Święto Bibliotek Szkolnych czyli imieniny biblioteki szkolnej obchodzimy każdego roku. Staramy się, aby obchody były ciekawe, oryginalne i zajmujące. W tym roku nastawiliśmy się na promocję różnego rodzaju literatury. Każdy uczeń ma swój ulubiony typ książki. Postanowiliśmy, że w czasie bibliotecznych spotkań będziemy zachęcać i przypominać o tym, że oprócz opowiadań i lektur są jeszcze inne książki warte przeczytania. „Przypominanie „ rozpoczęliśmy od promocji książek dla najmłodszych. Nauczyciel-bibliotekarz i wychowawcy polecali do czytania nowości wydawnicze i „zapomniane” ale ciekawe i warte przeczytania książki. Maluchom podobały się książki: ”Ach, jak cudowna jest Panama”, „Psie troski”. Najmłodszym czytelnikom oferowano do czytania książki z serii ”Czytam sobie”. Czytano książkę „Walizka pana Hanumana”.
W drugim tygodniu zajmowano się literaturą obyczajową, humorystyczną i historyczną. Nauczyciele przedstawiali wychowankom ciekawe książki. Czasami wspominali książki, które uwielbiali czytać, gdy byli uczniami. Furorę zrobiła książka „Przepraszam, czy tu borują…”. Uczniowie ,,padali” ze śmiechu.
Trzeci tydzień to ,,Dni książki przygodowej”, detektywistycznej i fantastycznej”. Czytelnikom najbardziej podobały się książki detektywistyczne. Niektórzy uwielbiają czytać kryminały i takiej literatury poszukiwali w bibliotece. Wychowawcy polecali do czytania książki Zbigniewa Nienackiego z serii „Pan Samochodzik”. Z nowszej literatury podobała się książka „Detektywi z klasztornego wzgórza”, „Pacynek”, „Wampirek” i „Moja złota rybka Zombie”.
Ostatni tydzień to „Dni książki przyrodniczej i matematycznej”. Wydawałoby się, że uczniowie nie lubią czytać o matematyce. Zaskoczenie było duże, gdy niektórzy czytelnicy zaczęli opowiadać o matematycznych książkach. Bardzo podobały się im książki „Matematyka ze sznurka i guzika.”. W naszej bibliotece znalazło się kilka matematycznych pozycji, które były przeglądane z zaciekawieniem. W czasie spotkań z klasami prezentowano książkę „Do trzech odlicz!” Grzegorza Kasdepke. Książka podobała się maluchom i uczniom klas starszych. Nawet piątoklasiści i szóstoklasiści z chęcią słuchali opowieści o „Stonodze” a jeszcze chętniej rozwiązywali matematyczne zagadki o wampirze i jego zębach, o śpiących nietoperzach i matematycznych przyrządach. Świętowanie zakończyliśmy prezentacją prac zgromadzonych na konkurs „Literacka pocztówka”. Było co oglądać. W konkursie wzięło udział 48 uczniów. Zakończyliśmy też akcję „Podaruj książkę bibliotece”. Uczniowie chętnie dzielili się swoją książką. Rodzice również włączyli się do akcji i przynieśli do biblioteki książki, których ich pociechy już nie czytają. W koszyku znalazło się 40 nowych , ciekawych książek. Stali czytelnicy już interesują się tymi książkami i pytają, kiedy będą mogli je wypożyczać. Tylko się cieszyć.
W czasie obchodów Święta bibliotekę odwiedzili wszyscy uczniowie szkoły. Niektóre klasy uczestniczyły w zajęciach nawet dwa razy. Wystawy książkowe cieszyły się powodzeniem. Uczniowie spędzali przerwy na ich zwiedzaniu i szybkim czytaniu prezentowanych książek. Niektóre książki szybko znikały z wystawy. W październiku z biblioteki wypożyczono 424 książki. Na pewno to była zasługa pana Dyrektora, który opowiadał uczniom o tym, jakie książki czytał. Przedstawiał uczniom korzyści płynące z czytania i namawiał do codziennego sięgania po książkę.
Miesiąc świętowania minął szybko. Niektórzy czytelnicy czują niedosyt ale niech się nie martwią, zaczynamy myśleć o następnych bibliotecznych świętach.