Nawigacja

 • Mikołajki w naszej szkole

  Wydaje się, że Święty Mikołaj to postać doskonale nam znana. Czy umiemy powiedzieć coś więcej na jego temat? Kim był i czym się zasłużył? Skąd wzięły się Mikołajki i tradycja ich obchodzenia?

  W dniu dzisiejszym odpowiedzi na te pytania szukali wspólnie ze swoimi nauczycielami uczniowie naszej szkoły.  Tradycyjnie były prezenty, dużo uśmiechu i życzliwości. W szkole królował czerwony kolor i czapki Mikołaja. Był to bardzo miły dzień.

 • Opatrunek na ratunek

  Spraw, aby życie dzieci w afrykańskim buszu nie było bolesne, a zabawy sprawiały wiele radości…

  Jest to jeden z wielu projektów Fundacji Pomocy Humanitarnej „REDEMPTORIS MISSIO”.

  Liczymy że uczniowie oraz pracownicy naszej szkoły aktywnie włączą się w działalność dobroczynną na rzecz potrzebujących wsparcia i pomocy.

   

  W surowych warunkach życia nie trudno o rany, oparzenia i urazy. Na liczne urazy narażone są zwłaszcza pracujące już od najmłodszych lat dzieci. Skaleczenia, otarcia czy oparzenia, to pamiątki po każdym dniu ciężkiej pracy. W tropiku plagą są także ugryzienia i ukłucia owadów.

  Najbiedniejsi z pacjentów trafiają do przychodni i szpitali misyjnych. Niestety tam, często brakuje nawet podstawowych opatrunków. Wspólnie możemy to zmienić.

   

   

  Co jest potrzebne?

  Opatrunki:

  • gazy jałowe i niejałowe o rozmiarach 0,5 m2 i 1 m2
  • kompresy jałowe (wszystkie rozmiary)
  • kompresy niejałowe
  • plastry na rolkach
  • opaski dziane i elastyczne
  • rękawice jednorazowe i chirurgiczne (różne rozmiary)
  • maść cynkowa, ichtiolowa, Sudocrem, Tribiotic, Clotrimazolum

   

  Środki odkażające:

  • płyny do odkażania ran (np. Octanisept, Octedin itp.)

   

  Drobny sprzęt medyczny:

  • termometry bezrtęciowe

   

   

  Co możesz zrobić aby pomóc?

  Te rzeczy możesz nabyć bez trudu w każdej aptece, a następnie przynieść do szkoły. Koordynatorzy zbiórki ( A. Łada, A. Rutkowska)  przekażą je Fundacji.

  Czas trwania zbiórki: 22.11.2021 – 22.12.2021

   

  Spraw, aby życie dzieci w afrykańskim buszu nie było bolesne, a zabawy sprawiały wiele radości…

   

   

  Miejsce zbiórki:  Szkoła Podstawowa nr1 w Kolnie

 • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

  „ Miś jest mały i puchaty
  Miś jest fajny i kudłaty
  Miś jest gruby jak ta kula
  Misia zawsze się przytula.”

  25 listopada w naszej BIBLIOTECE, jak co roku, obchodziliśmy bardzo ważne święto - „Dzień Pluszowego Misia”.

  Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim przyjacielem- Misiem. Przybyły misie małe, duże, bardzo duże, białe, wprost bajecznie kolorowe, a każdy był piękny i wyjątkowy. Uczniowie ze swoimi misiami udali się do „Galerii Bajkowych Misiów” przygotowanej w bibliotece szkolnej.

  Dzieci poznały historię pierwszego pluszowego misia, który na nasz kontynent, przybył aż z Ameryki, prosto od prezydenta Teodora Roosevelta. Nie brakowało ciekawych historii o innych bajkowych misiach: Puchatku, Kolargolu i głównym bohaterze bibliotecznej akcji – Kubusiu Puchatku. Dzieci po wysłuchaniu misiowych historii mogły obejrzeć prezentację związaną z obchodami Dnia Pluszowego Misia. Chętni uczniowie mogli skosztować także przysmaku wszystkich misiów- miodku i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w misiowej ,,mini budce” fotograficznej.


  Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne Święto Pluszowego Misia. Najważniejszy, główny cel imprezy- wspólna, zgodna zabawa- został osiągnięty.”

 • Dzień Postaci z Bajek w świetlicy

  Ja bajki tak lubię ogromnie.

  Julian Tuwim

   

  W dniu 5 listopada dzieci w naszej świetlicy wyruszyły w podróż do krainy bajek! Ten dzień bowiem, na całym świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa, gdyż jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek– Walta Disney’a. Jest to więc święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich i zainspirować dzieci do wspólnej zabawy.

  Bajki, baśnie oraz fantastyczne opowiadania są źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, pozwalają na odkrywanie piękna literatury i rozbudzają wyobraźnię. Postacie z bajek stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom. Bajki kształtują prawdy życiowe i dziecięce myślenie, wzruszają i bawią.

  Zawsze staram się więc, aby ten dzień był ciekawy i na długo zapadł w wyobraźni moich podopiecznych.

  W tym roku, wspólnie z niezwykle twórczymi dziećmi z klasy 3c przygotowaliśmy dla ich młodszych kolegów i koleżanek- Teatrzyk Drewnianych Łyżek. Dzieci wykonały kukiełki do przedstawień: Kopciuszek i Trzy świnki, oczywiście z drewnianych łyżek. Przedstawiliśmy nieco uwspółcześnione i humorystyczne wersje tych bajeczek. Sześciolatkom przedstawienia bardzo się podobały. Przez cały dzień dzieci wesoło bawiły się teatrzykiem i przedstawiały  własne wersje ulubionych bajek, do których wykonywały swoje kukiełki z drewnianych łyżeczek. Uważam, że zabawa w teatr i wykonywanie kukiełek to dobry pomysł również na zabawę w domu w długie, jesienne wieczory.

  Dzień Postaci z Bajek upłynął nam w miłej i wesołej atmosferze, a kukiełkami dzieci bawią się nadal w świetlicy.

  Dziękujemy Paniom Wychowawczyniom grup 0a i 0b i dzieciom za przyjęcie zaproszenia na nasze przedstawienie oraz wspaniały odbiór tego widowiska.

   Alicja Mrozik

   

 • Apel z okazji 11 Listopada

  ,,Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska"- słowa Wincentego Witosa stały się mottem akademii zorganizowanej w naszej szkole z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Montaż słowno- muzyczny wprowadził nas w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Pamięć tamtych dni chcemy na zawsze zachować w sercach, oddając tym samym cześć wszystkim ludziom, którzy walczyli za naszą wolność na różnych frontach. W tym roku apel odbył się z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Uczniowie wraz z nauczycielami prowadzącymi lekcje oglądali go  z wykorzystaniem platformy Teams. Na żywo w sali gimnastycznej występy oglądali nieliczni uczniowie, nauczyciele i dyrekcja szkoły. 

  Dzięki  tej niecodziennej lekcji historii zrozumieliśmy, że nasz świadomy patriotyzm możemy wyrazić poprzez udział w tak doniosłych uroczystościach. 

  O godz. 11. 11 wszyscy zaśpiewaliśmy hymn narodowy, biorąc tym samym udział w akcji ,,Szkoła do hymnu".

 • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

  Ten wyjątkowy dzień obchodzony jest 5 listopada. To właśnie wtedy czytelnia naszej biblioteki zmienia się w niezwykłą krainę  bajkowych postaci. Przybywają tu bohaterowie z ulubionych bajek. Pojawia się Scooby-Doo, Królewny Śnieżki, kilka Calineczek, Anna i Elza z Krainy Lodu, Superman, Batman, Piraci z Karaibów, Myszka Miki, Czerwony Kapturek, Prezydent (bajkowgo kraju), liczne czarownice i wiele innych znakomitości.

  Od progu przywitała wszystkich zaproszonych gości Wiedźma Ognicha, która przybyła na spotkanie z Krainy Oz. Ognicha przeraziła wszystkich swoim wyglądem. Czarna, długa szata, szpiczasty kapelusz i czarodziejska miotła. Po wiedźmie spacerowały zaprzyjaźnione z nią myszy. Niektóre dzieci  otwierały buzie ze zdziwienia. 

  Po część wstępnej, w czasie której maluchy przedstawiły swoje ulubione bajkowe postaci, Wiedźma  zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy. Odgadywaliśmy tytuły ulubionych bajek i wskazywaliśmy, z jakiej bajki trafił do nas bajkowy bohater. Oglądaliśmy  wystawy  poświęcone ciekawej książce, ekspozycje bajkowych rekwizytów i prezentacje postaci występujących w najbardziej znanych bajkach. Było też trochę czytania i opowiadania. Wiedźma Ognicha opowiadała dzieciom o swoich przygodach w krainie Oz, o tym jak trafiła do Szmaragdowego Grodu i o postaciach towarzyszących jej w podróżach: o Dyniogłowym, o Tiku, o Blaszanym Drwalu  i innych.

  Zachęcała do czytania  i prezentowała książki  „W Krainie Czarnoksiężnika Oza”.

  Pod koniec spotkania  Ognicha  poczęstowała wszystkich czarodziejskimi ciasteczkami. Dzieci smakowały je ze „strachem”. Do końca nie wiedziały, czego mogą spodziewać się . Po chwili okazało się, że ciasteczka są przepyszne i wspaniałe i szkoda, że jest ich tak mało. Wszyscy spodziewali się, że to już jest koniec spotkania a Ognicha  ogłosiła  konkursik. Zażądała, aby dzieci do poniedziałku  narysowały jej portret. Maluchy  bez słowa sprzeciwu przyjęły tę wiadomość. Na tym spotkanie w bajkowej krainie zakończyło się. Ten dzień sprawił wszystkim wiele radości, a jednocześnie przypomniał, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka bez różnicy, czy to jest ktoś dorosły, czy dziecko odgrywają bajki.

  Mariola Staszewska

 • Gang Swojaków w naszej bibliotece.

   

  W tym roku po raz kolejny bierzemy udział w programie edukacyjnym organizowanym przez sieć sklepów Biedronka. W tym roku spotykamy się z „Gangiem Swojaków”. Bohaterowie zachęcają uczniów do spędzania czasu na świeżym powietrzu, odkrywania piękna natury oraz wzbogacania wiedzy o gatunkach zwierząt znajdujących się pod ochroną.

  Swojaki- bohaterowie programu, pokazują młodym ludziom różne regiony naszego kraju oraz zagrożone gatunki zwierząt, żyjące  na tych terenach, pokazują piękno polskiej przyrody. Do realizacji programu zaproszeni zostali w tym roku uczniowie klasy 3c wraz z wychowawcą  panią Anną Makowiecką. Każdy uczeń otrzymał Dziennik Troskliwego Odkrywcy, który motywuje do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu,  odkrywania tajemnic przyrody, a przede wszystkim do oderwania się od komputera i ekranu telewizora. Na zajęciach, które odbyły  pod hasłem Jesteśmy przyjaciółmi  Ziemi, szukamy skarbów wokół nas. O  tym, że pomoc ma moc.”  Celem zajęć  było rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne,  wzmocnienie edukacji ekologicznej a przy okazji kształciliśmy wrażliwość plastyczną, umiejętność współdziałania w zespole i nakłanialiśmy do codziennego czytania. Uczniowie poznali  zwierzęta zagrożone wyginięciem żyjące na naszym terenie. Nieco bliżej poznali sóweczkę i jeżyka. Z wielkim zapałem i zaangażowaniem wykonali sóweczki z zasuszonych liści i jeżyki z ziemniaków, wykałaczek i masy solnej. W skuteczny sposób połączyliśmy naukę o środowisku z zabawą.

   

  M. Staszewska

 • Rocznica odzyskania niepodległości

  Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska”

  Wincenty Witos

   

   

  W wyniku III rozbioru w 1795 r. Polska przestała istnieć jako niepodległe państwo. Insurekcja kościuszkowska, która miała być ostatnią szansą na uratowanie suwerenności, zakończyła się klęską i przyspieszyła całkowitą likwidację państwa polskiego. Przywódca tego powstania- wielki patriota i patron naszej szkoły- generał Tadeusz Kościuszko w obliczu klęski w bitwie pod Maciejowicami miał rzekomo wykrzyknąć łacińską sentencję „Finis Poloniae!” („Koniec Polski!”).

   

  Należy pamiętać, że na upadek I Rzeczypospolitej decydujący wpływ miała zarówno agresywna i bezwzględna polityka potężnych sąsiadów, jak i wewnętrzna słabość ustrojowa naszej Ojczyzny. Jej terytorium zostało podzielone między trzy potężne mocarstwa ościenne: Rosję, Prusy i Austrię. W ten sposób Polskę na 123 lata wymazano z map Europy. Upadło państwo, ale przetrwał naród polski, który nigdy nie pogodził się z utratą niepodległości. Kolejne pokolenia Polaków w XIX wieku wielokrotnie stawały do nierównej walki z zaborcami. Świadczą o tym nasze powstania narodowe- listopadowe (1830- 1831 r.), krakowskie (1846 r.) i styczniowe (1863- 1864 r.). I chociaż te powstańcze zrywy zakończyły się tragicznymi klęskami oraz zostały okupione cierpieniem i śmiercią wielu tysięcy patriotów, to jednocześnie świadczyły one o bezwzględnym dążeniu Polaków do zrzucenia jarzma niewoli i odzyskania pełnej wolności.

   

  Nie powiodła się także brutalna i wieloletnia polityka zaborców, której celem miała być germanizacja i rusyfikacja narodu polskiego. Szczególne nasilenie walki z polską tożsamością narodową nastąpiło w drugiej połowie XIX wieku- po upadku powstania styczniowego. W tym okresie każdy dom musiał być twierdzą polskości. Podstawowym obowiązkiem rodziców było dbanie o wychowanie swoich dzieci w duchu patriotycznym. Wbrew naciskom zaborców uczono je miłości do Ojczyzny, znajomości polskiej mowy, kultury i historii oraz szacunku do bohaterów narodowych. Kultywowanie pamięci o Tadeuszu Kościuszce, Janie Henryku Dąbrowskim, Piotrze Wysockim czy Romualdzie Traugutcie stało się wręcz wyznacznikiem polskości.

  Nadzieja na odzyskanie tak upragnionej wolności pojawiła się dopiero na początku XX wieku. W 1914 roku wybuchła I wojna światowa, która przekreśliła dotychczasową solidarność zaborców w kwestii polskiej. Po raz pierwszy od ponad stu lat państwa zaborcze stanęły do walki ze sobą. Polacy nie zmarnowali tej szansy- zaczęli tworzyć własne organizacje niepodległościowe i formacje wojskowe. Dzięki staraniom Józefa Piłsudskiego w 1914 roku powstały Legiony Polskie i konspiracyjna Polska Organizacja Wojskowa, a z inicjatywy Romana Dmowskiego i kierowanego przez niego Komitetu Narodowego Polskiego w 1917 roku utworzono dowodzoną przez generała Józefa Hallera „błękitną” Armię Polską we Francji. Po obaleniu caratu w 1917 roku powstał w Rosji I Korpus Polski, którego organizatorem i dowódcą został generał Józef Dowbor-Muśnicki. Ponad 3 miliony Polaków walczyło także na frontach Wielkiej Wojny jako żołnierze przymusowo wcieleni do armii zaborczych- rosyjskiej, niemieckiej i austro-węgierskiej.

  Wczesnym rankiem 11 listopada 1918 roku zakończył się kataklizm I wojny światowej. Pokonane Niemcy podpisały wówczas w Compiegne pod Paryżem układ rozejmowy z państwami Ententy. Dla Polaków data ta miała jeszcze inny, bardziej doniosły, a zarazem i radosny wymiar, ponieważ był to symboliczny początek odbudowy niepodległego bytu państwowego i narodowego. W tym dniu w Warszawie Józef Piłsudski przejął od Rady Regencyjnej władzę nad powstającym Wojskiem Polskim. Odrodzenie Polski stało się możliwe dzięki klęsce państw centralnych, upadkowi carskiej Rosji, poparciu zwycięskiej Ententy oraz niezłomnej i pielęgnowanej  przez cały okres zaborów woli społeczeństwa polskiego. Ogromny wpływ na odbudowę niepodległego państwa polskiego mieli dwaj wybitni mężowie stanu: Józef Piłsudski i Roman Dmowski. To dzięki Józefowi Piłsudskiemu mieliśmy u progu niepodległości przeszkolone w Legionach kadry odrodzonego Wojska Polskiego, a dzięki działaniom i zabiegom dyplomatycznym Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego uzyskaliśmy dla naszej sprawy wsparcie polityczne mocarstw zwycięskiej Ententy- Francji, Anglii, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Do polskich „Ojców Niepodległości” należy również zaliczyć przywódców głównych ówczesnych sił politycznych- Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego i Wojciecha Korfantego.

  Nie wolno nam jednak zapomnieć o wysiłkach następnych pokoleń, które przelewały krew w obronie naszej Ojczyzny- o bohaterach Powstania Wielkopolskiego, wojny polsko- bolszewickiej, powstań śląskich, kampanii wrześniowej 1939 r., Polskiego Państwa Podziemnego, Powstania Warszawskiego i antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Należy także pamiętać o powojennych działaczach opozycji- członkach Komitetu Obrony Robotników, Wolnych Związków Zawodowych, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela i NSZZ „Solidarność”. Dla nich również najważniejszą wartością była wolna i demokratyczna Rzeczpospolita.

  Na zakończenie warto przypomnieć słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”. Dlatego nadal bardzo aktualnym i ważnym obowiązkiem każdego współczesnego Polaka, bez względu na jego wiek, wykształcenie  czy poglądy polityczne, powinno być dbanie o zachowanie naszej narodowej pamięci historycznej. Nigdy nie wolno wstydzić się polskości i wypierać się swoich korzeni. Każdy kolejny dzień powinien być pozytywnym świadectwem naszych starań o dobro i rozwój Ojczyzny. Tylko świadoma swojej przeszłości i pochodzenia wspólnota narodowa jest w stanie budować wolną, bezpieczną i nowoczesną Polskę.

   

  Mariusz Kędzierski

   

 • Październik w naszej bibliotece

  Miesiąc Bibliotek Szkolnych to najdłużej obchodzone święto w naszej bibliotece, ale jednocześnie z niecierpliwością oczekiwane przez wszystkich uczniów. Jego celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi całej społeczności na doniosłą rolę biblioteki w szkole, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych oraz  promocja działań szkolnej biblioteki, przewidzianych  w ciągu  roku szkolnego.

  W tym roku hasło przewodnie brzmiało „Baśnie i legendy z całego świata” i z tym tematem powiązane były obchody. Na początku października  zostały rozreklamowane konkursy, w których mogli wykazać się wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły. Dla uczniów klas pierwszych przewidziano konkurs plastyczny pod hasłem „Laurka dla szkolnej biblioteki”. Uczniowie klas drugich zostali zaproszeni do udziału w konkursie plastycznym „Bohater z ulubionej baśni”. Dla uczniów klas trzecich przewidziano konkurs plastyczny „Bohater ze znanej legendy”. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych zostali zaproszeni do udziału w konkursie „Bohater z ulubionej legendy- kukiełka”. Ponadto uczniów klas piątych zaproszono do udziału w konkursie czytelniczym „W świecie polskich legend”.

  W czytelni można było obejrzeć wystawy poświęcone znanym baśniom i legendom polskim oraz zapoznać się z legendami i baśniami z różnych stron świata. Na wstawkach znalazły się niespotykanie ciekawe  egzemplarze książek z baśniami japońskimi, norweskimi, rosyjskimi, niemieckimi. Bywalcy czytelni mogli zapoznać się z baśniami francuskimi, serbskimi, tatarskimi oraz hinduskimi. Wszystkie wydania książek były bogato ilustrowane i przyciągały wzrok. Klasy młodsze zaproszone zostały na spotkania w czytelni , w czasie których przypomnieliśmy sobie informacje dotyczące legend polskich. Czytaliśmy fragmenty znanych utworów i próbowaliśmy  usystematyzować całą wiedzę na temat  legend i baśni. Przypomnieliśmy sobie treści legend związanych z powstawaniem naszego państwa oraz z  powstaniem niektórych miast. Młodsi czytelnicy poznali historię powstania miasta Torunia i skosztowali toruńskich pierników. Najwięcej uciechy miały klasy pierwsze. Dla nich była to pierwsza wizyta w szkolnej bibliotece. Na początku spotkania każdą klasę przywitała  bajkowa postać, która oprowadziła maluchy po bibliotece opowiadając o książkach, bibliotecznych zakamarkach, ciekawych historiach związanych z biblioteką,  regulaminie i innych zasadach  królujących w bibliotece. Na uroczystych zajęciach pierwszaki zostały przyjęte  w poczet czytelników, składając  biblioteczne ślubowanie książce. Poznały różnice między biblioteką a księgarnią, nauczyły się zasad, jak dbać o książki ze szkolnej biblioteki. Po raz pierwszy uczniowie  mogli samodzielnie wybrać książkę. Na koniec zajęć każdy  otrzymał pamiątkowy dyplom, kartę czytelnika naszej biblioteki i czarodziejski cukierek. Uciechom i radości nie było końca . Już następnego dnia z samego rana pod drzwiami biblioteki ustawiła się gromadka zniecierpliwionych czytelników, którzy chcieli wypożyczać książki.  Pod koniec października przewidziany był „Słodki dzień”. W ten „pokrętny sposób” chcieliśmy zachęcić opornych czytelników do  odwiedzenia szkolnej biblioteki. Pomysł na promocję był dobry. W bibliotece tłumy. Mamy nadzieję, że do wizyty zachęciła wszystkich ciekawa książka, a nie cukierki.

   

  Mariola Staszewska

 • Dzień Edukacji Narodowej

  W dniu 14 października w naszej szkole odbyły się uroczyste apele( ze względu na pandemię) w dwóch turach- klasy młodsze o godz. 9 00, a starsze o 10 00. Oświatowe święto, ustanowione na 14 października, jako pamiątka utworzonej w 1793 roku Komisji Edukacji Narodowej, to przede wszystkim okazja do podziękowania – wszystkim pracownikom oświaty – za trudną, często niedocenianą pracę, wiedzę, umiejętności i troskę o wychowanków. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Kolno- pan Andrzej Duda oraz Przewodniczący  Rady Rodziców – pan Andrzej Kleczyński. Święto było doskonałą okazją do wręczenia Nagród Burmistrza za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej. Taką nagrodę otrzymała- pani Hanna Faszyńska oraz (dyrektor szkoły) - pan Lech Janusz Owczarczyk. Poza tym spora grupa nauczycieli otrzymała Nagrody Dyrektora - za wyróżniającą pracę.  Uczniowie pod kierunkiem pań: Renaty Pogorzelskiej, Emilii Bazydło i Anny Makowieckiej przygotowali część artystyczną, w trakcie której w humorystyczny sposób pokazano pracę nauczycieli. Były kwiaty, podziękowania i życzenia.

   

 • Ślubowanie klas pierwszych

  W dniu 13 października w naszej szkole odbyła się uroczystość Slubowania klas pierwszych. Dzieci z  trzech  oddziałów po prezentacji swoich umiejętności recytatorskich i muzycznych zostały  włączone w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie. Uroczystego pasowania dokonał dyrektor szkoły. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wspaniałego samopoczucia w naszej szkole i samych szóstek. Powodzenia!

 • Noc bibliotek

  Od momentu ogłoszenia pandemii, wszystkie szkolne i ogólnokrajowe  imprezy zostały wstrzymane lub znacznie ograniczone. Większość uczniów tęskniła za  spotkaniem w mniejszym czy większym gronie. W tym roku pojawiło się „światełko w tunelu” i  postanowiliśmy zorganizować, akcję cieszącą się wielkim zainteresowaniem - „Noc Bibliotek”, imprezę za którą wszyscy wielbiciele nocnego czytania tęsknili od kilku lat. W momencie, gdy pojawiła się wiadomość o tym, że będziemy organizować nocne spotkanie, lista chętnych klas szybko się zapełniła i po kilkudziesięciu minutach była już ,,zamknięta”. Pod koniec dnia, ze względu na bezpieczeństwo uczniów i wymogi pandemiczne, przestaliśmy przyjmować zgłoszenia. Ci, którzy mieli szczęście się zapisać, nie kryli radości zniecierpliwienia.

  9 października przed umówioną godziną spotkania (16.00), na boisku szkolnym zebrał się niemały tłum. Śpiwory, koce, maty, materace, walizki- bagaży tyle, że starczyłoby na miesięczny wyjazd, a to przecież tylko jedna noc. Bagaże zostawiliśmy w szkole i zgodnie z harmonogramem pomaszerowaliśmy wszyscy do zaprzyjaźnionej z nami Biblioteki Pedagogicznej, na umówione zajęcia. Hasłem tegorocznych obchodów „Nocy bibliotek” było-  CZYTANIE WZMACNIA

  W myśl hasła nasze dzieci  brały udział w zawodach (gdzie książka odgrywała najważniejszą rolę), konkursach, zajęciach z policjantami oraz ze służbami medycznymi. Ponadto uczniowie, mogli skorzystać z innych atrakcji przygotowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną. Sznurek chętnych ustawił się do malowania twarzy, a prym wiedli (bohaterowie bajek),  dziewczynki mogły skorzystać również z artystycznego zaplatanie włosów oraz wesołej zabawy tanecznej.

  By trochę uspokoić emocje i dać odpocząć zmysłom, uczniowie zostali zaproszeni na projekcję ciekawego film.

  Dla piątoklasistów ważnym, być może najważniejszym punktem, była wizyta w escape roomie. Wszyscy chcieli odwiedzić ten zagadkowy pokój i sprawdzić swoje umiejętności logiczne. Po tak wyczerpujących umysł i ciało zajęciach, zostaliśmy zaproszeni na wyborny poczęstunek. Wybór dań był iście bajkowy: hamburgery, tortille, hot-dogi, cukierki, wyśmienite ciasteczka, bezy i wiele innych rarytasów, którym nikt z przybyłych uczestników nie mógł się oprzeć. Stoły ze smakołykami opróżniły się w błyskawicznym tempie. Najedzeni i ubawieni, około godziny 20.00 wróciliśmy do szkoły.

  Każda grupa zajęła swoją salę i zaczęliśmy się przygotowywać do nocnych zajęć w naszej szkole. Program mieliśmy bardzo rozbudowany. Maluchy, czyli grupa sześciolatków i klasy pierwsze zostały zaproszone do szkolnej biblioteki na krótką pogadankę o duchach, krasnalach i bajkowych postaciach. Okoliczności nocnego biwaku w szkole podsycały atmosferę tajemniczości.  Uczniowie mogli obejrzeć niesamowicie ciekawe książki o czarach, magii i fantastycznych stworzeniach. Na koniec wizyty każdy dostał czarodziejski cukierek, który miał zawędrować pod poduszkę i przywołać w snach najwspanialsze istoty ze świata baśni. O niesamowitych właściwościach kolorowego cukierka każdy maluch miał się przekonać po powrocie do domu.   

  Uczniowie klas drugich i trzecich ,,nastawili się” na nocne czytanie detektywistycznych bajek. W ten sposób wzmacnialiśmy nasze umysły i rozwijaliśmy myślenie przyczynowo-skutkowe. Doskwierającą nam potrzebę głodu zaspokoiliśmy samodzielnie przyrządzonymi tostami. Uczta była niesamowita.

  Klasy piąte raczyły  swoje podniebienia zamawianymi daniami z Dalekiego Wschodu. W menu pojawiła się nawet baranina. ,,Ochom” i ,,achom” na temat smaku tych dań nie było końca.

  Około godziny 23.00 w bibliotece szkolnej przygaszono światła i zaczęły się przygotowania do „Niesamowicie ciekawej lekcji historii”, którą miał przeprowadzić „Niesamowity nauczyciel historii”. W pewnym momencie zabrakło siedzących miejsc i pozostali spóźnialscy rozłożyli się w śpiworach na podłodze. Lekcja była nad podziw ciekawa, widać było, że tematyka zajęć przypadła wszystkim do gustu. Wszyscy słuchali z otwartymi buziami, prowadzący – p. Mariusz Kędzierski, w  niezwykle interesujący sposób opowiadał o czasach zamierzchłych, o nie odkrytych zagadkach królów i książąt polskich. Lekcja zapewne mogłaby trwać dłużej, ale przyszła kolej na inne zaplanowane zajęcia. W klasach bawiliśmy się w zgadywanki, organizowaliśmy konkursy, quizy, ortograficzne kalambury i oczywiście było trochę nocnego czytania.

  Na niebie pojawiały się ranne zorze, dopiero wtedy w szkole zapadła błoga cisza. O 7.00 wszystkich zbudził dźwięk pobudki. Noc była bardzo krótka i niesamowicie intensywna. Wszystkim, choć byli zmęczeni, było żal się rozstawać. Ze spuszczonymi głowami i nadzieją, że być może noc spędzona w szkole się jeszcze powtórzy, wszyscy wracali do domu.

   

   

  Biblioteka szkolna

 • I znów przyszła Jesień

  Jak nam wszystkim wiadomo 23.09 zawitała do nas kalendarzowa jesień. W związku z tym Biblioteka Szkolna wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, nie tylko pogodowym, ale również czytelniczym, rozpoczęła promocję czytelnictwa.

  Do najmłodszych uczniów naszej szkoły  zawitał niezwykły gość – była to Pani Jesień.  Wizyta tego niespodziewanego gościa wywołała spore poruszenie wśród  maluchów.

  Pani Jesień przyozdobiona w dary natury – wianek z liści mieniących się barwą złota i pomarańczy, korale z soczysto czerwonej jarzębiny i piękna suknia szeleszcząca na każdym kroku.  Podczas spotkania z nietypowym gościem, dzieci miały okazje poznać, a nawet spróbować dary natury, które przyniosła ze sobą Pani Jesień. Dzieci mogły  rozpoznać różnokolorowe liście z drzew oraz zobaczyć  inne dary jesieni: kasztany, jarzębinę czy żołędzie.  Najmłodsi mogli również skosztować przepysznej konfitury z żurawiny czy borówki.

  W trakcie swojej wizyty Pani Jesień przedstawiła ofertę Biblioteki Szkolnej: zachęcała nie tylko do odwiedzania biblioteki i korzystania z jej zasobów książkowych, ale również do udziału w konkursach i akcjach czytelniczych, których, w naszej bibliotece nie brakuje, a lista ciekawych projektów powiększa się z roku na rok. Ponadto zareklamowała październikową akcję ,,Miesiąc Bibliotek Szkolnych”, w której najmłodsi będą mieli okazję zapoznania się z ciekawymi pozycjami książkowymi.

  Uczniowie najmłodszych klas zostali poinformowani o tym, iż w najbliższym czasie zasilą ,,oficjalnie” szeregi  czytelników naszej szkoły.

  Dzieci były bardzo zadowolone z wizyty niezwykłego gościa i wyraziły nadzieję, że takich spotkań będzie jeszcze więcej. Zatem do zobaczenia wkrótce…

  Biblioteka szkolna

  M. Staszewska

 • INFORMACJA O SZCZEPIENIACH PRZECIW COVID – 19 DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

  Szanowni Rodzice

  informujemy, że na zebraniach klasowych w dniu 14.09.2021, będzie można złożyć deklarację w sprawie ewentualnej chęci zaszczepienia dziecka w trzecim tygodniu września.

  Druk deklaracji do pobrania ze strony szkoły w zakładce “Strefa Rodzica″/ “Profilaktyka COVID – 19”.

  Druki te od jutra będą dostępne również w Sekretariacie Szkoły.

  Przypominamy, że szczepienie ma charakter całkowicie dobrowolny.

  Wszystkie szczegóły i informacje umieściliśmy również na stronie www szkoły, w zakładce “Strefa Rodzica “Profilaktyka COVID – 19”

 • Zajęcia wspomagające

  Szanowni Rodzice,


  na podstawie § 10f Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493, z późn. zm.) w szkole planuje się zorganizowanie zajęć wspomagających, o których mowa w § 10f ust. 1 wymienionego rozporządzenia, w okresie od dnia 20 września 2021 r. do dnia 22 grudnia 2021 r.

  W ramach zajęć wspomagających planuje się realizację zajęć wynikających z potrzeb uczniów. Zajęcia będą prowadzone w bezpośrednim kontakcie z uczniami, w grupie liczącej co najmniej 10 uczniów (może być to także grupa międzyoddziałowa lub międzyklasowa), w liczbie godzin – 15 na oddział.
  Zajęcia będą odbywać się po lekcjach. Rodzice/opiekunowie zainteresowani udziałem dziecka w  zajęciach składają na pierwszej wywiadówce szkolnej dyrektorowi szkoły pisemną deklarację uczestnictwa ucznia w organizowanych w szkole zajęciach wspomagających z danego przedmiotu lub przedmiotów, które Państwo zadeklarujecie w terminie do 17 września 2021 r. Wzór deklaracji do pobrania
  Zajęcia będą organizowane dla chętnych uczniów, a złożona deklaracja jest wiążąca.

  Z poważaniem
  Lech Janusz Owczarczyk

   

 • Harmonogram na rozpoczęcie roku szkolnego 1 września 2021 r.

  Uwaga

  Dzieci z grup pięciolatków jako jedyne rozpoczynają rok szkolny (w normalnym trybie zajęć od godz. 7 00 do max 16 00) w budynku po dawnym gimnazjum.

  Klasy pierwsze rozpoczynają nowy rok szkolny od spotkania z Dyrektorem szkoły, które odbędzie się w sali gimnastycznej o godzinie 800. Następnie uczniowie udadzą się  z wychowawcami do następujących sal:

   

  Klasa I a- sala 108 - wychowawca Beata Boć

  Klasa I b- sala 102- wychowawca- Monika Gumienna

  Klasa I c- sala 107- wychowawca- Marta Downar

   

  Pozostałe klasy spotykają się  tylko ze swoimi wychowawcami  w następujących salach, o określonych godzinach:

  Klasa 0 a - godz. 8 00, sala 005- wychowawca Katarzyna Kałudzińska

  Klasa 0 b - godz. 8 00, sala 002- wychowawca Irena Chorbińska

  Klasa II a - godz. 8 00, sala 111- wychowawca Ewa Wołczyńska

  Klasa III b - godz. 8 00, sala 101- wychowawca Bożena Borzymowska

  Klasa  III c - godz. 8 00, sala 104- wychowawca Anna Makowiecka

  Klasa II b - godz. 9 00, sala 111 - wychowawca Małgorzata Biedrzycka

  Klasa III a - godz. 9 00, sala 102- wychowawca Małgorzata Rumińska

  Klasa IV a - godz. 9 00, sala 106 - wychowawca Urszula Samul

  Klasa IV b - godz. 9 00, sala 203- wychowawca Hanna Faszyńska

  Klasa V a - godz. 9 00, sala 202- wychowawca Mariusz Kędzierski

  Klasa V b - godz. 9 00, sala 007 - wychowawca Beata Piątkowska

  Klasa VI a - godz. 9 00, sala 207- wychowawca Iwona Pikulińska

  Klasa VII a - godz. 10 00, sala 104- wychowawca Emilia Bazydło

  Klasa VII b - godz. 10 00, sala 202- wychowawca Katarzyna Kowalewska

  Klasa VII c - godz. 10 00, sala 205- wychowawca Krystyna Syrowik

  Klasa VIII a- godz. 10 00, sala 106- wychowawca Renata Pogorzelska

  Klasa VIII b- godz. 10 00, sala 208- wychowawca Piotr Ossowski

  Klasa VIII c - godz. 10 00, sala 105- wychowawca Dorota Połomska Owczarczyk

   

   

   

   

   

 • Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych obowiązujące od 1 września 2021 r.

  Szanowni Państwo,

  Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ministerstwem Zdrowia oraz Głównym Inspektoratem Sanitarnym przygotowało wytyczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września 2021 r. Jest to zbiór zaleceń i rekomendacji, których celem jest bezpieczna oraz higieniczna organizacja zajęć w warunkach epidemii w nowym roku szkolnym.

  W wytycznych zostały zawarte rekomendacje o charakterze ogólnym i szczegółowym. Podkreślono w nich również, że po długotrwałym okresie nauki zdalnej działania w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego należy łączyć z dbałością o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wytyczne MEiN, MZ i GIS dołączamy do wiadomości. Znajdą je Państwo także na  naszej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wytyczne-mein-mz-i-gis-dla-szkol-podstawowych-i-ponadpodstawowych-obowiazujace-od-1-wrzesnia-2021-r.

  Zachęcamy do bieżącego śledzenia informacji udostępnianych na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka.

 • Wyprawka 5- latka

  WYPRAWKA 5 - LATKA NA ROK SZKOLNY 2021/2022

  1. Papier xero biały - 1 ryza.
  2. Papier xero kolorowy – 1 ryza.
  3. Kredki ołówkowe Bambino – 12 szt.
  4. Klej w sztyfcie – 2 szt.
  5. Klej w tubce 1 szt.
  6. Blok techniczny biały A4- 2 szt.
  7. Blok techniczny kolorowy A4 - 2 szt.
  8. Folia piankowa lub blok papierów brokatowych- 1 szt.
  9. Nożyczki metalowe – 1 szt.
  10. Gumka do ścierania-  1 szt.
  11. Temperówka- 1 szt.
  12. Ołówek- 2 szt.
  13. Kolorowanki- 2 szt.
  14. Teczka papierowa z gumką- 3 szt.
  15. Plastelina duża - 1 szt.
  16. Farby plakatowe – 1 opakowanie. ( + kubeczek).
  17. Pędzelek cienki i gruby.
  18. Piórnik bez wyposażenia.
  19. Obrusy foliowe – 1 szt.
  20. Bibuła kolorowa- 2 szt.
  21. Brystol - biały 1 szt., kolorowy 1 szt.
  22. Zeszyt 16 kartkowy w linie – 1 szt., w kratkę – 1 szt.
  23. Zeszyt 60 kartkowy czysty – 1 szt.
  24. Chusteczki nawilżane - 1 szt.
  25. Ręcznik papierowy MEGA SWEEP ( dzieci 5 godz. 2 szt./ dzieci 9 godz. 3 szt.)
  26. Mydło w płynie - 2 szt.
  27. Papier toaletowy – 4 szt.
  28. Koperty- 10 szt.
  29. Serwetki papierowe – 1 opakowanie.
  30. Chusteczki higieniczne w pudełku - 1szt.
  31. Kapcie i  worek .
  32. Ubrania na zmianę.

  Wszystkie materiały i pomoce proszę podpisać.

 • Wyprawka 6- latka

  WYPRAWKA 6 - LATKA NA ROK SZKOLNY 2021/2022

  1. Papier xero biały - 1 ryza.
  2. Papier xero kolorowy – 1 ryza.
  3. Kredki ołówkowe Bambino – 12 szt.
  4. Klej w sztyfcie – 2 szt.
  5. Klej w tubce 1 szt.
  6. Blok techniczny biały A4- 2 szt.
  7. Blok techniczny kolorowy A4 - 2 szt.
  8. Folia piankowa lub blok papierów brokatowych- 1 szt.
  9. Nożyczki metalowe – 1 szt.
  10. Gumka do ścierania-  1 szt.
  11. Temperówka- 1 szt.
  12. Ołówek- 2 szt.
  13. Kolorowanki- 2 szt.
  14. Teczka papierowa z gumką- 3 szt.
  15. Plastelina duża - 1 szt.
  16. Farby plakatowe – 1 opakowanie. ( + kubeczek).
  17. Pędzelek cienki i gruby.
  18. Piórnik bez wyposażenia.
  19. Obrusy foliowe – 1 szt.
  20. Bibuła kolorowa- 2 szt.
  21. Brystol - biały 1 szt., kolorowy 1 szt.
  22. Zeszyt 16 kartkowy w linie – 1 szt., w kratkę – 1 szt.
  23. Chusteczki nawilżane - 1 szt.
  24. Ręcznik papierowy MEGA SWEEP z Biedronki - 2 szt.
  25. Mydło w płynie - 2 szt.
  26. Papier toaletowy – 4 szt.
  27. Koperty- 10 szt.
  28. Serwetki papierowe – 1 opakowanie.
  29. Chusteczki higieniczne w pudełku - 1szt.
  30. Kapcie i  worek .
  31. Ubrania na zmianę.

  Wszystkie materiały i pomoce proszę podpisać.

 • Wykaz podręczników do religii i języka angielskiego na rok szkolny 2021/2022

   

   

  PIĘCIOLATKI

   

  JĘZYK ANGIELSKI - ,,My First English Adventure - 2" wyd. PEARSON (podręcznik i ćwiczenie)

   

  RELIGIA – ,,Spotkania Dzieci Bożych” – D. Kurpiński, J. Snopek, wyd. Jedność Kielce

   

   

  ZERÓWKA

   

  JĘZYK ANGIELSKI - ,,New English Adventure - Starter" wyd. PEARSON (podręcznik i ćwiczenie)

   

  RELIGIA - ,,Tak Jezus mnie kocha”- ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, D. Kurpiński, wyd. Jedność Kielce

   

   

  RELIGIA

   

   Kl. I:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

  ,,Poznaję Boży świat” – kl. I , E. Kondrak, K. Mielnicki, E. Kondrak, wyd. Jedność- podręcznik

   

   Kl. II :

  „Odkrywam królestwo  Boże”– kl. II, ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, wyd. Jedność Kielce- podręcznik

   

  Kl. III :

  ,,Jezus jest z nami” – kl. III, E. Kondrak,  J. Czerkowski, wyd. Jedność Kielce – podręcznik + zeszyt ćwiczeń

   

  Kl. IV :

  ,,Miejsca pełne bogactw” – kl. IV, ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, wyd. Jedność Kielce – podręcznik + zeszyt ćwiczeń

   

  Kl. V :

  ,,Szczęśliwi, którzy szukają prawdy” - kl. V, ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, wyd. Jedność Kielce– podręcznik + zeszyt ćwiczeń

   

   

   

  Kl. VI :

  ,,Szczęśliwi którzy  odkrywają piękno”, kl. VI, ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, wyd. Jedność Kielce  – podręcznik + zeszyt ćwiczeń

   

  Kl. VII :

  ,,Błogosławieni, którzy szukają Jezusa” kl. VII, ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, wyd. Jedność  Kielce– podręcznik

   

  Kl. VIII :

  ,,Błogosławieni, którzy ufają Jezusowi” kl. VIII, ks. K. Mielnicki, E. Kondrak, wyd. Jedność Kielce – podręcznik

   

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie
  18- 500 Kolno, ul. Wojska Polskiego 22
 • (86)278-21-24
  Sekretarz szkoły - p. Joanna Socik

Galeria zdjęć