• Rocznica odzyskania niepodległości

          • Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska”

            Wincenty Witos

             

             

            W wyniku III rozbioru w 1795 r. Polska przestała istnieć jako niepodległe państwo. Insurekcja kościuszkowska, która miała być ostatnią szansą na uratowanie suwerenności, zakończyła się klęską i przyspieszyła całkowitą likwidację państwa polskiego. Przywódca tego powstania- wielki patriota i patron naszej szkoły- generał Tadeusz Kościuszko w obliczu klęski w bitwie pod Maciejowicami miał rzekomo wykrzyknąć łacińską sentencję „Finis Poloniae!” („Koniec Polski!”).

             

            Należy pamiętać, że na upadek I Rzeczypospolitej decydujący wpływ miała zarówno agresywna i bezwzględna polityka potężnych sąsiadów, jak i wewnętrzna słabość ustrojowa naszej Ojczyzny. Jej terytorium zostało podzielone między trzy potężne mocarstwa ościenne: Rosję, Prusy i Austrię. W ten sposób Polskę na 123 lata wymazano z map Europy. Upadło państwo, ale przetrwał naród polski, który nigdy nie pogodził się z utratą niepodległości. Kolejne pokolenia Polaków w XIX wieku wielokrotnie stawały do nierównej walki z zaborcami. Świadczą o tym nasze powstania narodowe- listopadowe (1830- 1831 r.), krakowskie (1846 r.) i styczniowe (1863- 1864 r.). I chociaż te powstańcze zrywy zakończyły się tragicznymi klęskami oraz zostały okupione cierpieniem i śmiercią wielu tysięcy patriotów, to jednocześnie świadczyły one o bezwzględnym dążeniu Polaków do zrzucenia jarzma niewoli i odzyskania pełnej wolności.

             

            Nie powiodła się także brutalna i wieloletnia polityka zaborców, której celem miała być germanizacja i rusyfikacja narodu polskiego. Szczególne nasilenie walki z polską tożsamością narodową nastąpiło w drugiej połowie XIX wieku- po upadku powstania styczniowego. W tym okresie każdy dom musiał być twierdzą polskości. Podstawowym obowiązkiem rodziców było dbanie o wychowanie swoich dzieci w duchu patriotycznym. Wbrew naciskom zaborców uczono je miłości do Ojczyzny, znajomości polskiej mowy, kultury i historii oraz szacunku do bohaterów narodowych. Kultywowanie pamięci o Tadeuszu Kościuszce, Janie Henryku Dąbrowskim, Piotrze Wysockim czy Romualdzie Traugutcie stało się wręcz wyznacznikiem polskości.

            Nadzieja na odzyskanie tak upragnionej wolności pojawiła się dopiero na początku XX wieku. W 1914 roku wybuchła I wojna światowa, która przekreśliła dotychczasową solidarność zaborców w kwestii polskiej. Po raz pierwszy od ponad stu lat państwa zaborcze stanęły do walki ze sobą. Polacy nie zmarnowali tej szansy- zaczęli tworzyć własne organizacje niepodległościowe i formacje wojskowe. Dzięki staraniom Józefa Piłsudskiego w 1914 roku powstały Legiony Polskie i konspiracyjna Polska Organizacja Wojskowa, a z inicjatywy Romana Dmowskiego i kierowanego przez niego Komitetu Narodowego Polskiego w 1917 roku utworzono dowodzoną przez generała Józefa Hallera „błękitną” Armię Polską we Francji. Po obaleniu caratu w 1917 roku powstał w Rosji I Korpus Polski, którego organizatorem i dowódcą został generał Józef Dowbor-Muśnicki. Ponad 3 miliony Polaków walczyło także na frontach Wielkiej Wojny jako żołnierze przymusowo wcieleni do armii zaborczych- rosyjskiej, niemieckiej i austro-węgierskiej.

            Wczesnym rankiem 11 listopada 1918 roku zakończył się kataklizm I wojny światowej. Pokonane Niemcy podpisały wówczas w Compiegne pod Paryżem układ rozejmowy z państwami Ententy. Dla Polaków data ta miała jeszcze inny, bardziej doniosły, a zarazem i radosny wymiar, ponieważ był to symboliczny początek odbudowy niepodległego bytu państwowego i narodowego. W tym dniu w Warszawie Józef Piłsudski przejął od Rady Regencyjnej władzę nad powstającym Wojskiem Polskim. Odrodzenie Polski stało się możliwe dzięki klęsce państw centralnych, upadkowi carskiej Rosji, poparciu zwycięskiej Ententy oraz niezłomnej i pielęgnowanej  przez cały okres zaborów woli społeczeństwa polskiego. Ogromny wpływ na odbudowę niepodległego państwa polskiego mieli dwaj wybitni mężowie stanu: Józef Piłsudski i Roman Dmowski. To dzięki Józefowi Piłsudskiemu mieliśmy u progu niepodległości przeszkolone w Legionach kadry odrodzonego Wojska Polskiego, a dzięki działaniom i zabiegom dyplomatycznym Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego uzyskaliśmy dla naszej sprawy wsparcie polityczne mocarstw zwycięskiej Ententy- Francji, Anglii, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Do polskich „Ojców Niepodległości” należy również zaliczyć przywódców głównych ówczesnych sił politycznych- Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego i Wojciecha Korfantego.

            Nie wolno nam jednak zapomnieć o wysiłkach następnych pokoleń, które przelewały krew w obronie naszej Ojczyzny- o bohaterach Powstania Wielkopolskiego, wojny polsko- bolszewickiej, powstań śląskich, kampanii wrześniowej 1939 r., Polskiego Państwa Podziemnego, Powstania Warszawskiego i antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Należy także pamiętać o powojennych działaczach opozycji- członkach Komitetu Obrony Robotników, Wolnych Związków Zawodowych, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela i NSZZ „Solidarność”. Dla nich również najważniejszą wartością była wolna i demokratyczna Rzeczpospolita.

            Na zakończenie warto przypomnieć słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”. Dlatego nadal bardzo aktualnym i ważnym obowiązkiem każdego współczesnego Polaka, bez względu na jego wiek, wykształcenie  czy poglądy polityczne, powinno być dbanie o zachowanie naszej narodowej pamięci historycznej. Nigdy nie wolno wstydzić się polskości i wypierać się swoich korzeni. Każdy kolejny dzień powinien być pozytywnym świadectwem naszych starań o dobro i rozwój Ojczyzny. Tylko świadoma swojej przeszłości i pochodzenia wspólnota narodowa jest w stanie budować wolną, bezpieczną i nowoczesną Polskę.

             

            Mariusz Kędzierski

             

          • Październik w naszej bibliotece

          • Miesiąc Bibliotek Szkolnych to najdłużej obchodzone święto w naszej bibliotece, ale jednocześnie z niecierpliwością oczekiwane przez wszystkich uczniów. Jego celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi całej społeczności na doniosłą rolę biblioteki w szkole, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych oraz  promocja działań szkolnej biblioteki, przewidzianych  w ciągu  roku szkolnego.

            W tym roku hasło przewodnie brzmiało „Baśnie i legendy z całego świata” i z tym tematem powiązane były obchody. Na początku października  zostały rozreklamowane konkursy, w których mogli wykazać się wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły. Dla uczniów klas pierwszych przewidziano konkurs plastyczny pod hasłem „Laurka dla szkolnej biblioteki”. Uczniowie klas drugich zostali zaproszeni do udziału w konkursie plastycznym „Bohater z ulubionej baśni”. Dla uczniów klas trzecich przewidziano konkurs plastyczny „Bohater ze znanej legendy”. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych zostali zaproszeni do udziału w konkursie „Bohater z ulubionej legendy- kukiełka”. Ponadto uczniów klas piątych zaproszono do udziału w konkursie czytelniczym „W świecie polskich legend”.

            W czytelni można było obejrzeć wystawy poświęcone znanym baśniom i legendom polskim oraz zapoznać się z legendami i baśniami z różnych stron świata. Na wstawkach znalazły się niespotykanie ciekawe  egzemplarze książek z baśniami japońskimi, norweskimi, rosyjskimi, niemieckimi. Bywalcy czytelni mogli zapoznać się z baśniami francuskimi, serbskimi, tatarskimi oraz hinduskimi. Wszystkie wydania książek były bogato ilustrowane i przyciągały wzrok. Klasy młodsze zaproszone zostały na spotkania w czytelni , w czasie których przypomnieliśmy sobie informacje dotyczące legend polskich. Czytaliśmy fragmenty znanych utworów i próbowaliśmy  usystematyzować całą wiedzę na temat  legend i baśni. Przypomnieliśmy sobie treści legend związanych z powstawaniem naszego państwa oraz z  powstaniem niektórych miast. Młodsi czytelnicy poznali historię powstania miasta Torunia i skosztowali toruńskich pierników. Najwięcej uciechy miały klasy pierwsze. Dla nich była to pierwsza wizyta w szkolnej bibliotece. Na początku spotkania każdą klasę przywitała  bajkowa postać, która oprowadziła maluchy po bibliotece opowiadając o książkach, bibliotecznych zakamarkach, ciekawych historiach związanych z biblioteką,  regulaminie i innych zasadach  królujących w bibliotece. Na uroczystych zajęciach pierwszaki zostały przyjęte  w poczet czytelników, składając  biblioteczne ślubowanie książce. Poznały różnice między biblioteką a księgarnią, nauczyły się zasad, jak dbać o książki ze szkolnej biblioteki. Po raz pierwszy uczniowie  mogli samodzielnie wybrać książkę. Na koniec zajęć każdy  otrzymał pamiątkowy dyplom, kartę czytelnika naszej biblioteki i czarodziejski cukierek. Uciechom i radości nie było końca . Już następnego dnia z samego rana pod drzwiami biblioteki ustawiła się gromadka zniecierpliwionych czytelników, którzy chcieli wypożyczać książki.  Pod koniec października przewidziany był „Słodki dzień”. W ten „pokrętny sposób” chcieliśmy zachęcić opornych czytelników do  odwiedzenia szkolnej biblioteki. Pomysł na promocję był dobry. W bibliotece tłumy. Mamy nadzieję, że do wizyty zachęciła wszystkich ciekawa książka, a nie cukierki.

             

            Mariola Staszewska

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • W dniu 14 października w naszej szkole odbyły się uroczyste apele( ze względu na pandemię) w dwóch turach- klasy młodsze o godz. 9 00, a starsze o 10 00. Oświatowe święto, ustanowione na 14 października, jako pamiątka utworzonej w 1793 roku Komisji Edukacji Narodowej, to przede wszystkim okazja do podziękowania – wszystkim pracownikom oświaty – za trudną, często niedocenianą pracę, wiedzę, umiejętności i troskę o wychowanków. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Kolno- pan Andrzej Duda oraz Przewodniczący  Rady Rodziców – pan Andrzej Kleczyński. Święto było doskonałą okazją do wręczenia Nagród Burmistrza za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej. Taką nagrodę otrzymała- pani Hanna Faszyńska oraz (dyrektor szkoły) - pan Lech Janusz Owczarczyk. Poza tym spora grupa nauczycieli otrzymała Nagrody Dyrektora - za wyróżniającą pracę.  Uczniowie pod kierunkiem pań: Renaty Pogorzelskiej, Emilii Bazydło i Anny Makowieckiej przygotowali część artystyczną, w trakcie której w humorystyczny sposób pokazano pracę nauczycieli. Były kwiaty, podziękowania i życzenia.

             

          • Ślubowanie klas pierwszych

          • W dniu 13 października w naszej szkole odbyła się uroczystość Slubowania klas pierwszych. Dzieci z  trzech  oddziałów po prezentacji swoich umiejętności recytatorskich i muzycznych zostały  włączone w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie. Uroczystego pasowania dokonał dyrektor szkoły. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wspaniałego samopoczucia w naszej szkole i samych szóstek. Powodzenia!

          • Noc bibliotek

          • Od momentu ogłoszenia pandemii, wszystkie szkolne i ogólnokrajowe  imprezy zostały wstrzymane lub znacznie ograniczone. Większość uczniów tęskniła za  spotkaniem w mniejszym czy większym gronie. W tym roku pojawiło się „światełko w tunelu” i  postanowiliśmy zorganizować, akcję cieszącą się wielkim zainteresowaniem - „Noc Bibliotek”, imprezę za którą wszyscy wielbiciele nocnego czytania tęsknili od kilku lat. W momencie, gdy pojawiła się wiadomość o tym, że będziemy organizować nocne spotkanie, lista chętnych klas szybko się zapełniła i po kilkudziesięciu minutach była już ,,zamknięta”. Pod koniec dnia, ze względu na bezpieczeństwo uczniów i wymogi pandemiczne, przestaliśmy przyjmować zgłoszenia. Ci, którzy mieli szczęście się zapisać, nie kryli radości zniecierpliwienia.

            9 października przed umówioną godziną spotkania (16.00), na boisku szkolnym zebrał się niemały tłum. Śpiwory, koce, maty, materace, walizki- bagaży tyle, że starczyłoby na miesięczny wyjazd, a to przecież tylko jedna noc. Bagaże zostawiliśmy w szkole i zgodnie z harmonogramem pomaszerowaliśmy wszyscy do zaprzyjaźnionej z nami Biblioteki Pedagogicznej, na umówione zajęcia. Hasłem tegorocznych obchodów „Nocy bibliotek” było-  CZYTANIE WZMACNIA

            W myśl hasła nasze dzieci  brały udział w zawodach (gdzie książka odgrywała najważniejszą rolę), konkursach, zajęciach z policjantami oraz ze służbami medycznymi. Ponadto uczniowie, mogli skorzystać z innych atrakcji przygotowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną. Sznurek chętnych ustawił się do malowania twarzy, a prym wiedli (bohaterowie bajek),  dziewczynki mogły skorzystać również z artystycznego zaplatanie włosów oraz wesołej zabawy tanecznej.

            By trochę uspokoić emocje i dać odpocząć zmysłom, uczniowie zostali zaproszeni na projekcję ciekawego film.

            Dla piątoklasistów ważnym, być może najważniejszym punktem, była wizyta w escape roomie. Wszyscy chcieli odwiedzić ten zagadkowy pokój i sprawdzić swoje umiejętności logiczne. Po tak wyczerpujących umysł i ciało zajęciach, zostaliśmy zaproszeni na wyborny poczęstunek. Wybór dań był iście bajkowy: hamburgery, tortille, hot-dogi, cukierki, wyśmienite ciasteczka, bezy i wiele innych rarytasów, którym nikt z przybyłych uczestników nie mógł się oprzeć. Stoły ze smakołykami opróżniły się w błyskawicznym tempie. Najedzeni i ubawieni, około godziny 20.00 wróciliśmy do szkoły.

            Każda grupa zajęła swoją salę i zaczęliśmy się przygotowywać do nocnych zajęć w naszej szkole. Program mieliśmy bardzo rozbudowany. Maluchy, czyli grupa sześciolatków i klasy pierwsze zostały zaproszone do szkolnej biblioteki na krótką pogadankę o duchach, krasnalach i bajkowych postaciach. Okoliczności nocnego biwaku w szkole podsycały atmosferę tajemniczości.  Uczniowie mogli obejrzeć niesamowicie ciekawe książki o czarach, magii i fantastycznych stworzeniach. Na koniec wizyty każdy dostał czarodziejski cukierek, który miał zawędrować pod poduszkę i przywołać w snach najwspanialsze istoty ze świata baśni. O niesamowitych właściwościach kolorowego cukierka każdy maluch miał się przekonać po powrocie do domu.   

            Uczniowie klas drugich i trzecich ,,nastawili się” na nocne czytanie detektywistycznych bajek. W ten sposób wzmacnialiśmy nasze umysły i rozwijaliśmy myślenie przyczynowo-skutkowe. Doskwierającą nam potrzebę głodu zaspokoiliśmy samodzielnie przyrządzonymi tostami. Uczta była niesamowita.

            Klasy piąte raczyły  swoje podniebienia zamawianymi daniami z Dalekiego Wschodu. W menu pojawiła się nawet baranina. ,,Ochom” i ,,achom” na temat smaku tych dań nie było końca.

            Około godziny 23.00 w bibliotece szkolnej przygaszono światła i zaczęły się przygotowania do „Niesamowicie ciekawej lekcji historii”, którą miał przeprowadzić „Niesamowity nauczyciel historii”. W pewnym momencie zabrakło siedzących miejsc i pozostali spóźnialscy rozłożyli się w śpiworach na podłodze. Lekcja była nad podziw ciekawa, widać było, że tematyka zajęć przypadła wszystkim do gustu. Wszyscy słuchali z otwartymi buziami, prowadzący – p. Mariusz Kędzierski, w  niezwykle interesujący sposób opowiadał o czasach zamierzchłych, o nie odkrytych zagadkach królów i książąt polskich. Lekcja zapewne mogłaby trwać dłużej, ale przyszła kolej na inne zaplanowane zajęcia. W klasach bawiliśmy się w zgadywanki, organizowaliśmy konkursy, quizy, ortograficzne kalambury i oczywiście było trochę nocnego czytania.

            Na niebie pojawiały się ranne zorze, dopiero wtedy w szkole zapadła błoga cisza. O 7.00 wszystkich zbudził dźwięk pobudki. Noc była bardzo krótka i niesamowicie intensywna. Wszystkim, choć byli zmęczeni, było żal się rozstawać. Ze spuszczonymi głowami i nadzieją, że być może noc spędzona w szkole się jeszcze powtórzy, wszyscy wracali do domu.

             

             

            Biblioteka szkolna

          • INFORMACJA O SZCZEPIENIACH PRZECIW COVID – 19 DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

          • Szanowni Rodzice

            informujemy, że na zebraniach klasowych w dniu 14.09.2021, będzie można złożyć deklarację w sprawie ewentualnej chęci zaszczepienia dziecka w trzecim tygodniu września.

            Druk deklaracji do pobrania ze strony szkoły w zakładce “Strefa Rodzica″/ “Profilaktyka COVID – 19”.

            Druki te od jutra będą dostępne również w Sekretariacie Szkoły.

            Przypominamy, że szczepienie ma charakter całkowicie dobrowolny.

            Wszystkie szczegóły i informacje umieściliśmy również na stronie www szkoły, w zakładce “Strefa Rodzica “Profilaktyka COVID – 19”

          • I znów przyszła Jesień

          • Jak nam wszystkim wiadomo 23.09 zawitała do nas kalendarzowa jesień. W związku z tym Biblioteka Szkolna wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, nie tylko pogodowym, ale również czytelniczym, rozpoczęła promocję czytelnictwa.

            Do najmłodszych uczniów naszej szkoły  zawitał niezwykły gość – była to Pani Jesień.  Wizyta tego niespodziewanego gościa wywołała spore poruszenie wśród  maluchów.

            Pani Jesień przyozdobiona w dary natury – wianek z liści mieniących się barwą złota i pomarańczy, korale z soczysto czerwonej jarzębiny i piękna suknia szeleszcząca na każdym kroku.  Podczas spotkania z nietypowym gościem, dzieci miały okazje poznać, a nawet spróbować dary natury, które przyniosła ze sobą Pani Jesień. Dzieci mogły  rozpoznać różnokolorowe liście z drzew oraz zobaczyć  inne dary jesieni: kasztany, jarzębinę czy żołędzie.  Najmłodsi mogli również skosztować przepysznej konfitury z żurawiny czy borówki.

            W trakcie swojej wizyty Pani Jesień przedstawiła ofertę Biblioteki Szkolnej: zachęcała nie tylko do odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zasobów książkowych, ale również do udziału w konkursach i akcjach czytelniczych, których, w naszej bibliotece nie brakuje, a lista ciekawych projektów powiększa się z roku na rok. Ponadto zareklamowała październikową akcję ,,Miesiąc Bibliotek Szkolnych”, w której najmłodsi będą mieli okazję zapoznania się z ciekawymi pozycjami książkowymi.

            Uczniowie najmłodszych klas zostali poinformowani o tym, iż w najbliższym czasie zasilą ,,oficjalnie” szeregi  czytelników naszej szkoły.

            Dzieci były bardzo zadowolone z wizyty niezwykłego gościa i wyraziły nadzieję, że takich spotkań będzie jeszcze więcej. Zatem do zobaczenia wkrótce…

            Biblioteka szkolna

            M. Staszewska

          • Zajęcia wspomagające

          • Szanowni Rodzice,


            na podstawie § 10f Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493, z późn. zm.) w szkole planuje się zorganizowanie zajęć wspomagających, o których mowa w § 10f ust. 1 wymienionego rozporządzenia, w okresie od dnia 20 września 2021 r. do dnia 22 grudnia 2021 r.

            W ramach zajęć wspomagających planuje się realizację zajęć wynikających z potrzeb uczniów. Zajęcia będą prowadzone w bezpośrednim kontakcie z uczniami, w grupie liczącej co najmniej 10 uczniów (może być to także grupa międzyoddziałowa lub międzyklasowa), w liczbie godzin – 15 na oddział.
            Zajęcia będą odbywać się po lekcjach. Rodzice/opiekunowie zainteresowani udziałem dziecka w  zajęciach składają na pierwszej wywiadówce szkolnej dyrektorowi szkoły pisemną deklarację uczestnictwa ucznia w organizowanych w szkole zajęciach wspomagających z danego przedmiotu lub przedmiotów, które Państwo zadeklarujecie w terminie do 17 września 2021 r. Wzór deklaracji do pobrania
            Zajęcia będą organizowane dla chętnych uczniów, a złożona deklaracja jest wiążąca.

            Z poważaniem
            Lech Janusz Owczarczyk

             

          • Harmonogram na rozpoczęcie roku szkolnego 1 września 2021 r.

          • Uwaga

            Dzieci z grup pięciolatków jako jedyne rozpoczynają rok szkolny (w normalnym trybie zajęć od godz. 7 00 do max 16 00) w budynku po dawnym gimnazjum.

            Klasy pierwsze rozpoczynają nowy rok szkolny od spotkania z Dyrektorem szkoły, które odbędzie się w sali gimnastycznej o godzinie 800. Następnie uczniowie udadzą się  z wychowawcami do następujących sal:

             

            Klasa I a- sala 108 - wychowawca Beata Boć

            Klasa I b- sala 102- wychowawca- Monika Gumienna

            Klasa I c- sala 107- wychowawca- Marta Downar

             

            Pozostałe klasy spotykają się  tylko ze swoimi wychowawcami  w następujących salach, o określonych godzinach:

            Klasa 0 a - godz. 8 00, sala 005- wychowawca Katarzyna Kałudzińska

            Klasa 0 b - godz. 8 00, sala 002- wychowawca Irena Chorbińska

            Klasa II a - godz. 8 00, sala 111- wychowawca Ewa Wołczyńska

            Klasa III b - godz. 8 00, sala 101- wychowawca Bożena Borzymowska

            Klasa  III c - godz. 8 00, sala 104- wychowawca Anna Makowiecka

            Klasa II b - godz. 9 00, sala 111 - wychowawca Małgorzata Biedrzycka

            Klasa III a - godz. 9 00, sala 102- wychowawca Małgorzata Rumińska

            Klasa IV a - godz. 9 00, sala 106 - wychowawca Urszula Samul

            Klasa IV b - godz. 9 00, sala 203- wychowawca Hanna Faszyńska

            Klasa V a - godz. 9 00, sala 202- wychowawca Mariusz Kędzierski

            Klasa V b - godz. 9 00, sala 007 - wychowawca Beata Piątkowska

            Klasa VI a - godz. 9 00, sala 207- wychowawca Iwona Pikulińska

            Klasa VII a - godz. 10 00, sala 104- wychowawca Emilia Bazydło

            Klasa VII b - godz. 10 00, sala 202- wychowawca Katarzyna Kowalewska

            Klasa VII c - godz. 10 00, sala 205- wychowawca Krystyna Syrowik

            Klasa VIII a- godz. 10 00, sala 106- wychowawca Renata Pogorzelska

            Klasa VIII b- godz. 10 00, sala 208- wychowawca Piotr Ossowski

            Klasa VIII c - godz. 10 00, sala 105- wychowawca Dorota Połomska Owczarczyk

             

             

             

             

             

          • Wyprawka 5- latka

          • WYPRAWKA 5 - LATKA NA ROK SZKOLNY 2021/2022

            1. Papier xero biały - 1 ryza.
            2. Papier xero kolorowy – 1 ryza.
            3. Kredki ołówkowe Bambino – 12 szt.
            4. Klej w sztyfcie – 2 szt.
            5. Klej w tubce 1 szt.
            6. Blok techniczny biały A4- 2 szt.
            7. Blok techniczny kolorowy A4 - 2 szt.
            8. Folia piankowa lub blok papierów brokatowych- 1 szt.
            9. Nożyczki metalowe – 1 szt.
            10. Gumka do ścierania-  1 szt.
            11. Temperówka- 1 szt.
            12. Ołówek- 2 szt.
            13. Kolorowanki- 2 szt.
            14. Teczka papierowa z gumką- 3 szt.
            15. Plastelina duża - 1 szt.
            16. Farby plakatowe – 1 opakowanie. ( + kubeczek).
            17. Pędzelek cienki i gruby.
            18. Piórnik bez wyposażenia.
            19. Obrusy foliowe – 1 szt.
            20. Bibuła kolorowa- 2 szt.
            21. Brystol - biały 1 szt., kolorowy 1 szt.
            22. Zeszyt 16 kartkowy w linie – 1 szt., w kratkę – 1 szt.
            23. Zeszyt 60 kartkowy czysty – 1 szt.
            24. Chusteczki nawilżane - 1 szt.
            25. Ręcznik papierowy MEGA SWEEP ( dzieci 5 godz. 2 szt./ dzieci 9 godz. 3 szt.)
            26. Mydło w płynie - 2 szt.
            27. Papier toaletowy – 4 szt.
            28. Koperty- 10 szt.
            29. Serwetki papierowe – 1 opakowanie.
            30. Chusteczki higieniczne w pudełku - 1szt.
            31. Kapcie i  worek .
            32. Ubrania na zmianę.

            Wszystkie materiały i pomoce proszę podpisać.

          • Wyprawka 6- latka

          • WYPRAWKA 6 - LATKA NA ROK SZKOLNY 2021/2022

            1. Papier xero biały - 1 ryza.
            2. Papier xero kolorowy – 1 ryza.
            3. Kredki ołówkowe Bambino – 12 szt.
            4. Klej w sztyfcie – 2 szt.
            5. Klej w tubce 1 szt.
            6. Blok techniczny biały A4- 2 szt.
            7. Blok techniczny kolorowy A4 - 2 szt.
            8. Folia piankowa lub blok papierów brokatowych- 1 szt.
            9. Nożyczki metalowe – 1 szt.
            10. Gumka do ścierania-  1 szt.
            11. Temperówka- 1 szt.
            12. Ołówek- 2 szt.
            13. Kolorowanki- 2 szt.
            14. Teczka papierowa z gumką- 3 szt.
            15. Plastelina duża - 1 szt.
            16. Farby plakatowe – 1 opakowanie. ( + kubeczek).
            17. Pędzelek cienki i gruby.
            18. Piórnik bez wyposażenia.
            19. Obrusy foliowe – 1 szt.
            20. Bibuła kolorowa- 2 szt.
            21. Brystol - biały 1 szt., kolorowy 1 szt.
            22. Zeszyt 16 kartkowy w linie – 1 szt., w kratkę – 1 szt.
            23. Chusteczki nawilżane - 1 szt.
            24. Ręcznik papierowy MEGA SWEEP z Biedronki - 2 szt.
            25. Mydło w płynie - 2 szt.
            26. Papier toaletowy – 4 szt.
            27. Koperty- 10 szt.
            28. Serwetki papierowe – 1 opakowanie.
            29. Chusteczki higieniczne w pudełku - 1szt.
            30. Kapcie i  worek .
            31. Ubrania na zmianę.

            Wszystkie materiały i pomoce proszę podpisać.

          • Wykaz podręczników do religii i języka angielskiego na rok szkolny 2021/2022

          •  

             

            PIĘCIOLATKI

             

            JĘZYK ANGIELSKI - ,,My First English Adventure - 2" wyd. PEARSON (podręcznik i ćwiczenie)

             

            RELIGIA – ,,Spotkania Dzieci Bożych” – D. Kurpiński, J. Snopek, wyd. Jedność Kielce

             

             

            ZERÓWKA

             

            JĘZYK ANGIELSKI - ,,New English Adventure - Starter" wyd. PEARSON (podręcznik i ćwiczenie)

             

            RELIGIA - ,,Tak Jezus mnie kocha”- ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, D. Kurpiński, wyd. Jedność Kielce

             

             

            RELIGIA

             

             Kl. I:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

            ,,Poznaję Boży świat” – kl. I , E. Kondrak, K. Mielnicki, E. Kondrak, wyd. Jedność- podręcznik

             

             Kl. II :

            „Odkrywam królestwo  Boże”– kl. II, ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, wyd. Jedność Kielce- podręcznik

             

            Kl. III :

            ,,Jezus jest z nami” – kl. III, E. Kondrak,  J. Czerkowski, wyd. Jedność Kielce – podręcznik + zeszyt ćwiczeń

             

            Kl. IV :

            ,,Miejsca pełne bogactw” – kl. IV, ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, wyd. Jedność Kielce – podręcznik + zeszyt ćwiczeń

             

            Kl. V :

            ,,Szczęśliwi, którzy szukają prawdy” - kl. V, ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, wyd. Jedność Kielce– podręcznik + zeszyt ćwiczeń

             

             

             

            Kl. VI :

            ,,Szczęśliwi którzy  odkrywają piękno”, kl. VI, ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, wyd. Jedność Kielce  – podręcznik + zeszyt ćwiczeń

             

            Kl. VII :

            ,,Błogosławieni, którzy szukają Jezusa” kl. VII, ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, wyd. Jedność  Kielce– podręcznik

             

            Kl. VIII :

            ,,Błogosławieni, którzy ufają Jezusowi” kl. VIII, ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, wyd. Jedność Kielce – podręcznik

             

          • Uwaga

          • Informujemy, że podczas pikniku wojskowego  „Zostań Żołnierzem RP” w dniu 15 sierpnia br. będzie uruchomiony punkt spisowy NSP 2021. Zachęcamy do skorzystania z możliwości dokonania spisu.

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2020/2021

          • W dniu 25 czerwca 2021 r. o godz. 10 00 uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w uroczystości zakończenia roku szkolnego 2020/ 2021. W uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście Ks. Kan. Stanisław Uradziński  - Dziekan Kolneński, Przewodniczący Rady Rodziców Andrzej Kleczyński, Kadra Pedagogiczna oraz Pracownicy szkoły. Dyrektor szkoły Lech Owczarczyk podziękował za długoletnią pracę  osobom odchodzącym na emeryturę. Następnie wręczył świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe najlepszym uczniom. Ci spośród nich, którzy przez cały pobyt w szkole nigdy na półrocze, czy na koniec roku szkolnego nie uzyskali oceny dostatecznej złożyli swój podpis w Złotej Księdze. Tradycyjnie wybrano również Tadeuszka wśród Uczniów i Nauczycieli oraz  Sportowca Roku. Dziewczętom, które uświetniały apele i uroczystości szkolne swoim śpiewem wręczono  statuetki. Na zakończenie wyróżniona grupa dziewcząt zaśpiewała przygotowane piosenki. 

            Wszystkim Uczniom, Nauczycielom i Pracownikom szkoły życzymy miłego wakacyjnego wypoczynku. Absolwentom zaś wszystkiego dobrego, samych sukcesów w dalszej edukacji.

          • Zajęcia w ramach projektu ,,Super start przedszkolaka"- zakończone

          • W tym roku szkolnym odbywały się  zajęcia projektowe dla dzieci z grup zerowych ,,Super start przedszkolaka". W ramach zajęć  finansowanych ze środków Funduszu Europejskiego i Unii Europejskiej uczniowie mogli uczestniczyć w następujących zajęciach: zajęcia dodatkowe rozwijające podstawowe kompetencje i umiejętności matematyczno - techniczne, zajęcia dodatkowe rozwijające umiejętności porozumiewania się w językach obcych- język angielski, zajęcia dodatkowe rozwijające podstawowe kompetencje informatyczne. Pracownie zostały wzbogacone w różnorodne  pomoce i sprzęt do pracy, z których uczniowie i nauczyciele ustawicznie korzystali. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich proponowanych formach rozwijających ich kompetencje. Na pewno umiejętności i wiadomości zdobyte w trakcie trwania projektu zaowocują w trakcie dalszej edukacji.

          • Zajęcia kółka teatralnego

          • Uczniowie klasy 2a i 2c w roku szkolnym 2020/2021 uczestniczyli w zajęciach  kółka teatralnego. Celem zajęć był rozwój kompetencji społecznych oraz  przedsiębiorczości, inicjatywności i kreatywności poprzez naukę i wspólne przygotowanie teatralnego spektaklu. Uczniowie wystawili bajkę  „O rybaku i złotej rybce”, na które zaprosili najmłodszych widzów naszej szkoły oraz Dyrekcję, Nauczycieli i Rodziców.  Młodzi aktorzy przygotowali również piosenkę, a na sam koniec spektaklu zatańczyli pięknie „Belgijkę”. Wszyscy z zainteresowaniem oglądali występy naszych młodych aktorów. Starania młodych artystów zostały nagrodzone gromkimi brawami. Nad całością wystąpienia czuwały  panie Małgorzata Rumińska oraz Anna Makowiecka.

          • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2020/21

          • Szanowni Państwo

            Ze względu na ograniczenia sanitarne i organizacyjne, zakończenie zajęć szkolnych w tym roku będzie miało skromniejszy charakter.

            Klasy 5-6 latki do III klasy spotykają się o godz. 8 00 wspólnie z wychowawcą w wyznaczonych pomieszczeniach klasowych, klasy IV - VI o godz. 9 00 również w salach lekcyjnych,  natomiast wszystkie klasy VII i VIII o godz. 10 00 zakończą rok szkolny razem na hali sportowej.

             

            Prosimy Rodziców o rezygnację z uczestnictwa w spotkaniach.

             

          • Cała Polska czyta dzieciom

          • Na stałe, do szkolnego kalendarza wpisała się społeczna akcja ,,Cała Polska czyta dzieciom”. W dniach 07.06 – 11.06. w bibliotece szkolnej przeprowadzono dla klas 0-7 akcje głośnego czytania wybranych dzieł.

             

            Celem akcji jest przede wszystkim wprowadzenie dzieci w świat literatury, poprzez ciekawe zabawy literacko- teatralne, czy wspólną lekturę ulubionych dzieł. Czytanie książek to również swoisty zabieg terapeutyczny - wzmacnia poczucie wartości dziecka, pozwala na oderwanie się, choć na chwilę od telewizorów, czy komputerów. Książki pozwalają poszerzyć wiedzę o świecie, rozbudzić wyobraźnię, stworzyć i rozbudować więź miedzy rodzicem a dzieckiem.

            W naszej szkole akcja prowadzona była w ubiegłym tygodniu. Każdego dnia, czytelnia wypełniała się uczniami, którzy po chwili, stawali się ,,uczestnikami” przygód bohaterów literackich, przedstawionych  w różnych dziełach. Dobór prezentowanych książek, dostosowany był do wieku i zainteresowań uczniów. Każdego dnia, lektury omawiane były przez nietuzinkową prowadzącą, która swoim nietypowym strojem wzbudzała w słuchaczach zaciekawienie.

            Przez cały tydzień dzieci poznawały obszerny repertuar dzieł literackich. Po zapoznaniu z lekturą, uczniowie brali udział w dyskusji dotyczącej potrzeby czytania książek i kontrolowania czasu spędzanego przed ekranem komputera, smartfona, czy telewizora. Uczniowie zwracali uwagę, iż literatura uczy właściwych zachowań, odpowiednio dobrana może kształtować wartości moralne. Dzieci zauważyły również, że bohaterowie literaccy pokazują, jak w sposób nieagresywny rozwiązywać spory i kłótnie.

             Na zakończenie zajęć, najmłodszych czekał słodki upominek. Uczniowie dowiedzieli się, czym powinni się sugerować przy wyborze książek, które chcą poczytać w domu w chwili relaksu. Dzięki temu obcowanie z literaturą będzie nie tylko refleksyjne, ale i twórcze.

             

            Mariola Staszewska

          • Konkursy z języka niemieckiego

          • Gratulacje!!!                                                                                                    

            Wielkie brawa należą się uczennicom naszej szkoły Julii Pomichowwskiej i Ani Wróblewskiej z klasy VIII b. Dziewczęta zaangażowały się w konkursy organizowane przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego i odniosły sukcesy. Mimo nauki zdalnej uczennice znalazły czas i chęci, aby przygotować się i wziąć udział w proponowanych konkursach.

            Julia zdobyła II. miejsce w konkursie "DACHL- z czym kojarzą mi się kraje niemieckojęzyczne" oraz wyróżnienie w „ Frohe Ostern”.

            Ania „wyśpiewała” wyróżnienie w konkursie piosenki niemieckojęzycznej: „Nauka poprzez piosenkę”.

            Uczniowie i uczennice naszej szkoły (Nikola Domańska, Michał Górecki, Filip Pilch, Marlena Górecka, Anna Wróblewska, Roksana Trzeciak) wzięli udział w dwóch projektach organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego: "Weihnachtsgrüße an den Fürsten Hans Adam II" oraz Oster- und Geburtstagsgrüße an Papst Benedikt XVI. Projekty te polegały na  napisaniu życzeń świątecznych i przygotowaniu pięknych kartek do znanych osobistości, w tym roku do księcia Liechtensteinu oraz do papieża Benedykta XVI.

            Gratulujemy sukcesów i zachęcamy pozostałych uczniów do udziału w konkursach.