• OD 20 GRUDNIA DO 9 STYCZNIA ZAJĘCIA W SZKOLE W SYSTEMIE ZDALNYM

     • Informuję, że na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki  z dnia 13 grudnia 2021 r. (Dziennik Ustaw 2021 poz 2301) zajęcia stacjonarne w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie będą ograniczone od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r.

      W tym czasie oddziały przedszkolne przy Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie pracują bez zmian.

       

      • Zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka i zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze będą prowadzone. Wynika to z konieczności zapewnienia ciągłości wsparcia udzielanego w bezpośrednim kontakcie przez nauczycieli specjalistów procesie terapeutycznym dzieciom objętym odpowiednio wczesnym wspomaganiem rozwoju oraz dzieciom i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim, uczestniczącym w zajęciach rewalidacyjno-wychowawczych.

      • Na terenie szkoły można organizować konsultacje indywidualne, grupowe dla uczniów przygotowujących się do egzaminu odpowiednio ósmoklasisty. Korzystanie z konsultacji jest dobrowolne.

      • Organizacja konsultacji jest uzależniona od potrzeb uczniów, a także warunków pracy szkoły.

      • Ponadto za zgodą dyrektora szkoły, uczniowie, którzy biorą udział w konkursach, olimpiadach i turniejach, mogą uczestniczyć w tych zawodach wiedzy po spełnieniu warunków regulaminowych określonych przez organizatorów konkursów, olimpiad i turniejów. Takie rozwiązanie umożliwi wsparcie uczniów szczególnie uzdolnionych.

      • W dniach 20-22 grudnia 2021 r. można organizować w szkole zajęcia wspomagające.

      • Zgodnie z obowiązującymi przepisami szkoły mogły organizować zajęcia wspomagające od września do 22 grudnia br. W związku z planowanym wprowadzeniem czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty zaproponowano pozostawienie możliwości organizacji w szkole w dniach 20-22 grudnia 2021 r. zajęć wspomagających.

      • Nie zmienia się termin zimowej przerwy świątecznej zaplanowanej na okres od 23 do 31 grudnia 2021 r. Oznacza to, że przez 3 dni poprzedzające święta, od 20 do 22 grudnia, a także w okresie po świętach –  (3-4 i 5 stycznia) – nauka będzie odbywała się w sposób zdalny.

      Po 9 stycznia 2022 r. nastąpi powrót do stacjonarnego nauczania.

      Szczegóły organizacyjne przekażą Wychowawcy klas oraz nauczyciele poszczególnych przedmiotów i zajęć.

      Z poważaniem

      Lech Owczarczyk

      Dyrektor Szkoły

     • Bożonarodzeniowy Kiermasz Świąteczny

     • W dniu 14 grudnia w naszej szkole odbył się kiermasz świąteczny, na którym były sprzedawane ozdoby bożonarodzeniowe i wypieki przygotowane przez uczniów i rodziców.

      Kiermasz cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem całej naszej społeczności szkolnej.

      Zebrane środki zostaną przeznaczone na pomoc dla rodzin uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji losowej.

      Serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc i zaangażowanie rodziców i uczniów w organizację kiermaszu.

       

     • Mała książka- wielki człowiek

     •  

      Kampania „Mała książka- wielki człowiek” ma charakter ogólnopolski. Działaniami objęci są uczniowie klas pierwszych. Celem kampanii jest promocja czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów szkoły podstawowej.

      Nasza szkoła bierze udział w tym projekcie już po raz drugi. Każdy uczeń klasy pierwszej otrzymał w prezencie Wyprawkę, w skład której wchodzi:

      • „Pierwsze abecadło”- antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych.
      • „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem”- broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania.
      • Kreatywny alfabet- plakat z literami do wycinania.

      Na zajęciach, które odbyły się 6 grudnia, przygotowanych przez nauczyciela –bibliotekarza, pierwszoklasiści zrozumieli, jak ważną umiejętnością jest czytanie, poznanie  liter, rozumienie znaczeń słów, a w rezultacie samodzielne czytanie, które jest fascynującą przygodą trwającą przez całe życie. Czytanie książek daje wiele korzyści. Relaksuje, poszerza wiedzę, daje poczucie dobrze wykorzystanego i mile spędzonego czasu. Pozytywnych czynników obcowania z książką jest wiele. Wie o tym każdy, kto choć raz w życiu przeczytał jedną, dobrą książkę.

      W czasie spotkania prezentowano „Wyprawkę”. Maluchy oglądały książki, zachwycały się ich szatą graficzną i próbowały czytać krótkie teksty. Owocem rozważań o czytaniu było wypracowanie „Kodeksu czytelnika”. Dokument  umieszczono na honorowym miejscu w szkolnej bibliotece.

       

       

      Biblioteka szkolna

     • Zabawa jest najwyższą formą nauki!

     • Zabawki! Nieodzowny element dzieciństwa na całym świecie. Pomagają rozwijać się, uczyć i oderwać od rzeczywistości. Ocierają łzy i wywołują radość.

      Jak to możliwe, że nikt na świecie nie wpadł na to, by ustanowić światowy dzień zabawek?

      25 listopada, w święto najsłynniejszej zabawki na świecie, w Światowy Dzień Pluszowego Misia dzieci z naszej świetlicy rozmawiały o swoich ulubionych zabawkach. Impreza była utrzymana w konwencji audycji telewizyjnej. Świetliczaki, poprzez okienko naszego prowizorycznego telewizora opowiadały o ulubionych przytulankach i innych zabawkach:

      - Jaka jest Twoja ulubiona zabawka?

      - W jaki sposób trafiła do Ciebie?

      - Jak długo ją posiadasz?

      - Czy wiąże się z nią jakaś historia?

      - Dlaczego tak bardzo lubisz się nią bawić?

      Pomysł okazał się trafiony. Dzieci bardzo chętnie prezentowały swoje zabawki i wesoło się bawiły. Nasz ,,telewizor” okazał się również fajną zabawką, bo nadal się nim bawimy aranżując inne audycje.

      Jak w ubiegłym roku, również obecnie, nie mogło zabraknąć własnoręcznie wykonanej zabawki. Tym razem była to taśma gimnastyczna dla dziewczynek i tangramy dla chłopców. To był udany dzień!

      Alicja Mrozik

     • Mikołajki w naszej szkole

     • Wydaje się, że Święty Mikołaj to postać doskonale nam znana. Czy umiemy powiedzieć coś więcej na jego temat? Kim był i czym się zasłużył? Skąd wzięły się Mikołajki i tradycja ich obchodzenia?

      W dniu dzisiejszym odpowiedzi na te pytania szukali wspólnie ze swoimi nauczycielami uczniowie naszej szkoły.  Tradycyjnie były prezenty, dużo uśmiechu i życzliwości. W szkole królował czerwony kolor i czapki Mikołaja. Był to bardzo miły dzień.

     • Opatrunek na ratunek

     • Spraw, aby życie dzieci w afrykańskim buszu nie było bolesne, a zabawy sprawiały wiele radości…

      Jest to jeden z wielu projektów Fundacji Pomocy Humanitarnej „REDEMPTORIS MISSIO”.

      Liczymy że uczniowie oraz pracownicy naszej szkoły aktywnie włączą się w działalność dobroczynną na rzecz potrzebujących wsparcia i pomocy.

       

      W surowych warunkach życia nie trudno o rany, oparzenia i urazy. Na liczne urazy narażone są zwłaszcza pracujące już od najmłodszych lat dzieci. Skaleczenia, otarcia czy oparzenia, to pamiątki po każdym dniu ciężkiej pracy. W tropiku plagą są także ugryzienia i ukłucia owadów.

      Najbiedniejsi z pacjentów trafiają do przychodni i szpitali misyjnych. Niestety tam, często brakuje nawet podstawowych opatrunków. Wspólnie możemy to zmienić.

       

       

      Co jest potrzebne?

      Opatrunki:

      • gazy jałowe i niejałowe o rozmiarach 0,5 m2 i 1 m2
      • kompresy jałowe (wszystkie rozmiary)
      • kompresy niejałowe
      • plastry na rolkach
      • opaski dziane i elastyczne
      • rękawice jednorazowe i chirurgiczne (różne rozmiary)
      • maść cynkowa, ichtiolowa, Sudocrem, Tribiotic, Clotrimazolum

       

      Środki odkażające:

      • płyny do odkażania ran (np. Octanisept, Octedin itp.)

       

      Drobny sprzęt medyczny:

      • termometry bezrtęciowe

       

       

      Co możesz zrobić aby pomóc?

      Te rzeczy możesz nabyć bez trudu w każdej aptece, a następnie przynieść do szkoły. Koordynatorzy zbiórki ( A. Łada, A. Rutkowska)  przekażą je Fundacji.

      Czas trwania zbiórki: 22.11.2021 – 22.12.2021

       

      Spraw, aby życie dzieci w afrykańskim buszu nie było bolesne, a zabawy sprawiały wiele radości…

       

       

      Miejsce zbiórki:  Szkoła Podstawowa nr1 w Kolnie

     • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     • „ Miś jest mały i puchaty
      Miś jest fajny i kudłaty
      Miś jest gruby jak ta kula
      Misia zawsze się przytula.”

      25 listopada w naszej BIBLIOTECE, jak co roku, obchodziliśmy bardzo ważne święto - „Dzień Pluszowego Misia”.

      Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim przyjacielem- Misiem. Przybyły misie małe, duże, bardzo duże, białe, wprost bajecznie kolorowe, a każdy był piękny i wyjątkowy. Uczniowie ze swoimi misiami udali się do „Galerii Bajkowych Misiów” przygotowanej w bibliotece szkolnej.

      Dzieci poznały historię pierwszego pluszowego misia, który na nasz kontynent, przybył aż z Ameryki, prosto od prezydenta Teodora Roosevelta. Nie brakowało ciekawych historii o innych bajkowych misiach: Puchatku, Kolargolu i głównym bohaterze bibliotecznej akcji – Kubusiu Puchatku. Dzieci po wysłuchaniu misiowych historii mogły obejrzeć prezentację związaną z obchodami Dnia Pluszowego Misia. Chętni uczniowie mogli skosztować także przysmaku wszystkich misiów- miodku i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w misiowej ,,mini budce” fotograficznej.


      Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne Święto Pluszowego Misia. Najważniejszy, główny cel imprezy- wspólna, zgodna zabawa- został osiągnięty.”

     • Dzień Postaci z Bajek w świetlicy

     • Ja bajki tak lubię ogromnie.

      Julian Tuwim

       

      W dniu 5 listopada dzieci w naszej świetlicy wyruszyły w podróż do krainy bajek! Ten dzień bowiem, na całym świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa, gdyż jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek– Walta Disney’a. Jest to więc święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich i zainspirować dzieci do wspólnej zabawy.

      Bajki, baśnie oraz fantastyczne opowiadania są źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, pozwalają na odkrywanie piękna literatury i rozbudzają wyobraźnię. Postacie z bajek stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom. Bajki kształtują prawdy życiowe i dziecięce myślenie, wzruszają i bawią.

      Zawsze staram się więc, aby ten dzień był ciekawy i na długo zapadł w wyobraźni moich podopiecznych.

      W tym roku, wspólnie z niezwykle twórczymi dziećmi z klasy 3c przygotowaliśmy dla ich młodszych kolegów i koleżanek- Teatrzyk Drewnianych Łyżek. Dzieci wykonały kukiełki do przedstawień: Kopciuszek i Trzy świnki, oczywiście z drewnianych łyżek. Przedstawiliśmy nieco uwspółcześnione i humorystyczne wersje tych bajeczek. Sześciolatkom przedstawienia bardzo się podobały. Przez cały dzień dzieci wesoło bawiły się teatrzykiem i przedstawiały  własne wersje ulubionych bajek, do których wykonywały swoje kukiełki z drewnianych łyżeczek. Uważam, że zabawa w teatr i wykonywanie kukiełek to dobry pomysł również na zabawę w domu w długie, jesienne wieczory.

      Dzień Postaci z Bajek upłynął nam w miłej i wesołej atmosferze, a kukiełkami dzieci bawią się nadal w świetlicy.

      Dziękujemy Paniom Wychowawczyniom grup 0a i 0b i dzieciom za przyjęcie zaproszenia na nasze przedstawienie oraz wspaniały odbiór tego widowiska.

       Alicja Mrozik

       

     • Apel z okazji 11 Listopada

     • ,,Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska"- słowa Wincentego Witosa stały się mottem akademii zorganizowanej w naszej szkole z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Montaż słowno- muzyczny wprowadził nas w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Pamięć tamtych dni chcemy na zawsze zachować w sercach, oddając tym samym cześć wszystkim ludziom, którzy walczyli za naszą wolność na różnych frontach. W tym roku apel odbył się z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Uczniowie wraz z nauczycielami prowadzącymi lekcje oglądali go  z wykorzystaniem platformy Teams. Na żywo w sali gimnastycznej występy oglądali nieliczni uczniowie, nauczyciele i dyrekcja szkoły. 

      Dzięki  tej niecodziennej lekcji historii zrozumieliśmy, że nasz świadomy patriotyzm możemy wyrazić poprzez udział w tak doniosłych uroczystościach. 

      O godz. 11. 11 wszyscy zaśpiewaliśmy hymn narodowy, biorąc tym samym udział w akcji ,,Szkoła do hymnu".

     • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

     • Ten wyjątkowy dzień obchodzony jest 5 listopada. To właśnie wtedy czytelnia naszej biblioteki zmienia się w niezwykłą krainę  bajkowych postaci. Przybywają tu bohaterowie z ulubionych bajek. Pojawia się Scooby-Doo, Królewny Śnieżki, kilka Calineczek, Anna i Elza z Krainy Lodu, Superman, Batman, Piraci z Karaibów, Myszka Miki, Czerwony Kapturek, Prezydent (bajkowgo kraju), liczne czarownice i wiele innych znakomitości.

      Od progu przywitała wszystkich zaproszonych gości Wiedźma Ognicha, która przybyła na spotkanie z Krainy Oz. Ognicha przeraziła wszystkich swoim wyglądem. Czarna, długa szata, szpiczasty kapelusz i czarodziejska miotła. Po wiedźmie spacerowały zaprzyjaźnione z nią myszy. Niektóre dzieci  otwierały buzie ze zdziwienia. 

      Po część wstępnej, w czasie której maluchy przedstawiły swoje ulubione bajkowe postaci, Wiedźma  zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy. Odgadywaliśmy tytuły ulubionych bajek i wskazywaliśmy, z jakiej bajki trafił do nas bajkowy bohater. Oglądaliśmy  wystawy  poświęcone ciekawej książce, ekspozycje bajkowych rekwizytów i prezentacje postaci występujących w najbardziej znanych bajkach. Było też trochę czytania i opowiadania. Wiedźma Ognicha opowiadała dzieciom o swoich przygodach w krainie Oz, o tym jak trafiła do Szmaragdowego Grodu i o postaciach towarzyszących jej w podróżach: o Dyniogłowym, o Tiku, o Blaszanym Drwalu  i innych.

      Zachęcała do czytania  i prezentowała książki  „W Krainie Czarnoksiężnika Oza”.

      Pod koniec spotkania  Ognicha  poczęstowała wszystkich czarodziejskimi ciasteczkami. Dzieci smakowały je ze „strachem”. Do końca nie wiedziały, czego mogą spodziewać się . Po chwili okazało się, że ciasteczka są przepyszne i wspaniałe i szkoda, że jest ich tak mało. Wszyscy spodziewali się, że to już jest koniec spotkania a Ognicha  ogłosiła  konkursik. Zażądała, aby dzieci do poniedziałku  narysowały jej portret. Maluchy  bez słowa sprzeciwu przyjęły tę wiadomość. Na tym spotkanie w bajkowej krainie zakończyło się. Ten dzień sprawił wszystkim wiele radości, a jednocześnie przypomniał, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka bez różnicy, czy to jest ktoś dorosły, czy dziecko odgrywają bajki.

      Mariola Staszewska

     • Gang Swojaków w naszej bibliotece.

     •  

      W tym roku po raz kolejny bierzemy udział w programie edukacyjnym organizowanym przez sieć sklepów Biedronka. W tym roku spotykamy się z „Gangiem Swojaków”. Bohaterowie zachęcają uczniów do spędzania czasu na świeżym powietrzu, odkrywania piękna natury oraz wzbogacania wiedzy o gatunkach zwierząt znajdujących się pod ochroną.

      Swojaki- bohaterowie programu, pokazują młodym ludziom różne regiony naszego kraju oraz zagrożone gatunki zwierząt, żyjące  na tych terenach, pokazują piękno polskiej przyrody. Do realizacji programu zaproszeni zostali w tym roku uczniowie klasy 3c wraz z wychowawcą  panią Anną Makowiecką. Każdy uczeń otrzymał Dziennik Troskliwego Odkrywcy, który motywuje do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu,  odkrywania tajemnic przyrody, a przede wszystkim do oderwania się od komputera i ekranu telewizora. Na zajęciach, które odbyły  pod hasłem Jesteśmy przyjaciółmi  Ziemi, szukamy skarbów wokół nas. O  tym, że pomoc ma moc.”  Celem zajęć  było rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne,  wzmocnienie edukacji ekologicznej a przy okazji kształciliśmy wrażliwość plastyczną, umiejętność współdziałania w zespole i nakłanialiśmy do codziennego czytania. Uczniowie poznali  zwierzęta zagrożone wyginięciem żyjące na naszym terenie. Nieco bliżej poznali sóweczkę i jeżyka. Z wielkim zapałem i zaangażowaniem wykonali sóweczki z zasuszonych liści i jeżyki z ziemniaków, wykałaczek i masy solnej. W skuteczny sposób połączyliśmy naukę o środowisku z zabawą.

       

      M. Staszewska

     • Rocznica odzyskania niepodległości

     • Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska”

      Wincenty Witos

       

       

      W wyniku III rozbioru w 1795 r. Polska przestała istnieć jako niepodległe państwo. Insurekcja kościuszkowska, która miała być ostatnią szansą na uratowanie suwerenności, zakończyła się klęską i przyspieszyła całkowitą likwidację państwa polskiego. Przywódca tego powstania- wielki patriota i patron naszej szkoły- generał Tadeusz Kościuszko w obliczu klęski w bitwie pod Maciejowicami miał rzekomo wykrzyknąć łacińską sentencję „Finis Poloniae!” („Koniec Polski!”).

       

      Należy pamiętać, że na upadek I Rzeczypospolitej decydujący wpływ miała zarówno agresywna i bezwzględna polityka potężnych sąsiadów, jak i wewnętrzna słabość ustrojowa naszej Ojczyzny. Jej terytorium zostało podzielone między trzy potężne mocarstwa ościenne: Rosję, Prusy i Austrię. W ten sposób Polskę na 123 lata wymazano z map Europy. Upadło państwo, ale przetrwał naród polski, który nigdy nie pogodził się z utratą niepodległości. Kolejne pokolenia Polaków w XIX wieku wielokrotnie stawały do nierównej walki z zaborcami. Świadczą o tym nasze powstania narodowe- listopadowe (1830- 1831 r.), krakowskie (1846 r.) i styczniowe (1863- 1864 r.). I chociaż te powstańcze zrywy zakończyły się tragicznymi klęskami oraz zostały okupione cierpieniem i śmiercią wielu tysięcy patriotów, to jednocześnie świadczyły one o bezwzględnym dążeniu Polaków do zrzucenia jarzma niewoli i odzyskania pełnej wolności.

       

      Nie powiodła się także brutalna i wieloletnia polityka zaborców, której celem miała być germanizacja i rusyfikacja narodu polskiego. Szczególne nasilenie walki z polską tożsamością narodową nastąpiło w drugiej połowie XIX wieku- po upadku powstania styczniowego. W tym okresie każdy dom musiał być twierdzą polskości. Podstawowym obowiązkiem rodziców było dbanie o wychowanie swoich dzieci w duchu patriotycznym. Wbrew naciskom zaborców uczono je miłości do Ojczyzny, znajomości polskiej mowy, kultury i historii oraz szacunku do bohaterów narodowych. Kultywowanie pamięci o Tadeuszu Kościuszce, Janie Henryku Dąbrowskim, Piotrze Wysockim czy Romualdzie Traugutcie stało się wręcz wyznacznikiem polskości.

      Nadzieja na odzyskanie tak upragnionej wolności pojawiła się dopiero na początku XX wieku. W 1914 roku wybuchła I wojna światowa, która przekreśliła dotychczasową solidarność zaborców w kwestii polskiej. Po raz pierwszy od ponad stu lat państwa zaborcze stanęły do walki ze sobą. Polacy nie zmarnowali tej szansy- zaczęli tworzyć własne organizacje niepodległościowe i formacje wojskowe. Dzięki staraniom Józefa Piłsudskiego w 1914 roku powstały Legiony Polskie i konspiracyjna Polska Organizacja Wojskowa, a z inicjatywy Romana Dmowskiego i kierowanego przez niego Komitetu Narodowego Polskiego w 1917 roku utworzono dowodzoną przez generała Józefa Hallera „błękitną” Armię Polską we Francji. Po obaleniu caratu w 1917 roku powstał w Rosji I Korpus Polski, którego organizatorem i dowódcą został generał Józef Dowbor-Muśnicki. Ponad 3 miliony Polaków walczyło także na frontach Wielkiej Wojny jako żołnierze przymusowo wcieleni do armii zaborczych- rosyjskiej, niemieckiej i austro-węgierskiej.

      Wczesnym rankiem 11 listopada 1918 roku zakończył się kataklizm I wojny światowej. Pokonane Niemcy podpisały wówczas w Compiegne pod Paryżem układ rozejmowy z państwami Ententy. Dla Polaków data ta miała jeszcze inny, bardziej doniosły, a zarazem i radosny wymiar, ponieważ był to symboliczny początek odbudowy niepodległego bytu państwowego i narodowego. W tym dniu w Warszawie Józef Piłsudski przejął od Rady Regencyjnej władzę nad powstającym Wojskiem Polskim. Odrodzenie Polski stało się możliwe dzięki klęsce państw centralnych, upadkowi carskiej Rosji, poparciu zwycięskiej Ententy oraz niezłomnej i pielęgnowanej  przez cały okres zaborów woli społeczeństwa polskiego. Ogromny wpływ na odbudowę niepodległego państwa polskiego mieli dwaj wybitni mężowie stanu: Józef Piłsudski i Roman Dmowski. To dzięki Józefowi Piłsudskiemu mieliśmy u progu niepodległości przeszkolone w Legionach kadry odrodzonego Wojska Polskiego, a dzięki działaniom i zabiegom dyplomatycznym Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego uzyskaliśmy dla naszej sprawy wsparcie polityczne mocarstw zwycięskiej Ententy- Francji, Anglii, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Do polskich „Ojców Niepodległości” należy również zaliczyć przywódców głównych ówczesnych sił politycznych- Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego i Wojciecha Korfantego.

      Nie wolno nam jednak zapomnieć o wysiłkach następnych pokoleń, które przelewały krew w obronie naszej Ojczyzny- o bohaterach Powstania Wielkopolskiego, wojny polsko- bolszewickiej, powstań śląskich, kampanii wrześniowej 1939 r., Polskiego Państwa Podziemnego, Powstania Warszawskiego i antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Należy także pamiętać o powojennych działaczach opozycji- członkach Komitetu Obrony Robotników, Wolnych Związków Zawodowych, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela i NSZZ „Solidarność”. Dla nich również najważniejszą wartością była wolna i demokratyczna Rzeczpospolita.

      Na zakończenie warto przypomnieć słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”. Dlatego nadal bardzo aktualnym i ważnym obowiązkiem każdego współczesnego Polaka, bez względu na jego wiek, wykształcenie  czy poglądy polityczne, powinno być dbanie o zachowanie naszej narodowej pamięci historycznej. Nigdy nie wolno wstydzić się polskości i wypierać się swoich korzeni. Każdy kolejny dzień powinien być pozytywnym świadectwem naszych starań o dobro i rozwój Ojczyzny. Tylko świadoma swojej przeszłości i pochodzenia wspólnota narodowa jest w stanie budować wolną, bezpieczną i nowoczesną Polskę.

       

      Mariusz Kędzierski

       

     • Październik w naszej bibliotece

     • Miesiąc Bibliotek Szkolnych to najdłużej obchodzone święto w naszej bibliotece, ale jednocześnie z niecierpliwością oczekiwane przez wszystkich uczniów. Jego celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi całej społeczności na doniosłą rolę biblioteki w szkole, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych oraz  promocja działań szkolnej biblioteki, przewidzianych  w ciągu  roku szkolnego.

      W tym roku hasło przewodnie brzmiało „Baśnie i legendy z całego świata” i z tym tematem powiązane były obchody. Na początku października  zostały rozreklamowane konkursy, w których mogli wykazać się wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły. Dla uczniów klas pierwszych przewidziano konkurs plastyczny pod hasłem „Laurka dla szkolnej biblioteki”. Uczniowie klas drugich zostali zaproszeni do udziału w konkursie plastycznym „Bohater z ulubionej baśni”. Dla uczniów klas trzecich przewidziano konkurs plastyczny „Bohater ze znanej legendy”. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych zostali zaproszeni do udziału w konkursie „Bohater z ulubionej legendy- kukiełka”. Ponadto uczniów klas piątych zaproszono do udziału w konkursie czytelniczym „W świecie polskich legend”.

      W czytelni można było obejrzeć wystawy poświęcone znanym baśniom i legendom polskim oraz zapoznać się z legendami i baśniami z różnych stron świata. Na wstawkach znalazły się niespotykanie ciekawe  egzemplarze książek z baśniami japońskimi, norweskimi, rosyjskimi, niemieckimi. Bywalcy czytelni mogli zapoznać się z baśniami francuskimi, serbskimi, tatarskimi oraz hinduskimi. Wszystkie wydania książek były bogato ilustrowane i przyciągały wzrok. Klasy młodsze zaproszone zostały na spotkania w czytelni , w czasie których przypomnieliśmy sobie informacje dotyczące legend polskich. Czytaliśmy fragmenty znanych utworów i próbowaliśmy  usystematyzować całą wiedzę na temat  legend i baśni. Przypomnieliśmy sobie treści legend związanych z powstawaniem naszego państwa oraz z  powstaniem niektórych miast. Młodsi czytelnicy poznali historię powstania miasta Torunia i skosztowali toruńskich pierników. Najwięcej uciechy miały klasy pierwsze. Dla nich była to pierwsza wizyta w szkolnej bibliotece. Na początku spotkania każdą klasę przywitała  bajkowa postać, która oprowadziła maluchy po bibliotece opowiadając o książkach, bibliotecznych zakamarkach, ciekawych historiach związanych z biblioteką,  regulaminie i innych zasadach  królujących w bibliotece. Na uroczystych zajęciach pierwszaki zostały przyjęte  w poczet czytelników, składając  biblioteczne ślubowanie książce. Poznały różnice między biblioteką a księgarnią, nauczyły się zasad, jak dbać o książki ze szkolnej biblioteki. Po raz pierwszy uczniowie  mogli samodzielnie wybrać książkę. Na koniec zajęć każdy  otrzymał pamiątkowy dyplom, kartę czytelnika naszej biblioteki i czarodziejski cukierek. Uciechom i radości nie było końca . Już następnego dnia z samego rana pod drzwiami biblioteki ustawiła się gromadka zniecierpliwionych czytelników, którzy chcieli wypożyczać książki.  Pod koniec października przewidziany był „Słodki dzień”. W ten „pokrętny sposób” chcieliśmy zachęcić opornych czytelników do  odwiedzenia szkolnej biblioteki. Pomysł na promocję był dobry. W bibliotece tłumy. Mamy nadzieję, że do wizyty zachęciła wszystkich ciekawa książka, a nie cukierki.

       

      Mariola Staszewska

     • Dzień Edukacji Narodowej

     • W dniu 14 października w naszej szkole odbyły się uroczyste apele( ze względu na pandemię) w dwóch turach- klasy młodsze o godz. 9 00, a starsze o 10 00. Oświatowe święto, ustanowione na 14 października, jako pamiątka utworzonej w 1793 roku Komisji Edukacji Narodowej, to przede wszystkim okazja do podziękowania – wszystkim pracownikom oświaty – za trudną, często niedocenianą pracę, wiedzę, umiejętności i troskę o wychowanków. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Kolno- pan Andrzej Duda oraz Przewodniczący  Rady Rodziców – pan Andrzej Kleczyński. Święto było doskonałą okazją do wręczenia Nagród Burmistrza za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej. Taką nagrodę otrzymała- pani Hanna Faszyńska oraz (dyrektor szkoły) - pan Lech Janusz Owczarczyk. Poza tym spora grupa nauczycieli otrzymała Nagrody Dyrektora - za wyróżniającą pracę.  Uczniowie pod kierunkiem pań: Renaty Pogorzelskiej, Emilii Bazydło i Anny Makowieckiej przygotowali część artystyczną, w trakcie której w humorystyczny sposób pokazano pracę nauczycieli. Były kwiaty, podziękowania i życzenia.

       

     • Ślubowanie klas pierwszych

     • W dniu 13 października w naszej szkole odbyła się uroczystość Slubowania klas pierwszych. Dzieci z  trzech  oddziałów po prezentacji swoich umiejętności recytatorskich i muzycznych zostały  włączone w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie. Uroczystego pasowania dokonał dyrektor szkoły. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wspaniałego samopoczucia w naszej szkole i samych szóstek. Powodzenia!

     • Noc bibliotek

     • Od momentu ogłoszenia pandemii, wszystkie szkolne i ogólnokrajowe  imprezy zostały wstrzymane lub znacznie ograniczone. Większość uczniów tęskniła za  spotkaniem w mniejszym czy większym gronie. W tym roku pojawiło się „światełko w tunelu” i  postanowiliśmy zorganizować, akcję cieszącą się wielkim zainteresowaniem - „Noc Bibliotek”, imprezę za którą wszyscy wielbiciele nocnego czytania tęsknili od kilku lat. W momencie, gdy pojawiła się wiadomość o tym, że będziemy organizować nocne spotkanie, lista chętnych klas szybko się zapełniła i po kilkudziesięciu minutach była już ,,zamknięta”. Pod koniec dnia, ze względu na bezpieczeństwo uczniów i wymogi pandemiczne, przestaliśmy przyjmować zgłoszenia. Ci, którzy mieli szczęście się zapisać, nie kryli radości zniecierpliwienia.

      9 października przed umówioną godziną spotkania (16.00), na boisku szkolnym zebrał się niemały tłum. Śpiwory, koce, maty, materace, walizki- bagaży tyle, że starczyłoby na miesięczny wyjazd, a to przecież tylko jedna noc. Bagaże zostawiliśmy w szkole i zgodnie z harmonogramem pomaszerowaliśmy wszyscy do zaprzyjaźnionej z nami Biblioteki Pedagogicznej, na umówione zajęcia. Hasłem tegorocznych obchodów „Nocy bibliotek” było-  CZYTANIE WZMACNIA

      W myśl hasła nasze dzieci  brały udział w zawodach (gdzie książka odgrywała najważniejszą rolę), konkursach, zajęciach z policjantami oraz ze służbami medycznymi. Ponadto uczniowie, mogli skorzystać z innych atrakcji przygotowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną. Sznurek chętnych ustawił się do malowania twarzy, a prym wiedli (bohaterowie bajek),  dziewczynki mogły skorzystać również z artystycznego zaplatanie włosów oraz wesołej zabawy tanecznej.

      By trochę uspokoić emocje i dać odpocząć zmysłom, uczniowie zostali zaproszeni na projekcję ciekawego film.

      Dla piątoklasistów ważnym, być może najważniejszym punktem, była wizyta w escape roomie. Wszyscy chcieli odwiedzić ten zagadkowy pokój i sprawdzić swoje umiejętności logiczne. Po tak wyczerpujących umysł i ciało zajęciach, zostaliśmy zaproszeni na wyborny poczęstunek. Wybór dań był iście bajkowy: hamburgery, tortille, hot-dogi, cukierki, wyśmienite ciasteczka, bezy i wiele innych rarytasów, którym nikt z przybyłych uczestników nie mógł się oprzeć. Stoły ze smakołykami opróżniły się w błyskawicznym tempie. Najedzeni i ubawieni, około godziny 20.00 wróciliśmy do szkoły.

      Każda grupa zajęła swoją salę i zaczęliśmy się przygotowywać do nocnych zajęć w naszej szkole. Program mieliśmy bardzo rozbudowany. Maluchy, czyli grupa sześciolatków i klasy pierwsze zostały zaproszone do szkolnej biblioteki na krótką pogadankę o duchach, krasnalach i bajkowych postaciach. Okoliczności nocnego biwaku w szkole podsycały atmosferę tajemniczości.  Uczniowie mogli obejrzeć niesamowicie ciekawe książki o czarach, magii i fantastycznych stworzeniach. Na koniec wizyty każdy dostał czarodziejski cukierek, który miał zawędrować pod poduszkę i przywołać w snach najwspanialsze istoty ze świata baśni. O niesamowitych właściwościach kolorowego cukierka każdy maluch miał się przekonać po powrocie do domu.   

      Uczniowie klas drugich i trzecich ,,nastawili się” na nocne czytanie detektywistycznych bajek. W ten sposób wzmacnialiśmy nasze umysły i rozwijaliśmy myślenie przyczynowo-skutkowe. Doskwierającą nam potrzebę głodu zaspokoiliśmy samodzielnie przyrządzonymi tostami. Uczta była niesamowita.

      Klasy piąte raczyły  swoje podniebienia zamawianymi daniami z Dalekiego Wschodu. W menu pojawiła się nawet baranina. ,,Ochom” i ,,achom” na temat smaku tych dań nie było końca.

      Około godziny 23.00 w bibliotece szkolnej przygaszono światła i zaczęły się przygotowania do „Niesamowicie ciekawej lekcji historii”, którą miał przeprowadzić „Niesamowity nauczyciel historii”. W pewnym momencie zabrakło siedzących miejsc i pozostali spóźnialscy rozłożyli się w śpiworach na podłodze. Lekcja była nad podziw ciekawa, widać było, że tematyka zajęć przypadła wszystkim do gustu. Wszyscy słuchali z otwartymi buziami, prowadzący – p. Mariusz Kędzierski, w  niezwykle interesujący sposób opowiadał o czasach zamierzchłych, o nie odkrytych zagadkach królów i książąt polskich. Lekcja zapewne mogłaby trwać dłużej, ale przyszła kolej na inne zaplanowane zajęcia. W klasach bawiliśmy się w zgadywanki, organizowaliśmy konkursy, quizy, ortograficzne kalambury i oczywiście było trochę nocnego czytania.

      Na niebie pojawiały się ranne zorze, dopiero wtedy w szkole zapadła błoga cisza. O 7.00 wszystkich zbudził dźwięk pobudki. Noc była bardzo krótka i niesamowicie intensywna. Wszystkim, choć byli zmęczeni, było żal się rozstawać. Ze spuszczonymi głowami i nadzieją, że być może noc spędzona w szkole się jeszcze powtórzy, wszyscy wracali do domu.

       

       

      Biblioteka szkolna