• Dzień bez plecaka

     • Dzień 25.04.2023 r. w naszej szkole upłynął pod hasłem „Dnia bez plecaka”. Uczniowie klas IV-VIII  wykazali się pomysłowością oraz kreatywnością. Zapakowali swoje przybory szkolne, książki i drugie śniadanie w przeróżny sposób. Widzieliśmy w szkole  kosze na zakupy, szuflady, opony, kosze na śmieci, poszewki, kosze wiklinowe i wiele innych rzeczy, których nie sposób wymienić. Ograniczeniem była tylko wyobraźnia. To był bardzo udany dzień!

       Anna Zalewska

     • Dzień fryzur z papieru

     • W tym roku szkolnym nasza szkoła dołączyła do Międzynarodowego Projektu Artystycznego „Dzień Fryzur z Papieru vol. 3”, którego pomysłodawcą i koordynatorem była Szkoła Podstawowa nr 2 w Lublinie wspierana przez Rok Relacji w Edukacji 5.0. W dniach 19 - 24 kwietnia 2023 r. uczniowie klas 1a, 2b, 2c, 3a i 3b zamieniły swoje sale w salon fryzjerski, wykazując się niesamowitą kreatywnością i zmysłem projektowania niezwykłych stylizacji na swojej głowie. Tworzyli loki, fale, proste włosy w rozmaitych wariacjach kolorystycznych. Była to wspaniała zabawa!

       

      #dzienfryzurzpapieru2023

       

             Pedagog szkolny

      Anna Zalewska

     • Dzień Ziemi w 6-latkach

     • Światowy Dzień Ziemi to największe i najbardziej popularne święto ekologiczne na świecie, a nauka zachowań ekologicznych nie powinna być tylko modą, a przede wszystkim przejawem troski o przyszłość naszej planety i najmłodszych pokoleń. Dlatego wszystkie 6-latki z naszej szkoły podczas zajęć dowiedziały się, jak dbać o środowisko i otaczającą nas przyrodę, przypomniały sobie zasady segregacji śmieci oraz na czym polega recykling. 

      Dzieci w ramach działań proekologicznych przygotowały plakaty promujące ekologię i rozwiesiły je na terenie przedszkola, aby zwracały uwagę innych przedszkolaków i ich rodziców. Dzieci rozwijały też swoją wyobraźnię podczas tworzenia prac przestrzennych z wykorzystaniem śmieci. 

      Joanna Waszkiewicz

     • Apel poświęcony patronowi szkoły

     • ,,Wolność, całość, niepodległość..."- pod takim hasłem 20 kwietnia 2023 r. odbyła się w naszej szkole akademia poświęcona Patronowi- Tadeuszowi Kościuszce. Jest to niezwykła postać, która na trwałe zapisała się w dziejach Polski jako dobry dowódca i postępowy polityk. Rzeczpospolita,  chyląca się pod koniec XVIII wieku ku upadkowi, zyskała bohatera, którego sława przetrwała do dziś. Umieszcza się go w panteonie naszych największych bohaterów narodowych. Współcześni Polacy widzą w Kościuszce człowieka, dla którego wolna i niepodległa Rzeczpospolita była najwyższą wartością. Uosabia on także najlepsze cechy: patriotyzm, tolerancję, równość i sprawiedliwość społeczną. Jego legenda jest nadal żywa, a dla nas, uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolnie, stał się wzorem do naśladowania. Pamięć tego wielkiego Polaka uczciliśmy w montażu słowno- muzycznym przygotowanym przez uczniów klas VI a i VI b pod opieką pani Beaty Piątkowskiej i pana Mariusza Kędzierskiego. Część artystyczną uświetniły piosenki chóru szkolnego. Realia epoki przybliżyli nam uczniowie  klasy VII a występujący w strojach kosynierów i chłopów, przygotowani przez panią Iwonę Pikulińską. Niezwykle miłym akcentem uroczystości stał się również występ uczniów klasy II c pod opieką pani Marty Downar, którzy zaprezentowali się w tańcu ,,Polka warszawska". Pełne wymowy dekoracje do dzisiejszej akademii zostały wykonane przez panie Elżbietą Czereszewską i panią Annę Makowiecką. 

      Dla nas wszystkich apel z okazji Dnia Patrona pozostanie niezapomnianą lekcją historii.

     • Mobilne Laboratoria Przyszłości w naszej szkole

     • Począwszy od września 2022 roku szkoły podstawowe odwiedzają ekipy Mobilnych Laboratoriów Przyszłości, aby wspierać proces wykorzystywania tych rozwiązań w każdym województwie. Eksperci z laboratoryjnym sprzętem pojawili się dzisiaj i w naszej szkole. Zajęcia odbywały się w ramach projektu #Laboratoria Przyszłości, dzięki któremu następuje wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów w całej Polsce oraz nabywanie przez uczniów nowych kompetencji.

      Edukatorzy przeprowadzili w formie warsztatowej zajęcia z wykorzystaniem nowych technologii czyli sprzętu, który szkoła otrzymała w ramach tego projektu. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję, żeby zobaczyć działanie drukarki 3 D oraz  wspólnie przygotowali projekt do wydruku. Długopisy 3 D posłużyły dzieciom do stworzenia różnych prac. W drugiej sali uczniowie poznali działanie robotów Photon oraz okularów Google 3 D. Mobilne Laboratoria Przyszłości realizowane są przy wsparciu Instytutu Badań Edukacyjnych, Ośrodka Rozwoju Edukacji oraz Centrum GovTech. 

     • Tydzień fantastycznej zabawy!

     • Tydzień przed świętami przedszkolaki spędziły bardzo aktywnie, a to między innymi dzięki Paniom oraz świątecznemu zającowi, który odwiedził nasze dzieciaki. W atmosferę świąt wprowadziły nas rozmowy o tradycjach, malowanie pisanek, zabawy tematyczne, ruchowe zajęcia związane z Wielkanocą oraz lubiane przez wszystkich poszukiwanie pisanek. Oprócz słodkiej niespodzianki w postaci waty cukrowej na spotkanie z przedszkolakami przybył miękki, puszysty gość- żywy  królik! Wszyscy bawili się doskonale i w dobrych humorach mogli oczekiwać swiąt.

     • Rozwijanie matematycznych pasji

     • W dniu 12.04. 2023 r. nasi ósmoklasiści uczestniczyli w warsztatach matematycznych, które poprowadziła dr Anna Rybak w Centrum Kreatywnego Uczenia się Matematyki, mieszczącym się przy Kampusie UWB. Była to bardzo angażująca lekcja matematyki. W jej trakcie uczniowie odkrywali między innymi wzór Eulera dla wielościanów i zmierzyli się z rozwiązaniem zagadki mostów królewieckich. Była to doskonała okazja, żeby każdy uczestnik mógł pogłębić swoją wiedzę z zakresu matematyki. Wszyscy stwierdzili jednomyślnie, że matematyka może być ciekawa.

     • Dzień gofra

     • Gofry to przysmak wszystkim dobrze znany. 25 marca mają swoje święto – tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Gofra.   

      Grupy 5-latków z naszej szkoły postanowiły przyłączyć się do świętowania. Z tej okazji 27 i 28 marca zorganizowały zajęcia kulinarne, podczas których piekły te pyszne wafle. Na początku zajęć dzieci dowiedziały się z jakich składników powstaje ciasto na gofry oraz jakie urządzenia potrzebne są do ich wykonania. Następnie pod czujnym okiem pań, z ochotą odmierzały i mieszały wszystkie składniki. Po upieczeniu, ozdabiały ciepłe wypieki ulubionymi dodatkami i degustowały. Gofry wyglądały apetycznie, a smakowały jeszcze lepiej. Dzieci radośnie przyznały, że była to bardzo smaczna kulinarna przygoda. 

      Ewelina Sówka