Serdecznie witamy na stronie internetowej naszej szkoły.
Zapraszamy do czytania wiadomości oraz oglądania zdjęć w Albumie fotograficznym.
Miłych wrażeń.
Podobnie, jak w latach poprzednich, także w tym roku szkolnym uczniowie klas ósmych mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności w różnych dziedzinach z j. niemieckiego. Mogli sprawdzić zarówno swoją wiedzę, jak i talenty plastyczno- manualne.
Maciej Woźniak z klasy VIII a zdobył dwa wyróżnienia – jedno w konkursie plastycznym „Różne oblicza księstwa Liechtensteinu” , a drugie w konkursie „Świąteczne odliczanie – der Adventskalender”.
Julia Kulągowska z klasy VIII a zajęła II miejsce w XIV Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych, a Julia Kajko z klasy VIII c w tym samym konkursie zajęła III miejsce.
Dzień Dziecka świętują zarówno dzieciaki, jak i dorośli. Z okazji tego święta w naszej szkole było wesoło i kolorowo. Wyjątkowo magiczne atrakcje, które dostarczyły naszym uczniom wiele niezapomnianych wrażeń i przeniosły do bajkowego świata magicznej zabawy, przygotował nam zespół Wodzirej Band z Grajewa.
Serdecznie dziękujemy!
Dyrekcja i Pedagog szkolny
Nasza szkoła uczestniczyła w realizacji projektu „Bieg po zdrowie” opracowanym w Głównym Inspektoracie Sanitarnym we współpracy z ekspertami.
Głównymi celami programu było: opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.
Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane były za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku uczniów.
Program ,,Trzymaj formę" to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o unikalnym, dwukierunkowym podejściu: propagującym zbilansowane odżywianie, połączone z regularną aktywnością fizyczną. Realizując projekt przekazaliśmy naszym uczniom informacje, że zdrowe odżywianie i styl życia mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, rozwój i życie. W maju nasi najmłodsi uczniowie z klasy I-III przygotowali zdrowe śniadanie. Mamy nadzieję, że prawidłowe nawyki żywieniowe zostaną na długo.
Wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy wiedzy w zakresie podejmowania właściwych działań mających na celu utrzymanie formy.
15 maja w naszej szkole odbył się kiermasz charytatywny dla Michaliny Malinowskiej. Ta mała bohaterka, każdego dnia dzielnie walczy o zdrowie. Wielu ludzi zjednoczyło się by pomóc małej wojowniczce.
Dzięki życzliwości i zaangażowaniu rodziców, uczniów, wychowawców i nauczycieli udało nam się zebrać imponującą kwotę 4065 zł, która w całości została przekazana na ortezy dla Miśki.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w kiermaszu i wsparli naszą akcję.
Drodzy Rodzice, Uczniowie, Wychowawcy, Nauczyciele i Goście, dzięki Waszej solidarności pokazaliśmy, że wspólna praca w szczytnym celu może dać wiele radości i satysfakcji. Udowodniliście, że jesteście wrażliwi na potrzeby innych. Dziękujemy!
Warto pomagać!
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kolnie informuje, że działaniom kampanijnym zainicjowanym przez Światową Organizację Zdrowia w ramach obchodów Światowego Dnia bez Tytoniu 2023 przyświeca hasło „Uprawiaj żywność, nie tytoń”. Tematyka tegorocznej kampanii informacyjnej nierozerwalnie wiąże się z działaniami ubiegłorocznymi, które skupiały się na ukazaniu negatywnego wpływu uprawy i spożycia tytoniu na funkcjonowanie naszej planety.
Tytoń uprawiany jest w ponad 120 krajach świata. Na potrzeby tych plantacji każdego roku niszczonych jest ok. 3,5 miliona hektarów ziemi, które mogłyby zostać wykorzystane do uprawy roślin służących wyżywieniu ludności, zużywane są zasoby wody pitnej oraz niszczona różnorodność gatunkowa roślin i zwierząt. Trzech największych producentów liści tytoniu (Chiny, Indie i Brazylia) odpowiada za ponad 55% światowej produkcji. W ostatnich dziesięcioleciach międzynarodowe korporacje tytoniowe obniżyły koszty produkcji, przenosząc uprawy tytoniu z krajów o wysokich dochodach do krajów o niskich dochodach, gdzie obecnie ma miejsce około 90% upraw tytoniu. W krajach tych krótkoterminowe korzyści finansowe z uprawy są niwelowane przez długoterminowe konsekwencje: brak bezpieczeństwa żywnościowego, choroby i ubóstwo wśród robotników rolnych oraz rozległe szkody środowiskowe .
Z okazji święta Mamy przesyłamy dziś naszym kochanym Mamusiom najserdeczniejsze życzenia:
samych radosnych i pełnych ciepła chwil oraz najszczersze wyrazy wdzięczności za wszystkie trudy i starania.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie
16 maja minęła 320 rocznica śmierci francuskiego bajkopisarza Charlesa Perrault. Spotkania z twórczością tego autora stały się w naszej szkole tradycją. W tym dniu do biblioteki zapraszamy młodszych czytelników. Dzieci chętnie opowiadają treść bajek, które czytali im rodzice i chętnie przysłuchują się nowym historiom.
W tym roku do biblioteki zawitały maluchy z klasy I a. Od progu powitał ich Czerwony Kapturek, postać jednej z ulubionych bajek. Pierwszoklasiści od razu odgadli, kto będzie postacią główną spotkania. Chętnie słuchały prelekcji na temat życia i twórczości francuskiego bajkopisarza. Dowiedziały się, że oprócz bajki o ,,Czerwonym Kapturku” Charles Perrault napisał szereg innych wspaniałych utworów: Kopciuszka, Śpiącą Królewnę, Kota w Butach, Wróżki, Tomcio Paluszka…
W tym roku szkolnym podjęliśmy współpracę z oddziałem pediatrycznym naszego szpitala. W pierwszym półroczu zorganizowaliśmy zbiórkę kolorowanek oraz kredek i przekazaliśmy te przybory małym pacjentom. Książeczki do kolorowania na pewno umiliły trudny czas spędzony w szpitalu. Następnym działaniem było przeprowadzenie akcji „Pluszowy Miś”, czyli zbiórka pluszaków i przekazanie ich na oddział pediatryczny. Misiami obdarowywane były chore dzieci podczas przyjmowania na oddział.
Postanowiliśmy również wesprzeć schronisko zwierząt w Kolnie i dostarczyliśmy tam karmę dla kotów i psów. Podjęte działania przyniosły nam ogromną radość. To nie jest koniec - planujemy następne działania.
Grzegorz Kasdepke to jeden z ulubionych autorów młodszych czytelników. Od kilku lat w bibliotece obchodzimy jego urodziny. Jest to jednocześnie okazja do tego, by zareklamować książki i poszerzyć informacje na temat jego życia i twórczości. Z okazji urodzin pana Grzegorza w bibliotecznej czytelni spotkali się uczniowie klasy 2c. Jakież było zdziwienie, gdy maluchy dowiedziały się, że pan Grzegorz urodził się w Białymstoku (a przecież każdy w Białymstoku był!). Czytelnicy z wielką ciekawością przestudiowali życiorys współczesnego bajkopisarza. Obejrzeli dostępne w bibliotece książki. Największą popularność zdobyła książka „Horror! czyli skąd się biorą dzieci”, „Bodzio i Pulpet”, „Konkurs z uśmiechem o Unii Europejskiej”. Dzieci oglądały i czytały inne książki Grzegorza Kasdepke. Z zainteresowaniem drugoklasiści słuchali fragmentu książki „Dziwne przypadki bajkopisarza”. Pod koniec zajęć złożyliśmy „wirtualnie” życzenia solenizantowi. Życzyliśmy zdrowia, zadowolenia z pracy, popularności, mnóstwa czytelników, a przede wszystkim stworzenia nowych, ciekawych książek.