Nawigacja

 • Uwaga Konkurs wiedzy o Tadeuszu Kościuszce na 100- lecie szkoły

  Uwaga Konkurs wiedzy o Tadeuszu Kościuszce na 100- lecie szkoły

  Generał Tadeusz Kościuszko przeszedł do polskiej historii jako symbol patriotyzmu i poświęcenia dla Ojczyzny. Polacy widzieli w Kościuszce człowieka, dla którego wolna i niepodległa Rzeczpospolita była najwyższą wartością. Jest on uznawany za bohatera Polski, Stanów Zjednoczonych Ameryki i Białorusi. Wybitny polski historyk z przełomu XIX i XX wiekuprofesorSzymon Askenazy w okolicznościowym odczycie w 1917 r. tak wyjaśniał fenomen Tadeusza Kościuszki- wodza przegranego powstania, który przez rodaków wyniesiony został do rangi największego polskiego bohatera:„Wszak on wojskowym ni politycznym nie był geniuszem. Po wygranej Racławic, przegrał Szczekociny i Maciejowice. Mylił się tylekroć na rzeczach i ludziach. […] A jednak to właśnie on został jednym z nieśmiertelnych bohaterów ludzkości. Czemu? Bo imię jego jest Polska”.

  Z okazji 100. rocznicy powstania Szkoły Podstawowej nr 1 w Kolnie w naszej szkole odbędzie się 4 kwietnia 2019r.Międzyszkolny konkurs wiedzy o Tadeuszu Kościuszce”.

  Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy o Naczelniku insurekcji 1794 r. oraz propagowanie wśród uczniów postaw patriotycznych na przykładzie jednego z najwybitniejszych i największych polskich bohaterów narodowych.

  Zapraszamy uczniów do udziału w konkursie! SZCZEGÓŁY W PONIŻSZYM REGULAMINIE.

  REGULAMIN_KONKURSU.doc

 • UWAGA UCZNIOWIE

  UWAGA UCZNIOWIE

  W związku z realizowanym w naszej szkole konkursem matematycznym 100 zadań na 100- lecie szkoły, zgodnie z regulaminem w zakładce ,,Kącik matematyczny" pojawiły się już pierwsze zestawy zadań dla poszczególnych klas. Prosimy o zapoznanie się z nimi i życzymy miłego ,,łamania głowy" podczas rozwiązywania.

 • 26 lutego obchodzimy Dzień Hymnu Narodowego.

  26 lutego obchodzimy Dzień Hymnu Narodowego.

  Dla uczczenia tego podniosłego dnia w naszej szkole, we wtorek 26 lutego 2019 roku na lekcjach historii- w starszych klasach, a w klasach młodszych- na zajęciach z wychowawcą nauczyciele przypomnieli wszystkim uczniom najważniejsze fakty o czasie i okolicznościach powstania naszego hymnu, a także o należytej postawie podczas jego śpiewania.  Do czytelni bibliotecznej na krótkie zajęcia przybyła klasa IV a. Uczniowie zostali zapoznani z ciekawą historią powstania naszego hymnu. Pani bibliotekarka zaprezentowała książki opowiadające o  historii powstania Mazurka Dąbrowskiego, przedstawiła ciekawostki dotyczące pieśni. Czwartoklasiści obejrzeli również wystawki książek i innych materiałów poświęconych hymnowi. Chętni uczniowie  ze starszych klas mogli  sprawdzić swoją wiedzę, rozwiązując krzyżówkę Hymn Narodowy, za rozwiązanie której nauczyciele historii wstawili dodatkowe oceny z przedmiotu. Niektórzy uczniowie wykazali się ogromną wiedzą na ten temat. Najwięcej o hymnie wiedzieli uczniowie klasy V b. Okazało się, że niektórzy piątoklasiści uważnie oglądali biblioteczne wystawk i  zdobyta wiedza zaowocowała.

 • Apel z okazji dnia patrona szkoły

  Apel z okazji dnia patrona szkoły

  W dniu 19 lutego 2019r. jak co roku, na uroczystym apelu, zatrzymaliśmy się na chwilę nad postacią Tadeusza Kościuszki. W tym roku obejrzeliśmy program artystyczny pt. „Imię jego jest Polska”, który uświadomił nam, jak ważną rolę odgrywał nasz Patron w życiu Polaków i Amerykanów. Bohater za życia, bohater po śmierci i żyjąca po dziś legenda. Uczniowie wraz z nauczycielami odpowiedzialnymi za przygotowanie uroczystości w bardzo ciekawy sposób przybliżyli wszystkim sylwetkę naszego patrona. Nawet nasi ,,najmłodsi milusińscy" nie nudzili się i z ogromnym zainteresowaniem oglądali przygotowaną prezentację. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego święta. Zdjęcia w Albumie.

 • Taneczne Walentynki w świetlicy

  Taneczne Walentynki w świetlicy

  „W karnawale wszyscy urządzają bale.
  To tradycja bardzo stara,
  strojów pięknych co niemiara.
  Niech się bawią duzi, mali
  zgromadzeni na tej sali.”

   

  Walentynki i trwający karnawał to bardzo dobra okazja do zorganizowania zabawy tanecznej. Tak też było w grupach świetlicowych sześciolatków. Zabawa miała miejsce w dniu 14 lutego, w godzinach od 14.00 do 16.00. Pani Mariola postarała się, aby czytelnia w tym dniu wyglądała jak prawdziwa sala balowa: balony, kula disco wprowadziły w nastrój szalonej dyskoteki. Dzieci bawiły się naprawdę świetnie przy muzyce składającej się z samych przebojów i brały udział w licznych zabawach i konkursach: taniec z balonami, taniec na gazecie, taneczny korowód, przechodzenie pod sznurkiem, wyprawa do zoo, itp. Muzyka płynąca z głośników inspirowała nas do szalonej zabawy. Pełni pozytywnej energii pląsaliśmy w parach, kole oraz korowodach. Z uśmiechem na ustach śpiewaliśmy teksty słyszanych hitów, skacząc i klaszcząc wesoło. Bal przebiegł w niezapomnianej atmosferze i dostarczył wielu wrażeń. Radosna impreza zakończyła się słodkim poczęstunkiem. Następna zabawa karnawałowa za rok!

  M. Staszewska,A. Mrozik, A. Odachowska,

 • Bal karnawałowy

  Bal karnawałowy

  14 luty to dla naszych świetliczaków podwójnie  radosna data. W tym dniu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu ,,Walentynkowe  serce”. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody. Późnym  popołudniem zaś rozpoczęła się zabawa karnawałowa. Dzieci przebrane w kolorowe stroje bawiły się wyśmienicie. Prowadząca imprezę zachęcała wszystkich do tańca przy skocznej muzyce. Zabawa integracyjna ,,Rozruszanka” oraz taniec w parach z kotylionami wprawił wszystkich w doskonały nastrój. Tańce –wygibańce urozmaicone były ciekawymi konkursami: ,,Wyścigi cukierków”, ,,Wędrujący kapelusz”. W czasie przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek. Niestety radosna zabawa musiała się skończyć. Po godzinie 18, zadowoleni i pełni wrażeń uczniowie wrócili do swoich domów. Szkoda, że następny bal dopiero za rok…

   

 • O projektach czytelniczych

  O projektach czytelniczych

  Z końcem roku kalendarzowego 2018  zakończyliśmy prace związane z przystąpieniem naszej szkoły do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Udział w tym przedsięwzięciu wymagał między innymi realizacji projektów edukacyjnych z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej. Sprawa była dość łatwa, bo za otrzymane pieniądze( 15 tysięcy złotych) zakupiono  ponad 900 ciekawych książek. Po burzliwych konsultacjach dotyczących wyboru tematu projektów, klasy przystąpiły do pracy. Już w październiku wszystkie zespoły miały ustalone harmonogramy prac.

  Projekty były bardzo ciekawe, wymagały od uczniów zapoznania się z pewną ilością nowych, ciekawych książek. A, że książki pachniały jeszcze drukarnią, zachęcały szelestem nowych kartek, pięknymi ilustracjami, a przede wszystkim współczesną tematyką, więc problemu z czytaniem nie było. Bardzo szybko zniknęły z półek książki detektywistyczne, książki o problemach współczesnych nastolatków, książki o tematyce sportowej , książki opowiadające o historii naszej ojczyzny. Klasy młodsze gustowały w bajkach, baśniach i humorystycznych opowiastkach. Bardzo szybko maluchy odkryły piękno książek z serii „Czytam sobie” Książeczki nigdy nie zajmowały długo miejsca na półkach. Natychmiast znikały.

  Ośmioklasiści gustowali w innej literaturze, bardziej ,,dorosłej”. Jednak czasami ich wzrok wędrował na półeczki, gdzie leżały „małe książki”. Realizacja zadań wynikających z Narodowego Programu zaowocowała bardzo znacznym wzrostem ilości wypożyczanych książek. Księgozbiór biblioteki wzbogacił się nie tylko o lektury szkolne, ale o książki zgodne z potrzebami i zainteresowaniami współczesnego pokolenia. Wzrosła świadomość uczniów o zakresie znaczenia książki. Uczniowie wykazali się bardzo dużym zaangażowanie w realizację projektów. Efekty ich pracy można podziwiać w czytelni.

 • Dzień Kota

  Dzień Kota

  Zgodnie z wieloletnią tradycją 18 lutego w naszej bibliotece obchodziliśmy Dzień Kota.

  Atmosferą tego dnia tworzył wystrój czytelni szkolnej. „Kocie” książki i artykuły, wiersze, opowiadania  o naszych milusińskich, a także ciekawe figury kotów  wykonane przez uczniów. Po pierwszym dzwonku, bibliotekę odwiedził niespodziewany gość. Był to najprawdziwszy „Kot”, bohater bajki ”Kot w butach”. Długi puszysty ogon, czarne  długie wąsy, błyszczący nos, miecz za pasem, kapelusz z piórami i gibkie kocie ruchy sprawiły, że uczniom klas młodszych uśmiech nie znikał z ust. Kot w butach miał dla swoich „fanów” miłą niespodziankę. Oprócz ciekawych historii związanych z  kocim życiem, zdjęć prezentujących  „najsłynniejsze” koty, maluchy mogły przez chwilę poczuć się jak małe kocięta. Z przyjemnością zjadały „kocie języczki”, które popijały mleczkiem z miseczek. Na zakończenie spotkania Kot w butach udzielił dzieciom kilku cennych rad, jak należy dbać i pielęgnować koty. Była to cenna „kocia lekcja” dla uczniów naszej szkoły.

 • Walentynki w czytelni szkolnej

  Walentynki w czytelni szkolnej

  14 lutego w czytelni szkolnej biblioteki odbyła się akcja „Walentynkowe czytanie w czasie przerw”. W jej trakcie uczniowie czytali książki o miłości i przyjaźni, redagowali życzenia walentynkowe. Mieli również okazję zrelaksować się przy romantycznej i nastrojowej muzyce oraz odpocząć od trudów nauki przy elegancko zastawionych stolikach. Atmosfera sprzyjała miłosnym wyznaniom i deklaracjom. Walentynkowicze dali się ukłuć strzale Amora, można było zaobserwować dyskretne spojrzenia i uśmiechy. Uczniowie w tym dniu zostali obdarowani kartkami walentynkowymi z miłosnymi wyznaniami, sami też mogli wyznać komuś uczucie.

  Dzień Zakochanych upłynął w milej i uczuciowej  atmosferze . Mamy nadzieję, że przyszłoroczne Święto Zakochanych będzie również wyjątkowe.

 • 18.02.2019

  Moduł Kącik matematyczny został zmodyfikowany

 • 100 zadań na 100- lecie szkoły

  100 zadań na 100- lecie szkoły

  Drodzy Uczniowie!

  W związku z przypadającym  na ten rok szkolny świętem 100-lecia naszej szkoły, ogłaszamy konkurs matematyczny pt. „100 zadań na 100-lecie szkoły”.  Wszystkie szczegóły związane z organizacją konkursu znajdują się w zakładce ,,Kącik matematyczny". Zapraszamy do udziału.

 • W ZACZAROWANEJ ZAGRODZIE

  W ZACZAROWANEJ ZAGRODZIE

  Zima rozgościła się na dobre, więc biblioteka szkolna wychodząc naprzeciw wymogom pogodowym, zaproponowała uczniom konkurs tematyczny. I choć wydawać by się mogło, że okres poświąteczny i pełne napięcia oczekiwanie na ferie zimowe, nie sprzyjają koncentracji, to jednak odzew ze strony uczniów był ogromny. Tematyka konkursu powstała z myślą o zbliżającym się Dniu Wiedzy o Pingwinach, który przypada 20 stycznia. W etapie przygotowawczym uczniowie zdobywali wiedzę oglądając atlasy zwierząt zamieszkujących Arktykę i Antarktydę. Mogli również podziwiać wystawę związaną z życiem pingwinów. Zadania konkursowe sprawdzały wiedzę uczniów na temat książki „zaczarowana zagroda ”Uczniowie klas drugich tłumnie zasiedli w bibliotecznych  Ławkach i przystąpili do rywalizacji. Z uwagą śledzili pytania i rozwiązywali zadania. Czas przeznaczony na konkurs uczestnicy wykorzystali w pełni. Po sprawdzeniu arkuszy okazało się, że wiedza najmłodszych na temat „Zaczarowanej zagrody” jest ogromna. Sprawdzający byli pełni podziwu, jak dużym poziomem wiedzy  o pingwinach dysponują uczniowie. Niewątpliwie uczestników konkursu skusiły również atrakcyjne nagrody. Zdjęcia w Albumie.

 • Jasełka w naszej szkole

  Jasełka w naszej szkole

  Tradycyjnie w naszej szkole przed świętami Bożego Narodzenia odbywa się przedstawienie jasełkowe. Jasełka  związane są z historią narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Dlatego w tym widowisku występują głównie postacie przedstawione w Biblii przez Mateusza i Łukasza – ewangelistów, którzy opisali narodzenie Chrystusa. Pod kierunkiem pań uczących religii uczniowie naszej szkoły 20 grudnia mogli wcielić się w te postaci. Było to przepiękne wydarzenie wprowadzające w atmosferę świąt. Na zakończenie uroczystości były życzenia świąteczne przekazane przez Dziekana ks. Stanisława Uradzińskiego oraz dyrektora szkoły Lecha Owczarczyka. Zdjęcia w Albumie.

 • Wieczór Kolęd i Pastorałek

  Wieczór Kolęd i Pastorałek

  Wieczorem  19 grudnia w  naszej szkole odbył się uroczysty koncert kolęd i pastorałek. Każda klasa pod kierunkiem wychowawcy przygotowała wybrany utwór, który zaprezentowała przed licznie zgromadzoną publicznością. Na zakończenie kadra pedagogiczna zaśpiewała kolędę ,,Patrzcie bracia jeno". Była to doskonała okazja wprowadzająca w nastrój świąt Bożego Narodzenia. Zdjęcia w Albumie.

 • Rodzicu! Zarezerwuj czas!

  Rodzicu! Zarezerwuj czas!

  Dyrekcja, Rada Pedagogiczna i Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 ma ogromną przyjemność zaprosić Państwa  na Wieczór Kolęd i Pastorałek.

  Dzień-  19 XII 2018r.

  Miejsce -  sala gimnastyczna

  Godzina - 17 00

  Serdecznie zapraszamy i czekamy na opiekunów, dziadków, rodzeństwo i wszystkie osoby, dzięki którym podkreślimy ważność tego wydarzenia. Będzie nam niezmiernie miło gościć Państwa w naszej szkole.

 • Atrakcyjne przerwy z książką

  Atrakcyjne przerwy z książką

  W dniach  od 10 do 13 grudnia w bibliotece szkolnej została przeprowadzona akcja promująca czytelnictwo  pt.„Atrakcyjne przerwy z książką”.

  Pomysł czytania książek na przerwach między lekcjami bardzo spodobał się uczniom. W związku z tym, że akcja odbywała się w okresie przedświątecznym, największą popularnością cieszyły się książki o tematyce bożonarodzeniowej np. historie związane z postacią Świętego Mikołaja i jego reniferami, szopką bożonarodzeniową, zabawami na śniegu.

  Wśród klas najmłodszych największą poczytnością cieszyły się książki związane z zimowymi przygodami Świnki Peppy i szkolnymi perypetiami Korniszonka. Starszym podobała się inna literatura.

  Akcja czytelnicza cieszyła się popularnością nie tylko wśród uczniów, ale również wśród nauczycieli, którzy  z zaangażowaniem czytali książki swoim podopiecznym podczas przerw. Można śmiało powiedzieć, że chętnych było więcej niż przerw.

  Akcja biblioteki przyczyniła się do tego, że wzrosło zainteresowanie ofertą książkową. Uczniowie chętnie zaczęli ustawiać się  w długich kolejkach po wybrane książki. Również czytelnia wypełniała się po brzegi dziećmi, które chciały na przerwach posłuchać  ciekawej książki i choć na chwilę powrócić do magicznego świata swoich ulubionych bohaterów literackich.

  Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia pracownicy szkolnej biblioteki składają wszystkim czytelnikom i nie tylko życzenia wesołych i spokojnych Świąt, magicznego czasu przy rodzinnym stole, niespodziewanych prezentów, by nadchodzący Nowy Rok przyniósł Wszystkim tylko szczęśliwe  dni.

  Zdjęcia w Albumie.

 • Próbny egzamin ósmoklasisty

  Próbny egzamin ósmoklasisty

  W dniach 10- 12 grudnia nasi najstarsi uczniowie zmagali się z zadaniami i pytaniami zawartymi w arkuszach egzaminacyjnych OKE. Próbny egzamin rozłożony był na trzy dni. Sprawdzał wiedzę  z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Stres egzaminacyjny już za nimi, a na wyniki muszą jeszcze trochę poczekać.

 • Kiermasz Mikołajkowy

  Kiermasz Mikołajkowy

  Jak co roku w ramach działań pedagoga szkolnego odbył się kiermasz bożonarodzeniowy. Uczniowie sprzedawali  wykonane własnoręcznie dekoracje i ozdoby związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Można było również skosztować i kupić przepyszne ciasta i ciasteczka.

  Tym razem kiermasz wzbudził wyjątkowo ogromne zainteresowanie zarówno dzieci jak i rodziców. Dzięki hojności i zaangażowaniu całej społeczności szkolnej udało nam się zebraćpokaźną kwotę, która została przeznaczona na pomoc dla najbardziej potrzbujących. Kiermasz był niewątpliwie okazją do kultywowania świątecznych tradycji i integracji uczniów. Jako szkoła włączyliśmy się również do akcji ,,Szlachetna Paczka". Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom biorącym udział w naszych akcjach charytatywnych. Zdjęcia w Albumie.

 • Święto Pluszowego Misia w Bibliotece

  Święto Pluszowego Misia w Bibliotece

  Każdego roku 25 listopada obchodzimy Święto Pluszowego Misia. W związku z tym , w dniu 26 listopada w naszej szkole, w bibliotece zorganizowano „ uroczyste obchody” tego święta  dla naszych pluszowych zabawek. Nasi milusińscy, z młodszych klas, zostali zaproszeni wraz ze swoimi pluszakami do biblioteki i tam poznali historię związaną z powstaniem maskotki pluszowego misia. Następnie uczniowie mogli obejrzeć prezentacje związane ze znanymi pluszowymi misiami- Kubusiem Puchatkiem, misiem Kolargolem, czy misiem Uszatkiem. Maluchy chętnie opowiadały historie o swoich pluszowych misiach. Dzieci miały również możliwość odszukania swoich pluszowych przyjaciół w „Atlasach zwierząt” i zapoznania się z ciekawostkami na ich temat, np. pand, niedźwiedzi polarnych czy misi koala. Bezsprzecznie najciekawszym momentem spotkania, wywołującym sporo emocji była degustacja miodu. Przyjemnie było patrzeć na twarze uczniów, które lśniły od słodkiego płynu. Ogromny słój miodu pustoszał w szybkim tempie. Na zakończenie spotkania maluchy obdarowały” bibliotecznego Kubusia Puchatka” prześlicznymi laurkami, które ozdobiły wystawkę. W związku z obchodami misiowego święta biblioteka szkolna ogłosiła konkurs pt. „Miś z niczego”.  Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować misia z materiałów wtórnych. Inwencja twórcza ’misiowych projektantów” nie zawiodła. Pojawiły się misie z gazety, materiału, folii, reklamówek. Najciekawsze prace zostały nagrodzone. Z niecierpliwością czytelnicy naszej biblioteki  czekają na kolejną imprezę. Zdjęcia w Albumie.

 • Dzień Pluszowego Misia w grupie naszych najmłodszych

  Dzień Pluszowego Misia w grupie naszych najmłodszych

  W dniu 26 listopada 2018 r. grupa 5-latków obchodziła Dzień Pluszowego Misia. Z okazji tego święta dzieci odwiedził Miś, który zostawił im pudełko z niespodzianką. Świętowanie zaczęło się od wysłuchania listu, w którym Pluszowy Miś wyznaczył kilka zadań do wykonania. Pierwszą pracą był Miś z rolki papieru, a drugą wykonanie Misiowej maski. Dodatkową atrakcją była Misiowa fotobudka oraz sala udekorowana Misiowymi balonami, które wywołały u dzieci wielką radość i zaskoczenie. Nasze prace zostały uwiecznione na zdjęciach. Przedszkolaki z utęsknieniem czekają na Dzień Pluszowego Misia za rok. Zdjęcia w Albumie.

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie
  18- 500 Kolno, ul. Wojska Polskiego 22
 • (86)278-21-24
  Sekretarz szkoły - p. Joanna Socik

Galeria zdjęć