• Dzień Edukacji Narodowej

     • W dniu 14 października w naszej szkole odbyły się uroczyste apele( ze względu na pandemię) w dwóch turach- klasy młodsze o godz. 9 00, a starsze o 10 00. Oświatowe święto, ustanowione na 14 października, jako pamiątka utworzonej w 1793 roku Komisji Edukacji Narodowej, to przede wszystkim okazja do podziękowania – wszystkim pracownikom oświaty – za trudną, często niedocenianą pracę, wiedzę, umiejętności i troskę o wychowanków. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Kolno- pan Andrzej Duda oraz Przewodniczący  Rady Rodziców – pan Andrzej Kleczyński. Święto było doskonałą okazją do wręczenia Nagród Burmistrza za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej. Taką nagrodę otrzymała- pani Hanna Faszyńska oraz (dyrektor szkoły) - pan Lech Janusz Owczarczyk. Poza tym spora grupa nauczycieli otrzymała Nagrody Dyrektora - za wyróżniającą pracę.  Uczniowie pod kierunkiem pań: Renaty Pogorzelskiej, Emilii Bazydło i Anny Makowieckiej przygotowali część artystyczną, w trakcie której w humorystyczny sposób pokazano pracę nauczycieli. Były kwiaty, podziękowania i życzenia.

       

     • Ślubowanie klas pierwszych

     • W dniu 13 października w naszej szkole odbyła się uroczystość Slubowania klas pierwszych. Dzieci z  trzech  oddziałów po prezentacji swoich umiejętności recytatorskich i muzycznych zostały  włączone w poczet uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie. Uroczystego pasowania dokonał dyrektor szkoły. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy wspaniałego samopoczucia w naszej szkole i samych szóstek. Powodzenia!

     • Noc bibliotek

     • Od momentu ogłoszenia pandemii, wszystkie szkolne i ogólnokrajowe  imprezy zostały wstrzymane lub znacznie ograniczone. Większość uczniów tęskniła za  spotkaniem w mniejszym czy większym gronie. W tym roku pojawiło się „światełko w tunelu” i  postanowiliśmy zorganizować, akcję cieszącą się wielkim zainteresowaniem - „Noc Bibliotek”, imprezę za którą wszyscy wielbiciele nocnego czytania tęsknili od kilku lat. W momencie, gdy pojawiła się wiadomość o tym, że będziemy organizować nocne spotkanie, lista chętnych klas szybko się zapełniła i po kilkudziesięciu minutach była już ,,zamknięta”. Pod koniec dnia, ze względu na bezpieczeństwo uczniów i wymogi pandemiczne, przestaliśmy przyjmować zgłoszenia. Ci, którzy mieli szczęście się zapisać, nie kryli radości zniecierpliwienia.

      9 października przed umówioną godziną spotkania (16.00), na boisku szkolnym zebrał się niemały tłum. Śpiwory, koce, maty, materace, walizki- bagaży tyle, że starczyłoby na miesięczny wyjazd, a to przecież tylko jedna noc. Bagaże zostawiliśmy w szkole i zgodnie z harmonogramem pomaszerowaliśmy wszyscy do zaprzyjaźnionej z nami Biblioteki Pedagogicznej, na umówione zajęcia. Hasłem tegorocznych obchodów „Nocy bibliotek” było-  CZYTANIE WZMACNIA

      W myśl hasła nasze dzieci  brały udział w zawodach (gdzie książka odgrywała najważniejszą rolę), konkursach, zajęciach z policjantami oraz ze służbami medycznymi. Ponadto uczniowie, mogli skorzystać z innych atrakcji przygotowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną. Sznurek chętnych ustawił się do malowania twarzy, a prym wiedli (bohaterowie bajek),  dziewczynki mogły skorzystać również z artystycznego zaplatanie włosów oraz wesołej zabawy tanecznej.

      By trochę uspokoić emocje i dać odpocząć zmysłom, uczniowie zostali zaproszeni na projekcję ciekawego film.

      Dla piątoklasistów ważnym, być może najważniejszym punktem, była wizyta w escape roomie. Wszyscy chcieli odwiedzić ten zagadkowy pokój i sprawdzić swoje umiejętności logiczne. Po tak wyczerpujących umysł i ciało zajęciach, zostaliśmy zaproszeni na wyborny poczęstunek. Wybór dań był iście bajkowy: hamburgery, tortille, hot-dogi, cukierki, wyśmienite ciasteczka, bezy i wiele innych rarytasów, którym nikt z przybyłych uczestników nie mógł się oprzeć. Stoły ze smakołykami opróżniły się w błyskawicznym tempie. Najedzeni i ubawieni, około godziny 20.00 wróciliśmy do szkoły.

      Każda grupa zajęła swoją salę i zaczęliśmy się przygotowywać do nocnych zajęć w naszej szkole. Program mieliśmy bardzo rozbudowany. Maluchy, czyli grupa sześciolatków i klasy pierwsze zostały zaproszone do szkolnej biblioteki na krótką pogadankę o duchach, krasnalach i bajkowych postaciach. Okoliczności nocnego biwaku w szkole podsycały atmosferę tajemniczości.  Uczniowie mogli obejrzeć niesamowicie ciekawe książki o czarach, magii i fantastycznych stworzeniach. Na koniec wizyty każdy dostał czarodziejski cukierek, który miał zawędrować pod poduszkę i przywołać w snach najwspanialsze istoty ze świata baśni. O niesamowitych właściwościach kolorowego cukierka każdy maluch miał się przekonać po powrocie do domu.   

      Uczniowie klas drugich i trzecich ,,nastawili się” na nocne czytanie detektywistycznych bajek. W ten sposób wzmacnialiśmy nasze umysły i rozwijaliśmy myślenie przyczynowo-skutkowe. Doskwierającą nam potrzebę głodu zaspokoiliśmy samodzielnie przyrządzonymi tostami. Uczta była niesamowita.

      Klasy piąte raczyły  swoje podniebienia zamawianymi daniami z Dalekiego Wschodu. W menu pojawiła się nawet baranina. ,,Ochom” i ,,achom” na temat smaku tych dań nie było końca.

      Około godziny 23.00 w bibliotece szkolnej przygaszono światła i zaczęły się przygotowania do „Niesamowicie ciekawej lekcji historii”, którą miał przeprowadzić „Niesamowity nauczyciel historii”. W pewnym momencie zabrakło siedzących miejsc i pozostali spóźnialscy rozłożyli się w śpiworach na podłodze. Lekcja była nad podziw ciekawa, widać było, że tematyka zajęć przypadła wszystkim do gustu. Wszyscy słuchali z otwartymi buziami, prowadzący – p. Mariusz Kędzierski, w  niezwykle interesujący sposób opowiadał o czasach zamierzchłych, o nie odkrytych zagadkach królów i książąt polskich. Lekcja zapewne mogłaby trwać dłużej, ale przyszła kolej na inne zaplanowane zajęcia. W klasach bawiliśmy się w zgadywanki, organizowaliśmy konkursy, quizy, ortograficzne kalambury i oczywiście było trochę nocnego czytania.

      Na niebie pojawiały się ranne zorze, dopiero wtedy w szkole zapadła błoga cisza. O 7.00 wszystkich zbudził dźwięk pobudki. Noc była bardzo krótka i niesamowicie intensywna. Wszystkim, choć byli zmęczeni, było żal się rozstawać. Ze spuszczonymi głowami i nadzieją, że być może noc spędzona w szkole się jeszcze powtórzy, wszyscy wracali do domu.

       

       

      Biblioteka szkolna