Kącik matematyczny

LIGA ZADANIOWA  DLA KL. IV

- termin oddania 13.06.2014

Zadanie 1.

Liczby doskonałe to takie, których suma dzielników oprócz największego jest równa tej liczbie, np.: D (6) = {1,2,3,6},  1+2+3=6. Co oznacza, że liczba sześć jest liczbą doskonałą.

Sprawdź, która z wymienionych liczb jest liczbą doskonałą: 7, 12, 28 czy 45 ?

Zadanie 2.

Do każdego kółeczka wpisz 4,5,6 lub 7. Wynik musi być prawidłowy, a wszystkie kółeczka wypełnione. ( x oznacza mnożenie)

(О x О) – (О x О) = 2

(О x О) – (О x О) = 11

(О – О ) x (О + О) =20

(О x О) – (О x О) = 22

(О x О) – (О + О) = 25

Zadanie 3.

Ania i Krzyś są bliźniakami. Kasia powiedziała: „ Mam czterech braci”, Krzyś oznajmił: „Mam tyle braci, ile sióstr”. Ile dzieci jest w tej rodzinie?

Zadanie 4.

W tabelce rozmieść liczby kolejno od 1 do 20 umieszczając je w sąsiadujących ze sobą polach. Możesz poruszać się w dół, w górę, na lewo, na prawo, ale nigdy na skos. Niektóre liczby już są wstawione.

Zadanie 5.

Jeśli 4 kopiarki mogą skopiować 400 stron w ciągu 4 godzin, ile czasu zajmie 8 kopiarkom skopiowanie 800 stron?

.

LIGA ZADANIOWA  DLA KL.  V

Zadanie 1

Ania i Marcin są uczniami klasy III c. Marcin mówi: Mam w klasie dwa razy więcej kolegów niż koleżanek. Ania mówi: Mam w klasie o 14 więcej kolegów niż koleżanek. Ilu chłopców, a ile dziewczynek jest w klasie III c?

Zadanie 2

1 stycznia 2004 roku o godzinie 12 w południe pewne dwa zegary wskazywały prawdziwą godzinę. O jednym wiemy, że w ciągu doby spieszy się o 5 minut, drugi w tym czasie spóźnia się o 3 minuty. Kiedy te zegary wskażą w ciągu doby tę samą godzinę? Czy będzie to w roku 2004?

Zadanie 3

W torebce jest mniej niż 100 cukierków. Ile ich jest jeśli wiadomo, że można je podzielić na 5 równych części, można je podzielić na 6 równych części, natomiast gdyby je podzielić na 7 części, to w jednej z nich będzie o 3 cukierki mniej od każdej z pozostałych.

Zadanie 4

Prostokąt o bokach długości 8 cm i 18 cm podziel wzdłuż linii prostych na dwie części tak, aby można było utworzyć z nich kwadrat?

Zadanie 5

Oblicz miary kątów wewnętrznych trójkąta, jeżeli wiadomo, że jeden kąt jest 1,5 razy większy od drugiego, a trzeci jest równy sumie dwóch pozostałych kątów.

Zadanie 6

Wyznacz wszystkie liczby naturalne mniejsze od 2005, które mają 5 dzielników.

LIGA ZADANIOWA  DLA KL.  VI

Zadanie 1.

Ile znajduje się na półce prostopadłościanów, a ile czworościanów, jeżeli łącznie jest 28 brył i wszystkie mają 192 wierzchołki?

Zadanie 2.

Na statku pewnego kapitana było 31 marynarzy o średnim wieku 23 lata. Jeżeli doliczy się wiek kapitana, to średnia wieku załogi wzrośnie do 24 lat. Ile lat miał kapitan?

Zadanie 3.

Pociąg miał przejechać 600 km w 12 godzin. Po przejechaniu 0,6 drogi został zatrzymany na 48 minut. Z jaką prędkością powinien pociąg jechać pozostałą część drogi, aby zdążyć na czas?

Zadanie 4.

Uczeń ma 60 groszy w sześciu monetach. Jakie to monety? Znajdź wszystkie rozwiązania.

Zadanie 5.

Jak z dzbanka o poj.12 litrów pełnego mleka odlać dokładnie 6 litrów mleka, używając tylko dwóch pustych dzbanków o pojemnościach 8litrów i 5 litrów?

Wszystkim życzymy wytrwałości i powodzenia!

• Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Kolnie
    Kolno, ul. Wojska Polskiego 22