• DZIEŃ DOBREGO SPANIA i DZIEŃ POPCORNU

     • Ach śpij kochanie, jeśli gwiazdkę z nieba chcesz dostaniesz…

      Któż z nas nie słyszał chociaż raz tej pięknej kołysanki. Wystarczy tylko mała poduszeczka, ciepły kocyk i można pogrążyć się w cudownym śnie.

      W dniu 19.01.2023 r. w naszej szkole  działy się dziwy nad dziwami. Po raz pierwszy budynek naszej placówki zamienił się w jedną, wielką… sypialnię.  Na korytarzach pojawiły się małe i duże ,,istoty” w piżamach, koszulach nocnych, szlafrokach i wielkich prześmiesznych kapciach. Niektórzy zapomnieli  nawet zdjąć z włosów papilotów. Centrum Dobrego Spania stała się oczywiście biblioteka. Na każdego czekało dzisiaj miejsce do spania lub do odpoczynku. Wygodne materace, miękkie kocyki, poduszeczki, przygaszone światło i kojąca muzyka w tle – wszystko to zachęcało do ucięcia sobie chociaż krótkiej drzemki.

      W czasie przerw na szkolnych korytarzach  snuły się rzesze śpiochów z poduszkami i kocykami u boku. Ci, nieco bardziej rozbudzeni, niczym na rewii mody, dumnie obnosili swoje nocne stroje. Uczniowie tłumnie przybywali również do biblioteki, a tu, oprócz chwili relaksu i ukojenia, mogli zdobyć również coś dla swoich głodnych brzuszków. Na każdego czytelnika oprócz ciekawej książki czekała również porcja pachnącego popcornu. Bo dziś mogliśmy świętować również Dzień Popcornu. Kolejka chętnych po książkę i smakołyk zdawała się nie mieć końca. Ci, którzy chcieli podnieść sobie poziom cukru, również się nie zawiedli- mogli poczęstować się przepysznymi owocowymi cukierkami.

      Wielu uczniów i tych dużych i tych małych odpoczywało podczas przerw w pomieszczeniach biblioteki. Mogli zregenerować się i nabrać sił przed kolejnymi lekcjami przy dźwiękach relaksacyjnej muzyki.

      Wszyscy byli zadowolenie i wyjątkowo wypoczęci. To taka pierwsza nasza akcja, ale na pewno nie ostatnia…

      Mariola Staszewska, Anna Zalewska, Alicja Odachowska, Piotr Ossowski

     • Bal karnawałowy w klasach młodszych

     • W dniu 16 stycznia 2023 r. w naszej szkole odbył się bal karnawałowy. Wspólnie z uczniami z klas I- III w przystrojonej na tą okazję sali gimnastycznej bawiły się dzieci ze wszystkich grup 5 latków. Uczestnicy zabawy przebrali się w piękne karnawałowe stroje. Były księżniczki, królewny, pszczółki, motylki, postaci z gier komputerowych, biznesmeni, kowboje, policjanci, kotki, smoki itp. Bal prowadziła pani wodzirej ze swoimi pomocnikami. Były tańce, korowody, wspólne zabawy, bitwy na kulki oraz dla chętnych malowanie twarzy. Dzieci mogły spróbować pysznej waty cukrowej. Niezapomniane chwile podczas zabawy zostały uwiecznione na zdjęciach. Niezawodni rodzice wraz z wychowawcami klas przygotowali w salach poszczególnych oddziałów smakowity poczęstunek. Nad całością czuwały wychowawczynie klas młodszych. Ten wspólnie spędzony czas wszyscy zapamiętają na długo.

     • JASEŁKA

     • 22 grudnia 2022 roku w naszej szkole wystawiono Jasełka bożonarodzeniowe w wykonaniu w większości uczniów z klasy VIII b oraz VI b pod kierunkiem pani Katarzyny Kowalewskiej oraz chóru szkolnego, nadzorowanego przez panią Mirosławę Pomichowską. Szkolni aktorzy przedstawili historię narodzin Jezusa Chrystusa. Piękna dekoracja, starannie przygotowane stroje przyciągały uwagę oglądających. Śliczne kolędy i pastorałki śpiewane przez chór wzbogaciły jasełka i wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Potem głos  zabrał  Dyrektor szkoły – pan Lech Owczarczyk, który podziękował uczniom za występ oraz złożył  życzenia z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

     • Życzenia świąteczne

     • Świąt białych, pachnących choinką, skrzypiących śniegiem pod butami, spędzonych w ciepłej, rodzinnej atmosferze,

      pełnych niespodziewanych prezentów….

      Świąt dających radość i odpoczynek, oraz nadzieję na Nowy Rok, żeby był znacznie lepszy niż ten, który właśnie mija…

       

      Wraz z serdecznymi podziękowaniami za współpracę w pełnym wyzwań i sukcesów roku 2022

      Lech Owczarczyk

     • Wieczór kolęd i pastorałek

     • Kolęda jest pieśnią, która od razu przywołuje na myśl piękny grudniowy okres poprzedzający święta Bożego Narodzenia i same Święta. Tworzy niesamowity, magiczny, ciepły klimat, choć na zewnątrz najczęściej mróz. Kolęda wraz z innymi symbolami Świąt, m.in. choinką, Wigilią, spotkaniami w gronie rodzinnym, ozdobami i daniami świątecznymi, wprowadza niepowtarzalną atmosferę w naszą codzienność. Daje spokój, radość i refleksję.

      Wieczorem 21 grudnia spotkaliśmy się w naszej szkole, żeby kultywować przepiękną tradycję śpiewania kolęd i pastorałek. Każda klasa zaprezentowała przygotowaną pieśń. Swoje możliwości głosowe zaprezentowała również kadra pedagogiczna w kolędzie ,,Gdy się Chrystus rodzi". Licznie zgromadzeni Rodzice mogli podziwiać talent swoich pociech. Był to bardzo miły wieczór, który wprowadził nas w atmosferę świąt Bożego Narodzenia.

     • Niech nas porwie wyjątkowa atmosfera Świąt Bożego Narodzenia!

     • Tradycyjnie tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w naszej szkole w dniu 12.12.2022 r. odbył się kiermasz świąteczny. Podczas jego trwania można było kupić przepiękne dekoracje świąteczne: choinki, bombki, stroiki, anioły oraz przepyszne świąteczne ciasta i ciasteczka.

      Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich uczniów, i ich rodziców oraz nauczycieli, którzy wykonali przepiękne ozdoby i smaczne wypieki,  a tym samym zaangażowali się w organizację kiermaszu. Dochód z  tego przedsięwzięcia zostanie przeznaczony na pomoc rodzinom potrzebującym.

       Anna Zalewska

     • Mikołajki w oddziałach przedszkolnych

     • W Polsce mikołajki obchodzone są od XVIII wieku. Na początku wręczaliśmy sobie tradycyjne bożonarodzeniowe podarunki, takie jak pierniki i jabłka. Obdarowywaliśmy zazwyczaj bliskie nam osoby dorosłe. Zwyczaj wręczania upominków dzieciom zaczął rozwijać się w Polsce dopiero w XIX wieku. Zgodnie z tradycją Święty Mikołaj także odwiedził nasze oddziały przedszkolne. Wspaniałe emocje towarzyszyły dzieciom, które otrzymały swoje prezenty. Poznaliśmy także historię Świętego Mikołaka oraz dowiedzieliśmy się jak obchodzi się mikołajki w różnych częściach świata. To był dzień pełen zabawy i niezapomnianych wrażeń.W mikołajkowym nastroju życzymy wszystkim samych radości i spokoju w przygotowaniu do Świąt!

     • Wielkie serducha naszych przedszkolaków

     • 9 grudnia został rozstrzygnięty konkurs plastyczny Rodzinny Stroik Bożonarodzeniowy  adresowany do dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych i ich rodziców. Do konkursu zgłoszono 51 stroików bożonarodzeniowych. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców w dwóch grupach wiekowych: 5-latkach i 6-latkach.

      Nagrody w grupach 5-latków otrzymali:

      I miejsce: Natalia Jurczak, Wiktoria Karwowska

      II miejsce: Maja Jabłońska

      III miejsce: Maja Gabryś

      Wyróżnienie: Mikołaj Archacki, Zofia Pomichowska, Dominika Konopko, Amelia Mizgier, Gabriela Anna Nosek, Dominik Kozikowski,

      Nagrody w grupach 6-latków otrzymali:

      I miejsce: Wiktoria Sutkowska, Feliks Biedrzycki

      II miejsce: Laura Lipińska, Aleksandra Bystra

      III miejsce: Laura Bystra, Daria Paliwoda, Aleksander Wyka

      Wyróżnienia: Kaja Jastrzębska, Stanisław Rydel, Wiktoria Maria Nosek, Adrianna Pisiak, Iga Makowska, Wojciech Mizgier, Zofia Twarowska, Filip Błażejczyk, Szymon Szarowski, Zofia Przytuła

      Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe. Natomiast wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i świąteczny słodki upominek. Znaczna część stroików trafiła na aukcje charytatywne dla Wiktorka Wiśniewskiego https://www.facebook.com/groups/355048700101974/ oraz Oli Kotowskiej https://www.facebook.com/groups/346956440686472/. Pozostałe wzbogacą szkolny kiermasz. Laureatom i wszystkim uczestnikom konkursu składamy ogromne gratulacje. Serdeczne podziękowania kierujemy do rodziców za pełną zaangażowania pracę z dziećmi.

                                                                                                     Organizator konkursu Joanna Waszkiewicz

     • Andrzejki - dzień wróżb i czarów…

     • W miniony czwartek i piątek dzieci z oddziałów przedszkolnych przeniosły się w magiczny świat wróżb i zabaw andrzejkowych. Mogły poznać swoją przyszłość… tą bliską (co dostaną od Mikołaja), oraz tą daleką (kim zostaną w przyszłości). Dzieci, by tradycji stało się zadość lały wosk,  poznały znaczenie różnych kolorów, liczb, magicznych przedmiotów. Ustawiały buty, by sprawdzić, kto pierwszy wyjedzie w daleką podróż. Rzucały pieniążkami do miski z wodą , aby spełniły się najskrytsze marzenia. Za pomocą przygotowanych obrazków sprawdzały kim zostaną w przyszłości. Wszystkie wróżby przeplatane były pląsami i tańcami przy muzyce.

      Czy wróżby się spełnią? Przyszłość nam pokaże… Pewne jest to, że przyniosły dzieciom wiele radości i były okazją do wspólnej, wesołej zabawy.

     • Dzień Pluszowego Misia w bibliotece szkolnej

     • Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem najmłodszych. Miś, który kojarzy się z ciepłem i dobrocią, inspiruje, uspokaja, wie to każdy, kto choć raz miał taką przytulankę. W naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia 25 listopada. Uczniowie mogli przynieść do szkoły swojego ulubionego pluszowego przyjaciela, który niewątpliwie, umilił im czas spędzony na zajęciach lekcyjnych oraz uchronił od odpytywania. Jak co roku, biblioteka szkolna zorganizowała z okazji tego wyjątkowego święta wiele atrakcji. Uczniowie klas I - III na specjalnym ,,wykładzie” mogli zapoznać się z historią najpopularniejszej zabawki na świecie. Dowiedzieli się, jaki udział w powstaniu maskotki miał amerykański prezydent Teodor Roosvelt. Następnie przypomnieliśmy sobie kilka ważnych informacji z bajkowego życia najbardziej znanego misia na świecie – Kubusia Puchatka.  Wiedza dzieci na temat żółtego pluszaka w czerwonej bluzeczce była ogromna. Uczniowie mogli również popisać się znajomością historii innych bajkowych misiów, np. Misia Uszatka, Gumisiów, misia Balou, czy słynnego pluszowego podróżnika misia Paddingtona. Główna atrakcją spotkania była możliwość skosztowania miodku ze Stumilowego Lasu, od samego Kubusia Puchatka. Pyszny, słodki smak płynnego napoju, poruszył kubki smakowe naszych najmłodszych. Na zakończenie spotkania, dzieci mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie  w fotobudce, wykonanej przez nasza szkolną artystkę – p. Elżbietę Czereszewską. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnych, ciekawych imprez, które przygotuje szkolna biblioteka.

      Mariola Staszewska, Alicja Odachowska

     • Światowy Dzień Pluszowego Misia w oddziale przedszkolnym

     • Pluszowy miś to przyjaciel każdego dziecka, ukochana maskotka - na dobre i na złe. Z okazji  święta Misia przedszkolaki poznały różne historie związane z tym bohaterem. Każde dziecko  mogło przynieść swojego misia do sali i spędzić z nim cały dzień na wspaniałej zabawie. Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek, misiowe tańce. Był to wspaniały dzień.

     • Wróżby i zabawy andrzejkowe

     • W dniu 24.11.2022 r. w naszej szkole odbyły się Andrzejki dla klas I - III. Zabawa rozpoczęła się już od wczesnych godzin. Panie wychowawczynie we współpracy z rodzicami przygotowały dla najmłodszych słodki poczęstunek w klasach. Ale to nie jedyne atrakcje, które czekały na uczniów. Na górnej salce hali gimnastycznej pani pedagog we współpracy z biblioteką szkolną zorganizowała dla dzieci andrzejkowe stoiska z wróżbami.  Uczennice klas ósmych (M. Krawczyk., A. Święcicka, R. Kowalczyk, Z. Malinowska, Ł. Lutrzykowska, W. Sutkowska) doskonale wcieliły się w role współczesnych ,,wróżek”. Uczniowie po krótkiej prelekcji wygłoszonej przez p. Mariolę Staszewską, dotyczącej historii wróżb, czarów, ale też pochodzenia czarownic, wiedźm, czy zielarek, mogli poznać swoją bliżej nieokreśloną przyszłość.  Chłopcy i dziewczęta licznie ustawiali się w kolejkach do różnych wróżb. Jeśli byli ciekawi imienia swojej przyszłej wybranki czy wybranka, wystarczyło wbić szpilkę w czerwone serce, by zaspokoić ciekawość.  Wyrzucona ze szpilek litera alfabetu zdradzała, co przyniesie nam los w najbliższym czasie.  Pod magicznymi kubkami ukryły się informacje o bogactwie, zdrowiu, czy wielkiej tajemnicy.

      Największe zainteresowanie uczniów wzbudziło stoisko z wróżbami z wosku, gdzie w wylanym kształcie, można było dopatrzeć się znaków na przyszłość.  Niebywałe wrażenie zrobiła na dzieciach magiczna kryształowa kula.  Tylko wykwalifikowani wróżbici mogli dostrzec w jej wnętrzu przyszłe losy zainteresowanych. Najmłodsi dowiadywali się, kim zostaną w przyszłości i jak potoczą się ich losy. Wróżby i zabawy andrzejkowe trwały do godzin południowych. Wszyscy bogatsi o nowe doświadczenie i informacje wrócili do swoich codziennych obowiązków.

      Mariola Staszewska, Anna Zalewska, Alicja Odachowska

     • Z kulturą ludową ,,ZA PAN BRAT”

     • W dniu 21.11. 2022 r.  w grupie pięciolatków odbyły się zajęcia, których celem było kultywowanie tradycji ludowych. Dzieci zapoznały się z najważniejszymi obrzędami i zwyczajami, charakterystycznymi dla naszego regionu. Szczególną uwagę zwrócono na ubiór kurpiowski i elementy folklorystyczne tej kultury. Dzieci mogły zapoznać się z poszczególnymi składowymi ludowego ubioru oraz kurpiowskimi wycinankami, serwetkami, itp. Punktem kulminacyjnym zajęć było spotkanie uczniów z panią Martą Rafałowską  - solistką chóru ,,Czerwieniacy”, a także nauczycielką w Szkole Podstawowej w Małym Płocku.  Pani Marta ubrana w oryginalny ludowy strój, rozbudziła w dzieciach ciekawość swoimi opowieściami o pracy w chórze i fascynacji kulturą kurpiowską.  Zaprezentowała najmłodszym swoje umiejętności wokalne, wykonując oryginalną ludową piosenkę, pt. ,,Sła dziewcyna kele młyna”. Następnie razem z dziećmi zatańczyła kozierajkę, zachęcając je do swobodnej interpretacji tego tańca ludowego. Gdy zajęcia dobiegły końca, dzieci podziękowały za wspólnie spędzony czas i wyraziły nadzieję na kolejne spotkanie.

      Anna Makowiecka

     • Pierwsza pomoc w 6 - latkach

     • 18 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego sześciolatków odwiedzili wolontariusze z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza oraz Zespołu Szkół Technicznych w Kolnie reprezentujący Kolneńską Grupę Pierwszej Pomocy wraz ze swoim opiekunem. Na spotkaniu nasi goście udzielili instruktażu oraz zademonstrowali tok postępowania podczas udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach, jak należy zachować się  do momentu pojawienia się fachowej pomocy medycznej. Dzieci utrwaliły numery alarmowe oraz dowiedziały się, jakich informacji należy udzielić dyspozytorowi pogotowia. Nauczyły się również, jak wygląda pozycja boczna ustalona i pod bacznym okiem instruktorów ćwiczyły bezpieczne ułożenie ciała oraz prowadzenie resuscytacji krążeniowo- oddechowej na fantomie. Były to niezwykłe warsztaty, które uwrażliwiły naszych przedszkolaków na potrzebę reagowania w sytuacjach zagrożenia życia oraz wyposażyły w wiedzę i umiejętności, które niewątpliwie należy systematycznie poszerzać i utrwalać, gdyż w przyszłości mogą uratować czyjeś życie. Mamy nadzieję, że takie spotkania zaszczepią poczucie niesienia pomocy osobom potrzebującym. Bardzo dziękujemy naszym gościom za wartościowe spotkanie.

      Joanna Waszkiewicz

     • ,,Skarpetkowy" zawrót głowy

     • Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego  dzień 18.11.2022 r. upłynął pod hasłem  „Dzień śmiesznych skarpetek”. Uczniowie i nauczyciele założyli różne skarpety: kolorowe, ,,nie do pary", w paski, groszki lub inne szalone wzory. Po szkole ,,spacerowały" kolorowe skarpetki – wysokie i niskie. Wszyscy stwierdzili, że jest to świetny  pomysł na  poprawę humoru i sprawienie, że  dzień jest  pozytywny i bardziej optymistyczny. 

      Samorząd Uczniowski

     • Obchody 115 rocznicy urodzin Astrid Lindgren

     • Od kilku lat, 14 listopada, w naszej bibliotece ma miejsce szczególne wydarzenie. Tego dnia obchodzimy urodziny Astrid Lindgren.

      To niezwykła pisarka, która swoją pracę twórczą poświęciła najmłodszym. Jej książki zajmują zaszczytne miejsce w dziale literatury dziecięcej. Chyba każdy z nas słyszał o ,,Dzieciach z Bullerbyn”, ,,Braciach Lwie Serce”, czy rudowłosej ,,Pippi Landstrump”. Autorka była wielokrotnie nagradzana za swoje utwory. Ale chyba  najważniejszą nagrodę w jej dorobku stanowi  wyróżnienie przyznane przez największe grono czytelników  - dzieci. W 1978 roku na wniosek najmłodszych polskich czytelników pisarka otrzymała Order Uśmiechu. Z całą pewnością można stwierdzić, że jeszcze wiele pokoleń dzieci, ale pewnie i dorosłych, będzie wnikliwie zgłębiać tajniki historii stworzonych przez Astrid Lindgren.

      Na uroczyste zajęcia zaproszone zostały dzieci z klas trzecich. Pozostali czytelnicy odwiedzali bibliotekę w czasie przerw i po lekcjach. Podczas zajęć pokazowych, nauczyciel bibliotekarz, w stroju Pippi Langstrump, w interesujący sposób opowiadał niemalże o wszystkich książkach szwedzkiej autorki. Zainteresowanie historiami związane z utworami Lindgren było tak duże, że niektóre dzieci siedziały z otwartymi buziami. Ale to nie był koniec atrakcji. Żwawa Pippi, dziewczynka z marchewkowymi włosami, opowiadała o swoich niesamowitych perypetiach, na mapie wskazywała miejscach, w których przeżyła niesamowite przygody. Uczniowie razem z bohaterką mogli śledzić krainy, które odwiedziła Pippi.  Na spotkaniu dzieci mogły przypomnieć sobie treść poznanych utworów Lindgren, ale też poznać nowe historie. Po zajęciach  z bibliotecznych półek niczym świeże bułeczki, zaczęły znikać książki wielkiej solenizantki.

      Z niecierpliwością czekamy, jakiż to gość odwiedzi naszą szkołę w kolejną rocznicę urodzin szwedzkiej pisarki.

      Mariola Staszewska, Alicja Odachowska

     • WOJSKOWA GRA TERENOWA

     • W ramach obchodów 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przedstawicie społeczności uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie wzięli aktywny udział w Wojskowej Grze Terenowej. Jej organizatorem były jednostki i instytucje podległe Ministerstwu Obrony Narodowej. Najważniejszym celem tych społeczno- obronnych zawodów było kształtowanie postaw patriotycznych i promocja służby wojskowej. Był to znakomity, a jednocześnie oryginalny sposób na godne uczczenie najważniejszego święta Niepodległej.

      Naszą szkołę reprezentowały dwie kilkuosobowe drużyny, których opiekunami byli p. Mariusz Kędzierski i p. Piotr Ossowski. Uczniowie mogli bezpośrednio spróbować swoich sił w typowo wojskowych konkurencjach: orientacja topograficzna, maskowanie, budowa schronienia, rzut granatem ręcznym zaczepnym, wykrywanie min, składanie i rozkładanie karabinka szturmowego wz. 96 „Beryl”, nauka strzelania z UST. Poprzez obowiązkowy udział w quizie historycznym musieli także wykazać się podstawową wiedzą z zakresu formowania się odrodzonego państwa polskiego w latach 1918- 1919.

      Dodatkową atrakcją, przygotowaną przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej i naszych sojuszników z United States Army, była prezentacja nowoczesnego sprzętu wojskowego, w tym polskiej wyrzutni rakietowej WR- 40 Langusta, transportera opancerzonego KTO Rosomak, karabinka automatycznego „Grot” i amerykańskiego czołgu M1 Abrams. Nasi uczniowie wykorzystali tę okazję do zrobienia pamiątkowych zdjęć.

      Po pozytywnym zaliczeniu wszystkich konkurencji każda nasza drużyna otrzymała dyplom uczestnictwa i drobne upominki od Ministerstwa Obrony Narodowej. Na zakończenie zawodów na wszystkich chętnych czekał gorący poczęstunek w postaci wojskowej grochówki.

      Należy również zaznaczyć, że w tym dniu poczet sztandarowy naszej szkoły pod opieką dyrektora p. Lecha Owczarczyka wziął udział w miejskich obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

       

      Mariusz Kędzierski, Piotr Ossowski

     • Apel z okazji Święta Niepodległości

     •    Żeby Polska była Polską – te słowa towarzyszyły nam podczas uroczystości poświęconej Ojczyźnie w 104. rocznicę odzyskania przez nią niepodległości. Kolejny raz przeżyliśmy wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza Ojczyzna powróciła na mapę Europy. Data 11 listopada to symbol walki o wolność, symbol wiary, miłości i zwycięstwa.

         Akademia w naszej szkole rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu o godzinie 11.11 w ramach akcji  "Szkoła do Hymnu". W podniosły nastrój wprowadzili społeczność szkolną uczniowie klasy IIIa tańcząc poloneza. Następnie słuchając patriotycznych wierszy i pieśni w wykonaniu klas VIII b i VII a oraz chóru szkolnego uczciliśmy ten dzień refleksją nad historią i współczesnością naszego kraju. Nasi przodkowie mieli ojczyznę w sercu. To oni wierzyli, że naród przetrwa, jeżeli nauczy swoje dzieci, jak być Polakami.

      Na zakończenie uczniowie klasy III b  wykonali taniec ze wstążkami. Uczniowie naszej szkoły swoją postawą i zaangażowaniem udowodnili, że są prawdziwymi patriotami.To my wszyscy – nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice i uczniowie – swoją nauką, pracą i poświęceniem sprawiamy, że Polska każdego dnia promienieje blaskiem wolności. Niech w pamięci zostaną słowa piosenki, które wybrzmiały na zakończenie uroczystości:

      Ja to mam szczęście, że w tym momencie

      żyć mi przyszło w kraju nad Wisłą,

      ja to mam szczęście(...)

      Katarzyna Kowalewska, Iwona Pikulińska, Małgorzata Biedrzycka, Barbara Konopka

     • Wycieczka do Warszawy

     • 4 listopada 2022 roku zostanie na długo w pamięci dziewcząt i chłopców z klasy Va, VIa i VIb naszej szkoły. Tego dnia uczniowie wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Głównym punktem było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. To interaktywne muzeum ukazało uczniom militarne dzieje 63 dni bohaterskiej walki i obrony stolicy. Spacerując po granitowym bruku wśród gruzów zniszczonej Warszawy, wszyscy w skupieniu  słuchali  niezwykle  ciekawych opowieści przewodnika, a także oglądali powstańcze pamiątki. Uczniowie wraz z opiekunami- p.Urszulą Samul, p. Mariuszem Kędzierskim i p. Piotrem Ossowskim- nie wahali się, by wejść do kanału, aby  tam zrozumieć uczucia  walczących żołnierzy i przeżyć choć namiastkę ich cierpień. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się też replika Liberatora B-24. Dzięki tej makiecie uczniowie mogli  na własne oczy przekonać się, jak wyglądały potężne samoloty bojowe z biało- czerwoną szachownicą.

      Po tej niezwykłej lekcji historii   był czas na relaks w Parku Trampolin. Ekscesom fizycznym nie byłoby końca, ale czas przeznaczony na ten punkt programu szybko minął. Zmęczeni, ale uradowani i pełni wrażeń uczniowie niechętnie opuszczali to fantastyczne miejsce.

      Na koniec oczywiście posiłek w McDonalds. Cali i zdrowi wróciliśmy do Kolna o godz.21.30. To był fascynujący dzień!!!

      Urszula Samul, Mariusz Kędzierski