• Życzenia z okazji Dnia Matki

     • Z okazji święta  Mamy  przesyłamy dziś naszym kochanym Mamusiom najserdeczniejsze życzenia:

      samych radosnych i pełnych ciepła chwil oraz najszczersze wyrazy wdzięczności za wszystkie trudy i starania.

      Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie

       

     • Z wizytą u Charlesa Perraulta…

     • 16 maja minęła 320 rocznica śmierci francuskiego bajkopisarza Charlesa Perrault. Spotkania z twórczością  tego autora stały się  w naszej szkole tradycją.  W tym dniu  do biblioteki zapraszamy młodszych czytelników. Dzieci chętnie opowiadają  treść bajek, które czytali im rodzice i chętnie przysłuchują się nowym historiom.

      W tym roku do biblioteki zawitały maluchy z klasy I a. Od progu powitał ich Czerwony Kapturek, postać jednej z ulubionych bajek. Pierwszoklasiści od razu odgadli, kto będzie postacią główną spotkania. Chętnie słuchały prelekcji na temat życia i twórczości francuskiego bajkopisarza. Dowiedziały się, że oprócz bajki o ,,Czerwonym Kapturku” Charles Perrault napisał szereg innych wspaniałych utworów: Kopciuszka, Śpiącą Królewnę, Kota w Butach, Wróżki, Tomcio Paluszka…

      Choć wszyscy uczniowie słuchali historii z zainteresowaniem, co chwila ich wzrok przykuwał duży wiklinowy kosz stojący na stoliku. Większość dzieci wiedziała, że to koszyczek przygotowany przez mamę Czerwonego Kapturka dla chorej babci. Znajdowały się w nim podarki. Niektóre były bardzo wyszukane i babcia na pewno byłaby z nich bardzo zadowolona. Bo któż z nas nie lubi  świeżutkiego chlebka, dżemiku truskawkowego, soku z pomarańczy i malin. Ale w koszyczku można było znaleźć również coś bardziej współczesnego: Gripex na przeziębienie, witaminy, ciasteczka Oreo, kawa zbożowa, jabłka, gruszki, pomidory i zupka (barszcz czerwony).

      Uczniowie stwierdzili, że mama mogła spakować również masełko i książkę do czytania. Po takiej prezentacji zaczęliśmy czytać baśń o przygodach Czerwonego Kapturka.

      Dzieci z napięciem słuchały o tym, jak dziewczynka wędrowała przez las i niejednokrotnie złamała zakaz mamy, który mówił o zachowaniu ostrożności. Z otwartymi buziami słuchały o tym, co zrobił wilk i jak zakończyła się cała przygoda. Pod koniec spotkania  wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że należy zawsze słuchać mamy.

      Klamrą kończącą zajęcia była uczta. Na stół trafił świeżutki, pachnący chleb i smaczny dżemik. Wszyscy zajadali ze smakiem pyszne kanapki. I tym słodkim akcentem zakończyło się spotkanie z bajkopisarzem.

      Mariola Staszewska, Alicja Odachowska

     • Uczniowie klasy IV c pomagają!

     • W tym roku szkolnym podjęliśmy współpracę z oddziałem pediatrycznym naszego szpitala. W pierwszym półroczu zorganizowaliśmy zbiórkę kolorowanek oraz kredek i przekazaliśmy te przybory małym pacjentom. Książeczki do kolorowania na pewno umiliły trudny czas spędzony w szpitalu. Następnym działaniem było przeprowadzenie akcji  „Pluszowy Miś”, czyli zbiórka pluszaków i przekazanie ich na oddział pediatryczny. Misiami obdarowywane były chore dzieci podczas przyjmowania na oddział.

      Postanowiliśmy również wesprzeć schronisko zwierząt w Kolnie i dostarczyliśmy tam karmę dla kotów i psów. Podjęte działania przyniosły nam ogromną radość. To nie jest koniec - planujemy następne działania.

      Wychowawca kl. IV c Ewa Kowalczyk

     • W odwiedzinach u bajkopisarza bez brody

     • Grzegorz Kasdepke to jeden z ulubionych  autorów młodszych czytelników. Od kilku lat w bibliotece obchodzimy jego urodziny. Jest to jednocześnie okazja do tego, by zareklamować książki i poszerzyć informacje na temat jego życia i twórczości. Z okazji urodzin pana Grzegorza w  bibliotecznej czytelni spotkali się uczniowie klasy 2c. Jakież było zdziwienie, gdy maluchy dowiedziały się, że pan Grzegorz urodził się w Białymstoku (a przecież każdy w Białymstoku był!).  Czytelnicy z wielką ciekawością przestudiowali życiorys współczesnego bajkopisarza. Obejrzeli dostępne w bibliotece książki. Największą popularność zdobyła książka „Horror! czyli skąd się biorą dzieci”, „Bodzio i Pulpet”, „Konkurs z uśmiechem o Unii Europejskiej”. Dzieci oglądały i czytały inne książki Grzegorza Kasdepke. Z zainteresowaniem drugoklasiści słuchali fragmentu książki  „Dziwne przypadki bajkopisarza”. Pod koniec zajęć złożyliśmy „wirtualnie” życzenia solenizantowi. Życzyliśmy zdrowia, zadowolenia z pracy, popularności, mnóstwa czytelników, a przede wszystkim  stworzenia nowych, ciekawych książek.

     • Dzień bez plecaka

     • Dzień 25.04.2023 r. w naszej szkole upłynął pod hasłem „Dnia bez plecaka”. Uczniowie klas IV-VIII  wykazali się pomysłowością oraz kreatywnością. Zapakowali swoje przybory szkolne, książki i drugie śniadanie w przeróżny sposób. Widzieliśmy w szkole  kosze na zakupy, szuflady, opony, kosze na śmieci, poszewki, kosze wiklinowe i wiele innych rzeczy, których nie sposób wymienić. Ograniczeniem była tylko wyobraźnia. To był bardzo udany dzień!

       Anna Zalewska

     • Dzień fryzur z papieru

     • W tym roku szkolnym nasza szkoła dołączyła do Międzynarodowego Projektu Artystycznego „Dzień Fryzur z Papieru vol. 3”, którego pomysłodawcą i koordynatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 w Lublinie wspierana przez Rok Relacji w Edukacji 5.0. W dniach 19 - 24 kwietnia 2023 r. uczniowie klas 1a, 2b, 2c, 3a i 3b zamieniły swoje sale w salon fryzjerski, wykazując się niesamowitą kreatywnością i zmysłem projektowania niezwykłych stylizacji na swojej głowie. Tworzyli loki, fale, proste włosy w rozmaitych wariacjach kolorystycznych. Była to wspaniała zabawa!

       

      #dzienfryzurzpapieru2023

       

             Pedagog szkolny

      Anna Zalewska

     • Dzień Ziemi w 6-latkach

     • Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie, a nauka zachowań ekologicznych nie powinna być tylko modą, a przede wszystkim przejawem troski o przyszłość naszej planety i najmłodszych pokoleń. Dlatego wszystkie 6-latki z naszej szkoły podczas zajęć dowiedziały się, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę, przypomniały sobie zasady segregacji śmieci oraz na czym polega recykling. 

      Dzieci w ramach działań proekologicznych przygotowały plakaty promujące ekologię i rozwiesiły je na terenie przedszkola, aby zwracały uwagę innych przedszkolaków i ich rodziców. Dzieci rozwijały też swoją wyobraźnię podczas tworzenia prac przestrzennych z wykorzystaniem śmieci. 

      Joanna Waszkiewicz

     • Apel poświęcony patronowi szkoły

     • ,,Wolność, całość, niepodległość..."- pod takim hasłem 20 kwietnia 2023 r. odbyła się w naszej szkole akademia poświęcona Patronowi- Tadeuszowi Kościuszce. Jest to niezwykła postać, która na trwałe zapisała się w dziejach Polski jako dobry dowódca i postępowy polityk. Rzeczpospolita,  chyląca się pod koniec XVIII wieku ku upadkowi, zyskała bohatera, którego sława przetrwała do dziś. Umieszcza się go w panteonie naszych największych bohaterów narodowych. Współcześni Polacy widzą w Kościuszce człowieka, dla którego wolna i niepodległa Rzeczpospolita była najwyższą wartością. Uosabia on także najlepsze cechy: patriotyzm, tolerancję, równość i sprawiedliwość społeczną. Jego legenda jest nadal żywa, a dla nas, uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolnie, stał się wzorem do naśladowania. Pamięć tego wielkiego Polaka uczciliśmy w montażu słowno- muzycznym przygotowanym przez uczniów klas VI a i VI b pod opieką pani Beaty Piątkowskiej i pana Mariusza Kędzierskiego. Część artystyczną uświetniły piosenki chóru szkolnego. Realia epoki przybliżyli nam uczniowie  klasy VII a występujący w strojach kosynierów i chłopów, przygotowani przez panią Iwonę Pikulińską. Niezwykle miłym akcentem uroczystości stał się również występ uczniów klasy II c pod opieką pani Marty Downar, którzy zaprezentowali się w tańcu ,,Polka warszawska". Pełne wymowy dekoracje do dzisiejszej akademii zostały wykonane przez panie Elżbietą Czereszewską i panią Annę Makowiecką. 

      Dla nas wszystkich apel z okazji Dnia Patrona pozostanie niezapomnianą lekcją historii.

     • Mobilne Laboratoria Przyszłości w naszej szkole

     • Począwszy od września 2022 roku szkoły podstawowe odwiedzają ekipy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, aby wspierać proces wykorzystywania tych rozwiązań w każdym województwie. Eksperci z laboratoryjnym sprzętem pojawili się dzisiaj i w naszej szkole. Zajęcia odbywały się w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości, dzięki któremu następuje wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów w całej Polsce oraz nabywanie przez uczniów nowych kompetencji.

      Edukatorzy przeprowadzili w formie warsztatowej zajęcia z wykorzystaniem nowych technologii czyli sprzętu, który szkoła otrzymała w ramach tego projektu. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję, żeby zobaczyć działanie drukarki 3 D oraz  wspólnie przygotowali projekt do wydruku. Długopisy 3 D posłużyły dzieciom do stworzenia różnych prac. W drugiej sali uczniowie poznali działanie robotów Photon oraz okularów Google 3 D. Mobilne Laboratoria Przyszłości realizowane są przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech. 

     • Tydzień fantastycznej zabawy!

     • Tydzień przed świętami przedszkolaki spędziły bardzo aktywnie, a to między innymi dzięki Paniom oraz świątecznemu zającowi, który odwiedził nasze dzieciaki. W atmosferę świąt wprowadziły nas rozmowy o tradycjach, malowanie pisanek, zabawy tematyczne, ruchowe zajęcia związane z Wielkanocą oraz lubiane przez wszystkich poszukiwanie pisanek. Oprócz słodkiej niespodzianki w postaci waty cukrowej na spotkanie z przedszkolakami przybył miękki, puszysty gość- żywy  królik! Wszyscy bawili się doskonale i w dobrych humorach mogli oczekiwać swiąt.

     • Rozwijanie matematycznych pasji

     • W dniu 12.04. 2023 r. nasi ósmoklasiści uczestniczyli w warsztatach matematycznych, które poprowadziła dr Anna Rybak w Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki, mieszczącym się przy Kampusie UWB. Była to bardzo angażująca lekcja matematyki. W jej trakcie uczniowie odkrywali między innymi wzór Eulera dla wielościanów i zmierzyli się z rozwiązaniem zagadki mostów królewieckich. Była to doskonała okazja, żeby każdy uczestnik mógł pogłębić swoją wiedzę z zakresu matematyki. Wszyscy stwierdzili jednomyślnie, że matematyka może być ciekawa.

     • Dzień gofra

     • Gofry to przysmak wszystkim dobrze znany. 25 marca mają swoje święto – tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Gofra.   

      Grupy 5-latków z naszej szkoły postanowiły przyłączyć się do świętowania. Z tej okazji 27 i 28 marca zorganizowały zajęcia kulinarne, podczas których piekły te pyszne wafle. Na początku zajęć dzieci dowiedziały się z jakich składników powstaje ciasto na gofry oraz jakie urządzenia potrzebne są do ich wykonania. Następnie pod czujnym okiem pań, z ochotą odmierzały i mieszały wszystkie składniki. Po upieczeniu, ozdabiały ciepłe wypieki ulubionymi dodatkami i degustowały. Gofry wyglądały apetycznie, a smakowały jeszcze lepiej. Dzieci radośnie przyznały, że była to bardzo smaczna kulinarna przygoda. 

      Ewelina Sówka

     • Warsztaty malarskie w kl. II b

     • W marcu, w klasie II b odbyły się warsztaty malarskie. Dzieci zamieniły się w projektantów mody i stworzyły własne projekty t-shirtów. Miały okazję, żeby na koszulkach umieścić np. swoje inicjały, zainteresowania. Malowanie sprawiło drugoklasistom wielką frajdę. Stworzone koszulki były bardzo oryginalne i pomysłowe. Kto wie może wśród ,,naszych młodych artystów" kryje się jakiś przyszły projektant mody? Czas pokaże.

      Małgorzata Liszewska 

     • Uczymy się pomagać!

     • W dniach 13-24.03.2023 r. w naszej szkole odbyła się zbiórka dla zwierząt ze schorniska w Kolnie. Zebrano karmę suchą oraz morką, miseczki, zabawki dla psów i kotów. Akcja ta pokazła, że uczniowie SP nr 1 w Kolnie nie są obojętni na los zwierząt schroniskowych. Zbiórka miała na celu zebranie jak najwięcej potrzebnych rzeczy dla schronika oraz uświadomienie uczniów, jak ważna jest bezinteresowna pomoc.

      Wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom, którzy włączyli się do akcji seredcznie dziękujemy i zachęcamy do dalszej pomocy.

       

     • Warsztaty ,, Las w słoiku. Wielkanoc".

     • W dniu 24 marca dzieci z klasy I a oraz z  grupy 5 latków b uczestniczyły w warsztatach tematycznych. Pierwszoklasiści dowiedzieli się jakie są warstwy lasu oraz jakie rośliny i zwierzęta są dla nich charakterystyczne, poznali korzyści jakie ,,czerpiemy" z lasu, a także czym są ogrody w słoikach i skąd się u nas pojawiły? Następnie uczniowie pod kierunkiem animatora tworzyli własne „słoikowe lasy”, co okazało się niezapomnianym doświadczeniem. Końcowym etapem warsztatów było przyozdobienie naczynia w taki sposób, aby nadać mu indywidualny charakter. Gałęzie, kamienie, szyszki, patyki, kora, mech – każdy mógł zdecydować jak udekorować swój słoik, by wyglądał oryginalnie. Oprócz części edukacyjnej, panie zapewniły nam atrakcje i zabawy wielkanocne z okazji zbliżających się świąt. Po wyczerpującej zabawie z klasą I, animatorki odwiedziły grupę najmłodszych uczniów naszej szkoły- 5latki b. Tam dzieci poznały tradycje wielkanocne, mogły same udekorować i ozdobić swoje gipsowe pisanki. Były różne konkurencje, między innymi- ,,kto szybciej zwinie marchewkę". Ogromna radość towarzyszyła dzieciom z powodu odwiedzin króliczka. Były wspólne tańce i moc różnorodnych zabaw. Na koniec dzieci mogły zjeść pyszną watę cukrową. Uśmiechy na ich twarzach świadczyły, że taka forma nauki bardzo im odpowiada. Na pewno to nie były nasze ostatnie warsztaty.

      Wychowawczynie: Małgorzata Rumińska, Anna Makowiecka

     • Światowy Dzień Czytania Tolkiena

     • Z uwagi na to, że wśród naszych uczniów coraz częściej pojawiają się wielbiciele powieści fantasy, postanowiliśmy zorganizować obchody Dnia Czytania Tolkiena.Święto to obchodzone jest 25 marca. Dla oczytanych, data ta nie jest przypadkowa - to dzień Upadku Saurona, zakończenia wojny o Pierścień i uwolnienia Środziemia z mrocznych mocy.

      W naszej szkole święto to obchodziliśmy w piątek  24 marca. Do biblioteki zaproszeni zostali uczniowie dwóch szóstych klas, którzy są na bieżąco z lekturą Tolkiena. W scenerii niczym ze Śródziemna, uczniowie czytali ulubione fragmenty książki „Hobbit….”. Zanim jednak zaczął się maraton czytania, prowadząca spotkanie, szkolna bibliotekarka, przypomniała zebranym dorobek literacki Tolkiena i jego biografię. W trakcie luźnej pogadanki uczniowie przypomnieli  losy bohaterów  ,,Trylogii” Tolkiena. Rozwiązywaliśmy zagadki Golluma i  rozpoczęliśmy maraton. Nie było ucznia, który by nie chciał czytać. Wszyscy z przejęciem, głośno, z piękną dykcją czytali swoje ulubione fragmenty. Uczniowie klasy 6a wybrali do czytania rozdział pt. „Muchy i pająki”. Z przejęciem i drżeniem w głosie czytali o strasznych przygodach włamywacza w czarodziejskim lesie. Na koniec spotkania na uczniów czekała niespodzianka. Mogli skosztować, prawdziwego pokarmu krasnali, słynnych lembasów. Mamy nadzieję, że za rok grono miłośników twórczości Tolkiena będzie znacznie większe.

      Mariola Staszewska

     • Światowy Dzień Wody

     • Dnia 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Grupy 6-latków również przyłączyły się do świętowania.

      Dzień ten miał na celu, w głównej mierze, uświadomienie  znaczenia wody dla życia i zdrowia ludzi, zwierząt i roślin oraz rozbudzenie poczucia odpowiedzialności za istniejące niewielkie już zasoby wody pitnej.

      Dzieci badały i poznawały różne właściwości wody: smak, zapach, kolor, badały wodę za pomocą dotyku, przeprowadzały doświadczenia z wodą. Poprzez różnorodne działania dowiedziały się: gdzie mieszka woda, co żyje w wodzie i nad wodą, do czego i komu potrzebna jest woda, i jak ją oszczędzać.

       By zgłębić temat znaczenia wody, 6-latki biorą również udział w  XIII edycji programu edukacyjnego „Mamo, Tato, wolę wodę”, którego nadrzędnym celem jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym  podkreśleniem roli wody w codziennej diecie oraz jej znaczenia dla życia na Ziemi.