• Opatrunek na ratunek

     • Spraw, aby życie dzieci w afrykańskim buszu nie było bolesne, a zabawy sprawiały wiele radości…

      Jest to jeden z wielu projektów Fundacji Pomocy Humanitarnej „REDEMPTORIS MISSIO”.

      Liczymy że uczniowie oraz pracownicy naszej szkoły aktywnie włączą się w działalność dobroczynną na rzecz potrzebujących wsparcia i pomocy.

       

      W surowych warunkach życia nie trudno o rany, oparzenia i urazy. Na liczne urazy narażone są zwłaszcza pracujące już od najmłodszych lat dzieci. Skaleczenia, otarcia czy oparzenia, to pamiątki po każdym dniu ciężkiej pracy. W tropiku plagą są także ugryzienia i ukłucia owadów.

      Najbiedniejsi z pacjentów trafiają do przychodni i szpitali misyjnych. Niestety tam, często brakuje nawet podstawowych opatrunków. Wspólnie możemy to zmienić.

       

       

      Co jest potrzebne?

      Opatrunki:

      • gazy jałowe i niejałowe o rozmiarach 0,5 m2 i 1 m2
      • kompresy jałowe (wszystkie rozmiary)
      • kompresy niejałowe
      • plastry na rolkach
      • opaski dziane i elastyczne
      • rękawice jednorazowe i chirurgiczne (różne rozmiary)
      • maść cynkowa, ichtiolowa, Sudocrem, Tribiotic, Clotrimazolum

       

      Środki odkażające:

      • płyny do odkażania ran (np. Octanisept, Octedin itp.)

       

      Drobny sprzęt medyczny:

      • termometry bezrtęciowe

       

       

      Co możesz zrobić aby pomóc?

      Te rzeczy możesz nabyć bez trudu w każdej aptece, a następnie przynieść do szkoły. Koordynatorzy zbiórki ( A. Łada, A. Rutkowska)  przekażą je Fundacji.

      Czas trwania zbiórki: 22.11.2021 – 22.12.2021

       

      Spraw, aby życie dzieci w afrykańskim buszu nie było bolesne, a zabawy sprawiały wiele radości…

       

       

      Miejsce zbiórki:  Szkoła Podstawowa nr1 w Kolnie

     • DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     • „ Miś jest mały i puchaty
      Miś jest fajny i kudłaty
      Miś jest gruby jak ta kula
      Misia zawsze się przytula.”

      25 listopada w naszej BIBLIOTECE, jak co roku, obchodziliśmy bardzo ważne święto - „Dzień Pluszowego Misia”.

      Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim przyjacielem- Misiem. Przybyły misie małe, duże, bardzo duże, białe, wprost bajecznie kolorowe, a każdy był piękny i wyjątkowy. Uczniowie ze swoimi misiami udali się do „Galerii Bajkowych Misiów” przygotowanej w bibliotece szkolnej.

      Dzieci poznały historię pierwszego pluszowego misia, który na nasz kontynent, przybył aż z Ameryki, prosto od prezydenta Teodora Roosevelta. Nie brakowało ciekawych historii o innych bajkowych misiach: Puchatku, Kolargolu i głównym bohaterze bibliotecznej akcji – Kubusiu Puchatku. Dzieci po wysłuchaniu misiowych historii mogły obejrzeć prezentację związaną z obchodami Dnia Pluszowego Misia. Chętni uczniowie mogli skosztować także przysmaku wszystkich misiów- miodku i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w misiowej ,,mini budce” fotograficznej.


      Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne Święto Pluszowego Misia. Najważniejszy, główny cel imprezy- wspólna, zgodna zabawa- został osiągnięty.”

     • Dzień Postaci z Bajek w świetlicy

     • Ja bajki tak lubię ogromnie.

      Julian Tuwim

       

      W dniu 5 listopada dzieci w naszej świetlicy wyruszyły w podróż do krainy bajek! Ten dzień bowiem, na całym świecie obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa, gdyż jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek– Walta Disney’a. Jest to więc święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie część z nich i zainspirować dzieci do wspólnej zabawy.

      Bajki, baśnie oraz fantastyczne opowiadania są źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, pozwalają na odkrywanie piękna literatury i rozbudzają wyobraźnię. Postacie z bajek stają się bliskimi przyjaciółmi dzieci i przez wiele lat towarzyszą kolejnym pokoleniom. Bajki kształtują prawdy życiowe i dziecięce myślenie, wzruszają i bawią.

      Zawsze staram się więc, aby ten dzień był ciekawy i na długo zapadł w wyobraźni moich podopiecznych.

      W tym roku, wspólnie z niezwykle twórczymi dziećmi z klasy 3c przygotowaliśmy dla ich młodszych kolegów i koleżanek- Teatrzyk Drewnianych Łyżek. Dzieci wykonały kukiełki do przedstawień: Kopciuszek i Trzy świnki, oczywiście z drewnianych łyżek. Przedstawiliśmy nieco uwspółcześnione i humorystyczne wersje tych bajeczek. Sześciolatkom przedstawienia bardzo się podobały. Przez cały dzień dzieci wesoło bawiły się teatrzykiem i przedstawiały  własne wersje ulubionych bajek, do których wykonywały swoje kukiełki z drewnianych łyżeczek. Uważam, że zabawa w teatr i wykonywanie kukiełek to dobry pomysł również na zabawę w domu w długie, jesienne wieczory.

      Dzień Postaci z Bajek upłynął nam w miłej i wesołej atmosferze, a kukiełkami dzieci bawią się nadal w świetlicy.

      Dziękujemy Paniom Wychowawczyniom grup 0a i 0b i dzieciom za przyjęcie zaproszenia na nasze przedstawienie oraz wspaniały odbiór tego widowiska.

       Alicja Mrozik

       

     • Apel z okazji 11 Listopada

     • ,,Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska"- słowa Wincentego Witosa stały się mottem akademii zorganizowanej w naszej szkole z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Montaż słowno- muzyczny wprowadził nas w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Pamięć tamtych dni chcemy na zawsze zachować w sercach, oddając tym samym cześć wszystkim ludziom, którzy walczyli za naszą wolność na różnych frontach. W tym roku apel odbył się z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Uczniowie wraz z nauczycielami prowadzącymi lekcje oglądali go  z wykorzystaniem platformy Teams. Na żywo w sali gimnastycznej występy oglądali nieliczni uczniowie, nauczyciele i dyrekcja szkoły. 

      Dzięki  tej niecodziennej lekcji historii zrozumieliśmy, że nasz świadomy patriotyzm możemy wyrazić poprzez udział w tak doniosłych uroczystościach. 

      O godz. 11. 11 wszyscy zaśpiewaliśmy hymn narodowy, biorąc tym samym udział w akcji ,,Szkoła do hymnu".

     • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

     • Ten wyjątkowy dzień obchodzony jest 5 listopada. To właśnie wtedy czytelnia naszej biblioteki zmienia się w niezwykłą krainę  bajkowych postaci. Przybywają tu bohaterowie z ulubionych bajek. Pojawia się Scooby-Doo, Królewny Śnieżki, kilka Calineczek, Anna i Elza z Krainy Lodu, Superman, Batman, Piraci z Karaibów, Myszka Miki, Czerwony Kapturek, Prezydent (bajkowgo kraju), liczne czarownice i wiele innych znakomitości.

      Od progu przywitała wszystkich zaproszonych gości Wiedźma Ognicha, która przybyła na spotkanie z Krainy Oz. Ognicha przeraziła wszystkich swoim wyglądem. Czarna, długa szata, szpiczasty kapelusz i czarodziejska miotła. Po wiedźmie spacerowały zaprzyjaźnione z nią myszy. Niektóre dzieci  otwierały buzie ze zdziwienia. 

      Po część wstępnej, w czasie której maluchy przedstawiły swoje ulubione bajkowe postaci, Wiedźma  zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy. Odgadywaliśmy tytuły ulubionych bajek i wskazywaliśmy, z jakiej bajki trafił do nas bajkowy bohater. Oglądaliśmy  wystawy  poświęcone ciekawej książce, ekspozycje bajkowych rekwizytów i prezentacje postaci występujących w najbardziej znanych bajkach. Było też trochę czytania i opowiadania. Wiedźma Ognicha opowiadała dzieciom o swoich przygodach w krainie Oz, o tym jak trafiła do Szmaragdowego Grodu i o postaciach towarzyszących jej w podróżach: o Dyniogłowym, o Tiku, o Blaszanym Drwalu  i innych.

      Zachęcała do czytania  i prezentowała książki  „W Krainie Czarnoksiężnika Oza”.

      Pod koniec spotkania  Ognicha  poczęstowała wszystkich czarodziejskimi ciasteczkami. Dzieci smakowały je ze „strachem”. Do końca nie wiedziały, czego mogą spodziewać się . Po chwili okazało się, że ciasteczka są przepyszne i wspaniałe i szkoda, że jest ich tak mało. Wszyscy spodziewali się, że to już jest koniec spotkania a Ognicha  ogłosiła  konkursik. Zażądała, aby dzieci do poniedziałku  narysowały jej portret. Maluchy  bez słowa sprzeciwu przyjęły tę wiadomość. Na tym spotkanie w bajkowej krainie zakończyło się. Ten dzień sprawił wszystkim wiele radości, a jednocześnie przypomniał, jak ważną rolę w życiu każdego człowieka bez różnicy, czy to jest ktoś dorosły, czy dziecko odgrywają bajki.

      Mariola Staszewska

     • Gang Swojaków w naszej bibliotece.

     •  

      W tym roku po raz kolejny bierzemy udział w programie edukacyjnym organizowanym przez sieć sklepów Biedronka. W tym roku spotykamy się z „Gangiem Swojaków”. Bohaterowie zachęcają uczniów do spędzania czasu na świeżym powietrzu, odkrywania piękna natury oraz wzbogacania wiedzy o gatunkach zwierząt znajdujących się pod ochroną.

      Swojaki- bohaterowie programu, pokazują młodym ludziom różne regiony naszego kraju oraz zagrożone gatunki zwierząt, żyjące  na tych terenach, pokazują piękno polskiej przyrody. Do realizacji programu zaproszeni zostali w tym roku uczniowie klasy 3c wraz z wychowawcą  panią Anną Makowiecką. Każdy uczeń otrzymał Dziennik Troskliwego Odkrywcy, który motywuje do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu,  odkrywania tajemnic przyrody, a przede wszystkim do oderwania się od komputera i ekranu telewizora. Na zajęciach, które odbyły  pod hasłem Jesteśmy przyjaciółmi  Ziemi, szukamy skarbów wokół nas. O  tym, że pomoc ma moc.”  Celem zajęć  było rozwijanie postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne,  wzmocnienie edukacji ekologicznej a przy okazji kształciliśmy wrażliwość plastyczną, umiejętność współdziałania w zespole i nakłanialiśmy do codziennego czytania. Uczniowie poznali  zwierzęta zagrożone wyginięciem żyjące na naszym terenie. Nieco bliżej poznali sóweczkę i jeżyka. Z wielkim zapałem i zaangażowaniem wykonali sóweczki z zasuszonych liści i jeżyki z ziemniaków, wykałaczek i masy solnej. W skuteczny sposób połączyliśmy naukę o środowisku z zabawą.

       

      M. Staszewska

     • Rocznica odzyskania niepodległości

     • Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska”

      Wincenty Witos

       

       

      W wyniku III rozbioru w 1795 r. Polska przestała istnieć jako niepodległe państwo. Insurekcja kościuszkowska, która miała być ostatnią szansą na uratowanie suwerenności, zakończyła się klęską i przyspieszyła całkowitą likwidację państwa polskiego. Przywódca tego powstania- wielki patriota i patron naszej szkoły- generał Tadeusz Kościuszko w obliczu klęski w bitwie pod Maciejowicami miał rzekomo wykrzyknąć łacińską sentencję „Finis Poloniae!” („Koniec Polski!”).

       

      Należy pamiętać, że na upadek I Rzeczypospolitej decydujący wpływ miała zarówno agresywna i bezwzględna polityka potężnych sąsiadów, jak i wewnętrzna słabość ustrojowa naszej Ojczyzny. Jej terytorium zostało podzielone między trzy potężne mocarstwa ościenne: Rosję, Prusy i Austrię. W ten sposób Polskę na 123 lata wymazano z map Europy. Upadło państwo, ale przetrwał naród polski, który nigdy nie pogodził się z utratą niepodległości. Kolejne pokolenia Polaków w XIX wieku wielokrotnie stawały do nierównej walki z zaborcami. Świadczą o tym nasze powstania narodowe- listopadowe (1830- 1831 r.), krakowskie (1846 r.) i styczniowe (1863- 1864 r.). I chociaż te powstańcze zrywy zakończyły się tragicznymi klęskami oraz zostały okupione cierpieniem i śmiercią wielu tysięcy patriotów, to jednocześnie świadczyły one o bezwzględnym dążeniu Polaków do zrzucenia jarzma niewoli i odzyskania pełnej wolności.

       

      Nie powiodła się także brutalna i wieloletnia polityka zaborców, której celem miała być germanizacja i rusyfikacja narodu polskiego. Szczególne nasilenie walki z polską tożsamością narodową nastąpiło w drugiej połowie XIX wieku- po upadku powstania styczniowego. W tym okresie każdy dom musiał być twierdzą polskości. Podstawowym obowiązkiem rodziców było dbanie o wychowanie swoich dzieci w duchu patriotycznym. Wbrew naciskom zaborców uczono je miłości do Ojczyzny, znajomości polskiej mowy, kultury i historii oraz szacunku do bohaterów narodowych. Kultywowanie pamięci o Tadeuszu Kościuszce, Janie Henryku Dąbrowskim, Piotrze Wysockim czy Romualdzie Traugutcie stało się wręcz wyznacznikiem polskości.

      Nadzieja na odzyskanie tak upragnionej wolności pojawiła się dopiero na początku XX wieku. W 1914 roku wybuchła I wojna światowa, która przekreśliła dotychczasową solidarność zaborców w kwestii polskiej. Po raz pierwszy od ponad stu lat państwa zaborcze stanęły do walki ze sobą. Polacy nie zmarnowali tej szansy- zaczęli tworzyć własne organizacje niepodległościowe i formacje wojskowe. Dzięki staraniom Józefa Piłsudskiego w 1914 roku powstały Legiony Polskie i konspiracyjna Polska Organizacja Wojskowa, a z inicjatywy Romana Dmowskiego i kierowanego przez niego Komitetu Narodowego Polskiego w 1917 roku utworzono dowodzoną przez generała Józefa Hallera „błękitną” Armię Polską we Francji. Po obaleniu caratu w 1917 roku powstał w Rosji I Korpus Polski, którego organizatorem i dowódcą został generał Józef Dowbor-Muśnicki. Ponad 3 miliony Polaków walczyło także na frontach Wielkiej Wojny jako żołnierze przymusowo wcieleni do armii zaborczych- rosyjskiej, niemieckiej i austro-węgierskiej.

      Wczesnym rankiem 11 listopada 1918 roku zakończył się kataklizm I wojny światowej. Pokonane Niemcy podpisały wówczas w Compiegne pod Paryżem układ rozejmowy z państwami Ententy. Dla Polaków data ta miała jeszcze inny, bardziej doniosły, a zarazem i radosny wymiar, ponieważ był to symboliczny początek odbudowy niepodległego bytu państwowego i narodowego. W tym dniu w Warszawie Józef Piłsudski przejął od Rady Regencyjnej władzę nad powstającym Wojskiem Polskim. Odrodzenie Polski stało się możliwe dzięki klęsce państw centralnych, upadkowi carskiej Rosji, poparciu zwycięskiej Ententy oraz niezłomnej i pielęgnowanej  przez cały okres zaborów woli społeczeństwa polskiego. Ogromny wpływ na odbudowę niepodległego państwa polskiego mieli dwaj wybitni mężowie stanu: Józef Piłsudski i Roman Dmowski. To dzięki Józefowi Piłsudskiemu mieliśmy u progu niepodległości przeszkolone w Legionach kadry odrodzonego Wojska Polskiego, a dzięki działaniom i zabiegom dyplomatycznym Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego uzyskaliśmy dla naszej sprawy wsparcie polityczne mocarstw zwycięskiej Ententy- Francji, Anglii, Włoch i Stanów Zjednoczonych. Do polskich „Ojców Niepodległości” należy również zaliczyć przywódców głównych ówczesnych sił politycznych- Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego i Wojciecha Korfantego.

      Nie wolno nam jednak zapomnieć o wysiłkach następnych pokoleń, które przelewały krew w obronie naszej Ojczyzny- o bohaterach Powstania Wielkopolskiego, wojny polsko- bolszewickiej, powstań śląskich, kampanii wrześniowej 1939 r., Polskiego Państwa Podziemnego, Powstania Warszawskiego i antykomunistycznego podziemia niepodległościowego. Należy także pamiętać o powojennych działaczach opozycji- członkach Komitetu Obrony Robotników, Wolnych Związków Zawodowych, Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela i NSZZ „Solidarność”. Dla nich również najważniejszą wartością była wolna i demokratyczna Rzeczpospolita.

      Na zakończenie warto przypomnieć słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: „Naród, który traci pamięć przestaje być Narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”. Dlatego nadal bardzo aktualnym i ważnym obowiązkiem każdego współczesnego Polaka, bez względu na jego wiek, wykształcenie  czy poglądy polityczne, powinno być dbanie o zachowanie naszej narodowej pamięci historycznej. Nigdy nie wolno wstydzić się polskości i wypierać się swoich korzeni. Każdy kolejny dzień powinien być pozytywnym świadectwem naszych starań o dobro i rozwój Ojczyzny. Tylko świadoma swojej przeszłości i pochodzenia wspólnota narodowa jest w stanie budować wolną, bezpieczną i nowoczesną Polskę.

       

      Mariusz Kędzierski

       

     • Październik w naszej bibliotece

     • Miesiąc Bibliotek Szkolnych to najdłużej obchodzone święto w naszej bibliotece, ale jednocześnie z niecierpliwością oczekiwane przez wszystkich uczniów. Jego celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi całej społeczności na doniosłą rolę biblioteki w szkole, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych oraz  promocja działań szkolnej biblioteki, przewidzianych  w ciągu  roku szkolnego.

      W tym roku hasło przewodnie brzmiało „Baśnie i legendy z całego świata” i z tym tematem powiązane były obchody. Na początku października  zostały rozreklamowane konkursy, w których mogli wykazać się wszyscy chętni uczniowie naszej szkoły. Dla uczniów klas pierwszych przewidziano konkurs plastyczny pod hasłem „Laurka dla szkolnej biblioteki”. Uczniowie klas drugich zostali zaproszeni do udziału w konkursie plastycznym „Bohater z ulubionej baśni”. Dla uczniów klas trzecich przewidziano konkurs plastyczny „Bohater ze znanej legendy”. Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych zostali zaproszeni do udziału w konkursie „Bohater z ulubionej legendy- kukiełka”. Ponadto uczniów klas piątych zaproszono do udziału w konkursie czytelniczym „W świecie polskich legend”.

      W czytelni można było obejrzeć wystawy poświęcone znanym baśniom i legendom polskim oraz zapoznać się z legendami i baśniami z różnych stron świata. Na wstawkach znalazły się niespotykanie ciekawe  egzemplarze książek z baśniami japońskimi, norweskimi, rosyjskimi, niemieckimi. Bywalcy czytelni mogli zapoznać się z baśniami francuskimi, serbskimi, tatarskimi oraz hinduskimi. Wszystkie wydania książek były bogato ilustrowane i przyciągały wzrok. Klasy młodsze zaproszone zostały na spotkania w czytelni , w czasie których przypomnieliśmy sobie informacje dotyczące legend polskich. Czytaliśmy fragmenty znanych utworów i próbowaliśmy  usystematyzować całą wiedzę na temat  legend i baśni. Przypomnieliśmy sobie treści legend związanych z powstawaniem naszego państwa oraz z  powstaniem niektórych miast. Młodsi czytelnicy poznali historię powstania miasta Torunia i skosztowali toruńskich pierników. Najwięcej uciechy miały klasy pierwsze. Dla nich była to pierwsza wizyta w szkolnej bibliotece. Na początku spotkania każdą klasę przywitała  bajkowa postać, która oprowadziła maluchy po bibliotece opowiadając o książkach, bibliotecznych zakamarkach, ciekawych historiach związanych z biblioteką,  regulaminie i innych zasadach  królujących w bibliotece. Na uroczystych zajęciach pierwszaki zostały przyjęte  w poczet czytelników, składając  biblioteczne ślubowanie książce. Poznały różnice między biblioteką a księgarnią, nauczyły się zasad, jak dbać o książki ze szkolnej biblioteki. Po raz pierwszy uczniowie  mogli samodzielnie wybrać książkę. Na koniec zajęć każdy  otrzymał pamiątkowy dyplom, kartę czytelnika naszej biblioteki i czarodziejski cukierek. Uciechom i radości nie było końca . Już następnego dnia z samego rana pod drzwiami biblioteki ustawiła się gromadka zniecierpliwionych czytelników, którzy chcieli wypożyczać książki.  Pod koniec października przewidziany był „Słodki dzień”. W ten „pokrętny sposób” chcieliśmy zachęcić opornych czytelników do  odwiedzenia szkolnej biblioteki. Pomysł na promocję był dobry. W bibliotece tłumy. Mamy nadzieję, że do wizyty zachęciła wszystkich ciekawa książka, a nie cukierki.

       

      Mariola Staszewska