Nawigacja

 • Uwaga uczniowie - zmiana planu

  Bardzo proszę o sprawdzenie planu lekcji swojej klasy, ponieważ od 1 lutego 2021r. nastąpiły drobne zmiany w rozkładzie zajęć. Nowy plan lekcji umieszczony jest na stronie internetowej.

 • Uwaga praca!!!

  Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie poszukuje nauczycieli pedagogiki specjalnej (autyzm). Bliższe informacje w sekretariacie szkoły.

 • Organizacja zajęć lekcyjnych w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie w II semestrze roku szkolnego 2020/2021

   

          Informuję, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 13 stycznia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

  https://www.gov.pl/attachment/69bd7ef4-a523-4cb2-ae3f-faeaebf0d111

  z dniem 18.01.2020r powracamy do zajęć szkolnym wg następujących zasad:

  1. Klasy IV – VIII kontynuują naukę w formie zdalnej, na dotychczasowych zasadach;

  2. Klasy I-III wracają do nauki stacjonarnej zgodnie z zasadami określonymi w rekomendacjach Ministra Zdrowia i Ministra Edukacji oraz możliwościami organizacyjnymi Szkoły.

  3. Grupy 5 i 6-latków bez zmian.

   Zgodnie z powyższymi rekomendacjami, dla klas I-III obowiązują między innymi następujące reguły:

  · wietrzenie sal lekcyjnych po każdych zajęciach,

  · codzienna dezynfekcja wszystkich pomieszczeń szkolnych,

  · pomiar temperatury dzieci termometrem bezdotykowym w przypadku podejrzenia choroby,

  · zajęcia lekcyjne w jednej sali ( z wyłączeniem informatyki i wf),

  · wydzielone szatnie,

  · zróżnicowane wejścia do szkoły,

  · automaty dezynfekcyjne do rąk przy każdym wejściu do szkoły,

  · obowiązują wydzielone strefy dla Rodziców i Opiekunów w budynku szkolnym,

   · zróżnicowane godziny i miejsca przerw międzylekcyjnych,

   · zindywidualizowany grafik korzystania ze stołówki i świetlicy szkolnej,

  Szczegółowe rozwiązania stosowane w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie są dostępne na stronie www.szkolanrjeden.edupage.org

  oraz w Sekretariacie Szkoły

  Dyrektor Szkoły Lech Owczarczyk

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Drodzy Rodzice i Uczniowie

  W związku z wprowadzeniem dodatkowych zasad bezpieczeństwa w całym kraju informuję, że od poniedziałku 18 stycznia 2021 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Kolnie obowiązywać będą ogólne zasady dotyczące miejsc publicznych. Zatem w miejscach wspólnych na terenie szkoły - tam tylko mogą przebywać rodzice PARTER i przy szatniach (Wojska Polskiego 22 oraz Marii Dąbrowskiej 4) obowiązkowe będzie noszenie maseczek. Zgodnie z informacją przekazaną przez ministra zdrowia podczas konferencji na lekcji nie ma obowiązku noszenia maseczek. Wszystkie wcześniej obowiązujące procedury bezpieczeństwa w naszej szkole nadal obowiązują.

  Apeluję do wszystkich o respektowanie przepisów i odpowiedzialne zachowanie.

  Proszę także o zapoznanie się z obecnie obowiązującymi zaleceniami 

  Lech Owczarczykdyrektor SP 1 w Kolnie

  Wytyczne_MEiN_MZ_i_GIS_dla_klas_I-III_szkol_podstawowych-1-1(1).pdf

 • KONKURS „KANGUR MATEMATYCZNY” 2021

  Drodzy Uczniowie!

  Zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Międzynarodowego Konkursu ”Kangur Matematyczny” w roku szkolnym 2020/2021. Konkurs jest adresowany do uczniów z kl. II – VIII.

  Konkurs zostanie przeprowadzony 18 marca 2021r. Opłata konkursowa dla uczestników we wszystkich kategoriach: 10zł.  Opłatę konkursową proszę wpłacać do Szkolnego Koordynatora Konkursu.

  Termin wpłaty do Szkolnego Koordynatora Konkursu  25.01.2021r.

  UWAGA!!!

  Warunkiem uczestnictwa w konkursie wymagane jest oświadczenie rodziców o wyrażeniu zgody na udział w konkursie i przetwarzaniu danych osobowych. Oto link do pobrania oświadczenia:

  https://www.kangur-mat.pl/dokumenty/rodo/zgoda_uczestnika_konkursu.pdf

  Szkolny Koordynator Konkursu

  Ewa Szczech

 • Jak fundusze europejskie zmieniły moją okolicę?

   

  Z wielką przyjemnością zawiadamiamy, że uczennica naszej szkoły Oliwia Paliwoda z klasy 3a zdobyła wyróżnienie w konkursie plastycznym Jak fundusze europejskie zmieniły moją okolicę?

  Przedmiotem konkursu było wykonanie pracy plastycznej, przedstawiającej przykłady zmian, które nastąpiły w województwie podlaskim (naszej miejscowości) dzięki wykorzystaniu funduszy europejskich i projektów. Przyznajcie sami, że zadanie było bardzo trudne- a konkurencja duża. Tym większe gratulacje dla Oliwi z osiągniętego sukcesu!

  Dziękujemy Oliwka za godne reprezentowanie szkoły!

   

 • Życzenia świąteczne

   

   

   

  Szanowni Państwo mijający rok sprawił, że świat stał się nagle zupełnie inny, żegnamy go bez żalu z optymizmem i nadzieją patrząc na nowy. Wszystkim Uczniom ich rodzinom a także nauczycielom i pracownikom Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie i wszystkim naszym przyjaciołom pragnę złożyć najserdeczniejsze życzenia.

  Niech nadchodzące Święta Bożego Narodzenia będą dla każdego z nas czasem radości i spokoju oraz wiary w lepsze jutro.

  Niech świąteczna choinka przypomina nam, że w gruncie rzeczy nic nie jest w stanie zmienić nas samych, naszej życzliwości, wyrozumiałości i zwykłego człowieczeństwa. 

  Niech Nowy Rok przyniesie same pozytywne zmiany zarówno w naszym życiu osobistym jak i zawodowym.

  Niech każde dziecko będzie miało możliwość rozwoju w normalnych warunkach bez ograniczeń i osamotnienia, uczestnicząc w zajęciach, podczas których spotka się z ulubionymi nauczycielami i rówieśnikami.

  Niech Nowy Rok przyniesie nam wszystkim same dobre rzeczy.

  Dyrektor szkoły

  Lech Owczarczyk

 • Pamiętajcie o nas zimą!

   

  Zima to często trudny czas dla ptaków. Można to zmienić dokarmiając je. W tym celu dzieciaki ze szkolnej świetlicy, pod kierunkiem Pana Dyrektora zbudowały karmnik dla ptaków. Najpierw połączyły wszystkie przygotowane elementy karmnika gwoździkami i klejem do drewna. Następnie pięknie pomalowały karmnik bezzapachową i nietoksyczną farbą, wesoło się przy tym bawiąc.

  Teraz zachowując wszystkie zasady karmienia ptaków przystąpimy do dokarmiania. Ma ono wspaniały walor edukacyjny dla dzieci, uczy odpowiedzialności, daje możliwość obserwacji, ale także satysfakcję i wiele radości. Gdy przyjdzie lato ptaki odwdzięczą się likwidowaniem szkodników np. owadów, które są ich wielkim przysmakiem. Podglądanie ptaków przy karmniku jest często pierwszą okazją dzieci do spotkania z nimi i nauczenia się rozpoznawania pospolitych gatunków.

  Z pomocą dzieci z naszej świetlicy zima z pewnością będzie dla ptaków łatwiejsza!

   

 • Gdzie możesz szukać pomocy?

  W ramach realizacji Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań ,,Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020" z inicjatywy Komendy Głównej Policji został nagrany spot profilaktyczny o tematyce związanej z zapobieganiem hejtowi wśród dzieci i młodzieży skierowany głównie do rodziców i uczniów. W załączniku zamieszczamy ten materiał. Warto zobaczyć!

  Link do pobrania spotu

  https://liblink.pl/MlUfTywhTH

 • Spotkanie z Policją

  W czwartek 17.12.2020 r. w naszej szkole w klasach I- IV  za pośrednictwem programu Teams odbyły się zajęcia, które prowadzili przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Kolnie. Funkcjonariusze omówili przede wszystkim zasady bezpiecznego zachowania się podczas zbliżających się ferii zimowych.

  Poruszono zagadnienia:

  - zachowania się na zamarzniętych zbiornikach wodnych,

  - przestrzegania podstawowych zasad pieszego poruszającego się na drogach o zmroku( noszenia odblasków), przejściach przez ulicę, zabaw w miejscach niebezpiecznych ( w pobliżu dróg),

  - stosowania się do zakazów i nakazów rodziców,

  - zachowania podstawowych zasad ostrożności w kontaktach z osobami obcymi, zarówno na żywo jak też w Internecie,

  - stosowania się do zaleceń epidemiologicznych.

  Natomiast w  klasie VIIIa zrealizowano temat  dotyczący cyberprzemocy oraz używania substancji psychoaktywnych.

 • Mikołajki

  Szóstego grudnia w kalendarzu są imieniny Mikołaja. To właśnie wspomnienie biskupa z Miry, który obdarowywał potrzebujących i  z czasem został uznany za świętego. Prezenty na Mikołajki zostawia się pod poduszką lub umieszcza w dużej, czerwonej skarpecie w nocy z 5 na 6 grudnia. Dzieci z niecierpliwością czekają na odwiedziny świętego Mikołaja. Zanim ten jednak przyjdzie, piszą  do NIEGO listy, w których wskazują, co konkretnie chciałyby dostać. Według tradycji święty Mikołaj przychodzi do grzecznych dzieci. Te z kolei, które mają coś na sumieniu, mogą spodziewać się rózgi. Nasi milusińscy z grup 5- 6- latków również z niecierpliwością czekali od samego rana na odwiedziny tego szczególnego gościa. W poszczególnych grupach przywitały go  piosenką i wierszami, zapraszając do wspólnej zabawy. Wszystkie dzieci otrzymały prezenty,

  Był to miły i wyjątkowy dzień. Nadmienić trzeba, że żadne dziecko nie otrzymało rózgi. Świadczy to o tym, że zdaniem ŚWIĘTEGO NASI UCZNIOWIE SĄ BARDZO GRZECZNI!

 • Tak świętowaliśmy w świetlicy w listopadzie.

   

  Minął Listopad, który w świetlicy obfitował w wiele różnych świąt.

  5 listopada- Dzień Postaci z Bajek. Baśnie i bajki są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, nie zastąpionym sposobem wzbogacenia wyobraźni a także pobudzania zainteresowania otaczającym światem ludzi i zwierząt. W tym dniu dzieci bawiły się Teatrem Cieni. Z dużego kartonu powstała scena a z czarnego papieru i patyczków do szaszłyków powstały postacie do odgrywania przedstawień: Czerwony Kapturek, Kopciuszek i Trzy świnki. Pomysł okazał się trafiony, dzieci bardzo chętnie opowiadały bajeczki i przedstawiały je kartonowymi postaciami. Teatrem Cieni dzieci bawią się bardzo często.

  10 listopada przypada skromne święto- Dzień Jeża. To doskonała okazja dla dzieci do poznania bliżej tych pożytecznych zwierzątek. Jeże są bohaterami filmów, bajek, wierszyków. Pomagają w zwalczaniu szkodników i są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce. Są też gatunkiem zagrożonym i bez odpowiedniej ochrony wyginą. Dzieci poznawały biologię jeży oglądając film przyrodniczy, uczestniczyły w quizie: Sprawdź się jeżowo. Z dużym zaangażowaniem wykonywały prace plastyczno- techniczne: Przysmaki jeża, Śpiący jeżyk- gniazdko dla jeża z liści i patyków czy  przestrzenny jeż z gotowego szablonu. Wszystkie dzieci otrzymały nagrody za udział w Dniu Jeża, kolorowe ołówki i słodycze.

  Z okazji Święta Niepodległości przypadającego 11 listopada, dla wszystkich  uczniów naszej szkoły, został zorganizowany konkurs plastyczny- Polskie symbole narodowe. W okresie od 5.X. do 23.X.2020 uczniowie wykonywali prace plastyczne na podany temat. Celem konkursu było wzbudzanie uczuć patriotycznych i narodowej dumy z bycia Polakiem, popularyzacja i poszerzanie wiedzy nt. polskich symboli narodowych, stworzenie okazji do działalności plastycznej związanej z symboliką narodową, rozwijanie zainteresowań plastycznych pobudzających do twórczego wykorzystania czasu wolnego. Rozwiązanie konkursu, wręczenie dyplomów i nagród nastąpiło 10.XI.2020. Prace dzieci można było oglądać przez cały miesiąc na wystawie w głównym holu szkoły.

  20 listopada obchodziliśmy Dzień Praw Dziecka. Data ta upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o Prawach Dziecka. Dzięki prezentacji multimedialnej i dydaktycznej grze w domino dzieci poznały najważniejsze prawa dziecka i człowieka. Rozmawiały o tolerancji, o potrzebach dzieci i o przestrzeganiu praw dziecka na całym świecie. Wykonywały tarcze do ochrony przed łamaniem praw dziecka. Wszystkim spodobała się Piosenka o prawach dziecka, którą często śpiewamy.

  21 listopada- to Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. My obchodziliśmy ten dzień od samego rana 23 XI. Dzieci uczyły się piosenki- Jestem królem dobrych manier. Piosenka ta, cały czas towarzyszy nam teraz w świetlicy i przypomina, że warto okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Tym bardziej, że w tej akurat kwestii naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje.

  25 listopada- Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji przez cały tydzień zajmowaliśmy się zabawkami. Jak dobrze wybierać zabawki? Czym bawili się dziadkowie i rodzice? Które zabawki są ponadczasowe? Dzieci same wykonały tangramy do zabawy i dobrze bawiły się wykonując różnorodne prace plastyczne: misie z kartonu, misie z kolorową przeplatanką, misie wyklejanki. W Dniu Misia najpierw poznały historię pluszowego misia na podstawie prezentacji multimedialnej. Następnie prezentowały swoje ulubione maskotki i opowiadały ich historię, dzieląc się uczuciami jakie towarzyszą ich ulubionym maskotkom. Wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali Dyplomy Przyjaciela Pluszowego Misia i słodkie co nieco.

  Andrzejki to dawna tradycja imprez i wróżb organizowanych przed adwentem. Z tej okazji w świetlicy dzieci wykonywały czarodziejskie różdżki, które okazały się fajną zabawką na cały dzień. Dla chętnych były wróżby: serce z imionami, losowanie kolorów, losowanie zawodów, losowanie przedmiotów.

  Uff….  To był niesamowity miesiąc!

 • Światowy Dzień Pluszowego Misia

  Miękki, puszysty, kolorowy i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci, niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu, ktoś, kto jest z nami czasami przez całe życie- Pluszowy Miś. W naszej szkole to święto stało się już tradycją. Niestety, pandemia pokrzyżowała nam szyki. W szkole zostały tylko małe dzieci, ale to nie stało się przeszkodą do obchodów naszego ulubionego święta.

  W ramach corocznych obchodów do szkolnej biblioteki zawitała grupa sześciolatków 0 c. Wszystkie maluchy wiedziały, że dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia.  Opowiadały, że zanim  przyszły do szkoły  to wyściskały swoje ulubione misie  i przyrzekły, że szybko wrócą  i pobawią się z nimi. Potem  rozpoczęliśmy spotkanie. W trakcie zajęć dzieci wysłuchały opowiadania o tym, jak to prezydent Stanów Zjednoczonych  zachował się na polowaniu i jak powstała pierwsza maskotka misia – Teddy’ego. Następnie maluchy oglądały albumy przedstawiające  „wszystkie misie świata" oczywiście te żyjące w rzeczywistości. Sześciolatki nadmieniły, że oprócz tych  niedźwiedzi są jeszcze bajkowe misie. Zrobiliśmy króciutki przegląd tych misiaków. Była mowa o: Gumisiach, misiu Kolargolu, misiu Uszatku, Paddingtonie, ale najważniejszą postacią wśród misiów był i będzie Kubuś Puchatek. Sześciolatki czytały z rodzicami książeczki o Puchatku i znały  mnóstwo  przygód „żółtego misia”. Smakowaliśmy również słodki przysmak Puchatka- miód. Wszyscy  wylizali łyżeczki do ostatniej kropelki, (nawet pani Marta). Największą atrakcję  zostawiliśmy na sam koniec imprezy. Od lat biblioteka szkolna współpracuje z nauczycielami świetlicy. Pani Ela, „Świetlicowa Czarodziejka” wyczarowała   „fotograficznego misia”, mówiąc prościej ,,misiową” fotobudkę. Do fotografii ustawiały się kolejki. Każdy chciał, choć na chwilę być misiem. I tym miłym akcentem zakończyliśmy spotkanie. Aż żal się było rozstawać.

   

  Mariola Staszewska

 • URODZINY ASTRID LINDGREN

    W dniu 16.11.2020. obchodziliśmy kolejną rocznicę 113 urodzin znakomitej pisarki szwedzkiej Astryd Lindgern. Jak co roku w naszej bibliotece, z tej okazji, zorganizowaliśmy akcję promująca książki pisarki.

  Do udziału w akcji zaproszona została grupa sześciolatków 0c.

  Około godziny 10.00 uczniów klasy 0c odwiedził niespodziewany gość.  Była to Pippi Langstrump. Dzieci od razu zauważyły ogniste rude warkocze, masę piegów na twarzy oraz kolorowy strój. Uwagę zwracały również ogromne zielone kokardy  na warkoczach i zdobiące buty.

  Pippi zaskoczyła dzieci swoją wizytą. Zachwytom nie było końca. Każdy uczeń mógł podejść, dotknąć i porozmawiać z literacką bohaterką.  Następnie dzieci poznały sylwetkę pisarki Astrid Lindgren, która stworzyła postać Pippi.

  Mogły również posłuchać ciekawych fragmentów powieści o ulubionej bohaterce.

  Zwieńczeniem akcji był konkurs w związany przyznawaniem Orderu Uśmiechu, którego laureatką jest Astrid Lindgren. Dzieciaki miały za zadanie zjeść plasterek cytryny i uśmiechnąć się. Udało się wszystkim i wszyscy otrzymali Order Uśmiechu.

  Dzieci serdecznie pożegnały Pippi Langstrump i wyraziły nadzieje, że za rok znów je odwiedzi.

   

  M. Staszewska

 • WYPOŻYCZANIE W CZASIE PANDEMII

   

              Jeśli ktoś myśli, że koronawirus ograniczył pracę biblioteki szkolnej, to jest w ogromnym błędzie.  W dobie pandemii liczba wypożyczeń i odwiedzin w bibliotece jest na bardzo wysokim poziomie. A to głównie za sprawa naszych najmłodszych uczniów, którzy wypożyczają ogromne ilości książek. Szczególnie zaangażowana jest grupa 0 c. Na prośbę wychowawczyni – p. Marty Downar i niektórych rodziców, sześciolatkom zostały założone karty biblioteczne. Niemal każdego dnia nasi milusińscy, dokonują zwrotów i nowych wypożyczeń. Największa popularnością cieszą się książki z działu dla najmłodszych. Dzieci wybierają po kilka sztuk, czasami dochodzi nawet do niegroźnych kłótni o ulubiony utwór. Do niektórych pozycji książkowych prowadzone są nawet zapisy. Cała procedura przebiega zaś zgodnie z obostrzeniami. Dzieci i pracownicy maja założone maseczki, przed każdym wypożyczeniem dezynfekują ręce, a książki zwracane trafiają na 48 – godzinną ,,kwarantannę”, by każdy wypożyczający mógł czuć się bezpiecznie.

              Dzięki chęci obcowania z przyjemną lekturą i ogromnej liczbie zainteresowanych szkolnej bibliotece żadna pandemia nie będzie straszna!

   

  M. Staszewska

 • Narodowe Święto Niepodległości

  „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem– staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium.”

  J. Piłsudski

  11 listopada 2020 r. obchodziliśmy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tegoroczne obchody miały wyjątkowy przebieg ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19.

  Często w tym dniu słyszymy słowa: Polska, Ojczyzna, naród, wolność, patriotyzm. Na co dzień zapominamy jednak o tym, czym jest poczucie tożsamości narodowej, świadomość historyczna, szacunek do państwa, wspólne dobro, nasza kultura i tradycja. Czasami jedyną okazją do publicznego okazywania swoich uczuć do symboli narodowych stają się wydarzenia o charakterze sportowym.

  Trzeba pamiętać, że w przeszłości nie zawsze tak było. Na przestrzeni wieków Polacy wielokrotnie musieli bronić swojej wolności, suwerenności państwowej, godności, honoru i wiary. I jak pokazała historia ten egzamin z polskości i patriotyzmu nasi przodkowie zdali znakomicie. Pomimo bezprecedensowej likwidacji Rzeczypospolitej szlacheckiej przez Rosję, Prusy i Austrię w 1795 r. Polacy nigdy  nie pogodzili z utratą wolności. Przykładem takiej postawy są powstania narodowe: kościuszkowskie, listopadowe, krakowskie i styczniowe. Chociaż te powstańcze zrywy zakończyły się tragicznymi klęskami i zostały okupione cierpieniem i śmiercią wielu tysięcy patriotów, to jednocześnie świadczyły one o bezwzględnym dążeniu Polaków do zrzucenia jarzma niewoli i odzyskania pełnej niepodległości.

  11 listopada 1918 r. zakończył się kataklizm I wojny światowej. Dla Polaków data ta miała jeszcze inny, bardziej doniosły, a zrazem i radosny wymiar- był to symboliczny początek odbudowy niepodległego bytu państwowego i narodowego. Niestety, zaledwie 20 lat później Polska została podbita przez totalitarne mocarstwa- III Rzeszę i Związek Radziecki. W okresie II wojny światowej okupanci prowadzili wobec Polaków politykę terroru i brutalnej eksterminacji, w wyniku której zginęło ponad 6 milionów naszych rodaków. Po wojnie Polska przez kilkadziesiąt lat  była rządzona przez komunistów całkowicie zależnych od Związku Radzieckiego. Warto podkreślić, że chociaż komuniści przez prawie pół wieku panowali całkowicie nad strukturami państwa, to duża część społeczeństwa polskiego nie chciała bezwolnie uznać narzuconego siłą totalitarnego ustroju. Świadczy o tym m.in.: działalność zbrojnego podziemia antykomunistycznego w latach 40. i 50., wystąpienie robotników w Poznaniu w czerwcu 1956 r., wielkie manifestacje studenckie w marcu 1968 r., grudniowy bunt robotniczy na Wybrzeżu w 1970 r., demonstracje robotnicze w Radomiu, Płocku i Ursusie w czerwcu 1976 r. oraz masowe strajki w 1980 i 1988 r. Dopiero w 1989 r. spełniły się marzenia polskich patriotów – od tej przełomowej daty rozpoczął się trudny proces odbudowy suwerennej Rzeczypospolitej.

  Dzisiaj nasze pokolenie otrzymało niezwykły dar jakim jest możliwość życia w niepodległym państwie. Należy jednak pamiętać o słowach wielkiego Polaka i patrioty, twórcy II Rzeczypospolitej Marszałka Józefa Piłsudskiego, który twierdził, że „niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale i bardzo kosztownym”. Marszałek wielokrotnie proroczo ostrzegał, że wolność nie jest Polakom dana raz na zawsze. Trzeba o nią dbać i bronić jej. Dlatego nadal bardzo aktualnym i ważnym obowiązkiem każdego Polaka, bez względu na jego wiek, wykształcenie  czy poglądy polityczne, powinno być dbanie o zachowanie naszej narodowej pamięci historycznej. Nigdy nie wolno wstydzić się polskości i wypierać się swoich korzeni. Każdy kolejny dzień powinien być pozytywnym świadectwem naszych starań o dobro i rozwój Ojczyzny. Tylko świadoma swojej przeszłości i pochodzenia wspólnota narodowa jest w stanie budować wolną, bezpieczną i nowoczesną Polskę.

 • Święto Postaci z Bajek

    Wzorem ubiegłych lat w listopadzie obchodzimy jedno z najbardziej wyczekiwanych świąt szkolnych. Mowa oczywiście o Dniu Postaci z Bajek. Świętowanie zaczęliśmy już od wczesnych godzin porannych. Do szkoły zaczęły ,,napływać” postaci nie z tego świata:  bohaterski Spiderman i Batman, Czerwony Kapturek, Niesamowita Biedronka, niezliczone księżniczki Disneya.

  Główne świętowanie zaczęło się o godzinie 10.00 w grupie 0 B. ,,Uroczystość” rozpoczęła kostiumowa rewia mody. Wspólnie oglądaliśmy i ocenialiśmy nasze bajkowe stroje.  Punktem kulminacyjnym był konkurs rekwizytowy i zabawa przy bajkowych piosenkach. Uczniowie mieli również możliwość obejrzenia wystawy, oczywiście o tematyce bajkowej. Ze ścian biblioteki i czytelni na naszych milusińskich tajemniczo spoglądali bohaterowie ,,Pięknej i Bestii”, ,,Pszczółki Mai”, ,,Pinokia” czy ,,Jasia i Małgosi”…

  I choć dzisiejsze obchody, znacznie różniły się od tych tradycyjnych, w związku z pandemią  koronawirusa, to na pewno zostaną nam na długo w pamięci.

   

  M. Staszewska

   

   

 • Akcja czytelnicza – MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK

  W  ramach akcji ,,Mała książka – wielki człowiek”, uczniowie klas pierwszych otrzymali wspaniałe prezenty. Były to książki pod tytułem ,,Pierwsze abecadło”, które dla najmłodszych staną się zapewne wspaniałym źródłem nowych bajek i opowieści. Wszystkim życzymy miłego czytania.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie
  18- 500 Kolno, ul. Wojska Polskiego 22
 • (86)278-21-24
  Sekretarz szkoły - p. Joanna Socik

Galeria zdjęć