"Uczmy miłości do przyrody
uczmy spostrzegać jej piękno
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegajmy dzieci
by tego piękna nie niszczyły."
H. Zdzitowiecka
Spotkania z ciekawymi ludźmi –Pan Leśniczy.
Treści przyrodnicze mają ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dzieci w wieku przedszkolnym. Ciekawie przekazane informacje dotyczące natury oraz jej ochrony na długo zostają w pamięci naszych najmłodszych, jednocześnie uczą ich odpowiedzialności za swoje postępowanie.
Z tego też powodu kolejnym naszym gościem, przedstawicielem ciekawych zawodów był Pan Leśniczy Adam Piaścik, pracujący w Leśnictwie Niedźwiedzi Dół, Nadleśnictwo Pisz.
W dniu 13 marca w czytelni biblioteki szkolnej wszyscy oczekiwaliśmy Pana Leśniczego z niecierpliwością zwłaszcza, że prywatnie jest on tatą Lenki z grupy sześciolatków O b.
Pan leśniczy zaprezentował się dzieciom w eleganckim, zielonym mundurze z emblematami lasów państwowych.
Każda profesja ma własne, charakterystyczne narzędzia pracy, które często stają się jej symbolem. Pan leśniczy również przyniósł ze sobą niezwykle dziwne narzędzia, bez których praca w tereniebyłaby niemożliwa. Poznaliśmy np. średnicomierz, który jest rodzajem suwmiarki do zmierzenia średnicy przekroju poprzecznego pnia drzewa rosnącego lub ściętego. Taśma leśna służąca do mierzenia odległości w lesie zakończona jest haczykiem, który powoduje, że można dokonywać pomiarów drewna w pojedynkę. Zaczepia się haczyk i rozciąga taśmę.Ponadto dzieci mogły zapoznać się z przyrządem do mierzenia wysokości drzewa i przyrządem do znakowania drzew.
Nasz miły gość opowiadał nam o swojej pracyw lesie oraz o tym, że lasy są zielonymi płucami naszej planety. Uświadomił dzieciom, w jaki sposób ludzie mogą dbać o naturalne leśne środowisko i jak często zapominają o tym poprzez zanieczyszczanie lasów śmieciami i stwarzaniem zagrożeń pożarowych. Niecodzienny gość opowiadał również o zwierzętach - mieszkańcach lasów, warunkach ich życia, zwyczajach. Z zapartym tchem słuchaliśmy opowiadań o spotkaniach ,,oko w oko” z łosiem czy wilkiem. Był też czas na zadawanie pytań naszemu gościowi, na które cierpliwie odpowiadał. Dzieciaki przypomniały sobie zasady zachowania się w lesie (m.in. zachowanie ciszy, porządku, unikanie kontaktu z dzikimi zwierzętami, nie płoszenie zwierząt).
Nie zabrakło też pytań na temat zawodu Pana Leśniczego. Jednym z pytań dzieci do Pana Adama było: „dlaczego pan nie wziął ze sobą strzelby?” Okazało się, że tylko myśliwi w lesie mają strzelby, a leśniczy nie. Na zakończenie spotkania przyszedł czas na podziękowania. Otrzymaliśmy długopisy, odblaski, breloczki i cukierki, wszystko z logo lasów państwowych, a do szkolnej biblioteki publikacje o lesie. Dzieci odwdzięczyły się laurką i słodką niespodzianką. Spotkanie przebiegało przy odgłosach leśnych ptaków, które to nagranie przygotował dla nas Szymon z VIII a. było bardzo ciekawie i przyjemnie.
Wizyta Pana Leśniczego to niepowtarzalna okazja do budowania dziecięcej wiedzy o świecie przyrodniczym. Dlatego Panu Leśniczemu Adamowi Piaścikowiserdecznie dziękujemy za poświęcony czas, przekazane treści i obecność. Życzymy satysfakcji z wypełniania zawodowych obowiązków oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. To spotkanie będziemy jeszcze długo wspominać w naszej świetlicy! Z leśnym pozdrowieniem Darz bór!
Dzieci z grup sześciolatków 0a, 0b, 0c oraz Alicja Mrozik, Mariola Staszewska, Alicja Odachowska.