przy tym bawiąc.

      Teraz zachowując wszystkie zasady karmienia ptaków przystąpimy do dokarmiania. Ma ono wspaniały walor edukacyjny dla dzieci, uczy odpowiedzialności, daje możliwość obserwacji, ale także satysfakcję i wiele radości. Gdy przyjdzie lato ptaki odwdzięczą się likwidowaniem szkodników np. owadów, które są ich wielkim przysmakiem. Podglądanie ptaków przy karmniku jest często pierwszą okazją dzieci do spotkania z nimi i nauczenia się rozpoznawania pospolitych gatunków.

      Z pomocą dzieci z naszej świetlicy zima z pewnością będzie dla ptaków łatwiejsza!

       

     • Gdzie możesz szukać pomocy?

     • W ramach realizacji Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań ,,Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020" z inicjatywy Komendy Głównej Policji został nagrany spot profilaktyczny o tematyce związanej z zapobieganiem hejtowi wśród dzieci i młodzieży skierowany głównie do rodziców i uczniów. W załączniku zamieszczamy ten materiał. Warto zobaczyć!

      Link do pobrania spotu

      https://liblink.pl/MlUfTywhTH

     • Spotkanie z Policją

     • W czwartek 17.12.2020 r. w naszej szkole w klasach I- IV  za pośrednictwem programu Teams odbyły się zajęcia, które prowadzili przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Kolnie. Funkcjonariusze omówili przede wszystkim zasady bezpiecznego zachowania się podczas zbliżających się ferii zimowych.

      Poruszono zagadnienia:

      - zachowania się na zamarzniętych zbiornikach wodnych,

      - przestrzegania podstawowych zasad pieszego poruszającego się na drogach o zmroku( noszenia odblasków), przejściach przez ulicę, zabaw w miejscach niebezpiecznych ( w pobliżu dróg),

      - stosowania się do zakazów i nakazów rodziców,

      - zachowania podstawowych zasad ostrożności w kontaktach z osobami obcymi, zarówno na żywo jak też w Internecie,

      - stosowania się do zaleceń epidemiologicznych.

      Natomiast w  klasie VIIIa zrealizowano temat  dotyczący cyberprzemocy oraz używania substancji psychoaktywnych.

     • Mikołajki

     • Szóstego grudnia w kalendarzu są imieniny Mikołaja. To właśnie wspomnienie biskupa z Miry, który obdarowywał potrzebujących i  z czasem został uznany za świętego. Prezenty na Mikołajki zostawia się pod poduszką lub umieszcza w dużej, czerwonej skarpecie w nocy z 5 na 6 grudnia. Dzieci z niecierpliwością czekają na odwiedziny świętego Mikołaja. Zanim ten jednak przyjdzie, piszą  do NIEGO listy, w których wskazują, co konkretnie chciałyby dostać. Według tradycji święty Mikołaj przychodzi do grzecznych dzieci. Te z kolei, które mają coś na sumieniu, mogą spodziewać się rózgi. Nasi milusińscy z grup 5- 6- latków również z niecierpliwością czekali od samego rana na odwiedziny tego szczególnego gościa. W poszczególnych grupach przywitały go  piosenką i wierszami, zapraszając do wspólnej zabawy. Wszystkie dzieci otrzymały prezenty,

      Był to miły i wyjątkowy dzień. Nadmienić trzeba, że żadne dziecko nie otrzymało rózgi. Świadczy to o tym, że zdaniem ŚWIĘTEGO NASI UCZNIOWIE SĄ BARDZO GRZECZNI!

     • Tak świętowaliśmy w świetlicy w listopadzie.

     •  

      Minął Listopad, który w świetlicy obfitował w wiele różnych świąt.

      5 listopada- Dzień Postaci z Bajek. Baśnie i bajki są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, nie zastąpionym sposobem wzbogacenia wyobraźni a także pobudzania zainteresowania otaczającym światem ludzi i zwierząt. W tym dniu dzieci bawiły się Teatrem Cieni. Z dużego kartonu powstała scena a z czarnego papieru i patyczków do szaszłyków powstały postacie do odgrywania przedstawień: Czerwony Kapturek, Kopciuszek i Trzy świnki. Pomysł okazał się trafiony, dzieci bardzo chętnie opowiadały bajeczki i przedstawiały je kartonowymi postaciami. Teatrem Cieni dzieci bawią się bardzo często.

      10 listopada przypada skromne święto- Dzień Jeża. To doskonała okazja dla dzieci do poznania bliżej tych pożytecznych zwierzątek. Jeże są bohaterami filmów, bajek, wierszyków. Pomagają w zwalczaniu szkodników i są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce. Są też gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony wyginą. Dzieci poznawały biologię jeży oglądając film przyrodniczy, uczestniczyły w quizie: Sprawdź się jeżowo. Z dużym zaangażowaniem wykonywały prace plastyczno- techniczne: Przysmaki jeża, Śpiący jeżyk- gniazdko dla jeża z liści i patyków czy  przestrzenny jeż z gotowego szablonu. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody za udział w Dniu Jeża, kolorowe ołówki i słodycze.

      Z okazji Święta Niepodległości przypadającego 11 listopada, dla wszystkich  uczniów naszej szkoły, został zorganizowany konkurs plastyczny- Polskie symbole narodowe. W okresie od 5.X. do 23.X.2020 uczniowie wykonywali prace plastyczne na podany temat. Celem konkursu było wzbudzanie uczuć patriotycznych i narodowej dumy z bycia Polakiem, popularyzacja i poszerzanie wiedzy nt. polskich symboli narodowych, stworzenie okazji do działalności plastycznej związanej z symboliką narodową, rozwijanie zainteresowań plastycznych pobudzających do twórczego wykorzystania czasu wolnego. Rozwiązanie konkursu, wręczenie dyplomów i nagród nastąpiło 10.XI.2020. Prace dzieci można było oglądać przez cały miesiąc na wystawie w głównym holu szkoły.

      20 listopada obchodziliśmy Dzień Praw Dziecka. Data ta upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o Prawach Dziecka. Dzięki prezentacji multimedialnej i dydaktycznej grze w domino dzieci poznały najważniejsze prawa dziecka i człowieka. Rozmawiały o tolerancji, o potrzebach dzieci i o przestrzeganiu praw dziecka na całym świecie. Wykonywały tarcze do ochrony przed łamaniem praw dziecka. Wszystkim spodobała się Piosenka o prawach dziecka, którą często śpiewamy.

      21 listopada- to Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. My obchodziliśmy ten dzień od samego rana 23 XI. Dzieci uczyły się piosenki- Jestem królem dobrych manier. Piosenka ta, cały czas towarzyszy nam teraz w świetlicy i przypomina, że warto okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.

      25 listopada- Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji przez cały tydzień zajmowaliśmy się zabawkami. Jak dobrze wybierać zabawki? Czym bawili się dziadkowie i rodzice? Które zabawki są ponadczasowe? Dzieci same wykonały tangramy do zabawy i dobrze bawiły się wykonując różnorodne prace plastyczne: misie z kartonu, misie z kolorową przeplatanką, misie wyklejanki. W Dniu Misia najpierw poznały historię pluszowego misia na podstawie prezentacji multimedialnej. Następnie prezentowały swoje ulubione maskotki i opowiadały ich historię, dzieląc się uczuciami jakie towarzyszą ich ulubionym maskotkom. Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali Dyplomy Przyjaciela Pluszowego Misia i słodkie co nieco.

      Andrzejki to dawna tradycja imprez i wróżb organizowanych przed adwentem. Z tej okazji w świetlicy dzieci wykonywały czarodziejskie różdżki, które okazały się fajną zabawką na cały dzień. Dla chętnych były wróżby: serce z imionami, losowanie kolorów, losowanie zawodów, losowanie przedmiotów.

      Uff….  To był niesamowity miesiąc!

     • Światowy Dzień Pluszowego Misia

     • Miękki, puszysty, kolorowy i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci, niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu, ktoś, kto jest z nami czasami przez całe życie- Pluszowy Miś. W naszej szkole to święto stało się już tradycją. Niestety, pandemia pokrzyżowała nam szyki. W szkole zostały tylko małe dzieci, ale to nie stało się przeszkodą do obchodów naszego ulubionego święta.

      W ramach corocznych obchodów do szkolnej biblioteki zawitała grupa sześciolatków 0 c. Wszystkie maluchy wiedziały, że dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia.  Opowiadały, że zanim  przyszły do szkoły  to wyściskały swoje ulubione misie  i przyrzekły, że szybko wrócą  i pobawią się z nimi. Potem  rozpoczęliśmy spotkanie. W trakcie zajęć dzieci wysłuchały opowiadania o tym, jak to prezydent Stanów Zjednoczonych  zachował się na polowaniu i jak powstała pierwsza maskotka misia – Teddy’ego. Następnie maluchy oglądały albumy przedstawiające  „wszystkie misie świata" oczywiście te żyjące w rzeczywistości. Sześciolatki nadmieniły, że oprócz tych  niedźwiedzi są jeszcze bajkowe misie. Zrobiliśmy króciutki przegląd tych misiaków. Była mowa o: Gumisiach, misiu Kolargolu, misiu Uszatku, Paddingtonie, ale najważniejszą postacią wśród misiów był i będzie Kubuś Puchatek. Sześciolatki czytały z rodzicami książeczki o Puchatku i znały  mnóstwo  przygód „żółtego misia”. Smakowaliśmy również słodki przysmak Puchatka- miód. Wszyscy  wylizali łyżeczki do ostatniej kropelki, (nawet pani Marta). Największą atrakcję  zostawiliśmy na sam koniec imprezy. Od lat biblioteka szkolna współpracuje z nauczycielami świetlicy. Pani Ela, „Świetlicowa Czarodziejka” wyczarowała   „fotograficznego misia”, mówiąc prościej ,,misiową” fotobudkę. Do fotografii ustawiały się kolejki. Każdy chciał, choć na chwilę być misiem. I tym miłym akcentem zakończyliśmy spotkanie. Aż żal się było rozstawać.

       

      Mariola Staszewska

     • URODZINY ASTRID LINDGREN

     •   W dniu 16.11.2020. obchodziliśmy kolejną rocznicę 113 urodzin znakomitej pisarki szwedzkiej Astryd Lindgern. Jak co roku w naszej bibliotece, z tej okazji, zorganizowaliśmy akcję promująca książki pisarki.

      Do udziału w akcji zaproszona została grupa sześciolatków 0c.

      Około godziny 10.00 uczniów klasy 0c odwiedził niespodziewany gość.  Była to Pippi Langstrump. Dzieci od razu zauważyły ogniste rude warkocze, masę piegów na twarzy oraz kolorowy strój. Uwagę zwracały również ogromne zielone kokardy  na warkoczach i zdobiące buty.

      Pippi zaskoczyła dzieci swoją wizytą. Zachwytom nie było końca. Każdy uczeń mógł podejść, dotknąć i porozmawiać z literacką bohaterką.  Następnie dzieci poznały sylwetkę pisarki Astrid Lindgren, która stworzyła postać Pippi.

      Mogły również posłuchać ciekawych fragmentów powieści o ulubionej bohaterce.

      Zwieńczeniem akcji był konkurs w związany przyznawaniem Orderu Uśmiechu, którego laureatką jest Astrid Lindgren. Dzieciaki miały za zadanie zjeść plasterek cytryny i uśmiechnąć się. Udało się wszystkim i wszyscy otrzymali Order Uśmiechu.

      Dzieci serdecznie pożegnały Pippi Langstrump i wyraziły nadzieje, że za rok znów je odwiedzi.

       

      M. Staszewska

     • WYPOŻYCZANIE W CZASIE PANDEMII

     •  

                  Jeśli ktoś myśli, że koronawirus ograniczył pracę biblioteki szkolnej, to jest w ogromnym błędzie.  W dobie pandemii liczba wypożyczeń i odwiedzin w bibliotece jest na bardzo wysokim poziomie. A to głównie za sprawa naszych najmłodszych uczniów, którzy wypożyczają ogromne ilości książek. Szczególnie zaangażowana jest grupa 0 c. Na prośbę wychowawczyni – p. Marty Downar i niektórych rodziców, sześciolatkom zostały założone karty biblioteczne. Niemal każdego dnia nasi milusińscy, dokonują zwrotów i nowych wypożyczeń. Największa popularnością cieszą się książki z działu dla najmłodszych. Dzieci wybierają po kilka sztuk, czasami dochodzi nawet do niegroźnych kłótni o ulubiony utwór. Do niektórych pozycji książkowych prowadzone są nawet zapisy. Cała procedura przebiega zaś zgodnie z obostrzeniami. Dzieci i pracownicy maja założone maseczki, przed każdym wypożyczeniem dezynfekują ręce, a książki zwracane trafiają na 48 – godzinną ,,kwarantannę”, by każdy wypożyczający mógł czuć się bezpiecznie.

                  Dzięki chęci obcowania z przyjemną lekturą i ogromnej liczbie zainteresowanych szkolnej bibliotece żadna pandemia nie będzie straszna!

       

      M. Staszewska

     • Narodowe Święto Niepodległości

     • „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem– staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.”

      J. Piłsudski

      11 listopada 2020 r. obchodziliśmy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczne obchody miały wyjątkowy przebieg ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19.

      Często w tym dniu słyszymy słowa: Polska, Ojczyzna, naród, wolność, patriotyzm. Na co dzień zapominamy jednak o tym, czym jest poczucie tożsamości narodowej, świadomość historyczna, szacunek do państwa, wspólne dobro, nasza kultura i tradycja. Czasami jedyną okazją do publicznego okazywania swoich uczuć do symboli narodowych stają się wydarzenia o charakterze sportowym.

      Trzeba pamiętać, że w przeszłości nie zawsze tak było. Na przestrzeni wieków Polacy wielokrotnie musieli bronić swojej wolności, suwerenności państwowej, godności, honoru i wiary. I jak pokazała historia ten egzamin z polskości i patriotyzmu nasi przodkowie zdali znakomicie. Pomimo bezprecedensowej likwidacji Rzeczypospolitej szlacheckiej przez Rosję, Prusy i Austrię w 1795 r. Polacy nigdy  nie pogodzili z utratą wolności. Przykładem takiej postawy są powstania narodowe: kościuszkowskie, listopadowe, krakowskie i styczniowe. Chociaż te powstańcze zrywy zakończyły się tragicznymi klęskami i zostały okupione cierpieniem i śmiercią wielu tysięcy patriotów, to jednocześnie świadczyły one o bezwzględnym dążeniu Polaków do zrzucenia jarzma niewoli i odzyskania pełnej niepodległości.

      11 listopada 1918 r. zakończył się kataklizm I wojny światowej. Dla Polaków data ta miała jeszcze inny, bardziej doniosły, a zrazem i radosny wymiar- był to symboliczny początek odbudowy niepodległego bytu państwowego i narodowego. Niestety, zaledwie 20 lat później Polska została podbita przez totalitarne mocarstwa- III Rzeszę i Związek Radziecki. W okresie II wojny światowej okupanci prowadzili wobec Polaków politykę terroru i brutalnej eksterminacji, w wyniku której zginęło ponad 6 milionów naszych rodaków. Po wojnie Polska przez kilkadziesiąt lat  była rządzona przez komunistów całkowicie zależnych od Związku Radzieckiego. Warto podkreślić, że chociaż komuniści przez prawie pół wieku panowali całkowicie nad strukturami państwa, to duża część społeczeństwa polskiego nie chciała bezwolnie uznać narzuconego siłą totalitarnego ustroju. Świadczy o tym m.in.: działalność zbrojnego podziemia antykomunistycznego w latach 40. i 50., wystąpienie robotników w Poznaniu w czerwcu 1956 r., wielkie manifestacje studenckie w marcu 1968 r., grudniowy bunt robotniczy na Wybrzeżu w 1970 r., demonstracje robotnicze w Radomiu, Płocku i Ursusie w czerwcu 1976 r. oraz masowe strajki w 1980 i 1988 r. Dopiero w 1989 r. spełniły się marzenia polskich patriotów – od tej przełomowej daty rozpoczął się trudny proces odbudowy suwerennej Rzeczypospolitej.

      Dzisiaj nasze pokolenie otrzymało niezwykły dar jakim jest możliwość życia w niepodległym państwie. Należy jednak pamiętać o słowach wielkiego Polaka i patrioty, twórcy II Rzeczypospolitej Marszałka Józefa Piłsudskiego, który twierdził, że „niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym”. Marszałek wielokrotnie proroczo ostrzegał, że wolność nie jest Polakom dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać i bronić jej. Dlatego nadal bardzo aktualnym i ważnym obowiązkiem każdego Polaka, bez względu na jego wiek, wykształcenie  czy poglądy polityczne, powinno być dbanie o zachowanie naszej narodowej pamięci historycznej. Nigdy nie wolno wstydzić się polskości i wypierać się swoich korzeni. Każdy kolejny dzień powinien być pozytywnym świadectwem naszych starań o dobro i rozwój Ojczyzny. Tylko świadoma swojej przeszłości i pochodzenia wspólnota narodowa jest w stanie budować wolną, bezpieczną i nowoczesną Polskę.

     • Święto Postaci z Bajek

     •   Wzorem ubiegłych lat w listopadzie obchodzimy jedno z najbardziej wyczekiwanych świąt szkolnych. Mowa oczywiście o Dniu Postaci z Bajek. Świętowanie zaczęliśmy już od wczesnych godzin porannych. Do szkoły zaczęły ,,napływać” postaci nie z tego świata:  bohaterski Spiderman i Batman, Czerwony Kapturek, Niesamowita Biedronka, niezliczone księżniczki Disneya.

      Główne świętowanie zaczęło się o godzinie 10.00 w grupie 0 B. ,,Uroczystość” rozpoczęła kostiumowa rewia mody. Wspólnie oglądaliśmy i ocenialiśmy nasze bajkowe stroje.  Punktem kulminacyjnym był konkurs rekwizytowy i zabawa przy bajkowych piosenkach. Uczniowie mieli również możliwość obejrzenia wystawy, oczywiście o tematyce bajkowej. Ze ścian biblioteki i czytelni na naszych milusińskich tajemniczo spoglądali bohaterowie ,,Pięknej i Bestii”, ,,Pszczółki Mai”, ,,Pinokia” czy ,,Jasia i Małgosi”…

      I choć dzisiejsze obchody, znacznie różniły się od tych tradycyjnych, w związku z pandemią  koronawirusa, to na pewno zostaną nam na długo w pamięci.

       

      M. Staszewska

       

       

     • Akcja czytelnicza – MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK

     • W  ramach akcji ,,Mała książka – wielki człowiek”, uczniowie klas pierwszych otrzymali wspaniałe prezenty. Były to książki pod tytułem ,,Pierwsze abecadło”, które dla najmłodszych staną się zapewne wspaniałym źródłem nowych bajek i opowieści. Wszystkim życzymy miłego czytania.

     • Szanowni Państwo!

     • W związku z decyzją rządową z dnia 04.11.2020 informuję, że od  dnia 09.11.2020 do dnia 29.11.2020 organizacja pracy Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolnie będzie  wyglądała następująco:

      ·         Oddziały przedszkolne pracują w dotychczasowym systemie

      ·         Klasy I-VIII uczą się w systemie zdalnym – zgodnie z uzyskanym instruktażem od wychowawców i nauczycieli poszczególnych przedmiotów

      ·         Świetlica szkolna będzie dostępna dla uczniów w dotychczasowych godzinach i w/g wcześniej ustalonych zasad

      ·         Od poniedziałku, 9 listopada br. mamy również obowiązek  zapewnienia funkcjonowania świetlicy szkolnej dla uczniów, których rodzice są bezpośrednio zaangażowani w walkę z pandemią COVID-19.

      ·         Sekretariat Szkoły będzie czynny w godz. 7.30 – 15.30 (dostęp głównym wejściem, z zachowaniem rygorów sanitarnych)

      ·         Pedagog i Psycholog będą dostępni po wcześniejszym umówieniu wizyty.

             Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność lub inne uzasadnione przyczyny nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, zorganizowane będzie nauczanie stacjonarne lub zdalne  w szkole (po wcześniejszym zgłoszeniu potrzeby w sekretariacie szkoły).

      Dla klas VIII  będą organizowane w szkole konsultacje indywidualne lub grupowe (do 5 osób)  z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje odpowiednio do egzaminu ósmoklasisty. O terminach poinformujemy w przyszłym tygodniu.

                O wszelkich innych zmianach będziemy informować Państwa na bieżąco za pośrednictwem dziennika elektronicznego, strony szkolanrjeden.edupage.org

      Szczegółowe informacje i zalecenia Ministra Edukacji Narodowej dostępne są pod adresem:

      https://www.gov.pl/web/edukacja/przedluzenie-zawieszenia-zajec

      Z poważaniem

      Lech Owczarczyk

      Dyrektor Szkoły

      podstawa prawna: art. 30b ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 i 1378) – aktualizacja rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 1389, 1830, 1859 i 1870) 

     • Miesiąc Bibliotek Szkolnych

     • Święto Bibliotek Szkolnych  w nowej rzeczywistości.

      Czas leci nieubłaganie. Nie tak dawno rozpoczęliśmy rok szkolny, a minął  już październik. Ten miesiąc od wielu lat w naszej szkole zarezerwowany jest dla Święta Bibliotek Szkolnych.

      W tym roku świętowanie w bibliotece miało inny wymiar. Wszystko zostało podporządkowane wirusowi. Dla bezpieczeństwa naszych czytelników zrezygnowaliśmy z hucznych obchodów bibliotecznego święta. Co nie znaczy , że nie świętowaliśmy. „Uroczyście obchodziliśmy” święto, ale nieco inaczej. W tym roku hasło obchodów brzmiało „Z książką Ci do twarzy”.

      Celem  obchodów było:

      • zachęcanie uczniów do sięgania po książkę w wolnej chwili,
      • popularyzacja czytania wśród najmłodszych,
      • promowanie biblioteki szkolnej jako miejsca przyjaznego dla każdego ucznia
      • rozwijanie kompetencji czytelniczych.

      Na krótkich klasowych spotkaniach przypominano i zachęcano uczniów do sięgania po książkę w każdej wolnej chwili. Polecano do czytania szereg ciekawych pozycji.

      Uczniowie klas starszych mogli wybierać wśród książek pozyskanych po gimnazjum ( a tam trafiały się niezłe rarytasy). Do niektórych pozycji zdążyły się ustawić kolejki chętnych. Uczniowie naszej szkoły mogli brać udział w różnorodnych konkursach. Najbardziej zadowoleni byli najmłodsi , bo mogli wykazać się swoimi zdolnościami plastycznymi i puścić wodze fantazji. Uczestników było wielu. Prace śliczne, kolorowe, niewiadomo, którą wybrać.  Członkowie Komisji długo debatowali ,zanim ogłosili wyniki wszystkich konkursów.

      W październiku, tak jak każe biblioteczna tradycja, w poczet czytelników szkolnej biblioteki zapraszani są uczniowie klas pierwszych. Dla nich jest to ogromne przeżycie, bo po raz pierwszy zabierają wypożyczoną książkę do domu. W czasie takiego spotkania najważniejszą rzeczą jest moment wybierania książki. Każda ciekawa, niewiadomo, na którą się zdecydować, może książka , którą wybrał kolega będzie ciekawsza. Same dylematy!

       Po długim czasie spędzonym przed regałami z książkami, każdy  zawsze znajdzie coś dla siebie. W tym roku przebojem były książki z serii „Scooby-Doo”, ”Samochodzik Franek”, „Świnka Peppa” i „Muminki”. 

      Od września, na prośbę wychowawcy grupy sześciolatków - pani Marty, do biblioteki zaczęły zaglądać bardzo często sześciolatki. Dla nich to wielka frajda „codzienna wizyta w bibliotece” i „intensywne szukanie ulubionej  książki”. Maluchy mają wielką radość, a bibliotekarka jeszcze większą.

      W październiku również skromnie obchodziliśmy 110 rocznicę śmierci Marii Konopnickiej. Odbyły się krótkie spotkania z uczniami na temat twórczości poetki. Można było zwiedzić wystawę poświęconą jej utworom. Zainteresowanie byłoby większe gdyby nie wisiała nad nami wizja pandemii. Świętowaliśmy zgodnie  z zachowaniem zasad bezpieczeństwa,  ale pewnych działań nie mogliśmy wykonać  np.„liczne zgromadzenia” , które są znakiem charakterystycznym naszej biblioteki. Może w następnym roku odbijemy to sobie z naddatkiem…J

     • Dodatkowe zajęcia dla 6- latków

     • SUPER START PRZEDSZKOLAKA

       

      Od września 2020 do czerwca 2021 r. w naszej szkole wśród dzieci z grup 6- latków  realizowany jest projekt Super start przedszkolaka, współfinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. W ramach projektu prowadzone  są zajęcia dodatkowe rozwijające podstawowe kompetencje i umiejętności matematyczno- techniczne, informatyczne oraz  umiejętności porozumiewania się w języku obcym. Do realizacji tych zajęć zostały zakupione atrakcyjne pomoce dydaktyczne, dzięki którym łatwiej jest rozwijać kompetencje kluczowe poprzez dobrą zabawę.

       

     • Nauczanie zdalne od 26 października 2020 r.

     •   „……W związku z decyzją Prezesa Rady Ministrów pana Mateusza Morawieckiego włączającą cały kraj w tzw. „strefę czerwoną” uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego przechodzą na naukę zdalną. Nowe zasady funkcjonowania szkół  i placówek wejdą w życie od soboty, 24 października i będą obowiązywały do niedzieli, 8 listopada br. Przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych będą funkcjonowały bez zmian…..”

      https://www.gov.pl/web/edukacja

      Szanowni Państwo!

      W związku z powyższą decyzją rządową informuję, że od  dnia 26.10.2020 do dnia 08.11.2020 organizacja pracy Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie będzie  wyglądała następująco:

      • Oddziały przedszkolne pracują w dotychczasowym systemie
      • Klasy I-III przychodzą do szkoły zgodnie z dotychczasowym planem lekcji, ale zajęcia odbywać się będą tylko w wyznaczonych salach ( nie dotyczy informatyki, religii  i wf )
      • Klasy IV-VIII uczą się w systemie zdalnym, w/g dotychczasowego planu lekcji – zgodnie  z uzyskanym instruktażem od wychowawców i nauczycieli poszczególnych przedmiotów
      • Stołówka szkolna będzie dostępna wyłącznie dla klas 5 latki- I-III.
      • Świetlica szkolna będzie dostępna dla uczniów klas  6 latki- I-III w dotychczasowych godzinach  i w/g dotychczasowych zasad
      • Sekretariat Szkoły będzie czynny w godz. 7.30 – 15.30 (dostęp z zachowaniem rygorów sanitarnych)
      • Pedagog i Psycholog będą dostępni po wcześniejszym umówieniu wizyty.

       Dla uczniów, którzy ze względu na niepełnosprawność nie będą mogli uczyć się zdalnie w domu, zorganizowane będzie nauczanie stacjonarne lub zdalne w szkole (z wykorzystaniem komputerów w szkole).

                O wszelkich zmianach będziemy informować Państwa na bieżąco za pośrednictwem dziennika elektronicznego oraz strony szkolanrjeden.edupage.org

      Szczegółowe informacje i zalecenia Ministra Edukacji Narodowej dostępne są pod adresem:

      https://www.gov.pl/web/edukacja

      Z poważaniem

      Lech Owczarczyk 

      Dyrektor Szkoły

     • Spotkanie z funkcjonariuszami Policji

     • Nasi najmłodsi uczniowie z grup 5-6 latków mieli okazję uczestniczyć w zajęciach „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym”. Dzieci poznały specyfikę pracy policjanta oraz zasady  zachowania bezpieczeństwa na drodze.  Na skrzyżowaniu ulic Marii Dąbrowskiej i Wojska Polskiego instruktażu udzielali funkcjonariusze Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kolnie, którzy przypomnieli zasady poruszania się po drodze i instruowali jak bezpiecznie przejść przez jednię. Te zajęcia na pewno na długo pozostaną w pamięci naszych ,,milusińskich".

       

     • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021

     •         Szanowni Rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie, ze względu na epidemię oraz zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się w salach lekcyjnych, do których zapraszamy tylko Uczniów /rodzic 5-6 latka oraz I klas może być obecny na spotkaniu z wychowawcą w maseczce z zachowaniem dystansu społecznego/.

      W tym roku nie będzie akademii rozpoczynającej nowy rok szkolny

      Rodzice proszeni są o oczekiwanie na dzieci przed budynkiem.

      W dzienniku elektronicznym w najbliższym czasie będzie zamieszczony wewnętrzny regulamin pracy szkoły w warunkach epidemicznych – prosimy o zapoznanie się z nim.

      Na terenie szkoły, poza salami lekcyjnymi, uczniom zalecamy zakrywanie ust i nosa. Prosimy o wyposażenie dzieci w maseczki lub przyłbice.

      Harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego 1 września 2020r.

      - 5 latki zapraszamy od godz. 700 do 1600/zgodnie z deklaracją/

      - 6 latki grupa a/budynek po gimnazjum/, b i c/budynek SP1/, Ib, II a i b, III klasy zapraszamy na spotkania z wychowawcami o godz. 900

      - I a spotkanie z wychowawcą o godz. 1015

      - II c spotkanie z wychowawcą o godz. 950

      - klasy IV, V, VI, VII i VIII spotkania z wychowawcami o godz. 1000

       

      Sala 010 /bud. po gimn/ 5-latki a   Katarzyna Kałudzińska

      009 /bud. po gimn/ 5-latki b   Małgorzata Siemion

      007 /bud. po gimn/ 0 a  Agnieszka Łada

      budynek SP1

      02 - 0 b

      05 - 0 c

      07 - IVb

      102 - IIb

      103 - IIac

      104 - VIa

      105 - VIIc

      106 - VIIb

      107 - IIIb

      108 - IIIa

      111 - Iab

      202 - IVa

      203 - VIIIa

      205 - VIc

      207 - VIIa

      208 - VIIIb

      209 - VIb

      213 - Va

      Drodzy Uczniowie !

      Co koniecznie musicie wiedzieć przed 1 września?

      Oto co jest  najważniejsze w naszym regulaminie:

      1. Zalecamy noszenie maseczek ochronnych w tzw. przestrzeniach wspólnych – szatni, na klatkach schodowych, korytarzach, bibliotece i toaletach. Maseczki wolno zdjąć w swojej sali lekcyjnej, ale zachęcamy Was do korzystania z przyłbic.
      2. Wchodząc do budynku szkolnego oraz sal lekcyjnych, zdezynfekujemy bądź umyjmy ręce/młodsi uczniowie/.
      3. W szkole zalecamy ruch prawostronny.
      4. Korzystamy tylko z własnych rzeczy – podręczników, przyborów szkolnych oraz nie dzielimy się jedzeniem lub piciem.
      5. Chociaż to trudne, świadomie staramy się zachować dystans społeczny:
      6. Przed pierwszą godzina lekcyjną wchodzimy do szkoły trzema wejściami - głównym (przy sekretariacie szkoły) , od strony placu zabaw oraz Urzędu Miasta - wejście od strony sklepiku szkolnego.
      7. Bezpośrednio po dotarciu do szkoły idziemy do swojej sali lekcyjnej/prawie każda klasa będzie uczyć się w swojej pracowni/; w klasach ławki są ustawione z wykorzystaniem całej powierzchni i muszą tak zostać;
      8. Nie gromadzimy się w szatni, na korytarzach, klatkach schodowych lub w toaletach;
      9. We wrześniu ograniczmy zmianę obuwia, czyli unikamy korzystania z szatni/z wyjątkiem deszczowych dni/.

       

      Wszyscy jesteśmy pełni obaw w przededniu nowego roku szkolnego, ale kierując się zdrowym rozsądkiem i troską o własne zdrowie i zdrowie  ludzi wokół nas, możemy świadomie określać nasze zachowania, aby minimalizować zagrożenie.

      Dyrekcja

       

       

       

     • Wyprawka przedszkolaka

     •       Wyprawka 5 – latka

       

      1. Papier xero biły- 1 ryza.
      2. Papier xero kolorowy – 1 ryza.
      3. Kredki ołówkowe Bambino - 12 sztuk (komplet).
      4. Klej w sztyfcie – 2 szt.
      5. Klej w tubce – 1 szt.
      6. Blok techniczny biały- 2 szt.
      7. Blok techniczny kolorowy- 2 szt.
      8. Folia piankowa, lub blok papierów kolorowych- 1 szt.
      9. Nożyczki metalowe z okrągłymi końcówkami.
      10. Gumka do ścierania.
      11. Temperówka.
      12. Ołówek – 2 szt.
      13. Wycinanki- 1 szt.
      14. Kolorowanki -2 szt.
      15. Teczka papierowa z gumką- 2 szt.
      16. Plastelina duża- 1 szt.
      17. Farby plakatowe- 1 opakowanie.
      18. Pędzelek cienki i gruby.
      19. Kubeczek do farb.
      20. Obrusy foliowe -1 szt.
      21. Chusteczki nawilżane – 1 szt.
      22. Ręcznik papierowy MEGA SWEEP -2 szt.
      23. Papier toaletowy- 4 szt.
      24. Mydło w płynie- 2 szt.
      25. Kapcie i worek.
      26. Bibuła kolorowa – 2 szt.
      27. Brystol kolorowy – 1 szt.
      28. Koperty- 10 szt.

       

       

      WSZYSTKIE MATERIAŁY I POMOCE PROSZĘ PODPISAĆ.

       

       

      WYPRAWKA SZEŚCIOLATKA

       

      1. Papier ksero biały – 1 ryza

      2. Papier ksero kolorowy – 1 ryza

      3. Blok techniczny biały – 1 szt.

      4. Blok techniczny kolorowy – 2 szt.

      5. Blok papierów brokatowych  (duży) -1 szt.

      6. Zeszyt w 3 linie (wskazane linie niebieskie i czerwone) 1 szt.

      7. Zeszyt w kratkę – 1 szt.

      8. Ołówek – 2 szt.

      9. Temperówka – 1 szt.

      10. Kredki ołówkowe bambino lub colorino (12 kolorów,grube) – 1 op.

      11. Kredki świecowe – 1 op.

      12. Klej Magik – 1 szt.

      13. Klej w sztyfcie – 4 szt.

      14. Kolorowanka - 1 szt.

      15. Mazaki  (12 kolorów) – 1 op.

      16. Farby plakatowe  (12 kolorów) – 1op.

      17. Pędzle różnej grubości -2 szt.

      18. Plastelina (12 kolorów) -1 op.

      19. Teczka z gumką -3 szt.

      20. Bibuła  kolorowa -2 szt.

      21. Koperty białe -10 szt.

      22. Papier pakowy – 1szt.

      23. Gumka do ścierania – 1 szt.

      24. Nożyczki z zaokrąglonymi czubkami – 1szt.

      25. Tektura falista – 1 op.

      26.  Patyczki do liczenia – 1 op.

      27. Papier toaletowy -  4 szt.

      28. Ręczniki papierowe – 2 szt.

      29. Mydło w płynie - 2 szt.

      30. Chusteczki higieniczne (wyciągane) – 1 op.

       

      Wszystkie rzeczy muszą być koniecznie podpisane w widocznym miejscu.

       

     • Informacja o podręcznikach

     • Wykaz podręczników

      Szkoła Podstawowa nr 1 w Kolnie na rok szkolny 2020/2021

       

      PIĘCIOLATKI

       

      RELIGIA – ,,Spotkania Dzieci Bożych” J. Snopek, wyd. Jedność

       

      ZERÓWKA

       

      JĘZYK ANGIELSKI - ,,New English Adventure - Starter" wyd. PEARSON (podręcznik i ćwiczenie)

       

      RELIGIA - ,,Tak Jezus mnie kocha”, E. Kondrak, D. Kurpiński, wyd. Jedność

       

       

       

       

      RELIGIA

       

       Kl. I :                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

      ,,Poznaję Boży świat” – kl. I , E. Kondrak, K. Mielnicki, E. Kondrak, wyd. Jedność- podręcznik

       

       Kl. II :

      ,,Idziemy do Jezusa” – kl. II , E. Kondrak, D. Kurpiński, wyd. Jedność - podręcznik

       

      Kl. III :

      ,,Jezus jest z nami” – kl. III, E. Kondrak, D. Kurpiński, wyd. Jedność – podręcznik + zeszyt ćwiczeń

       

      Kl. IV :

      ,,Miejsca pełne bogactw” – kl. IV , ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, wyd. Jedność – podręcznik + zeszyt ćwiczeń

       

      Kl. V :

      ,,Szczęśliwi, którzy szukają prawdy” - kl. V, ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, wyd. Jedność – podręcznik + zeszyt ćwiczeń

       

       

       

      Kl. VI :

      ,,Tajemnice bogatego życia”, kl. VI, ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, wyd. Jedność – podręcznik + zeszyt ćwiczeń

       

      Kl. VII :

      ,,Błogosławieni, którzy szukają Jezusa” kl. VII, ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, wyd. Jedność – podręcznik

       

      Kl. VIII :

      ,,Błogosławieni, którzy ufają Jezusowi” kl. VIII, ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, wyd. Jedność – podręcznik